AnimeSue Online Anime Merkezi AnimeSue Online Manga Merkezi AnimeSue Anime FanClubs
Sayfa 3 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 78 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 45 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree27Beğeni

Japonyadan Haberler

Japon & Uzakdoğu Kültürü forum başlığına Japonyadan Haberler konusunun bir özeti: ...
 1. #31
  laz kızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  08.Kasım.2012
  Mesajlar
  326

  Japon Doktorlar Şikayetçi

  Japon Doktorlar Şikayetçi  Japonya'daki doktorlar arasında yapılan bir araştırmaya göre, doktorlar uzun saatler çalışmaktan ve çalışma koşullarından şikayetçi.
  Haziran ile ekim ayı arasında yapılan araştırmaya katılan doktorların yüzde 47'si ya hasta olduğunu ya da hasta olmaktan korktuğunu söyledi. Araştırmaya katılanların yüzde 71'i iş yerinde stres altında olduğunu belirtirken, bazıları da stres yüzünden yaşadıkları psikolojik sıkıntıyı aşabilmek için ilaç kullandığını belirtti. Yüzde 62'si de doktorluğu bırakmayı bile düşündüğünü söyledi. Doktorlar Sendikası, doktorların uzun saatler çalışmasının artık normal hale geldiğini kaydederek, çalışma şartlarının düzeltilmesi çağrısında bulundu.
  Araştırmaya katılan doktorların yüzde 83'ü, görev yaptıkları hastanelerde yeteri kadar doktor olmadığını kaydederken, yüzde 73'ü de gece nöbetinin ardından gündüzleri de çalışmak zorunda kaldıklarını ifade etti. Doktorlar, uzun saatler çalışma nedenleri arasında hastaların ek isteklerinin rol oynadığını kaydetti.
  kaynak.haberler.com

 2. #32
  panres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  04.Aralık.2012
  Mesajlar
  102
  Haber Tarihi: 03 Aralık 2012 Pazartesi Saat 14:09
  Anadolu Ajansı
  Muhabir: Umur Koçak Semiz / AP
  Yayıncı: Ogün Duru - TOKYO
  Japonya'daki Tünel Kazası


  Japonya'nın başkenti Tokyo'da 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan tünel kazasının ardından ülkedeki tüm tünellerin kontrol edileceği bildirildi.


  Japonya'nın başkenti Tokyo'da 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan tünel kazasının ardından ülkedeki tüm tünellerin kontrol edileceği bildirildi.


  Japonya Ulaştırma Bakanlığı, Tokyo'nun 80 kilometre batısındaki Sasago Tüneli ile benzer yapıya sahip 49 tünelin en kısa sürede kontrolden geçirilmesi için talimat verdi.


  Karayollarını işleten şirket yetkilileri, ülkenin en uzun tünellerinden biri olan 4,7 kilometre uzunluğundaki Sasago Tüneli'nin çatısının çökme nedenini bulmak için çalışmalara devam ediyor. Tünelde Eylül ayında yapılan kontrollerde herhangi bir soruna rastlanmamıştı.


  Yetkililer, beton levhaların üst kısmında yer alan 8 santimetre kalınlığındaki panelleri tünelin iç duvarlarına tutturan cıvatalardan birinin gevşeyip zincirleme tepkiye yol açarak, beton parçalarının hareket halindeki araçların üzerine düşmesine yol açmış olabileceğini belirtti.


  Yapının, 24 Kasım'da Tokyo'da meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki deprem ya da tünelin içinden geçtiği dağdaki bir göçük nedeniyle zayıflamış olabileceği de dikkate alınıyor.


  Tünelde arama kurtarma çalışmaları ise sürüyor. Ekipler beton parçaları altında kalan araçlara ulaşmak için büyük çaba harcıyor. Bölgeye çok sayıda itfaiye ve ambulans gönderildi.


  Beton parçalarının düşmeye başlamasından sonra araçlarıyla ya da koşarak tünelden çıkmayı başaranlar, ezilen araçlardan sızan petrolün yangına neden olduğunu bildiriyor.


  Her biri 1,4 ton ağırlığındaki yaklaşık 270 beton levhaların tavandan koparak 110 metre aşağıdaki araçların üzerine düşmesi sonucu meydana gelen kazada 4'ü kadın 9 kişi ölmüş, 2 kişi de yaralanmıştı.


  Başkent Tokyo'yu Japonya'nın orta kesimlerine bağlayan karayolu üzerinde yer alan tünel, 1977'de inşa edilmişti.


  1996'da da Japonya'nın kuzeyindeki bir tünel çökmüş, düşen beton parçaları 20 kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştu.


  Kaynak:http://www.haberler.com/japonya-daki...139973-haberi/
 3. #33
  panres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  04.Aralık.2012
  Mesajlar
  102
  Haber Tarihi: 08 Aralık 2012 Cumartesi Saat 14:26
  Anadolu Ajansı [4154793]


  Kırşehir'de "Japon Filmleri Günü"


  Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ve Japon Bahçesi'nin bulunduğu Kırşehir'de, Ahi Evran Üniversitesi, Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği ve The Japan Foundation işbirliğiyle "Japon Filmleri Günü" etkinliği düzenlendi.


  Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ve Japon Bahçesi'nin bulunduğu Kırşehir'de, Ahi Evran Üniversitesi, Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği ve The Japan Foundation işbirliğiyle "Japon Filmleri Günü" etkinliği düzenlendi.


  Ahi Evran Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu'ndaki etkinliğin açılışında konuşan Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güray Erener, üniversitelerin bir şehrin sosyal, kültürel, ekonomik ve sportif yönden gelişmesine katkı sağladığını belirterek, etkinliğin bu amaçla gerçekleştirildiğini söyledi.


  Erener, "Başta Büyükelçilik yetkilileri olmak üzere bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu gösterimin, geçmişten günümüze gelen Türk-Japon dostluğunun devamına katkı sağlayacağına inanıyorum. Sinema, insan hayatının perdeye aktarılmış halidir. Bugün 3 Japon filmi izleyeceğiz. Japon film sektörü ve Japon kültürü hakkında biraz daha bilgi sahibi olacağız" diye konuştu.


  Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Shigeru Kikuma da Japon filmlerinin gösterimini bugüne kadar sadece Ankara'da gerçekleştirdiklerini ifade ederek, Japonya ve Türkiye hükümetlerinin Kaman ilçesindeki Kalehöyük kazılarında yaptığı işbirliğinden dolayı gösterimi Kırşehir'de tekrarladıklarını söyledi.


  Kikuma, "Bugünkü filmler, Japonya'nın yeni sayılabilecek modern filmleri arasında yer alıyor. Bu filmlerde, Japon kültürü ve günlük yaşantısıyla ilgili sahneler göreceksiniz. Umarım sıkılmadan seyredersiniz" diye konuştu.


  Japon Filmleri Günü'nde, "Güney Kutbundaki Aşçı", "İyi Uçuşlar" ve


  "Saniyede Beş Santimetre" filmleri, Türkçe ve İngilizce alt yazılı olarak gösterime sunuldu.


  -Kırşehir'in Japonya ile bağı-


  Bir süre önce vefat eden Japonya Prensi Tomohito Mikasa, Kırşehir'in Kaman ilçesine bağlı Çağırkan beldesindeki Kalehöyük kazılarına maddi destek sağlamış, iki defa da burayı ziyaret etmişti. Kaman Belediyesi, vefatının ardından bir caddeye Mikasa'nın adını vermişti.


  Japonya hükümetinin desteğiyle yapılan Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ve Japon Bahçesi ile adını duyuran Çağırkan da bu ülkenin arkeologları öncülüğünde kazı çalışması sürdürülüyor.


  Muhabir: Abdullah Yıldız/Mustafa Yıldız


  Yayıncı: Ebubekir Gülüm - KIRŞEHİR


  Kaynak  Burakesan bunu beğendi.  resim benim çalışmam ve imzamı kendim yaptım

 4. #34
  Burakesan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  19.Kasım.2011
  Mesajlar
  1,495
  Prensi takdir ettim gerçekten Bizimkiler de altta kalmamışlar. 'Mikasa' değilde 'Misaka' olaydı tam olurdu (bknz. Misaka Mikoto XD)

 5. #35
  panres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  04.Aralık.2012
  Mesajlar
  102
  Japonya'da Resesyon Korkusu Alevlendi


  Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi durumundaki Japonya'da bugün açıklanan mali rakamlar, resesyon korkusunu tekrar alevlendirdi.


  Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi durumundaki Japonya'da bugün açıklanan Mali rakamlar, resesyon korkusunu tekrar alevlendirdi.


  Hükümetin bugün açıkladığı rakamlara göre, temmuz-eylül ayı aralığında Japonya ekonomisi yüzde 0,9 oranında küçüldü. Yıllık oranda ise bu küçülme yüzde 3,5 olarak gerçekleşti. Japonya'nın cari hesap fazlası da yüzde 30 düşerek 376,9 milyar Yen olarak gerçekleşti. Japon ekonomisi son aylarda alarm zilleri çalıyordu. Küresel ekonomik kriz ve Çin ile süren ada sorunu nedeniyle dış ticareti düşen Japonya, iç talebin azalması nedeniyle zor günler geçiriyordu. Kamudaki açığı kapatmak için Kdv'leri artırmaya karar veren Başbakan Yoşihiko Noda yönetimi, 26 Ekim'de küçük bir teşvik paketi açıklamıştı. Bunun ardından hükümet 30 Kasım'da da 1,2 trilyon Yen'lik yeni bir paket açıkladı. Hükümetin, rezerv fonundan finanse edeceği paketin aralarında sağlık ve tarımın olduğu çok sayıda sektörde büyümeyi tetiklemesi bekleniyordu. Ancak bu paketin, GSMH'yi yüzde 0,4 oranında büyümeyi beraberinde getirip getirmeyeceği soru işaretlerine yol açtı. Japon ekonomisinin resesyona düşmemesi için yüzde 0,4 oranında büyümesi gerekiyor.  Haber Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi Saat 11:20
  Cihan Haber Ajansı


  Kaynak


  resim benim çalışmam ve imzamı kendim yaptım

 6. #36
  hitsugaya33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  04.Eylül.2012
  Mesajlar
  316
  Japonya, Kuzey Kore'nin füzesini imha etmeye hazır

  Kuzey Kore 'nin Sohae Uydu Ateşleme İstasyonu'nda hazırlık yaptığına dair istihbarat bilgisi alan Japonlar, Tokyo'daki Patriot Advanced Capability-3 bataryalarını ve Okinawa gibi Kore Yarımadasına bakan stratejik bölgelerindeki füze savunma sistemlerini harekete geçirdi.

  Füze savunma sistemlerinin yanı sıra, Aegis tespit ve yok etme sistemine sahip olan üç Japon destroyeri Japon Denizi'nde mevzilendi.

  Japonya 'daki askeri güçlerin başında bulunan Tuğgeneral Salvatore Angelella, "Kuzey Kore'nin bu tür oldukça tehlikeli girişimlerini desteklemiyoruz. Yapılacak denemeyi yakından takip ediyoruz" dedi.

  ABD'nin Pasifik kuvvetleri de bölgedeki savaş gemilerini alarma geçirmiş durumda. Güney Kore ordusu da olası füze ateşlemesine karşı hazırlık yaptıklarını belirtirken, Filipinler gelişmeden 'büyük endişe duyduklarını' ifade etti.

  Dün elde edilen yeni uydu görüntüleri, Pyongyang'ın füze ateşlemek için hazırlıklarını yavaştan aldığını gösterse de, ateşlemenin Pazartesi günü yapılabileceği ifade edildi.

  NTV
  All Hail Lelouch !!!


  Lelouch vi Britania Commands You...

 7. #37
  panres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  04.Aralık.2012
  Mesajlar
  102
  Japonların Vakfıkebir Ekmeği Merakı


  Son bir yıl içinde iki Japon Heyeti'nin Vakfıkebir'e gelerek Vakfıkebir Ekmeği'ni Japonya'da üretme planları yapmasının ardından bu kez de Japonya'nın en büyük televizyon kanalı Ashai'nin yapımcılarından Kano Şan ve beraberindeki ekip, Vakfıkebir...


  Son bir yıl içinde iki Japon Heyeti'nin Vakfıkebir'e gelerek Vakfıkebir Ekmeği'ni Japonya'da üretme planları yapmasının ardından bu kez de Japonya'nın en büyük televizyon kanalı Ashai'nin yapımcılarından Kano Şan ve beraberindeki ekip, Vakfıkebir Ekmeği üzerinde araştırmalar yaptı. Mevlana Taş Ekmek Fırını'nı inceleyen ekip, ekmek hamurunun hazırlanışından fırına girinceye kadar olan süreç dahil olmak üzere ekmeğin taş fırında pişerek tezgaha yerleştirilmesini saniye saniye görüntüledi ve ustalardan bilgiler aldı. Ardından, fırın işletmecileri tarafından kendilerine Vakfıkebir Tereyağlı sıcak Vakfıkebir ekmeği ikram edildi.


  Japonya'da üretilebilecek ve damak tadı en mükemmel ekmeği aramak için aylardır yolda olduklarını belirten Kano Şan, 'Dünyanın Yollarındayız' programı için Türkiye çekimi yaptıklarını ifade ederek, "Çekime Ankara'dan başladık, Trabzon'a kadar gideceğiz. Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği'ni Japonya'da tanıtmak amacıyla çekimini yaptığımız bu belgesel 2013 yılının 4. ve 5. aylarında, haftada 5 gün olmak üzere Pazartesi günlerinden Cuma günlerine kadar bu program Ashai Televizyonu'nda yayınlanacak." dedi.Karadeniz Bölgesi'ne ilk kez gelmesine rağmen bölgenin çok hoşuna gittiğini kaydetti.


  Çekimlerin ardından araştırma ekibine Vakfıkebir Tereyağlı sıcak Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği, peynir ve bal ikram edildi. Tereyağlı sıcak Vakfıkebir Ekmeği'ni büyük bir iştahla yiyen Kano Şan, "Çok nefis. Bu lezzet ne Japonya'da, ne dünyanın başka bir yerindeki ekmekte var. Çok lezzetli. Ayrıca bunu bize ikram eden arkadaşımın kalbinin güzelliği de buna eklenince çok mükemmel bir Tat ortaya çıktı. Böyle bir lezzeti ilk defa tadıyorum. Böyle bir ekmek Japonya'da yok. Aslında Japonya'da da son zamanlarda lezzetli ekmekler yapılıyor ama, gerçekten Vakfıkebir Ekmeği bam başka. Pirinç ülkesi olmasına rağmen Japonya'da da bundan sonra çok fazla ekmek yenecek. Çünkü önce Avrupa ekmeği Japonya'ya girdi. Nedeni ise gençlerin çalışmak için Avrupa'ya gitmeleri. Bundan sonra bizde çok daha fazla ekmek yenecek diye düşünüyorum. Ancak tattıktan sonra Vakfıkebir Ekmeği'nin bir numara olduğunu gördüm. Vakfıkebir Ekmeği kadar lezzetli ekmek yok Japonya'da." dedi.


  Kano ayrıca, "Eğer Japonya bir tercih yapacaksa bu da büyük olasılıkla Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği olmalı. Ayrıca Vakfıkebir Tereyağı da çok nefis. Japonya'ya döner dönmez bu görüntüleri yayınlamak suretiyle Japonya'nın Vakfıkebir ekmeği ve Vakfıkebir tereyağı üzerinde karar kılması için elimden geleni yapacağım ve eğer Türkiye'ye bir daha gelirsem ilk durağım Vakfıkebir olacak." ifadelerini kullandı.  Haber Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı Saat 11:40
  Cihan Haber Ajansı


  Kaynak


  resim benim çalışmam ve imzamı kendim yaptım

 8. #38
  laz kızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  08.Kasım.2012
  Mesajlar
  326
  Japonya: Kuzey Kore'nin Roket Fırlatması Kabul Edilemez  Kuzey Kore'nin füze denemelerine şiddetle karşı çıkan Japonya, Pyongyang yönetiminin bugün gerçekleştirdiği fırlatma işlemine sert tepki gösterdi.
  Kuzey Kore'nin füzeyi fırlatmasının hemen ardından bir basın toplantısı düzenleyen hükümet sözcüsü Osamu Fujimura, denemeyi "kabul edilemez" olarak nitelendirdi. Fujimura, roket fırlatılmasını Birleşmiş Milletler'in (BM) 1874 numaralı kararının çiğnenmesi olarak yorumladı. Japonya hükümetinden yetkililer, ABD ve Güney Kore ile beraber hareket ederek BM Güvenlik Konseyi'nden Pyongyang yönetimine karşı karar çıkarmaya çalışacaklarını söyledi. Tokyo, BM'nin acil olarak toplanması çağrısında da bulundu. Japon hükümetinden bir yetkili, toplantının bugün yapılabileceğini belirtti.
  JAPONYA'YA FÜZE PARÇASI DÜŞMEDİ
  Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA, Kwangmyongsong-3 tipi uyduyu bugün başarıyla fırlattıklarını açıkladı. Uydunun öngörülen yörüngeye oturduğu da ifade edildi. Füzenin Japonya topraklarına düşme ihtimaline karşı da Tokyo yönetimi hazırlıklarını tamamlamıştı. Ülkenin güneyindeki Okinava'ya Patriot füzesavar sistemi yerleştirmişti. Japon yetkililer, ülke topraklarına füzeden herhangi bir parça düşmediğini kaydetti.
  Komünist yönetim altındaki Kuzey Kore geçtiğimiz Nisan ayında da benzer bir deneme yapmıştı. Ancak bu denemede roket 150 kilometre yükseldikten sonra parçalanarak dünyaya düşmüştü.


  kaynak:haberler.com

 9. #39
  panres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  04.Aralık.2012
  Mesajlar
  102
  Afet Eğitim Projeleri Başarılı Bulunan Bursalı Öğrenciler Japonya Yolcusu


  Türkiye ve Japonya arasında ortaklaşa yürütülen Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi'nde (OTAEP) Bursa Mollafenari İlkokulu ve Demirtaş Bucağı İlkokulu'nun hazırladığı projeler dereceye girdi.


  Türkiye ve Japonya arasında ortaklaşa yürütülen Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi'nde (OTAEP) Bursa Mollafenari İlkokulu ve Demirtaş Bucağı İlkokulu'nun hazırladığı projeler dereceye girdi. Dereceye giren projeleri hazırlayan okullardan birer öğrencinin ileri eğitim için Japonya'ya gönderileceği belirtildi.


  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Japonya Uluslar Arası İşbirliği Ajansı (JIKA) tarafından ortaklaşa yürütülen Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi (OTAEP) çalışması tamamlandı. İki kurum arasında imzalanan protokol kapsamında başlatılan proje, Marmara Bölgesi'nde seçilen 10 il ve toplam 80 ilköğretim okulunda uygulandı.


  MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey ile JICA Türkiye Temsilcisi Yosuke Nishii'nin de katıldığı proje değerlendirmesi, Aydın Kuşadası Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nde yapıldı. Yapılan değerlendirmede, Bursa'dan katılan Mollafenari İlköğretim Okulu ve Demirtaş Bucağı İlkokulu en başarılı okullar olarak belirlendi. Söz konusu okullardan birer öğrenci, ileri eğitim için 2013 yılının Ocak ayında Japonya'ya gönderilecek.
  Haber Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma Saat 11:00
  Cihan Haber Ajansı  Kaynak


  resim benim çalışmam ve imzamı kendim yaptım

 10. #40
  panres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  04.Aralık.2012
  Mesajlar
  102
  Japonya'da Genel Seçim


  Japonya'nın resmi yayın organı NHK, bugün yapılan seçimi muhalefetteki Liberal Demokratik Parti'nin (LDP) kazanacağını söyledi.


  Japonya'nın resmi yayın organı NHK, bugün yapılan seçimi muhalefetteki Liberal Demokratik Parti'nin (LDP) kazanacağını söyledi.


  NHK, sandık çıkışı anketlerine göre, 1955 yılındaki kuruluşundan 2009 yılındaki seçime kadar 54 yıl boyunca iktidarda kalan LDP'nin Japon Parlamentosu'nun (Diet) alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'ndeki 480 sandalyeden 275 ila 300'ünü kazanmasının beklendiğini açıkladı.


  NHK'ya göre Başbakan Yoshohiko Noda'nın Japonya Demokratik Partisi'nin (DPJ) sandalye sayısı ise 100'den az olacak.


  Muhabir: Umur Koçak Semiz


  Yayıncı: Şermin Coşkun - Tokyo


  Haber Tarihi: 16 Aralık 2012 Pazar Saat 14:21
  Anadolu Ajansı

  Kaynak


  resim benim çalışmam ve imzamı kendim yaptım

 11. #41
  hitsugaya33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  04.Eylül.2012
  Mesajlar
  316
  Bu robot insan gibi!

  Japon araştırmacılar, insanların kas ve iskelet yapısına en yakın insansı robotu üretti.


  Vücudumuzdaki bütün kemik ve adalelerin bir benzerinin yer aldığı robot, bilim kurgu filmlerinden çıkmışa benziyor. Japonya’daki Tokyo Üniversitesi'nden bilim insanlarının geliştirdiği ‘Kenshiro’ adlı robot, insansı robot üretiminde çığır açacak yeni bir adım olarak nitelendiriliyor. Kenshiro, Osaka kentindeki ‘Humanoids 2012’ konferansında tanıtıldı.
  Üniversitedeki Kenzoh isimli bir robot konsept ekibi tarafından hayata geçirilen Kenshiro, yapay kas ve kemiklerden oluşturuldu. Ancak sadece üst bölümün bile 45 kilogram ağırlığa ulaşması, çalışmaları sekteye uğrattı. Çizim tahtasına geri dönen ekip, göğüs kafesi, belkemiği, baldır ve diz eklemi başta olmak üzere gövdeyi yeniden tasarladı. Robotun her parçası, insan vücudundaki benzerinin ağırlığında ve yapısında geliştirilmeye çalışıldı. Sonunda 50 kilogram ağırlığında, 158 santimetre uzunluğunda 12 yaşındaki bir Japon erkek çocuğunun kas ve iskelet yapısına ulaşıldı.
  All Hail Lelouch !!!


  Lelouch vi Britania Commands You...
  Konu hitsugaya33 tarafından (16.Aralık.2012 Saat 16:10 ) değiştirilmiştir.

 12. #42
  laz kızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  08.Kasım.2012
  Mesajlar
  326

  ABD, Japonya'ya F-35 Yerleştirecek

  ABD, Japonya'ya F-35 Yerleştirecek  ABD'nin Japonya'nın güneyinde bulunan Yamaguchi eyaletinde yer alan İvakuni üssüne 2017'de F-35 tipi savaş uçaklarından yerleştirmeyi planladığı bildirildi.
  ABD Savunma Bakanı Leon Penetta, başkent Washington'da yaptığı bir konuşmada, Asya'daki askeri varlıklarını artırmaya yönelik adımlar çerçevesinde F-35 tipi savaş uçaklarından bir kısmını İvakuni üssüne yerleştirmeyi planladıklarını söyledi. Panetta, bu uçaklardan kaç tanesinin Japonya'daki üsse yerleştirileceğine yönelik bilgi ise vermedi. Bu üste F-18 tipi savaş uçaklarından yer alıyor. İvakuni üssünün yanı sıra Washington yönetimi, Okinava eyaletindeki Kadena hava üssünü de bu uçaklardan yerleştirmeyi planlıyor. Bu savaş uçaklarının yanı sıra Amerika, gelişmiş savaş uçakları arasında yer alan F-22'leri de Japonya'ya yerleştirmeyi hedefliyor. ABD Savunma Bakanı Panetta, Pasifik bölgesine en gelişmiş savaş uçaklarını yerleştirmeyi planladıklarını vurguladı.
  Çin'in artan askeri gücüne karşı Amerika da bölgedeki askeri varlığını artırmaya gitti. Amerika bu çerçevede donanmasının yüzde 60'lık kısmını da Pasifik'e yerleştirecek.


  kaynak:haberler.com

 13. #43
  panres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  04.Aralık.2012
  Mesajlar
  102
  Japonya, Güney Kore'nin Yeni Lideriyle İyi İlişkiler Hedefliyor


  Japonya'nın müstakbel lideri Şinzo Abe, Güney Kore'de dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Park Geun-hye ile yakın çalışma hedefinde olduğunu açıkladı.


  Japonya'nın müstakbel lideri Şinzo Abe, Güney Kore'de dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Park Geun-hye ile yakın çalışma hedefinde olduğunu açıkladı. Geun-hye'nin seçimi kazanmasının belli olmasının ardından yazılı bir açıklama yapan Abe, iki ülkenin "aynı değerleri ve stratejik çıkarları paylaştığına" ve iki ülke arasındaki ilişkilerin "sağlam" olduğuna dikkat çekti. Şinzo Abe, Doğu Asya'da güvenliğin ve barışın sağlanması adına Japonya'nın, Güney Kore'yi "yakın çalışma ihtiyacı hissettiği bir komşu" olarak gördüğünü vurguladı.


  Abe'nin liderliğini yaptığı Liberal Demokrasi Partisi'nin Genel Sekreteri Şigeru İşiba da gazetecilere yaptığı açıklamada, "İktidar partisi olarak Park Geun-hye'nin politikalarını dikkatle takip edeceğiz." ifadelerini kullandı.


  Güney Kore'deki seçimi yakından takip eden Japon basını, Park Geun-hye'nin zaferine geniş yer verdi. Japonya'nın önde gelen gazetelerinden Asahi, "Sevilen ve nefret edilen Park, Güney Kore liderliğini aldı" diye bir başlık kullandı. Haberde, iki ülke arasındaki ilişkilerin ada krizi ve İkinci Dünya Savaşı'nda yaşananlar nedeniyle zarar gördüğüne dikkat çekildi.


  Park Geun-hye seçim zaferi sonrasında yaptığı açıklamada da, "Doğru bir tarih algısı üzerinde Kuzey Doğu Asya'da barışın, uzlaşının ve işbirliğinin sağlanması adına daha çok çaba sarf edeceğim." ifadelerini kullandı. Gazete, yeni liderin bu ifadelerle Tokyo'yu hedef aldığını ve sert bir çizgi takip edeceğini gösterdiği yorumunda bulundu. Ancak Japon yetkililer, Park Geun-hye'nin babasının Japonya ile ilişkileri tekrar tesis eden kişi olduğuna da dikkat çekerek gelecek adına ümitli konuştular.


  Haber Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe Saat 11:00
  Cihan Haber Ajansı  Kaynak


  resim benim çalışmam ve imzamı kendim yaptım

 14. #44
  panres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  04.Aralık.2012
  Mesajlar
  102
  Japonların Kutsal Mantarı, Toroslardan Gidecek
  Dünyada sayılı yerde elde edilen ve Japonlar için kutsal sayılan sedir mantarı, Toros Dağları'nın eteklerinde yetişiyor.


  Dünyada sayılı yerde elde edilen ve Japonlar için kutsal sayılan sedir mantarı, Toros Dağları'nın eteklerinde yetişiyor. Ekonomik değeri çok yüksek olan sedir mantarının köylüler tarafından yetiştirilmesi için proje hazırlayan Adana Orman Bölge Müdürlüğü, deneme üretiminde yüzde 80'in üzerinde başarı elde etti. Hazırlanan proje ile sedir ormanı parsel parsel köylülere tahsis edilerek söz konusu mantarın yetiştirilmesi sağlanacak. Sedir mantarının en büyük alıcısı ise Japonya. Türkiye'de 20-30 TL'ye satılan sedir mantarı, Japonya'da 400 dolara kadar alıcı bulabiliyor.


  Amerika, Japonya, Orta Asya ve Türkiye'nin çok az bir bölümünde yetişen, Japonların 'kutsal' kabul ettiği sedir mantarının ekonomik değeri bir hayli yüksek. Türkiye'de bugüne kadar bilinçli bir toplama yapılamadığından istenilen ekonomik getiri elde edilemedi.


  Adana Orman Bölge Müdürü Mehmet Zeki Temur, bölgede 76 bin hektar sedir ormanı bulunduğunu ve bunu parsel parsel bölerek köylülere tahsis edeceklerini söyledi. Tahsis edilen alanlar kafeslenerek koruma altına alınacak. Yağmurlama sistemi ile alan sulanacak ve dona karşı da örtü sistemi ile sera etkisi oluşturularak ve yüksek verim elde edilmesi sağlanacak. Bölge köylüleri yılın sadece 3 ayı çalışarak bir yıllık geçimlerini rahatlıkla yapabilecekleri geliri elde edebilecek. Projenin Koordinatörü Zekeriya Beydilli, köylünün tahsis edilen alanları kafeslemesi, sulama ve örtü sistemi kurabilmesi için de yine bakanlık ve kalkınma ajanslarından kredi sağlanarak destekleneceğini söyledi. Beydilli, halen köylünün kilosunu 20-30 TL arasında sattığı mantarın en az 200 liradan satmayı hedeflediklerini kaydetti. Ayrıca ilçeye bir de paketleme tesisi kurularak ürün sağlıklı bir şekilde kalite kaybı meydana gelmeden ihraç edilmesi sağlanacak.


  Sedir mantarı yüzde yüz doğal bir ürün. Kültür mantarı şeklinde yetiştirilemiyor. Projenin bir ayağında da Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi bulunuyor. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nden Prof. Dr. Saadet Büyükalaca ve Dr. Hatıra Taşkın, sedir mantarının içerdiği maddelerin analizi üzerinde çalışıyor. Prof. Dr. Saadet Büyükalaca sedir mantarında yüksek oranda proteinin yanı sıra demir, sodyum, potasyum, çinko, bakır, kalsiyum, mangan, magnezyum, selenyum, B1 ve B2 vitamini tespit edildiğini söyledi. Büyükalaca, ayrıca yağ oranı düşük bulunan sedir mantarının sağlıklı bir gıda olmasının yanında iyi bir diyet ürünü olduğunu ifade etti. Sedir mantarında fenolik maddeler tespit edildiğini ve bu mantar serbest radikal süpürme değerleri (IC50) bakımından aktif bulunduğunu vurgulayana Büyükalaca, bunun sedir mantarının önemli antioksidanlar içerdiği anlamına geldiğini söyledi.


  Dr. Hatıra Taşkın ise Türkiye coğrafyasında yetişen sedir mantarının aroması ve katran kokusu nedeni ile Japonya pazarında özel bir yere sahip olduğuna vurgu yaparak şu bilgileri verdi: "Japon halkı için değerli bir gıda maddesi olmasının yanında dini inançları açısından da önemli olduğuna dair bir inanış var. Japonya'da II. Dünya savaşından sonra 12 bin ton olan sedir mantarı varlığı, çam nematodu(solucan çeşidi) zararı ve kırsal kesimde yaşanan gelişmelerle 457 tona düştü. Bu nedenle Japonya'da piyasası çok yüksek."


  TÜRKİYE'NİN SEDİR MANTARI DURUMU


  Latince adı Tricholoma anatolicum olan sedir mantarı, sedir ağaçlarının bulunduğu yerlerde ve bin 200 ile bin 400 rakımlar arasında yetişiyor. Sedir mantarı Yağmurlu dönemde ve özellikle eylül, ekim, kasım aylarında yetişiyor. Türkiye'de de yaygın olarak Adana'nın Feke ilçesindeki Toros dağlarının eteklerinde görülüyor. Yetişen sedir mantarının yüzde 80'i yapan domuzları tarafından tüketilirken, önemli bir oranda keçiler tarafından yeniyor. Geriye kalanı ise köylüler tarafından toplanıyor. Türkiye'de her yıl ortalama 30 ton sedir mantarı elde ediliyor. Bunun 11-12 tonu Japonya'ya ihraç ediliyor, geriye kalanı ise iç piyasada tüketiliyor. Adana Orman Bölge Müdürlüğü ilk kez bu yıl her biri 3 hektarlık iki deneme alanı tespit etti. Etrafı tel örgülerle çevrilerek koruma altına alınan bölgede verimli bir çalışma yapıldı.


  kaynak]


  resim benim çalışmam ve imzamı kendim yaptım

 15. #45
  Resort - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  29.Mart.2012
  Mesajlar
  690
  Mantarın resmini koyar mısın merak ettim
Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yukarı Uç

SEO by vBSEO 3.6.0 PL2