Blog: http://webtoontr.blogspot.com/
Facebook sayfası: https://www.facebook.com/pages/Webto...97088870350514
Forum: http://webtoon.yetkin-forum.com/


Kurulma Öyküsü:
İlk webtoonumlarımı okuduğum zamanlar çizim olarak (aslında buna çizim demek yanlış çoğu webtoonun çizimi mangalarda kötü olmasına rağmen renkli ne renklerin can alıcı olmasından güzel görünüyor) çok etkilemişti ama okuyacak manga araştırırken çok az webtoon gözüme takılıyordu çünkü türkçeye çevrilmiş webtoonların sayısı bir elin parmaklarını anca geçiyordu çevilenlerin yarısının çevirisinin durmuş olmasıda cabası. Ama son 1 yılda çeviri grupları çevrilmemiş kaliteli manga kıtlığından olsa gerek webtoonlara projelerinde önemli bir yer verdi. Sonuç olarak başladığım zaman 100 bölüm bile olmuyan türkçe webtoon sayısı şu anda 1000'e yaklaştı. Piyasada webtoonların çoğalmasıyla birlikte haliyle mangalara ayırdığım zamanın yarısından çoğu webtoon okumakla geçer oldu hatta öyle zamanlarım olduki haftalarca ne manga okudum ne anime izledim sadece webtoon okudum webtoonlar bitti bu kez ingilizceden çevirdim webtoonlarla ilgili araştırmalar yaptım (genellikle nasıl çizilir). Ve fark ettimki dünya webtoonlarla çalkalanırken türkiyede çok az bir kişi kendi tabirleriyle "renkli manhwa" okuyor. Zaten ülkemizde "manhwalar kötüdür manga varken manhwa'mı okunur" zihniyetli kişilerde mevcut. Zaten gördüğüm kadarıyla kimsede benim kadar araştırma yapmamış webtoonlarla ilgili. Yani kısaca birinin çıkıp webtoonlar hakkında webtoon okuyanları veya okuma potansiyeli olanları bilgilendirmesi lazım diye düşünerek kendimi feda ettim. İlk başta facebook grubunu kurdum. Tabi benimde kafam karışıktı ne paylaşsam ne paylaşsam derken hergün webtoon çeviren çeviri gruplarının sitelerini dolaşıyorum yeni bölümler acaba çıkmışmı çıkmamışmı? bari bunu sadece kendim için yapmıyım herkes için yapıyım dedim ve ilk başta sadece yeni çıkan bölümleri ve çeviren grubun sitesini yazarak paylaşıma başladım.
İçerik:
Facebook sayfasında:
-Çeivi gruplarının webtoon güncelleri
-Webtoon hakkında faydalı bilgiler (şu ana kadar 3 tane paylaşım yapıldı gerisi gelicek)
-Multimedya (webtoonların orjinalinde arka planında çalan müzikten tutunda webtoon cosplaylerine, webtoonlardan karelere, korece müziklere kadar birçok farklı şey)
Forumda:
Genellikle tantım ve indirme linkleri
İlerliyen Zamanlarda:
-Twitter'ada açılabiliriz ama daha facebook'tan bile takip edenimiz çok az yıllar sonra belki.
-Eğer herşeye rağmen yinede başarılı olamazsam ve bulunduğum in aktif çeviri grubu dağılırsa çevirdiğim bölümlerle Webtoon TR adı çerçevesinde çeviriye başlıycam.
-Webtoonlar hakkında daha çok bilgi ve webtoon & webtoon yazar ve çizer tanıtımları.
-Webtoonların nasıl çizildiğini anlatan dersler.
Herkese Buradan Sesleniyorum
Ben Webtoon TR'de bu zamana kadar bir webtoon okuyucusunun ilgisini fazlasıyla çekicek paylaşımlar yaptığımı düşünüyorum ama ne yazıkki açılalı 3 ay filan olmasına rağmen sayfayı beğenen kişi sayısı 8 forumun kullanıcı sayısı 4. "En sevdiğiniz webtoon hangisi?" gibi bi anket başlattırsam ben haricinde kimse oy kullanmaz endişesiyle sohbet ve tartışma içeren paylaşımlar yapamıyorum zaten bu zamana kadar benim haricimde sayfayı beğenen 7 kişiden bir allahın kulu bir şeyi beğenmedi. Bu yüzden webtoon okuyan, seven kişileri sayfayı beğenmeye davet ediyorum. Ayrıca bu işde bana yardım etmek istiyen veya nasıl şeyler paylaşmam gerektiği konusundaki düşüncelerini benimler paylaşmak istiyen kişiler lütfen bana herhangi bir şekilde ulaşsınlar. Son olarak webtoonlar hakkında merak ettiklerinizide sorabilirsiniz elimden geldiğince yardım ederim.