PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : VagabondGodfrey
08.Kasım.2011, 02:39
VAGABOND

http://ictenchan.files.wordpress.com/2011/06/vagabond-musashi.jpg

Bölüm: 280+

Mangaka: Takehiko Inoue

Güneşin altında yenilmez olmak…

Shinmen Takezo (Miyamoto Musashi), en büyük hayali yenilmez bir kılıç ustası olmaktır. Honiden Matanachi ile çocukluklarından beri çok iyi arkadaşlardır. Büyüdüklerinde kendilerini kanıtlamak için Sekigahara Savaşı’na katılırlar. Savaşın sonunda canlı kalmayı başarırlar. Ama birliktelikleri fazla uzun sürmez. Takezo doğduğu köye geri dönmeye karar verir. Fakat köyündeki insanlar onu hiç de dostça karşılamazlar. Takezo ise kendini yakalamaya gelen herkesi gözünü kırpmadan öldürmeye başlar. İnsanlar ona gözlerinden dolayı “Şeytan” demeye başlarlar. Ormanda saklandığı sırada ise Matanachi’nin nişanlısı Otsu ve rahip Takuan tarafından bitkin bir haldeyken yakalanır. Bir takım olaylardan sonra Takezo Takuan’ın kendisine verdiği Miyamoto Musashi adıyla kılıç ustalığı yolundaki eğitimi için yola çıkar. Bu yoldaki ilk uğrak yeri ise Kyoto’daki Yoshioka Okuludur.

Yolculuğu her aşamada biraz daha dayanılmaz bir hal alsa da asla kılıç yolunu bırakmaz. Hedefine ulaşmak ve güneşin altında yenilmez olmak için her seferinde daha çok çalışır.

Not: Bu manga, Japon tarihindeki en ünlü kılıç ustası olan ve Kensai yani “Kılıç Azizi” olarak anılan Shinmen Musaşi no Kami Fujivara no Genshinn’in (Miyamoto Musashi’nin) hayatını konu almaktadır.

Not 2: Bu manga yoğun miktarda şiddet ve cinsellik öğeleri içermektedir.ANA KARAKTERLER

Miyamoto Musashi

http://i55.tinypic.com/70gvvk.jpg

Diğer adıyla Shinmen Takezo. Çocukluğundan beri kılıç yolunda en iyi olmaya çalışır. Babasının (Miyamoto Munisai) kendisine verdiği “eğitim” nedeniyle herkesin korktuğu bir çocuk olarak tanınır. 13 yaşında tahta bir sopayla bir samurayı öldürmüştür. 17 yaşında katıldığı Sekigahara Savaşı’ndan canlı çıkar ve hayatının akışı değişir. Kendisine Miyamoto. Musashi adı verilir ve kılıç ustalığı için seyahate başlar.


Honiden Matanachi

http://i56.tinypic.com/2dv3cja.jpg

Takezo’nun en iyi arkadaşıdır. Birlikte Sekigahara’ya katılırlar ve ikisi de canlı çıkar. Başlarına gelen bazı olaylardan dolayı yolları ayrılır. Köyündeki nişanlısı Otsu’yu terk edip başka bir kadınla yaşamaya başlar. Fakat hayatı hiç de umduğu gibi gitmez. Giderek bir alkolik olamaya başlar.


Takuan

http://i56.tinypic.com/xbyd5f.jpg

Miyamoto köyündeki bir rahip. Takoza’ya Musashi adını o vermiştir. Söylediği sözlerle genelde Musashi’nin kafasını karıştırır. Birbirlerinden pek haz etmemiş gibi görünseler aslında birbirlerini iyi anlarlar. Genelde Otsu’ya mukayyet olur.


Otsu

http://i53.tinypic.com/o5swb4.jpg

Matanachi’nin nişanlısı (eski nişanlısı). Musashi’nin küçüklüğündeki ender arkadaşlarından biridir. Honiden ailesinin gelini olarak görmek istediği kişidir. Ama başına gelenlerden sonra köyünü terk etmiştir.Mangadan Kareler

http://i53.tinypic.com/2nqsbqx.jpg

http://i56.tinypic.com/m7ytjn.jpg

http://i51.tinypic.com/2f07lmr.jpg

http://i51.tinypic.com/15rxkwl.jpg

http://i53.tinypic.com/2kqw79.jpgMangaka

Takehiko Inoue dünyada 100 milyonun üzerinde satmış olan Slam Dunk’ın da mangakasıdır. Inoue Vagabond için Japon Kültür Bakanlığı’ndan 2000’in üzerinde ödül almıştır. Aralarında Kodasha En İyi Manga Ödülü’de bulunmaktadır. Sayısız manga şampiyonluklarının yanında PlayStation oyunu olan One on One için karakter tasarımları da yapmıştır.Mangadaki Bazı Detaylar (Bu bölüm güncellenecektir)

Miyamoto Munisai

Diğer adıyla Hirata Munisai. Kayıtlara göre Miyamoto Musashi’nin babasıdır. Shinmen efendisine bağlı, jitte silahı konusunda üstat olarak ün yapmış yetenekli bir dövüşçüydü. Aynı zamanda kılıç konusunda da ustaydı. Gençliğinde, shogun olan Aşikaga Yoşiyaki'nin önünde kılıç ustalarından biri olan Yoshioka Kempo ile yaptığı müsabakayı kazanması üzerine, shogun tarafından kendisine "Japonya'nın En İyisi" unvanı verildi.


Takuan Soho

Zen Budizm’in tarikatlarından Rinzai’nin rahiplerinden biridir. 37 yaşında Rinzai tarikatını yönetmek için başrahip olarak atandı. Aralarında Go Mizunu ve Tokogawa Lemitsu’nun da bulunduğu kişiler tarafından tavsiyelerine ihtiyaç duyulan birisi konumundadır. Yagyu Munenori ile birlikte Prangaların dan Kurtulmuş Akıl adı altında kılıç ustalığı ve Zen konularını tartıştıkları yazışmalar, felsefe ve savaş sanatları alanında önemli bir tez konusu haline gelmiştir.


Yoshioka Okulu

Sengoku Dönemi’nde (1482 – 1558)Yoshioka Kempo ünlü bir kılıç ustasıdır ve Yoshioka kılıç dövüş okulunun kurucusudur. Okul Kyoto’daki sekiz büyük dövüş okulundan biridir. 1614 yılında Tokugava İyeyasu'ya karşı Batının Ordusu'nda yer alarak kaybettikleri Osaka Savaşı sırasında kılıç konusunda eğitim vermeyi bırakmışlardır. Ancak 1604 yılında Musaşi düellolara başladığında hala üstündüler. Kempo, Yoshioka stilinde uyarlanmış bir kılıç kullanım stili olan Kyohachi stilinin ustasıdır.


Sekigahara Savaşı (1600)

Sengoku Dönemi’nden kısa bir süre sonra Tokugava İyeyasu’nun Toyotomi Klanı’ndan Japonya’nın kontrolünü tamamen aldığı savaştır. Doğu bölgesindeki daimyoların Tokugava yanında ve batıdakilerin de Toyotomi Klanı’nın yanında yer aldığı savaştır. Savaşın ardından Tokugava’nın hâkimiyeti 250 yıl boyunca devamlılığını sürdürür.


Yagyu Okulu

Yagyu Muneyoshi Sekishusai (1527 – 1606) kılıç eğitim okulu Yagyu-Shinkage’nin kurucusudur. Oğlu Yagyu Munenori Sekigahara Savaşı’nda savaşmış önemli generallerden biridir. Munenori Tokugava Klanı’nın resmi kılıç ustası olarak görevlendirildi. 1632’de Yagyu daimyoların gözetiminden sorumlu ometsuke olarak görev yaptı.


Sasaki Kojiro

Tarihte Miyamoto Musashi’nin efsanevi rakibi olarak geçmiştir. Kojiro’nun Toda Seigen ve ya Kanemaki Jisai’den eğitim alarak kılıç ustalığı stili olan Chujo-ryu konusunda usta olduğuna inanılır. Kojiro’nun en bilinen tekniği, bir kırlangıcın hareketlerinden esinlendiği Tsubame-gaeshi ya da “kırlangıç kesişi” tekniğidir.


Kami’izumi Ise no Kami Hidetsuna (1508 – 1577 (kesin değil))

Shinkage-ryu kılıç dövüş stilini bulan Hidetsuna çok becerikli bir kılıç ustasıydı. Takeda Shingen tarafından askeri stratejist olarak görev verildi. Hidetsuna, en bilindik ustalardan Yagyu Munenori ve Hozoin In’ei de dahil olmak üzere birçok dikkate değer şahsiyete eğitim vermiştir.


Hozoin Mızrak Tekniği

Nara’da bulunan Kofukuji Tapınağı’nda bulunan Hozoin Budist Tapınağı’ndaki Kakuzenbo Hoin In’ei tarafından bulunmuştur. Bu teknikteki amaç rakibi hayvani bir güçle değil de daha çok hıza dayalı saldırılarla alt etmeye dayanan bir tekniktir.


Shishido Baiken

Edo Dönemi samuraylarından biridir. Kılıç dışında kusarigama adı verilen zincir ve oraktan oluşan silahın kullanımı konusunda da ustadır. Miyamoto Musashi ile yaptıkları düelloda hayatını kaybetti. (1607)
by _HEX

http://www.anitr.com/forum/vagabond-duzenlendi-t465.0.html

Godfrey
10.Kasım.2012, 19:06
Yardımları ve duyarlılığı için Sentius a teşekkürü bir borç bilirim.