AnimeSue Online Anime Merkezi AnimeSue Online Manga Merkezi AnimeSue Anime FanClubs
Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 78 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree27Beğeni

Japonyadan Haberler

Japon & Uzakdoğu Kültürü forum başlığına Japonyadan Haberler konusunun bir özeti: ...
 1. #1
  CloudT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  12.Nisan.2012
  Mesajlar
  500

  Japonyadan Haberler

  Konunun adı üzerine elimden geldiğince Japonya ile ilgili haberler paylaşacağım. \ (^ O ^) /
  ---------- Mesaj 03:33'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 03:31'da eklenmiştir. ----------

  Güney Kore ve Japonya Arasında Askeri Anlaşma


  Güney Kore ve Japonya 1945’ten bu yana ilk kez bir anlaşma imzalıyor. İmzalanacak anlaşmada Çin ve Kuzey Kore’ye karşı askeri savunma öngörülüyor...

  Güney Kore Dışişleri Bakanı Cho Byung-Jae'nin bildirdiğine göre, Japon Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba ve Güney Kore Büyükelçisi Shin Kak-Soo Tokyo'da gizli bilgilerin korunması anlaşması imzalayacak. Yaşlı Güney Korelilerin, Japonya'nın 1910-1945 yılları arasındaki sömürge yönetimi dönemine ait acı anılara sahip olması nedeniyle iki ülke arasındaki askeri işbirliği anlaşması hassas bir konumda yer alıyor.

  KUZEY KORE VE ÇİN’E KARŞI ANLAŞMA
  Bölge medyası ise Kuzey Kore ve Çin tehdidi nedeniyle iki ülke arasında savunma işbirliğinin gelişeceğini bildiriyor. İmzalanacak anlaşma, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programları hakkındaki istihbarat bilgisinin paylaşımını öngörüyor. Cho, iki ülkenin uzun zamandır böyle bir anlaşma imzalamayı planladığını söyleyerek Kuzey Kore'nin Nisan ayında uzun menzilli füze denemesi yapmasının Seul'ü böyle bir anlaşma imzalamaya zorladığı iddialarını kabul etmedi.

  MUHALEFET KARARI ELEŞTİRİYORÖte yandan, iki ülke arasında imzalanacak anlaşma ana muhalefetteki Demokratik Birlik Partisi ile eylemcilerin tepkisine neden oldu. Ekonomik Adalet İçin Vatandaşlar Birliği adlı gözlemci grup ise anlaşmanın, Japonya'nın yeniden silahlanması ve Japon birliklerinin Kore yarımadasına yeniden ayak basmasına yardım edeceğini söyledi. Ayrıca Güney Kore ve Japonya arasındaki tarihi tartışmalar ilişkilere hâlâ zarar veriyor. İki ülke, Japon Denizi'ndeki kayalık adacıkların kime ait olduğu konusunda anlaşamıyor. Diğer yandan, Japonya II. Dünya Savaşı sırasında Japon askerler tarafından tecavüze uğrayan Koreli kadınlara tazminat ödemeyi kabul etmiyor. Fakat Güney Kore, Japonların, casus uydular ve gözlem uçakları içeren istihbarat altyapısını kullanmak istiyor.

  Kaynak: Birgün.net

  ---------- Mesaj 03:35'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 03:33'da eklenmiştir. ----------

  Japonya'da nükleere karşı dev protesto


  Japonya'da 10 bin kişi bazı nükleer reaktörlerin bu hafta sonu yeniden faaliyete geçmesini protesto etmek için Başbakan Yoşihiko Noda'nın bürosunun dışında gösteri yaptı.


  Trafiği engelleyen göstericiler "yeniden başlamaya hayır" tezahüratı yaparak, nükleer karşıtı sloganların yazılı olduğu afişler taşıdı.

  Noda hükümeti kısa süre önce ülkenin batısındaki 2 nükleer reaktörün yeniden çalışmasına onay vermişti. Ohi 3 reaktörü, geçen yıl Mart ayında meydana gelen büyük deprem ve depremin yarattığı tsunaminin ardından Pazar günü faaliyete geçecek ilk nükleer reaktör olacak.

  Japonya'daki 50 nükleer reaktör, Çernobil'den bu yana en büyük nükleer felaket olarak kabul edilen Fukuşima Daiçi felaketinin ardından bakım ve güvenlik çalışmaları nedeniyle kapalı tutuluyor.

  Nükleer reaktörlerin yeniden devreye sokulması hala nükleer felaketin etkisinde bulunan Japon halkının kaygılarını artırıyor.

  Kaynak: Hürriyet  Hetalia ve Lady Melanie bunu beğendi.

  Konu CloudT tarafından (01.Temmuz.2012 Saat 03:40 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Sentius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  07.Kasım.2011
  Mesajlar
  996
  Konu güzelmiş Teşekkürler. He ne kadar japonlar nükleerin her türlüsünden çok çekse de buna karşı olan %5 lik kısım. Yoksa hükümet halkın yarısının karşı olduğu bir şeyi yapacak kadar ahmak değildir Türkiye'de olsa olabilirdi ama Japonya'da halka saygı çok.

 3. #3
  Burakesan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  19.Kasım.2011
  Mesajlar
  1,495
  Ya arkadaş nükleer santrallere karşı çıkıyorsunuz ama elektrik kesilincede ağlıyorsunuz  dark.lord ve CeeMoo bunu beğendi.


 4. #4
  CloudT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  12.Nisan.2012
  Mesajlar
  500
  Alternatif enerji kaynaklarının kullanılmasını istiyorlar ve bence de haklılar Japonya nükleer adı altında bir çok üzücü olay yaşadı. Hem deprem bölgesi hem tsunami tehlikesi var eğer santraller yine bir krize yol açarsa hasar git gide artacak ve bundan korkuyorlar -ki haklılar. Senin dibinde santral var ve geçen sefer ki gibi sorun olacağını düşünmeden edemiyorsun, bu da kötü bir şey tabi ki.

  ---------- Mesaj 17:06'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 17:01'da eklenmiştir. ----------

  Japonya nükleer reaktörü açtı!  Japonya, Fukuşima felaketi sonrası ilk nükleer reaktörünü bugün faaliyete geçirdi.

  Japonya , Ohi nükleer santralinin 3 numaralı reaktörünün bugün faaliyete geçirdi. Bu yaşanan nükleer felaket sonrası faaliyete geçirilen ilk nükleer reaktör oluyor. Japonya'da Mart 2011'de yaşanan Fukuşima nükleer felaketi sonrası ülkedeki bütün nükleer reaktörler güvenlik kontrolleri için kapatılmıştı.

  Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, geçtiğimiz ay Ohi nükleer santralinin 3 ve 4 numaralı reaktörlerini faaliyete geçirme yönünde talimat vermişti. Noda bu kararını "halkın yaşam standartları nükleer enerjisiz korunamaz" şeklinde açıklamıştı.

  PROTESTO GÖSTERİSİ

  Japonya'da halkın bir kısmı ise Fukuşima'dan sonra güvenlik endişesi ile nükleer enerjiye karşı çıkıyor. Ohi nükleer santralinin bir reaktörü bugün faaliyete geçirilirken, santralin önünde toplanan göstericiler ise olayı protesto etti.

  Japonya Başbakanı Noda'nın ofisini önünde önceki gün toplanan binlerce kişilik kalabalık da nükleer enerjiye karşı olduklarını haykırmıştı. Kalabalık, "Saikado hantai" (Nükleerin yeniden başlamasına hayır" sloganı atmıştı.

  Nükleer santrallerde yeni güvenlik testleri yapan Japonya hükümeti ise Ohi'deki 3 ve 4 numaralı reaktörlerin güvenli olduğunu ve faaliyete geçirilebileceklerini ifade ediyor.

  FUKUŞİMA FELAKETİ

  Japonya'da 11 Mart 2011?de büyük felakete yol açan 9.0 büyüklüğündeki deprem ve oluşan tsunami, Fukuşima santralindeki reaktörlerin erimesine yol açmıştı. Ukrayna'daki Çernobil olayı sonrası dünyadaki en kötü nükleer felaketini yaşayan Japonya'da 50 nükleer reaktörün tamamı bakım ve onarım için kapatılmıştı.

  Kaynak: Samanyoluhaber.com

  ---------- Mesaj 17:07'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 17:06'da eklenmiştir. ----------

  Japon validen ABD'ye ret

  Japonya'nın Okinawa şehri valisi Hirokazu Nakaima, ABD'nin bölgede, helikopter gibi havalanabilen hava araçları konuşlandırmasına izin vermedi.

  Japonya'nın Okinawa şehri valisi Hirokazu Nakaima, ABD'nin bölgedeki adalar zincirine melez hava aracı Osprey'ler konuşlandırmasını güvenlik endişesi nedeniyle geri çevirdi.

  Diğer yandan, Naha şehrinde de yaklaşık 250 kişilik bir kalabalığın adada devam eden ABD varlığını protesto ettiği bildirildi.

  Japon yerel yönetimlerinin bölgedeki ABD üslerini denetleme hakları olmasa da, kamuoyunda, Japonların Amerikan varlığına karşı hoşnutsuzluğunun Başbakan Yoshihiko Noda'ya olan halk desteğini azaltacağı ifade ediliyor.

  Okinawa valisi Hirokazu Nakaima ise, ''Ülkede konuşlanmış ABD güçleri, nüfusun yoğun olduğu bu bölgede herhangi bir kazaya veya başka bir olaya neden olursa bütün askeri üslerin kapatılmasıyla yüz yüze kalır.'' dedi.

  ABD Hava Kuvvetleri Japonya'da 1990'lardaki ilk yıllarında bazı teknik problemlerle karşılaşmıştı. Fakat ABD'li yetkililer geçmişte yaşanan teknik sorunların giderildiğini iddia ediyorlar.

  Osprey, pervaneleri olan melez bir hava aracı ve helikopter gibi havalanabiliyor.

  Okinawa'da ise yaklaşık 25 bin kişilik büyük bir Amerikan askeri gücü bulunuyor.

  Kaynak: Dünya Bülteni  Silvers bunu beğendi.


 5. #5
  CloudT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  12.Nisan.2012
  Mesajlar
  500
  Japon kadınları liraya hücum ediyor.

  Öyle görünüyor ki Japon kadınlar, carry trade işlemlerine yeniden ilgi duymaya başlıyor. Resmi rakamlara göre Japon bireysel yatırımcıları, Mart 2011’den Haziran ayına kadar olan süreçte en fazla Uridashi tahvilleri satın alan grup oldu.

  Konunun yabancısı olanlar için hatırlatalım; Uridashi tahvilleri, Japon yatırımcıların deniz aşırı ülkelerdeki faiz oranlarından avantaj sağlamaları amacı ile yenin haricindeki para birimleri cinsinden ihraç ediliyor. Kriz sonrasında dünyada görülen düşük faiz oranlarına olan talep nedeniyle önceki kadar olmasa da söz konusu faiz oranları, yen ile alım yapmış olsalardı karşılığında elde edecekleri faiz oranlarından çok daha cazip.

  Yine de Japonya Merkez Bankası’nın gösterge faiz oranı %0.1, Avustralya Merkez Bankası’nın ise %3.5 olduğu düşünülürse Uridashi tahvilleri yatırımcı çekmeye devam ediyor.

  Haziran ayında ihraç edilen tahvil miktarı Mayıs ayındaki 117 milyar yenden 159 milyar yene (2 milyar dolar) yükseldi ve Nomura’nın yaptığı bir araştırmaya göre küresel döviz perspektifinden bakıldığında tahvillerin çekim merkezi ilginç bir şekilde gelişmekte olan piyasalara kayıyor.

  Banka, Uridashi tahvillerinin %38’ini oluşturan Avustralya dolarının halen sözü geçen para birimi olduğunu belirtti. 2011’de %7 olan payı %22’ye yükselen Türk lirasının ise göze çarpan bir başarı elde ettiği söylenebilir. Endonezya ve Hindistan rupilerinin tahvillerdeki oranı düşük kalırken, Brezilya reali de yüksek bir paya sahip.

  Bu trendlerin devam etmesi halinde Japon ev hanımları kriz öncesi günlere kıyasla daha çok sayıda para birimine sağlanan desteğin kaynağı olacak. Japon ev hanımlarının sağlayacağı destek azımsanacak gibi değil. Yalnızca Avustralya doları cinsinden ihraç edilen Uridashi tahvilleri Haziran ayında 68 milyar yene ulaştı ki bu dokuz milyar dolar gibi ciddi bir rakama denk geliyor.

  Ancak bu durumun değişme ihtimali de var. Uridashi tahvillerinin mevcut durumunun sağlıklı görünmesi, Japon perakende yatırımcılarının küresel ekonomi hakkında uzun bir süredir olmadığı kadar iyi hissettiklerine işaret etse de geçmişe bakıldığında görülüyor ki fikirlerini değiştirmeleri halinde deniz aşırı piyasalarda uzun süre takılmayacaklardır.

  Kaynak: Bilgin Gözel/ [Dow Jones Haber Ajansı]

  ---------- Mesaj 20:51'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 20:48'da eklenmiştir. ----------

  Micron Japon rakibi Elpida'yı satın alıyor.


  Micron Technology, zor durumda olan Japon çip firması Elpida'yı 200 milyar Yen'e satın almayı kabul etti.

  Anlaşmanın bitiminde Micron dünyanın ikinci en büyük dinamik rastgele erişim hafızası (DRAM) çip üreticisi olacak. Çipler, kişisel bilgisayarların önemli bir parçası.

  Elpida, 448 milyar Yen değerinde borcu ödeyemediği için Şubat ayında iflastan korunma başvurusunda bulunmuştu. Micron genel müdürü Mark Duncan, "Çip sektörünün lideri olacak bir firma kuruyoruz" dedi.

  Duncan, anlaşmanın firmaların birleşmesinin "daha iyi araştırma ve geliştirme" ve "çekirdek bellek piyasa dilimlerine daha iyi erişim" yaratarak piyasa konumlarını güçlendireceğini söylüyor.

  Paranın karşılığı?

  Micron, anlaşma kapsamında aynı zamanda Elpida'nın yüzde 65'ini elinde tuttuğu Rexchip Electronics hisselerinin de sahibi olacak.

  Rexchip Electronics, Elpida ve Powerchip Technology firmalarının ortak girişim firması.

  Japonya ve Tayvan'da imalat tesisleri bulunan Rexchip de DRAM çipler üretiyor.

  Micron, Elpida ve Rexchip fabrikalarının üretim miktarının, şirketin mevcut üretim kapasitesini yüzde 50 artırabileceğini bildirdi. Micron başkanı Mark Adams, "Bu anlaşma, her zaman ihtiyaç duyduğumuz ek kapasiteye ulaşmamızı mümkün kulabilir" diyor.

  Uzmanlar da çip üretimi birimlerinin kurulmasındaki yüksek maliyet göz önünde bulundurulduğunda, Micron'un Japon rakibini satın alarak kendi altyapısını kurmaya harcayağı paranın sadece bir bölümünü harcadığını belirtiyor.

  Stifel'den Kevin Cassidy, "Yeni bir altyapının 6 ila 8 milyar dolar civarında olacağını tahmin ediyoruz" dedi.

  'Artırılmış esneklik'

  DRAM çip üreticileri, azalan fiyatlar ve talep yüzünden zorlu bir zaman geçiriyor.

  Elpida'nın iflastan korunma başvurusu yapmasının yanı sıra, Micron da üç aylık bir süre içinde 224 milyon dolarlık zarar yaptığını açıkladı.
  Firma, sene başında 72 milyon dolar kardaydı.

  DRAM çipleri aslen kişisel bilgisayarlarda kullanılıyor, ancak akıllı telefon ve tablet bilgisayarların yaygınlaşmasıyla, çiplere olan talep azaldı. Bu diğer aygıtlar çoğunlukla NAND bellek çiplerini kullanıyor.

  Ancak Micron, Elpida'nın cep telefonları ve tablet bilgisayarları hedefleyen "mobil DRAM alanında iyi bir görünüşe sahip olduğunu" söyledi. Bu da sektörde yükselen talebi karşılamaya yardımcı olacaktır.

  Uzmanlar da Micron'un Elpida'nın imalat tesislerini kullanarak ürün yelpazesini çeşitlendirebileceğini düşünüyor.

  RBC Capital Markets'tan Doug Freedman, "kapasitelerini nasıl artıracakları açısından 'artırılmış esneklik' yeteneğini satın aldılar" yorumunu yaptı.

  Kaynak: Hürriyet

  ---------- Mesaj 20:53'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 20:51'da eklenmiştir. ----------

  Rusya Japonya’yı fena kızdırıyor


  RUSYA Başbakanı Dmitriy Medvedev, dün Rusya-Japonya arasında 2’nci Dünya Savaşı’ndan bu yana gerilim kaynağı olan, Kuril Adaları’ndan Kunaşir’i ziyaret etti.


  Uzakdoğu bölgesine düzenlediği gezi çerçevesinde Japonya’ya 25 km uzaklıktaki adaya iki yıl içinde ikinci kez giden Medvedev, Japonya’yı kızdıran açıklamalar yaparak “Bu adalar Rusya’nın başka bölgesi gibi bizim toprağımız. Buradan biz sorumluyuz. Kuril adalarında yaşayan halkımız kendisini ana kıtada yaşayan vatandaşlarımızdan farklı hissetmemeli. Burayı sadece ben değil, yakında tüm Rusya hükümeti bakanları ziyaret etmeye başlayacak. Bölgenin gelişimi için federal programlar uygulanmaya başlandı. Dört yanımız ekonomik kriz olsa Kuril adalarına yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi. Japonya ziyareti provokasyon olarak nitelendirdi. Japonya Dışişleri Bakanlığı, “Dmitriy Medvedev’in hangi gerekçelerle Kuril adalarını ziyaret ettiğinin izahatını bekliyoruz” açıklamasında bulundu. Sovyetler Birliği 2’nci Dünya Savaşı’nın son günlerinde Güney Kuril’deki dört adayı topraklarına kattığını ilan etmişti.

  Kaynak: Hürriyet

  ---------- Mesaj 20:54'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 20:53'da eklenmiştir. ----------

  Japonlar Türkiye'de banka kuracak  Nikkei gazetesinde yer alan bir haberde Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ'nin Japonya'nın üç dev bankası arasında Türkiye'de iştiraki olan ilk banka olmayı planladığı öne sürüldü.

  Nikkei gazetesinin bugünkü akşam baskısında yer alan haberde Banka'nın Türkiye'de henüz mevduat kabul etme ve kredi verme gibi bankacılık hizmetleri sunma yetkili olmayan temsilcilik ofisini geliştirerek bir bankacılık iştiraki haline getirmeti planladığı öne sürüldü.

  Konuya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre Japon Bankası Türk otoritelerine konuya ilişkin başvurusunu bu ay içinde yapmayı planlıyor. Yetkili otoritelerden izin alınması halinde temsilcilik ofisinin banka şubesi olarak en erken kasım ayında açıklanabileceği ve bu alandaki operasyonlarına 2013 Ekim ayında başlayabileceği ifade edildi. Banka'nın çoğu yerel olmak üzere 50 kişinin bu yeni şubede istihdam edilmesini planlıyor.

  Kaynak: Hürriyet

  ---------- Mesaj 16:38'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 20:54'da eklenmiştir. ----------

  '9 büyüklüğünde deprem' demediler

  Japonya’da geçen yıl yaşanan 9 büyüklüğündeki deprem ve tsunami sonrasında Fukuşima nükleer santralında meydana gelen felaketin Japon kültüründeki körü körüne itaatten ve kurumlar arasındaki organizasyon bozukluğundan kaynaklandığına karar verildi.
  Fukuşima Nükleer Kaza Bağımsız Soruşturma Komisyonu’nun 600 sayfalık raporu dün yayınlandı. Buna göre santralı çalıştıran Tepco şirketi, hükümet ve işletmeciler arasında yerleşik bir yetki çatışması yaşandı. “Japonya’nın nükleer açıdan güvenliğine ihanet ettiler” denen raporda komisyon başkanı Kiyoshi Kurokawa, Japon kültürünün kazada oynadığı rolü de sorguladı.

  Kurokawa, “İtiraf edilmesi gereken felaketin ‘Made in Japan’ ürünü olmasıdır. Japon kültürünün köklerinde ‘körü körüne itaat, otoriteyi sorgulamaktan uzak durmak, programa uygun davranma, ekibe bağlı kalma ve dar görüşlülük’ var. Kazaya neden olanların yerinde başka Japonlar da olsaydı sonuç yine aynı olurdu” dedi.

  Kaynak: Hürriyet

  ---------- Mesaj 16:38'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 16:38'da eklenmiştir. ----------

  Rusya-Japonya arasında Kuril adaları tartışması sürüyor

  Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Kuril adalarını ziyareti konusunda Japonya'dan gelen eleştirileri umursamadığını söyledi.  Medvedev, "Zamanımı bu tür eleştirilere cevap vererek harcamayacağım. Rusya Başbakanı'nın Rusya topraklarındaki varlığını mı tartışacağım?" dedi.

  Medvedev'in Kuril adalarını ziyaretinin ardından Japonya, Tokyo'daki Rusya Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak, "protesto notası" vermişti.

  Rusya Başbakanı'nın 2010 yılında da devlet başkanı olarak Kuril Adalarını ziyaret etmesi ve bölgedeki Rus askeri varlığının artırılacağını açıklaması, Japonya tarafından tepkiyle karşılanmış ve "bağışlanamaz bir nezaketsizlik" olarak nitelendirilmişti. Karşılıklı açıklamalar iki ülke arasında kısa süreli "diplomatik kriz"in çıkmasına neden olmuştu.

  KURİL SORUNU

  Sovyetler Birliği 2. Dünya Savaşı'nın son günlerinde Güney Kuril'deki dört adayı topraklarına kattığını ilan etti. Ancak Japonya, Sovyetlerin bu "ilanını" kabul etmedi. Bu nedenle 2. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin üzerinden yarım asırdan fazla bir zaman geçmiş olmasına rağmen, iki ülke arasında resmi barış anlaşması imzalanamadı. Gelinen noktada Rusya, Japonya'ya geçmişteki tartışmaları sürdürmek yerine bölgede birlikte çalışarak, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini geliştirmeyi öneriyor. Japonya ise Kuril Adalarının hala kendi toprakları olduğunu savunuyor.

  Kaynak: Hürriyet

 6. #6
  CloudT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  12.Nisan.2012
  Mesajlar
  500
  Yakuza’nın yeni uyuşturucu üssü: İstanbul  BM, dünya uyuşturucu ticaretini mercek altına aldığı Uyuşturucu Raporu 2012’yi yayınladı. Raporda, Türkiye’de ekstazi üretilen laboratuvarlar olduğu ve İstanbul’da ofisleri olan Japon mafya Yakuzalar’ın İran’dan elde edilen uyuşturucuyu Türkiye üzerinden Japonya’ya gönderdiği belirtildi

  Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesi (UNODC), dünya üzerinde uyuşturucu maddelerin üretim ve dağıtım bölgelerini ele aldığı 2012 yılı raporunu yayınladı. 112 sayfalık raporda Türkiye’nin dünya uyuşturucu ticaretinde önemli bir bölge olduğuna dikkat çekildi. Türkiye’de 13 ton eroin ele geçirildiğinin yazıldığı raporda, “En fazla eroin İran’da 33 ton eroin geçirildi. Türkiye’deki eroin ise dünya üzerinde ele geçirilen uyuşturucuların yüzde 16’sına eşit” yorumu yapıldı. Türkiye’de ele geçirilen eroin oranında azalma gözlendiği kaydedilirken Türk polisinin uyuşturucu kaçakçılarına karşı sert uygulamalarının İngiltere’deki uyuşturucu dağıtımını da azalttığı belirtildi. Raporun en dikkat çekici kısmı ise, Japon mafya örgütü Yakuzalar’ın Türkiye’deki bağlantılarıyla ilgili olanı. Raporda, “İranlı organize suç örgütleri, metamfetamin ticaretine dahil olmaya başladı. Japon Yakuzalar İstanbul’daki şubelerinden, İran mafyasıyla birlikte bu ülkede üretilen metamfetaminleri Türkiye üzerinden Japonya’ya kaçırıyor” açıklaması yer aldı.

  Çarpıcı sonuçlar

  Raporda öne çıkan noktalar şu şekilde:

  - Türkiye’de ele geçirilen haşhaşta artış var. 2009’da 10 tonluk haşhaş ele geçirilirken 2010’da bu oran 29 ton.

  - Uyarıcı ve halüsinasyon görmeye neden olan metamfetamin (meth) en çok Türkiye’de ele geçirildi. Türkiye’de 126 kilogram meth ele geçirilirken ikinci sırada 124 kg ile İsveç yer aldı. İki ülkenin oranları, Avrupa’da ele geçirilen metamfetaminin yarısına eşit.

  - Depresyon ve psikolojik rahatsızlıklara sebep olan ekstazinin yaygın olarak görüldüğü ülkeler, Fransa, Almanya, İngiltere ve Türkiye. Fakat ekstaziye en çok rastlanan ülke Hollanda.

  - Dünyada ekstazi üretilen laboratuvarların azaldı. Kanada ve Türkiye’de ekstazilerin de üretildiği yasadışı laboratuvarların varlığı hakkında raporlar var.

  - Eroin üretimi artık Türkiye’de değil Afganistan’da yapılıyor.

  - Uyuşturucu ticareti ile silahlı terör örgütlerinin ilişkisi öne çıktı. Buna Kolombiya’daki FARC ve Türkiye’de eroin kaçakçılığı yaparak kendini finanse eden PKK örnek gösterilebilir.

  Ejderha dövmeli örgüt

  Ejderha dövmeli örgüt Japonya’da 300 yıllık bir geçmişe sahip olan Yakuza mafyası, dünyanın en kuvvetli organize suç örgütleri arasında yer alıyor. Katı kuralları ve organize yapılarıyla tanınan örgütün aktif 102 bin 400 üyesi bulunuyor. Yamauchi-gumi, Sumiyoshi-kai, İnagawa-kai ve Kodo-kai adında 4 ayrı fraksiyonu olan Yakuza mafyası Japonya’daki tüm kentlerde aktif olarak faaliyet gösteriyor. Raporlara göre belediye başkanlarının arkasındaki isim olan bu mafya grubu her bir kenti istediği gibi yönetiyor. Yakuza’ların en büyük özelliği ise vücutlarında taşıdıkları dev ejderha dövmeleri. Üyelerinden birinin hata yapması sonucunda hataya neden olanın bir parmağı, “örgüte bağlılık” göstergesi olarak feda ediliyor. Yakuzalar geçen yıl Japonya’yı vuran deprem ve tsunami felaketinden sonra bölgeye gıda ve barınma yardımında bulunmuştu.

  Kaynak: Star

  ---------- Mesaj 00:36'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 00:36'da eklenmiştir. ----------

  Japon Prensi'nin Ebru İlgisi

  Tokyo'da düzenlenen kitap fuarındaki Türkiye standına uğrayan Japonya Prensi Akishinomiya, ebru ile lale yaptı.

  Tokyo, 19. Uluslararası Tokyo Kitap Fuarı'na ev sahipliği yaptı. Fuarın açılışını Japonya Prensi Akishinomiya yaptı. Fuardaki tüm standları gezen Japon Prens, Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi standını da ziyaret etti. Stantta ebru sanatını sergileyen Kültür ve Tuzim Bakanlığı ebru ustası Ahmet Akgün, Akishinomiya'yı ebru yapmak için davet etti. Bunun üzerine Akgün ile Japon Prensi beraber ebru ile lale yaptı.

  Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Telat Aydın, ebru sanatı hakkında Prens Akishinomiya'ya bilgi verdi. Sanata yatkınlığı dikkat çeken Prens ve Prenses'e Tokyo Büyükelçisi Serdar Kılıç ve Akgün tarafından 2 ayrı lale tablosu hediye edildi. Ebru sanatını daha önce duyduğunu ancak ilk defa yakından görme imkanı bulduğunu ifaden eden Prens Akishinomiya, ebru yapmasından dolayı memnuniyetlerini dile getirerek stanttakilere teşekkür etti. Büyükelçi Kılıç ve stanttaki diğer yetkililer Prens'e ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

  Kaynak: TimeTürk

  ---------- Mesaj 00:37'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 00:36'da eklenmiştir. ----------

  Japonya verileri can sıktı

  Makina siparişlerinin son 5 yılın en sert düşüş kaydettiği Japonya'da cari fazla 1985'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.

  Japonya Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre ülkenin cari fazlası Mayıs'ta yüzde 63 azalarak 215.1 milyar yene(2.7 milyar dolar) geriledi ve 1985'ten bu yana en düşük seviyesine işaret etti. Bloomberg Haber'in anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini cari fazlanın 493.1 milyar yen olarak geleceği yönündeydi. Sermaye harcamalarının göstergesi olan makina siparişleri de Mayıs'ta bir önceki aydan yüzde 14.8 düştü ve kayıt tutulmaya başlandığı 2005'ten bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

  Makina siparişleri ve cari fazladaki sert kayıplar, taleplerdeki düşüşün, ülkenin sıçramasını tehdit ettiğine yönelik sinyallere bir yenisini daha ekledi.

  Japonya'nın ticari pozisyonu, geçtiğimiz yılki deprem ve nükleer santraldeki erimenin ardından artan enerji ithali ve yenin, dolar karşısında Mart'ın ortasından bu yana yüzde 4.9 değer kazanmasıyla zayıfladı. Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, elektrik kıtlığının önlenmesi için Ohi nükleer santralindeki reaktörlerin yeniden çalıştırılmasına izin vermesinin ardından, bu şehirdeki santral geçtiğimiz hafta devreye girdi.

  "Bugün açıklanan makina siparişlerindeki düşüş çok büyük ve Japon şirketlerinin yatırım konusunda ihtiyatlılığa yöneldiğinin sinyalini veriyor olabilir" diyen Sumitomo Mitsui Asset Management'ın kıdemli ekonomistlerinden Hiroaki Muto, ihracattaki düşüşe rağmen, büyük bir ticari açık beklemediklerini söyledi.

  Yen, dolar karşısında 79.59 işlem görürken, Nikkei 225 Endeksi de yüzde 0.9 geriledi.

  Kaynak:Bloomberght

 7. #7
  dark.lord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  07.Kasım.2011
  Mesajlar
  1,375
  Jakuzalı mesajı yeni okudum yeterince mafya meraklımız yokmuş gibi yakuzalarımızda oldu artık gelişmeye son gaz devam ediyoruz  Silvers bunu beğendi.


     100% 07 Ghost 36(Manga Edit)


 8. #8
  CloudT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  12.Nisan.2012
  Mesajlar
  500
  Mangalar, animeler, dramalar ve gelip giden Japon turistlerden sonra Yakuzalarda buraya geldiğine göre evet evet ülkemizde büyük bir gelişme var. Bir de ufak çapta da olsa bir Çin mahallesi yada Japon festivallerinin örnekleri düzenlese tam olacak.. ^^  dark.lord ve souleater bunu beğendi.


 9. #9
  souleater - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  02.Mart.2012
  Mesajlar
  789
  Bu güzel paylaşımlar için teşekkürler ... Evet ülkemiz gelişiyor gibi. Baksanıza "James Bond" filmini bile İstanbul'da çekiyorlardı. Ama bu yüzden tarihi eserlerimiz zarar gördü . Bence biz iyice gelişince Amerika burayı evi gibi kullanacak. Böylece tarihi eserlerimiz iyice zarar görecek (Çok mu fazla hayal kuruyorum?)  CloudT ve CeeMoo bunu beğendi. 10. #10

  Array
  Üyelik tarihi
  09.Temmuz.2012
  Mesajlar
  1
  Konunun fikri çıkış noktası harika olmuş
  her haber için ellerinize sağlık  CloudT bunu beğendi.

 11. #11
  CloudT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  12.Nisan.2012
  Mesajlar
  500
  ABD'den Japonya'ya ada desteği

  Japonya ile Çin arasındaki gerginliği artıran Senaku Adaları'na ilişkin tartışmaya ABD de katıldı. Kyodo haber ajansına konuşan üst düzey bir Amerikalı yetkili, Senaku'nun güvenliğinin Tokyo ile Washington arasında 1960 yılında imzalanan güvenlik anlaşmasının çerçevesine girdiğini vurguladı. Güvenlik anlaşması çerçevesinde bir ülkeye yapılan saldırıya, diğer ülkenin de karşı koyması gerekiyor. ABD Dışişleri'nden üst düzey yetkili, "Senaku Adası, Okinawa ile birlikte Tokyo'ya iade edilmişti." diyerek tartışmalarda Washington'un tutumunu da ortaya koydu.

  Kyodo, Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, Senaku Adaları'nın satın alınmasına ilişkin açıklamasının ardından ABD'den ilk kez güvenlik anlaşmasının gündeme getirildiğine dikkat çekti. Haber ajansı, Amerikalı yetkililerin daha önceki açıklamalarında Washington'un saf tutmadığını hatırlattı. Bu arada, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yetkililer, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Afganistan Konferansı çerçevesinde Tokyo'yu ziyareti sırasında adalara ilişkin tartışmaların da görüşüldüğünü belirtti. Görüşmede, Japon yetkililerin Clinton'a Çin ile görüşmelerin sürdüğüne belirttiği kaydedildi.

  Ada tartışmalarının alevlendiği bir dönemde Çin donanması, tatbikat yapacağını açıkladı. Pekin yaptığı açıklamada, "Yıllık planlama çerçevesinde Zhoushan Adası açıklarında tatbikat gerçekleştirilecek." dedi. Tatbikatta gerçek mermilerin kullanılması da bekleniyor. Çin basını, tatbikatın tartışma lısularda yapılmadığına da dikkat çekti. Buna karşın, tatbikat, Japonya Başbakanı Noda'nın Senaku Adası'nın satın alınabileceğine yönelik açıklamasının ardından geldi. Pekin, Noda'nın açıklamasına tepki göstermişti.

  Kaynak: TimeTürk

  ---------- Mesaj 01:12'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 01:11'da eklenmiştir. ----------

  Japonya anayasasında "savunma" değişikliği önerisi

  İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra savaş hakkını tamamen rafa kaldıran Japonya'nın, "kolektif savunma" anlayışını anayasaya sokması tavsiye edildi. Başbakan Yoshihiko Noda'ya bağlı komisyon, ABD'nin ağırlığını Pasifik'e kaydırdığı bir dönemde "ortaklarına daha yararlı olmak ve güvenlik işbirliklerini artırmak" için anayasanın gözden geçirilmesi çağrısında bulundu. Komisyon, "Anayasanın muhafazakar yorumunun gözden geçirilmesi gibi adımlarla var olan sistemin tekrar ele alınmasıyla güvenlik işbirlikleri genişletilmeli." dedi.

  "Kolektif savunma", müttefikine ya da yakın bir ülkesine saldıran devlete karşı silahlı gücün kullanılması anlamına geliyor. İkinci Dünya Savaşı'nda yenilen ülkeler safında bulunan Tokyo, yeni anayasasında savaş ilan etme hakkından tamamen vazgeçmişti. Son yıllarda savunma bakanlığını kuran ve Irak'a sembolik bir güç gönderen Japonya, son dönemlerde ortak uçak projesi F-35'lerden almayı da kabul etmişti. Tokyo ayrıca nükleer gücün "ulusal güvenlik" noktasında kullanmasının da önünü açmıştı. Tokyo'nun bu adımları ise bölgede dikkatle takip ediliyor. Güney Kore'de yayımlanan Dong-A Ilbo gazetesi, bu adımların Japonya'nın askeri gücüne kavuşabileceğine yönelik olabileceğine dikkat çekmişti.

  Kaynak: TimeTürk

  ---------- Mesaj 01:14'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 01:12'da eklenmiştir. ----------

  Kilo vermek isteyen Samuray oluyor

  "Japonya'da forma girmek isteyenler, Samuray stilinde kılıç kuşanarak zayıflayıp sıkılaşıyorlar."

  Japonya'nın başkenti Tokyo’da açılan bir spor kulübü, kadın-erkek, genç-yaşlı ayırt etmeksizin dileyen herkese kılıç kuşanarak forma girmenin yollarını öğretiyor.

  Spor kıyafetleriyle gelmeleri serbest olan katılımcılar, kılıçlarını taşıyabilmeleri için bellerine yerleştirilen özel bir kuşak korse giyiyor. Katılımcılar, Samurayların birebir taklit edilmiş sahte kılıçlarıyla izleyenlere gerçek bir dövüş sunma amacıyla motive oluyor.

  Sahte kılıçlarıyla teke tek karşılaşmalarda birbirlerini etkisiz hale getirmek isterken aynı zamanda kullandıkları tekniklerle de zayıflayıp sıkılaşıyorlar.

  Alışılmış Samuray dövüşlerinden farkı ise sahte kılıçların yanı sıra hiçbir yarışma olmaması.

  Yeni zayıflama trendinin arkasındaki isim ise, ülkenin ünlü dublörlerinden 46 yaşındaki Utako Takano.

  Milliyet'in haberine göre; Takano, birkaç yıl önce geliştirdiği form tutma modelinde, 'Yumuşak huylu görünen fakat içi çelikten yapılmış Japon kadınlarından' ilham aldığını söylüyor.

  Kaynak: Posta

 12. #12
  CloudT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  12.Nisan.2012
  Mesajlar
  500
  Japonya'daki seller: 24 ölü, 5 bin kayıp
  Japonya'nın güneybatısında etkili olan şiddetli yağışlar ve toprak kaymaları nedeniyle 5 binden fazla kişiye ulaşılamıyor.

  Televizyonlar, Yame bölgesindeki dağlık alanda yaşayanlara askeri helikopterlerle gıda, su ve ilaç yardımı yapıldığını, yaşlıların ve hastaların helikopterlerle hastanelere götürüldüğünü duyurdu.
  Yetkililer, Yame'nin bazı kasabalarına ulaşımın sağlanamadığını, dün akşamdan bu yana 5500 kişinin mahsur kaldığını belirtti.
  Seller ve toprak kaymalarında 24 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin kaybolduğu açıklandı.

 13. #13
  Burakesan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  19.Kasım.2011
  Mesajlar
  1,495
  Nedir bu insanların çektiği Başlarından dert eksik olmuyor

 14. #14
  CloudT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  12.Nisan.2012
  Mesajlar
  500
  Az biraz empati yapınca ne kadar üzücü bir şey olduğunu anlayabiliriz. Orada bulunan arkadaşlar olaylardan çok etkilenmiş onun dışında, sosyal medya bu konular hakkında konuşan halk cidden zor anlar yaşıyor, baya korkmuşlar.

  Deprem, tsunami, nükleer tesisler, tayfunlar, sel derken ülke zaten bir ara ekonomik krizdeydi her şey resmen üst üste gelmiş ama bir şekilde ayakta kalacaklarına eminim. Türkiye olsaydı en ufak depremde yer yerinden oynar herkes birbirine laf çarpmakla meşgul olurdu. O yüzden umarım başımıza böyle afetler gelmez, gelmez de başımızı sarmak yerine birbirimize çamur atmaya kalkışarak iyice her şeyi berbat bir duruma getirmeyiz.
  Konu CloudT tarafından (16.Temmuz.2012 Saat 14:53 ) değiştirilmiştir.

 15. #15
  Resort - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Array
  Üyelik tarihi
  29.Mart.2012
  Mesajlar
  690
  Bunlar japon her derde bi çare bulurlar. Paylaşım için teşekkürler...  CloudT bunu beğendi.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yukarı Uç

SEO by vBSEO 3.6.0 PL2