AnimeSue Online Anime Merkezi AnimeSue Online Manga Merkezi AnimeSue Anime FanClubs
Sayfa 2 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 78 adet sonuctan sayfa basi 16 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree27Beğeni

Japonyadan Haberler

Japon & Uzakdoğu Kültürü forum başlığına Japonyadan Haberler konusunun bir özeti: ...
 1. #16
  Hetalia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  13.Temmuz.2012
  Mesajlar
  191
  bilgiler için saol böylece japonyaya 1 adım daha yaklaştık  CloudT bunu beğendi.

 2. #17
  CloudT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  12.Nisan.2012
  Mesajlar
  500
  Japonya'da nükleer enerjiye karşı dev eylem.  Japonya'nın başkenti Tokyo'da 200 bin kişi, nükleer enerji kullanımını protesto etmek için gösteri düzenledi.


  Yoyogi Parkı'nda Nobel ödüllü yazar Kenzaburo Oe, pop yıldızı Ryuichi Sakamoto ve sanatçı Yoshitomo Nara'nın önderliğinde düzenlenen mitinge yaklaşık 200 bin kişi katıldı.

  Bu arada nükleer enerji kullanımına son vermek için ülke genelinde yaklaşık 7,5 milyon kişi imza verdi.

  Japonya'da 11 Mart 2011'de meydana gelen depremin Fukuşima santralinde radyoaktif sızıntıya yol açarak Çernobil'den 25 yıl sonra dünyanın en büyük ikinci nükleer felaketine neden olmasının ardından ülkedeki 50 reaktör geçici olarak kapatılmıştı.

  Başbakan Yoshihiko Noda, halkın iyiliği ve ülke ekonomisi için nükleer enerjiye gereksinim duyulduğunu belirterek, geçen ay reaktörlerden birinin açılması direktifini vermişti.

  İkinci reaktörün ise bu hafta açılması bekleniyor.

  Felaketin ardından Fukişima santraline 20 kilometre mesafede yaşayan 150 bin kişi tahliye edilmişti. Bölgenin büyük bir kısmı hala kapalı tutuluyor.


  Kaynak: Hürriyet  Silvers bunu beğendi.


 3. #18
  CloudT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  12.Nisan.2012
  Mesajlar
  500
  Japonya, devleti yedekliyor!

  Tsunami felaketinden ders çıkaran Japonya ilginç bir önleme imza atıyor. Japonlar beş farklı kentte, önemli devlet kuruluşları ile merkez bankasının Tokyo ofislerinin kopyasını yapacak...  Japonya, hükümet ofislerini gelecekteki olası deprem veya tsunami felaketlerinden korumak için ilginç bir uygulamaya gidiyor. Ülkenin Felaket Önleme Konseyi, hükümet ofisleri ve Japonya Bankası gibi önemli kurumların merkezlerini felaket anında başkent Tokyo’dan, Fukuoka, Nagoya, Osaka, Sapporo ve Sendai kentlerinde önceden hazırlanacak yedek ofislere taşımayı planlıyor. Uzmanlar bu kentlerin seçilmesinin sebebini gelişmiş kentler olmalarına bağlıyor.
  Konseyin hükümete sunduğu tasarıda 5 kentteki ofislerin başkentte kullanılan sistemlerle donatılacağı belirtildi. Planın tsunami ve depreme rağmen ülkedeki işleyişin geçmişteki gibi devam etmesini sağlayacağı garantisi verildi. Ülke yönetimini ve ekonomisini garanti altına alacak planın Tokyo’nun tamamen yıkılması durumunda ülkeyi zor duruma düşmekten kurtaracağı açıkladı

  35 metrelik dalgalar vurabilir

  Raporda yedek ofisler açılmazsa bir felaketin ülkenin geleceğini kötü yönde etkileyeceği bilgisine yer verildi. Japonya’da başbakanın ve hükümetin önemli isimlerinin yedek ofisleri şimdilik Tokyo’nun 30 kilometre uzağındaki Tachikawa bölgesinde bulunuyor. Ancak ciddi bir felaketin bu bölgeyi de etkilemesi bekleniyor. Önerilen tasarıda işi ve evi arasında uzun mesafe bulunanların acil durum halinde yerleşebilecekleri geçici sığınak fikrine de yer verildi. Konseyin hesaplarına göre 9 şiddetindeki bir deprem Tokyo’yu 35 metrelik tsunami dalgalarının vurmasına neden olabilir.

  Kaynak: Hürriyet

 4. #19
  CloudT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  12.Nisan.2012
  Mesajlar
  500
  Yeşiller, Japonya’da “Konnichi wa!” dedi

  Japon Yeşilleri, “Yeşiller Partisi” ile siyasete merhaba (Konnichi wa) dedi. Japonya Yeşiller Partisi’nin kuruluşu, 28 Temmuz’da ilan edildi. Partinin ilk hedefi, Japonya’daki nükleer santrallerin kapatılması olacak. Japonya Yeşiller Partisi Eş Başkanı Nao Suguro, “Santralin kapatılması için geniş bir ağ oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.  Almanya ve Avustralya Yeşiller Partisi temsilcileri Tokyo’da düzenlenen açılışa katıldı. Avustralya Yeşiller Partisi üyesi ve senatör Scott Ludlam, Fukuşima faciasını hatırlatarak, ‘Japonya Yeşiller Partisi’nin büyümesi halinde, küresel bir etki oluşturabileceğini’ söyledi.

  Japonya Yeşiller Partisi, ülkedeki nükleer karşıtı hareketin desteğiyle, 2013′teki seçimlerinde, en az 10 adaydan başarı bekliyor.

  Ayrıca vergi oranlarını düşürmek, daha fazla sosyal güvenlik programı, daha yerel üretim-tüketim ve dmokratik süreçlere daha fazla katılım sağlanmasını hedeflediğini açıklıyor.

  Chiba Üniversitesi’nde Kamu Politikası profesörü Yoshinori Hiroi, Yeşiller Partisi’nin Japonya’da ekoloji temelinde siyaset yapacak olan ilk parti olduğunu, ancak özellikle sivil hareketlerin desteğiyle, kısa zamanda büyümesinin zor olmadığını söylüyor.

  The Asahi Shimbun

  Kaynak: Yeşil Gazete

  <--- Güncellendi --->

  Japonya'da işsizlik düştü

  Japonya'da beklenmedik şekilde düşen işsizlik oranı iyi bir haber olsa da, toparlanma endişelerini sonlandırma konusunda başarısız olabilir.

  Avrupa'daki borç krizinden ötürü yükselen yen ve zayıflayan ihracat talepleriyle zorlanan Japonya, Haziran'da işsizlik oranı sürpriz şekilde düştü. Tokyo'daki istatistik kurumundan yapılan açıklamaya göre dünyanın en büyük 3. ekonomisindeki işsizlik oranı Haziran'da aylık bazda yüzde 4.4'ten yüzde 4.3'e geriledi.

  Bloomberg News'in anketine katılan 29 ekonomisti medyan tahmini işsizlik oranının yüzde 4.4'te kalacağı yönündeydi.

  Mart ortasından bu yana dolar karşısında yüzde 6 değerlenen yen, Canon Inc. ve Nintendo Co. gibi ihracatçı şirketlerin kârlarına zarar verirken, euro karşısında da 11 yılın zirvesini test etti.

  Diğer yandan işsizlik oranındaki düşüş, Haziran'da 3. ayında da gerileyen sanayi üretiminin ardından toparlanmanın hız kaybettiğine ilişkin endişeleri gidermeye yetmeyebilir.

  Londra'daki Capital Economics Ltd.'ın ekonomistlerinden Julian Jessop, Avrupa'daki krizin etkilerinin tam hissedilmesi ve güçlü yenden ötürü faaliyetlerin daha da düşebileceğini söyledi.

  Yen, dolar karşısında bugün Tokyo saati ile 9:07'de 78.13 seviyesinde seyretti.

  Tokyo Hükümeti Pazartesi günü Eylül'den bu yana ilk kez sanayi üretimi değerlendirmesini, "yatay trend" beklentisiyle aşağı çekti. Denizaşırı otomobil üretimi Haziran'da düşüş kaydetti.

  Geçtiğimiz hafta açıklanan veriler de Japonya'da enflasyonun sürpriz şekilde yavaşladığına ve perakende satışlarının beklentinin altında kaldığına işaret etmişti.

  Kaynak: Bloomberght

  <--- Güncellendi --->

  Japonların faks aşkı

  Dünyanın her yerinde elektronik postanın yayılmasıyla faks makineleri toz tutarken, ileri teknolojinin vatanı Japonya'da faks makineleri gün geçtikçe daha yaygın şekilde kullanılmakta.

  Dünyanın her yerinde elektronik postanın yayılmasıyla faks makineleri toz tutarken, ileri teknolojinin vatanı Japonya'da faks makineleri gün geçtikçe daha yaygın şekilde kullanılmakta.

  Yeni yetenekleri bulma konusunda uzman HoriPro Inc şirketinde çalışan Yutaro Suzuki, bir sonraki projesini yazmaya koyulmuş harıl harıl. Ama bilgisayar ekranına yazmıyor, el yazısını tercih ediyor.

  HoriPro, ülkedeki en eski ve en büyük kuruluşlardan biri. Suzuki, 300 dolayında şarkıcı ve oyuncunun reklamını yapıyor. Ama bu göz kamaştırıcı cephenin arka planında, kuruluş bünyesindeki kişilerin programlarının ayrıntılarını elle yazıyor.

  48 yaşındaki halkla ilişkiler uzmanı, "Daha uzun sürüyor ama duygularımı ve tutkumu daha iyi ifade edebiliyorum. E-postaları çok soğuk buluyorum, elle yazılmış belgeleri fakslamayı tercih ediyorum." diyor.

  Dünyanın en hızlı geniş-bant internet erişim hizmetini sunan ve her türlü teknolojik ilerlemeye öncülük eden Japonya gibi bir ülkede, Suzuki, faks makinesine tutkuyla bağlı olmasının ender bir vaka olarak görülebileceğinin farkında.

  Ancak Internet Faks Araştırmaları Enstitüsü'nce görüşleri alınan Japon iş adamlarının yüzde 87,5'i, faks makinesinin iş hayatı açısından çok önemli olduğunu belirtiyor.
  El yazısının önemi

  Gelişmiş ülkelerin çoğunda faksla gönderme kavramı ortadan kaybolmuşken,Yutaro Suzuki'nin vazgeçemediği iletişim yöntemi, hala faks makinelerini barındıran Japonya'nın farklı kültürel özelliklerini de simgeliyor.

  Herşeyden önce, el yazısı kültürü hala yerli yerinde Japonya'da. Örneğin bu ülkede özgeçmişler hala elle yazılıyor; zira Japon işverenler iş başvurusunda bulunan insanların kişiliklerini el yazılarına bakarak değerlendiriyor.

  Midori'nin "mektup nasıl yazılır?" adlı sayfasında, "Japonya'da tebriklerinizi bilgisayarlarca oluşturulan genel geçer kartlarla göndermeye yeltenmeyin bile! Elle yazılı bir mesaj içermeyen yeni yıl kartları, şirketlerden gelen otomatik kartlar gibi algılanır." deniyor.

  Tabii bu durumda, Japonya'da insanların güzel el yazısına sahip olmaya çaba göstermesine şaşmamak gerek. Anne babaların çocuklarına aldırdıkları özel derslerin başında güzel yazı yazma sanatı geliyor. Birçok yetişkin de kendi el yazılarını geliştirmek için özel ders alıyor.

  İkinci önemli noktaysa, Japonların basılı kopya tutkunu olmaları. Japonlar sadece sanal ortamdaki iletişimle yetinmeyip, ellerinde tutabilmek istiyorlar belgelerini.

  Setsuko Tsushima bir emlakçı şirketin başında ve "e-postayı gözden kaçırabilirsiniz ama bir belgeyi fakslarsanız cismen elinizde olduğundan gözden kaçırmanız olası değil. Ben büroda olmasam da, diğer çalışanlar acil bir belgenin gönderildiğini farkeder." diyor.

  Japonya'da emlakla ilgili sözleşmelerde imza yerine, mühür basılması şart.

  Japon halkının çoğunluğu jitsuin adlı, devlet dairesinden adlarına kaydettirdikleri bir mühüre sahip.

  Özgün belgelerin şahsen sunulması gerekmiyorsa, mühürlü belgelerin gönderilmesine olanak sağladığı için faks makineleri bu bakımdan da işe yarıyor.

  Japonların e-posta çağında faks makinesi kullanmasının bir başka nedeni daha var.
  Yaşlı nüfus yüksek teknolojiden uzak

  Japonya, yüksek teknoloji ülkesi olarak biliniyor ama herkes yüksek teknolojiyi kullanmıyor. Ülke nüfusunun beşte birinden fazlası 65 yaşın üzerinde.

  Elektronik posta yöntemini beceremeyen yaşlı kuşaklar, hala faks makinesi kullanmayı yeğliyor.

  Aeon adlı süpermarket de, işte bu nedenle siparişleri yalnızca internet sitesinden değil, faks ve telefonla da almaya karar vermiş.

  İnternet alışverişi ekibine önderlik eden Hideo Binnaka, "2008 yılında internetten sipariş almaya başladık. Ama daha sonra, özellikle kırsal kesimlerdeki müşterilerimizden telefon ya da faksla sipariş verme talepleri gelmeye başladı. Bunlar çoğunlukla daha yaşlı olan müşterilerimiz. Bir ay gibi bir süreyle kendilerinden bir ses çıkmazsa, yoklayıp iyi olup olmadıklarını da kontrol etmemizi istiyorlar." dedi.

  Japonya'da iki tür tüketici var: Teknolojiden çok üstün düzeyde yararlananlar ve hala geleneksel yöntemlerle iletişim kuranlar.

  Japonya hükümetinin verdiği sayılara göre konutların yüzde 58,6'sında hala telefon olarak da kullanılabilen faks makinesi bulunuyor.

  Ama bunlar hantal ve eski makineler değil; imalatçılar internet üzerinden faks çekmeyi de içeren son teknolojiye sahip yeni modeller çıkarıyor piyasaya.

  Internet Faks Araştırmaları Enstitüsü, giderek artan sayıda Japon şirketinin, maliyeti düşürmek, verimi artırmak ve çevreye zarar vermemek için e-posta ile faks gönderime yöneldiğini kaydediyor.

  Ancak Yutaro Suzuki için, el yazısının üstüne yok...

  "Haritalar da çiziyorum." diyor ve konukları için, gelecekleri de adresin haritasını da çizdiği yaz partisinin davetiyelerini gösteriyor bana...

  Kaynak: BBC Türk

  <--- Güncellendi --->

  Japon sporculardan ülkelerine yardım

  Londra Olimpiyatları'nda madalya kazanan Japon sporcular, geçen yıl tsunamiden zarar gören ülkelerine maddi yardımda bulunmak için kişisel eşyalarını internette açık arttırmaya çıkardı.

  Japonya Olimpiyat Komitesi'nden yapılan açıklamaya göre, komitece yürütülen yardım projesi çerçevesinde, erkekler 60 kiloda gümüş madalya kazanan Japon judocu Hiroaki Hiraoka'nın imzalı forması ile bayanlar 48 kiloda gümüş madalya kazanan Hiromi Miyake'nin imzalı tişörtü açık arttırmada satıldı.

  Olimpiyatların son günü olan 12 Ağustos'a kadar sürecek açık arttırmada, başka Japon sporcuların da eşyalarının satılması bekleniyor.

  Kaynak: Sabah

  <--- Güncellendi --->

  Suidobashi Ağır Sanayi grubu KURATA'yı tanıttı.  Suidobashi Ağır Sanayi Grubu, bir I Phone ile bile kontrol edilebilen bipedal ağır sanayi aracı KURATA'yı düzenlediği bir medya duyurusuyla tanıttı.

  KURATA'ların bir kokpiti olmasına karşın tehlikeli olabilecek bölgelerdeki her türlü çalışmada da kullanılabilmesi için birimin tüm fonksiyonel özellikleri bir I Phone uygulamasıyla bile uzaktan kumanda edilebiliyor. Elbette KURATA'ların oldukça sade kokpiti hareketleri gecikme yada duraklamalar olmadan yapmasına imkan vermekte.

  KURATA'lar şimdilik kendi ayakları üzerinde değil de 4 tekerlek üzerinde, ama şimdilik saatte sadece 7 km ile ilerleyebiliyorlar ve pek tabii bunun tek sebebi bunların öncelikli amacının ağır hafriyat makineleri olması. Ama bunun ileride değişmemesi için sebep göremiyorum.

  Şimdi... Aranızda hala Patlabor, Votoms ve Gundam izlememekte direnen var mı?

  Tanıtım Videoları İçin;

  Kotaku

  Kaynak: AMT

 5. #20
  Resort - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  29.Mart.2012
  Mesajlar
  690
  ​Sonunda iyi bir haber
 6. #21
  CloudT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  12.Nisan.2012
  Mesajlar
  500
  Japon kadınların 6 milyar dolarlık TL aşkı

  Ülkelerinde neredeyse sıfır faizle borçlanabilen Japon ev kadınları, yatırımlarında yeniden yüksek faizli Türk tahvillerini tercih etmeye başladı.  Ülkelerinde neredeyse sıfır faizle borçlanabilen Japon ev kadınları, yatırımlarında yeniden yüksek faizli Türk tahvillerini tercih etti. Financial Times, 2000’lerde ‘Bayan Watanabe’ olarak anılmaya başlanan kimonolu kadınların, 6 ayda 2 milyar dolarlık Türk Lirası cinsi bono satın aldığını yazdı. Barclays, yılsonunda bu rakamın 6 milyar dolara çıkacağını açıkladı. Brezilya’da faizlerin düşmesi, Türkiye’yi yine Japonya’da popüler yaptı.

  Durgunluk korkusuyla faizlerin neredeyse sıfıra indiği Japonya’da yatırımcıların TL tahvillere ilgisi alevlendi. Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Avrupa Bölgesi’ndeki borç krizi nedeniyle yatırımcılar parasını nereye yatıracağı konusunda net bir karar veremezken, Türk Lirası cinsi tahviller yine Japon ev kadınlarının gözdesi oldu. Geçmiş yıllarda Japonya’daki düşük faizlerden borçlanarak yüksek faizli Türk tahvillerine yatırım yapan (carry-trade) yatırımcıların TL cinsi tahvillere ilgisi, hatırı sayılır seviyelere geldi.

  Kimonolu Japon ev kadınlarının artan Türkiye iştahı ile 2010’dan sonra 136 milyon dolar düzeyinde olan TL cinsinden bono satışı bu yılın ilk 6 ayında 2 milyar dolara kadar çıktı. Gelişmekte olan ülkeler arasında Bayan Watanabe’nin Türkiye’yi tercih etmesindeki en önemli etken, yüzde 8’e yakın getiri sağlayan faiz ve 2011 başından bugüne kadar TL’nin yen karşısında yüzde 20’den fazla değer kazanmış olması. Barclays, ilk 6 ayın ışığında Japon kadınların Türkiye’ye olan ilgisinin daha da artacağı düşüncesinde. Analistler, 2 milyar dolarlık TL cinsinden bono satışının yıl sonunda 5-6 milyar dolara yükseleceğini öngördü.

  Barclays, raporunda Japon yatırımcılar için Türkiye’nin önemli bir hedef olduğunu bildirdi. Japon yatırımcının Türkiye’ye olan ilgisinde yeniden ciddi bir canlanma olduğu belirtilirken, Türk tahvillerinin gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek getiriyi sağladığı ifade edildi. Barclays, döviz tarafındaki dalgalanmanın Merkez Bankası tarafından en iyi şekilde kontrol edildiği kaydedildi. Japon yatırımcının portföy yatırımları 8 milyar dolar düzeyinde. Yatırımcıların yüzde 1.2’lik kısmı gelişmekte olan ülke portföylerini tercih ediyor.

  Brezilya’dan kaçan Türkiye’ye geliyor

  Türkiye’nin tahvil getirisinde en yakın takipçileri Rusya ve Brezilya oldu. Her iki ülkede de büyüme konusunda sıkıntılarının baş göstermeye başlaması Türkiye’nin bir adım öne çıkmasını sağladı. Brezilya tarafında ekonomiyi desteklemek amacı ile 400 baz puanlık faiz indirimi sonrasında faizler yüzde 1.9’dan 1.5’e geriledi. Japonların faiz düşüşü öncesi Latin Amerika ülkesine yaptıkları yatırımın miktarı 102.9 milyar dolara ulaşmıştı. Brezilya Reali’nin sermaye girişleri ile 12 yılın zirvesine çıkması ile rekabet gücünü kaybetmesi Bayan Watanabe’yi Brezilya’dan uzaklaştırarak, Türkiye’ye yaklaştırdı.

  Düşük faizle borçlanıp Türk tahvili alıyorlar

  Dünyanın en büyük ekonomilerinde resesyon korkusuyla faizleri tarihinin en düşük seviyelerinde tutmaları, yatırımcıların Türkiye gibi güvenli ve yüksek faiz veren ülke tahvillerine (uridashi) yönelmesine neden oluyor. Şu anda Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) politika faizleri yüzde 0-0.2 aralığında bulunuyor. Dolayısıyla Japon yatırımcılar, Türkiye gibi görece olarak yüksek faiz veren ülke tahvillerine yatırım yapmayı tercih ediyor. Düşük faizden borçlanıp yüksek faiz veren ülke tahvillerini almak (carry-trade) Japon ev kadınlarının da en çok tercih ettiği yatırımların başında geliyor.

  Babacan ilk sinyali Tokyo’da verdi

  Kimonolu kadınların Türkiye’ye olan yoğun ilgisinin ilk sinyali, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın Haziran ayı sonundaki Japonya gezisinde gelmişti. Bakan Babacan, “Benim Tokyo ziyaretimden sonra tahvil ihracı yaptık ve çok yüksek talep geldi. Japon ev hanımları artık Türk kağıdı almak istiyor, Türkiye’nin algısının olumlu olmasının bir sonucu olarak” dedi.

  Kaynak: Hürriyet

  <--- Güncellendi --->

  Japonya-Rusya arasında kedi-köpek diplomasisi

  Rusya ile Japonya arasında İkinci Dünya Savaşı'ndan kalan Kuril Adaları meselesi yine çözülemedi. Tokyo'nun jest olarak gönderdiği Japon köpeğine Rusya'nın cevabı, adaları iade etmek yerine Sibirya kedisi göndermek oldu.  Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki Soçi şehrinde Japonya Dışişleri Bakanı Korito Gemba’yı kabul eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Japon bakanın kendisine özel hediye olarak getirdiği Akita-uni cinsi köpek yavrusuna karşılık olarak Pasifik'teki Kuril Adaları'nı Japonya’ya geri vermek yerine, onlara Sibirya kedisi göndereceğini açıkladı.

  Gemba ile görüşmesinin başında kendisine hediye edilen “Ume” (Umut-özlem) adlı Akita-uni cinsi köpek yavrusuna değinen Putin, “Bana köpek yavrusunu gönderen Japonya’nın Akita eyaleti valisine içten teşekkürlerimi iletin. Kendisinin köpeklerden ziyade kedileri sevdiğini öğrendim. Ben de en kısa zamanda ona özel Sibirya cinsi kedi yavrusu hediye edeceğim” dedi.

  ÜLTİMATOMLA OLMAZ
  Japonya Başbakanı Özel Temsilcisi sıfatıyla Moskova’yla görüşmeler yapan Dışişleri Bakanı Gemba’nın Tokyo’ya eli boş döndüğü de anlaşıldı. Gemba ile düzenlediği ortak basın toplantısında Moskova’nın Kuril ihtilafında geri adım atmadığını belirten Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Rusya, Japonya’dan Kuril konusunda gelecek hiçbir protestoya yanıt vermek niyetinde değildir. Rusya yöneticileri dün ziyaret ettikleri gibi yarın da Kuril adaların gidecektir. Bu problemler ültimatomlar verilerek çözülemez” dedi.

  HÂLÂ BARIŞAMADILAR
  Rusya ile Japonya arasında 1945’ten bu yana süren Kuril Adaları krizi yüzünden hâlâ barış anlaşması imzalanmadı. Meselenin bir günde çözüme kavuşabilecek bir mesele olmadığının altını çizen Lavrov, “Kuriller konusunda görüş ayrılıklarımız devam ediyor. Ancak Rusya ile Japonya arasında eninde sonunda bir barış anlaşmasının imzalanması yönünde pozitif hareket gözlendiğini söyleyebilirim” diye konuştu.

  Japonya Dışişleri Bakanı Korito Gemba ise yapılan görüşmeleri değerlendirirken, “Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev’in Kuril'den Kunaşir’e gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğumuz rahatsızlığı Rus tarafına ilettik. Japonya ve Rusya arasında bir barış anlaşmasının imzalanabilmesi için iki ülkenin de karşılıklı birbirinin milli hassasiyetlerine saygılı olmaları gereğini söyledim” dedi.

  İlk olarak Rusya Devlet Başkanı görevinde bulunduğu sırada Kuril Adaları'nı ziyaret eden Medevev, Putin tarafından başbakan olarak atandıktan sonra da Kunaşir Adası'na çıkarma yapmıştı.

  Kaynak: Hürriyet

 7. #22
  CloudT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  12.Nisan.2012
  Mesajlar
  500
  Japonya ve Güney Kore arasında ada gerilimi

  Kırkın üstünde Güney Koreli, Japonya'nın da üzerinde hak iddia ettiği tartışmalı adalara yüzmeye başladı.  Kırkın üstünde Güney Koreli, Japonya'nın da üzerinde hak iddia etmesinden dolayı iki ülkenin arasında siyasi tartışmaya yol açan 200 km uzaklıktaki adalara yüzmeye başladı.

  Yüzücüler, Güney Kore'de Dokdo, Japonya'daysa Takeshima olarak adlandırılan adalara doğru yol alıyor.

  Olay, Güney Kore Cumhurbaşkanının Cuma günü adaları ilk kez ziyaret etmesinin ardından geliyor.

  Ziyarete kızan Japonya, Güney Kore büyükelçisini geri çağırdı.

  İki ülkeye eşit uzaklıkta bulunan adalar küçük, ancak geniş petrol yataklarının da bulunabileceği balıkçılık alanlarında yer alıyorlar.

  Bir Güney Kore sahil koruma görevlisi, 1954'ten beri bölgede bulunuyor.

  Güney Koreli şarkıcı Kim Jang-hoon liderliğindeki yüzücüler, adalara Çarşamba günü ulaşmayı planlıyor.

  Bu da ülkenin 1945'te Japonya'dan bağımsızlığını ilan ettiği güne denk geliyor.

  Kim, yola çıkmadan önce muhabirlere "Dokdo Kore Cumhuriyeti'ne ait, bu yüzden 'Yaşasın Güney Kore' diye bağıracağız" dedi.

  Yonhap haber ajansına göre Güney Kore, yapılan başka bir açıklamada adadaki bir grup ağacı ulusal anıt olarak adlandıracağını bildirdi.

  Son olaylar, adalar yüzünden Güney Kore ve Japonya arasında devam eden çekişmeleri takip ediyor.

  Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak'ın adaları ziyaret etmesi, Japonya'nın Kore'nin Seul kentindeki büyükelçisini geri çekmesine yol açtı.

  Japon yetkililer, davayı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne yollayabileceklerini de bildirdi.

  Olimpiyatlara katılan Güney Koreli bir futbol oyuncusu, takımının Japonya'ya karşı oynadığı maçı kazanması üzerine açtığı siyasi pankart yüzünden Cumartesi günü cezalandırıldı.

  Uluslararası Olimpiyat Komitesi orta saha oyuncusu Park Jong-woo'nun madalya törenine katılmasını yasakladı, bronz madalyasını alıkoydu ve Fifa'dan kendisine disiplin cezası vermesi talebinde bulundu.

  Kaynak: BBC Türkçe

  <--- Güncellendi --->


  Japonya'da çocuklar dev Lego Haritasını Oluşturdu

  Tokyo'da dev Lego oluşturuldu. 100.000 adet Lego bloklarının inşasına yaklaşık 1000 çocuk ebeveynleriyle katıldı.Japonya kuruluşunun 50. yıldönümünü kutlamak için, 6 farklı bölgede 5000 üzerinde kişi ile devasa bir harita oluşturmak için işbirliğine sponsor oldu. Japonya'nın her yerinden çocuklar kendi Legolarını LEGO haritasına yerleştirmek için tokyo'ya gönderildi. Çocukları hayal güçlerini kullanmaya teşvik eden etkinlikte 1.8 milyon LEGO blokla çarpıcı bir metropol doğdu.

  Kaynak: Samanyoluhaber
  Konu CloudT tarafından (14.Ağustos.2012 Saat 04:49 ) değiştirilmiştir.

 8. #23
  CloudT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  12.Nisan.2012
  Mesajlar
  500
  Japonya'da Mutasyona Uğramış Kelebekler Bulundu

  2011′de yaşanan depremin ardından radyasyon tehlikesi yaşayan Japonya'da bazı canlılar mutosyona uğruyor.
  Büyük depremler yaşamaya alışmış bir millet olmasına rağmen geçtiğimiz yıl yaşanan depremde büyük yaralar alan Japonya, halen bu yaraları sarmak için uğraşıyor. Önce şiddetli deprem ve ardından da büyük bir tsunaminin vurduğu ülke, en büyük korkuyu ise Fukuşima nükleer santralindeki sızıntı ile yaşamıştı.

  Felaketten etkilenen santralda yaşanan radyasyon sızıntısı, geniş bir çevreye yayıldı ve belki de etkileri yıllarca sürecek. Bölgedeki insan nüfusu boşaltılmış olsa da bazı canlılar halen radyasyon olan bölgelerde yaşamaya devam ediyor. Bilim adamlarının son keşifleri de bu canlıların etkileri yaşamaya başladığını gösteriyor.

  Fukuşima bölgesinden felaketten iki ay sonra toplanan larva dönemindeki 10 adet kelebek, inceleme altına alınmış. Kelebeklerde ilk dikkat çeken, gözlerinin başka bölgelerdeki aynı cins kelebeklerden farklılaşması olmuş. Antenlerini kullanmaların rağmen kelebeklerin gözleri hiç rastlanmadığı kadar büyümüş. Bunun yanında bazı kelebeklerin kanatlarının da küçüldüğü belirlenmiş.

  Felaketten 6 ay sonra inceleme altına alınan kelebeklerde ise antenlerin deforme olduğu gözlenmiş. Antenlerini yön bulmak için kullanan bu canlıların bu sebeple zorluk yaşadığı sanılıyor. Bilim adamları ayrıca 6 ay sonucunda incelenen hayvanların diğerlerine göre 2 kat daha hızlı mutasyon geçirdiğini belirtiyor. Bunun sebebi hem ebeveynlerden gelen mutasyonlu genler hem de bölgede bulunan radyasyonlu besinler.

  Kaynak: Haberler.com

  <--- Güncellendi --->

  "Japonya özür dilemeli"

  Güney Kore Devlet Başkanı, "Japonya bizim en yakın müttefikimiz, ama İkinci Dünya Savaşı yıllarında yaptıklarından dolayı özür dilemeli" diye konuştu  Güney Kore'de, Japon işgalinden kurtuluşunun 67. yıldönümü kutladı.

  Başkent Seul'de sabah saatlerinde Seajong Kültür Sarayı'nda Kurtuluş Günü anma töreni düzenlendi. Törene başta Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak olmak üzere büyük katılım oldu. Güney Kore Milli Marşı ve bayrağa saygı duruşu ile başlayan törende, Başkan Lee, Kurtuluş Günü konuşması yaptı.

  Konuşmasında 67 yılda gelinen noktaya dikkat çeken Lee, ülkesinin kısa sürede çok uzun yol kattettiğini söyledi. "Eskiden uluslararası yardımlar olmadan yaşayamazdık. Şimdi ise yardım veren ülke olduk." diye konuşan Lee, ülkesinin bir başarıya imza attığını ifade etti.

  "JAPONYA EN YAKIN MÜTTEFİKİMİZ AMA..."
  Lee, konuşmasında son zamanlarda Japonya ile gerilen ilişkilerine de değindi. "Japonya, bizim en yakın müttefikimiz, komşumuz ve dostumuzdur." diyen Lee, "Ama İkinci Dünya Savaşı yıllarında yaptıkları halen hafızalarda yer ediyor. Savaş yıllarında yapılanlar sadece Kore halkına yapılmamıştır. Yapılanlar tüm insanlığa karşı işlenmiş bir cürüm olduğundan insanlıktan özür dilenmelidir." ifadelerini kullandı.

  Kaynak: HaberTürk

 9. #24
  laz kızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  08.Kasım.2012
  Mesajlar
  326


  Japonya'dan Obama'ya tebrik

  Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, ABD'deki başkanlık seçimlerini kazanan Barack Obama'yı zaferinden dolayı tebrik ederek ikili ilişkileri derinleştirmek istediğini söyledi.
  Başbakan Noda gazetecilere yaptığı açıklamada, "Obama'ya tebrik mesajı gönderdim. Obama ile işbirliği yapmaya devam edeceğim." dedi. Hükümet sözcüsü Osamu Fujimura da "Doğu Asya’daki güvenlik durumu ciddi. Bu yüzden ABD-Japonya ittifakının önemi de arttı. Bu ittifakı genişletmek ve derinleştirmek istiyoruz." İfadelerini kullandı.
  Tokyo ile Pekin arasında ada krizi bulunuyor. Ayrıca Çin'in artan askeri gücü Japonya'yı tedirgin ediyor. Pekin'in bu tavrına karşı Obama yönetimi de donanmasının önemli bir bölümünü Pasifik'e kaydırmaya karar vermişti. Ayrıca ABD ile Japonya yakında askeri tatbikat da yapacak. JaponyaDışişleri Bakanı Koichiro Genba'da düzenlediği basın toplantısında, "Asya-Pasifik bölgesinde düzeni sağlamak için ABD ile Japonya'nın çok yakın çalışması gerekiyor." Diye konuştu. JAPONYA'DA ÇİFTE SEVİNÇ
  Barack Obama'nın seçilmesinin getirdiği sevincin yanı sıra Japonya kökenli bir Amerikalı da Hawai'den ABD Senatosu'na seçilmeyi başardı. 65 yaşındaki Mazie Hirono, rakibi Hawai'nin eski valisi Linda Lingle'yi geride bırakmayı başardı. Japonya'da bulunan Obama adlı kasaba sakinleri de Barack Obama'nın seçilmesini sevinçle kutladı.


  kaynak: cihan haber ajansı

  <--- Güncellendi --->
  Japonya'dakiüniversite krizi aşıldı

  Japonya'nın gündeminiişgal eden üniversite krizi aşılıyor.
  Kriz, Eğitim Bakanı Makiko Tanaka'nın,Üniversiteler Konseyi'nin 3 üniversitesinin açılmasına yönelik önerisini vetoetmesiyle başladı. Tanaka, ülkede çok fazla üniversite olduğunu ve eğitim kalitesinin düştüğünden yakındı. Retkararının oluşturduğu tartışmalar sırasında basının karşısına çıkan Tanaka,"Bakanlığın, yeniüniversitelerinaçılmasına yönelik var olan sistemini gözden geçirmeye kararverdim." diye konuştu. Japonya'da 800 tane üniversite olduğunu belirtenTanaka, eğitim kalitesinin düştüğünü belirterek bu yüzden yeni 3 üniversiteninaçılmasına karşı olduğunu kaydetti.BAKANLIKTAŞAŞKINLIK
  Milli Eğitim Bakanı Tanaka'nın veto kararı vereceğindenbakanlıktaki üst düzey isimlerin pek azının haberdar olduğu da ortaya çıktı.Japonya Üniversite Konseyi'nin açılmasını onayladığı üniversitelerin çok azıbakanlıktan veto ediliyordu. Açılması planlanan 3 üniversite, hazırlıklarınıtamamlamış ve öğrenci kabul etmeye de başlamıştı. Ancak bakanlık yetkilileri,üniversite açma yetkisinin bakanda olduğunu belirterek konseyin kararınıreddedebileceğini vurguladı.TANAKA'YAZİYARET
  Konseyin önerisi çerçevesinde Aichi eyaletinde bulunan Okazaki'dekadın üniversitesi, Sapporo'da tıp üniversitesi ve Akita'da sanat üniversitesiaçılacaktı. Veto kararı sonrası üniversitelerin açılacağı bölgedeki yetkililerde şaşkınlığa uğradı. Aichi Valisi Hideaki Omura, Eğitim Bakanı Tanaka'nınkararını değiştirmesi çağrısında bulunmuştu. Bölgedeki yetkililer, Tokyo'yagelerek Tanaka ile de görüşme yaptı. Milli Eğitim Bakanı Tanaka, görüşmeninardından yeni üniversitelerin açılmasını onaylayabileceğini kaydetti.Bakanlıktan yetkililer de üniversitelerin gelecek baharda eğitim vermeyebaşlayacağını belirterek krizin aşıldığına işaret etti.BÜROKRATLARDASORUN YAŞIYOR
  Milli Eğitim Bakanı Tanaka, Başbakan Yoshihiko Noda'nın 1 Ekim'deyaptığı kabine reformu çerçevesinde bakan olmuştu. Tanaka, 2001-2002 yıllarıarasında üstlendiği dışişleri bakanlığı görevinden de bürokratlarla sorunyaşamıştı. Dönemin başbakanı Junichiro Koizumi ile de yaşadığı sorunlarnedeniyle bakanlıktan ayrılmıştı.

  kaynak: Cihan haber ajansı  Lady Melanie bunu beğendi.

 10. #25
  laz kızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  08.Kasım.2012
  Mesajlar
  326


  Japonya: Elektronik Devlerini Kurtarmayacak

  Japonya Maliye Bakanı Seiji Maehara, elektronik devleri kurtarmak gibi bir planlarının olmadığını söyledi. Maehare, Sharp ve Panasonic gibi elektronik devlerinin; Japon Havayolları ve Tokyo Elektrik Şirketi gibi kurtarılmayı beklememesi gerektiğini kaydetti. Maehara, "Kapitalist ekonomilerde şirketlerin kendilerini tekrar yapılanma ile kurtarmaları gerektiğine inanıyorum." diye konuştu.

  Son yıllarda büyük düşüş yaşayan Panasonic, geçen yıl 10 milyar dolar ile tarihinin en büyük zararını açıklamıştı. 2013 yılının Mart ayında sona erecek mali yılda ise 9,6 milyar dolarlık zarar bekleniyor. Zor günler geçiren Sharp'ın ise kredi notu en düşük seviyeye indirilirken tekrar yapılanma için görüşmeler sürdürülüyor. Sony de durumu kötüye giden şirketler arasında bulunuyor. Şirketlerin zarar etmesinde yenin aşırı değerli olması ve küresel ekonomik krizin rol oynadığı belirtiliyor.

  kaynak: haberler.com

  <--- Güncellendi --->


  Japon Bakandan Kriz Özrü


  Japonya Milli Eğitim Bakanı Makiko Tanaka, yol açtığı üniversite krizi nedeniyle özür diledi. Bakanlar kurulunun ardından basın toplantısı düzenleyen Tanaka, "Tüm kalbimle özür diliyorum." dedi.

  Milli Eğitim Bakanı Tanaka, Üniversiteler Konseyi'nin 3 üniversite açılması önerisini haftabaşında reddettiğini açıklamıştı. "Çok fazla üniversite var." diyerek veto kararını açıklayan Tanaka'nın bu adımı çok sayıda kesimi şoke etmişti. Üniversiteler kontejan açıklamış ve öğrenci kabulüne de başlamıştı. Veto kararı üzerine üniversitelerin açılacağı bölgedeki yetkililer, Tokyo'ya gelerek Tanaka'yı ikna etmeye çalışmıştı. Tepkilerin yükselmesinin ardından geri adım atan Milli Eğitim Bakanı Tanaka, üniversitelerin açılmasına onay verdi. Onayın üzerine basın karşısına çıkan Tanaka, özür diledi. Görevinden istifa etmeyi düşünmediğini de dile getiren Makiko Tanaka, "Üzgünüm ama görevime devam etmeliyim." diye konuştu. Bakan olmadan önce üniversitelerin açılmasına yönelik prosedürü reformdan geçirmeyi düşündüğünü belirten Tanaka, "Ama sonuçta pekçok insanı üzdüm. Özür dilerim." ifadelerini kullandı.

  Milli Eğitim Bakanı Tanaka, Başbakan Yoshihiko Noda'nın 1 Ekim'de yaptığı kabine reformu çerçevesinde bakan olmuştu. Tanaka, 2001-2002 yılları arasında üstlendiği dışişleri bakanlığı görevinden de bürokratlarla sorun yaşamıştı. Dönemin başbakanı Junichiro Koizumi ile de yaşadığı sorunlar nedeniyle bakanlıktan ayrılmıştı.

  kaynak:sondakika.com  Lady Melanie bunu beğendi.

 11. #26
  laz kızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  08.Kasım.2012
  Mesajlar
  326

  Tabanlıoğlu Mimarlık Japonya Yeni Ulusal Stadyum Finalisti


  Japonya Spor Konseyi, ülkenin yeni ulusal stadyumunun tasarımını seçmek için düzenlediği özel yarışmada Türkiye'den de Tabanlıoğlu Mimarlık'ın finale kaldığını açıkladı. Tabanlıoğlu Mimarlık, dünya çapındaki bu iki aşamalı yarışmaya başvuran 46 proje arasından 11 finalist arasına kalmayı başardı. Stadyum inşaatının yüzyılın en büyük ölçekli ulusal projesi olacağı vurgulanıyor. Stat 80 bin kişi kapasiteli olacak. Yarışmanın ilk 3 projesi ise Kasım ayının sonunda açıklanacak.
  "New National Stadium Japan International Design Competition" adı altında açılan yarışma sonucunda seçilen tasarımın 2018 yılında tamamlanması ve Japonya'nın 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapması durumunda, hem Olimpik hem de Paralimpik Oyunlar'ın ana mekanı olarak kullanılması planlanıyor. Yeni ulusal stadyumun 2019 Rugby Dünya Kupası'nı ağırlayacağı ise şimdiden kesinleşti. Yeni stadyum, FIFA Dünya Kupası, Dünya Atletizm Şampiyonası, dünya starlarının konserleri ve diğer pek çok kültürel ve sanatsal etkinliğe de ev sahipliği yapacak.Yarışmanın kazananının ise Kasım ayının ortalarında düzenlenecek bir törenle açıklanması bekleniyor.

  kaynak: haberler.com  Lady Melanie bunu beğendi.

 12. #27
  laz kızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  08.Kasım.2012
  Mesajlar
  326
  Noda'nın Koltuğu Tehlikede


  Japonya’dangeçtiğimiz yıl yaşanan afetler sonrasında en sert daralmanın gözlenmesiBaşbakan Noda’nın koltuğunu sallıyor.

  Çeyreklik bazda ekonomideki sert daralma,ihracattaki düşüş ve tüketici harcamalarındaki gerileme ile Japon MerkezBankası üzerindeki baskı artarken Başbakan Yoshihiko Noda’nın da gelecekseçimlerde eli zayıflıyor.
  Yıllıkbazda yüzde 3.5 daralan ekonomi 2011’de yaşanan deprem ve tsunami sonrasında ensert daralma oldu. Japon ekonomisi 2008’den sonra üçüncü kez resesyon ile yüzyüze geldi. Ülkede nakit sıkıntısı da politik gerilimin artmasına neden oluyor.
  BNPekonomisti Hiroshi Shiraishi tarafında bugün gelen rakamlar Noda için tatsızhaber olarak lanse edilirken Japon ekonomisinin düzelme için daha zamanıolduğuna dikkat çekildi.
  Japonekonomisinin aşağı yönlü hareketinde Çin’in uyguladığı anti Japonpolitikasının da büyük etkisi var. Özellikle Japon otomobillerini protestoedilmesi sektörü olumsuz etkilerken teknoloji devleri Sony ve Panasonictarafında yaşanan zararlar da ülke ekonomisini aşağı çekti.
  Verisonrasında açılama yapan Noda büyüme verisini gaddar olarak niteledi. Ek bütçeseçeneği masada olsa da Noda’nın fazla manevra alanı olmadığı biliniyor. Dünyaüzerinde kamu borçluluğu en yüksek ülke olan Japonya’da Ağustos ayında satışvergileri yüzde 8’e çıkartılmıştı. 2014 Nisan ayında ise verginin yüzde 10’a çıkmasıplanlanıyor.

  kaynak: haberler.com  Lady Melanie bunu beğendi.

 13. #28
  laz kızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  08.Kasım.2012
  Mesajlar
  326
  Japonya'da Erken Seçim Rüzgarı Esiyor
  Son yıllarda siyasi istikraryakalamakta zorlanan Japonya'da, erken seçimrüzgarı esmeye başladı. Muhalefetin bastırdığı ama iktidarın soğuk baktığıseçimler, mecliste bekleyen yasa tasarısı üzerinde uzlaşı sağlanmasıyla gündemeoturdu. Başbakan Yoşihiko Noda'nın gelecek ay erken seçimlere gidebileceğine yönelikiddialar basına yansırken, muhalefetteki Liberal Demokrat Partisi lideri ŞinzoAbe, tarih olarak 24 Aralık'ı gösterdi.
  YoşihikoNoda hükümeti, kamu borçları için Kdv'ninartırılmasını öngören bir tasarıyı meclisten geçirmeye çalışıyordu. Ancakmuhalefet, tasarıya destek karşılığında erken seçimlerinilan edilmesini talep ediyordu. Bu tıkanıklık, Şinzo Abe'nin iki konuyu ayrıolarak ele alacaklarını ilan etmesiyle kriz çözüldü. Tasarı için görüşmelersürerken iktidar kanadından erken seçim sinyaligelmeye başladı. Ancak kamuoyu desteği dip yapan iktidardaki Demokrat Parti,seçimlerereform vaadiyle girmek istediğini ortaya koydu.
  BaşbakanNoda'nın, Japonya 'nın ABDdestekli ticaret örgütü Pasifik Ortaklığı'na girmeyi resmen ilan edeceği ve Mali yapıyıreformdan geçirme vaadinde bulunacağı öne sürüldü. Noda'nın bu şekilde, eskibaşbakan Junichiro Koizumi'nin 2005 yılında kazandığı kesin zaferinin birbenzerini elde etmeye çalışacağı kaydedildi. Koizumi, Liberal Demokrat Partisiiçinden gelen itirazlara rağmen posta hizmetlerini özelleştirmeyi vaat edereknet bir zafer kazanmıştı. Başbakan Noda geçen hafta sonu gazetecilere yaptığıaçıklamada, "Pasifik Ortaklığı'na girmek ve Çin-Japonya ve Güney Kore arasında serbest ticaret anlaşmasıimzalanması için çalışacağız. Bu seçim manifestosundayer alacak." ifadelerini kullandı. Ancak Tokyo'nun Pasifik Ortalığı'na üyeolmasına kırsal kesimden seçilen vekiller ve Japonya çiftçi örgütleri karşı çıkıyor. Sanayişirketleri ise örgüte üye olmasına destek vererek aksi taktirde bölgeülkelerinin gerisinde kalacaklarını savunuyor.

  kaynak:haberler.com


 14. #29
  laz kızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  08.Kasım.2012
  Mesajlar
  326

  Japon İşadamları Avanos'ta

  Japon İşadamları Avanos'ta

  Japonya'da sağlık sektöründe faaliyet gösteren işadamlarından oluşan bir heyet, gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Nevşehir'in Avanos ilçesine geldi.
  Türk-Japon Dostluk Derneği organizesi ile Kapadokya bölgesinin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Avanos ilçesine gelen Japon işadamları, bölgenin tarihi ve turistik yerlerini gezmenin yanı sıra ileriye dönük işbirlikleri yapmayı da istediklerini belirtti.
  Avanos Belediye Başkanı Dr. Mustafa körükçü, Türk-Japon Dostluk Derneği heyeti ile verdiği yemekte bir araya geldi.
  Başkan Körükcü, Türk-Japon Dostluk Derneği Başkanı Tomoko Karaki ve Başkan Yardımcısı Noriko Sakamoto'ya Avanos'un el sanatı ürünlerinden olan birer çini tabak hediye etti. Japon işadamları da Başkan Körükcü'ye ilgisinden dolayı teşekkür etti.


  kaynak:haberler.com

  <--- Güncellendi --->

  Türk Kirazı ve Limonu Japonya Yollarında


  Japonya Fumigasyon Derneği Teknik Danışmanı Fusao Kawakami ile Japonya Taze Ürünler İthalat ve Güvenlik Derneği Yönetim Müdürü Nobuhihe Hosokawa, kiraz için Türkiye'ye geldi.
  Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Salih Çalı'yı ziyaret eden Japon heyet, Türk kirazı hakkında bilgi aldı. Salih Çalı, Japonya 'ya kiraz ihraç etmek için 2003 yılından beri çalışma yürütüldüğünü belirterek, Türk kirazının Japonya pazarında yer alması gerektiğini söyledi.
  Çalı, şunları dile getirdi: "Elma iç kurdu ve Akdeniz meyve sineği denilen zararlılar Türkiye'de kirazın konukçusu değil ve risk olduğundan bahsediliyor; ancak böyle bir durum çok çok zor. Buna rağmen; Japon Tarım Bakanlığı'nın isteği doğrultusunda üç araştırma enstitüsünde 8-10 senedir çalışmalar yapılıyor ve daha fazla zaman kaybı olmadan Japonya‘ya kiraz ihraç izni alınması gerekiyor ki Japonya halkı da Türk kirazından mahrum kalmasın."
  "LİMON DA BEKLİYOR"
  Limonla ilgili çalışmaların da son aşamaya geldiğini açıklayan Çalı, "Japonya'ya greyfurt ihraç iznini 2010 Ağustos ayında aldık. Bu sevindirici ve 2 senedir Türkiye'den Japonya'ya greyfurt ihracatı yapılıyor. Benzer şekilde limonda da ' Akdeniz meyve sineği' yönünden çalışmalar yapıldı ve olumlu sonuçlar alındı. Limonun da daha fazla beklemeden Japonya'ya ihraç izninin verilmesi gerekiyor." dedi.
  "KİRAZDAN SONRA BURSA SİYAH İNCİRİ SIRADA"
  Türkiye'nin tarım ve ihracatı hakkında da bilgi veren Salih Çalı, Türkiye 'de iklim çeşitliliği sebebiyle tropik meyveler hariç her çeşit meyvenin yetiştiğini söyledi. Türk tarım sektörünün toplam nüfusun yaklaşık yüzde 30'unu istihdam ettiğini açıklayan Çalı, "Türkiye, taze meyve-sebze üretiminde dünya dördüncüsüdür. Kiraz üretiminde ve birçok meyve sebzede ise en büyük üreticilerin başında gelmektedir." şeklinde konuştu.
  UYMSİB'in en çok ihracat yaptığı ürünlerini Japon konuklar ile paylaşan Çalı, "Kiraz, siyah incir, zeytin, nar, şeftali, ayva, üzüm, armut, biber, pırasa, kabak ve bunun gibi birçok kalemden oluşan ihracat ürünlerimizde ilk sırada kiraz yer alıyor. İkinci sırada ise Bursa siyah inciri yer alıyor. Umarım Japonya'ya kirazdan sonra Bursa siyah incirini de ihraç ederiz." ifadelerini kullandı.  kaynak:haberler.com
 15. #30
  laz kızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  08.Kasım.2012
  Mesajlar
  326

  Jbıc'ten Akbank'a 500 Milyon Dolar Kredi

  Jbıc'ten Akbank'a 500 Milyon Dolar Kredi  Akbank,İthalatın Finansmanı Programı kapsamında Japan Bank for InternationalCooperation'dan (JBIC) 500 milyon dolar tutarında kredi sağladı.

  Akbank, Türkiye'nin 2023 yılında en büyük 10ekonomi arasına girme hedefini destekleme yolundaki çalışmalarını sürdürüyor.Japan Bank for International Cooperation'dan (JBIC) 500 milyon dolar kredi alanAkbank, 10 yıl vadeli kaynağı, Türkiyeekonomisinin büyümesine ivme kazandıracak enerji santralleri ve boru hatlarıgibi dev yatırımlarda kullandıracak.
  Türkiye ve çevre ülkelerde faaliyet gösterenşirketlerin Japonya'dan yapacaklarıithalatın finansmanına yönelik olarak sağlanan 500 milyon dolarlık kredininanlaşması, Akbank Uluslararası Bankacılıktan sorumluGenel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli, JBIC Genel Müdürü Hiroshi Watanabe ve ikibankanın temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen törenle imzalandı.
  Akbank Uluslararası Bankacılıktan sorumluGenel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli, JBIC tarafından Türkiye'de Japonya'dan yapılacak ithalatın finansmanıiçin bir bankaya tek seferde verilen en büyük montajlı krediyi sağlamışolduklarına dikkat çekerek şu değerlendirmelerde bulundu:
  "Geçtiğimiz Ekim ayındaUluslararası Para Fonu'nun Yıllık Toplantıları sırasında Tokyo'da JBIC ileimzalanan İşbirliği Anlaşması'nın ilk sonuçlarını bu kadar kısa sürede vermeyebaşlaması memnuniyet verici. Türkiye, Japonya ve çevreülkelerde faaliyet gösteren firmalar arasındaki ilişkilerin daha daderinleşmesi, ticaret trafiğinin daha da hızlanması için büyük bir potansiyelbulunuyor. Yeni yatırım fırsatları ve projeler kapsamındaki işbirliği, ve dışticaret işlemlerinde sunacağımız avantajlı ve uzun vadeli finansman çözümleriile ticari ilişkilerin daha da ivme kazanmasına katkı sağlayacağız. Japon mal ve hizmetlerinin alımı iledesteklenecek bu yatırımlar inşaat, petrol ve doğal gaz boru hatları, enerjisantralleri, petrol rafineleri ve sağlık sektörünü kapsıyor" dedi.
  Japon yatırımların kazanımında en önemlietkenin güven ortamının sağlanması olduğunun altını çizen Kefeli, dünyanınbirçok ülkesi finansal kriz ile mücadele ederken Türkiye'nin sergilediği güçlüfinansal yapı ve istikrarın gereken tüm zemini hazırladığını ifade etti. Kefeliayrıca, Akbank 'ın uluslararasıfinans sistemine entegrasyonunda oldukça önemli adımlar attığına işaret ederek,uluslararası finans camiasıyla entegrasyon için dünyanın önde gelen banka vefinans kuruluşlarıyla işbirliklerini geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.


  kaynak:haberler.com
Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yukarı Uç

SEO by vBSEO 3.6.0 PL2