Deidara, Naruto isimli anime ve manga serisinin kötü karakterlerinin oluşturduğu Akatsuki isimli grubun bir üyesidir.
Silah olarak patlayıcı kil kullanır. İki elinde de bir ağız vardır. Eliyle patlayıcı kili yer ve killere artistik şekiller verir. Şekil verdiği killeri isterse büyütür, atar ve istediği yerde o kile yoğunlaşarak patlatır. Ayrıca Deidara, yaptığı bu kilden şekillerin hareket etmesini de sağlayabilir. Misal, kuş şeklindeki kilden bir heykeli uçurabilir veya ayak verdiği kilden bir heykeli yürütebilir.


Deidara Iwagakure'den gelen kaçak bir ninjadır. Akatsuki'de en son ortağı Tobi, ondan önceki ortağı Sasori'dir. Deidara kullandığı ninja tekniklerini sanat olarak addetmektedir. Yarattığı her bombayı da dolayısıyla birer sanat eseri olarak görmektedir.

Yetenekleri ve Savaş Taktikleri

Savaşta Deidara, her iki elinin avuç içinde olan özel bir tür ağızları kullanarak, yanında taşıdığı killeri çakrası ile karıştırarak belirli bir kıvama getirdikten sonra onları özel bir teknik kullanarak değişik şekil ve boyuttaki kil hayvanlara çevirir. Bu hayvanlar kendi başlarına hareket etme yetileri olmasında karşın Deidara'nın istediği şekilde de hareket ederler. Bu kilden yapılmış şekiller Deidara'nın istediği anda patlatabileceği bombalardır aslında. Deidara bunları patlatırken "Katsu" sözcüğünü söyler,patlatacağı kilden bombaya yoğunlaşır ve patlatır. Deidara bu kilden şekilleri yaratırken kendi çakrasını kile aktarmalıdır. Ne kadar çok çakra aktarırsa, patlama o kadar büyük olur. çok değişik şekiller üretebilmektedir, uçmak için ya da sinsi saldırılar için, yanlış yönlendirme için kendisinin kilden aynısı ya da yer mayınları gibi. Bazı kil şekiller Deidara tarafından derecelendirilirler,C1,C2,C3,C4 gibi. Pek çok kilden şekil C1 derecesindedir ve güçleri hemen hemen bir el bombası kadardır. C2 kilden yarattığı ejderhanın derecesidir. Bu ejderha kuyruğundan başlayarak kilden ufak patlayıcılar yaratıp düşmanın üstüne atmaktadır. C3 derece kil bombası ise Naruto Shippuuden'de Deidara Gaara'yı yendiğinde son anda Sunagakure köyünüyok edecekken kullanılmıştır. Son olarak en güçlü derece olarak addedilen C4 ise Deidara'nın ellerindeki değil de kendi ağızıyla yiyip çakrasıyla yoğurup kustuktan sonra şekil alan, kendisinin apartman boyutundaki aynısıdır. Bu dev Deidara bir balonmuş gibi patlar, ve etrafındaki ortama patlama sırasında zarar vermez. Ancak patlama anında etrafa mikroskobik düzeyde milyonlarca bomba saçar. Bu bombalar organik canlıların hücreleri arasına kadar girerek orada patlatılmayı beklerler. Tahmin edileceği üzere bu bombaların bir kişinin içinde patlamaları kaçınılmaz bir şekilde ölüm demektir ve tüm dokular sanki kumdan bir heykel rüzgarda bozunurmuşcasına dağılmaya başlar. Ayrıca son çare olarak Deidara,göğsünde fazladan bir adet derecesi belli olmayan özel ağza sahiptir. Bu ağız yanlışlıkla kil yememesi için iple dikilmiş durumdadır. Bir kez serbest bırakıp da kil verildiğinde tüm vücudu yaşayan bir bombaya çevirmektedir. Böylece Deidara, canı pahasına, yaklaşık 10 kilometre çapındaki bir daire içindeki herşeyi yok etmektedir. Deidara sol gözü üzerine, uzak mesafeleri taramak için dürbün benzeri bir alet takmaktadır. Ayrıca bu sol gözünü genjutsuları yani illüzyonları iptal edecek şekilde eğitmiştir.Sasuke onu yenmiştir.Ama Sasuke de çok hasar görmüştür.Sasuke'ye bu kadar zarar vermesi ne kadar güçlü olduğunu gösterir zaten

Düzenleme: Ryuu

ALINTI