PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Realagita
08.Kasım.2011, 03:10
http://img48.resimup.net/di/ZNTV.jpg

Mangaka: İnoue (Vagabond ve Slam Dunk'un mangakası)

TANITIM:
Nomiya Tomomi, takım arkadaşları ile kavga edip okul basketbol takımından ayrılmış, motosikleti ile kaza yaparak bir kızın sakat kalmasına yol açmış ve olayın verdiği suçluluk duygusu ile okulu bırakmış bir (eski) lise öğrencisidir. Hayattan tamamen kopmak üzere iken karşısına Togawa Kiyoharu çıkar, basketbol oynamaya çaışan bir engelli. Togawa, tek bacağını kaybettikten sonra içinde ölmekte olan yaşama arzusunu basketbolda tekrar yakalayan biridir ve onu görmek Nomiya'nın da hayata daha gerçekçi bakmasına yardım eder: Elinde kalan son şey basketboldur ve ona tutunması gerekmektedir.

Nomiya ve Togawa gibi iki baş karakterin etrafında gelişen ancak çok güçlü yan karakterler de ortaya sürebilen, oldukça sürükleyici bir manga. Mangaka Takehiko Inoue, oldukça tanıdık gelecektir: Vagabond, Slam Dunk, Buzzer Beater mangalarının çizeri. Doğrusu bu saydıklarımdan sonra bu mangadan mangatraders sayesinde haberim olması bile ayıp ama geç kalmış saymıyorum kendimi, Japonya'da yayını halen devam ediyor manganın.

Kaza geçiren veya hastalık sonrası sakat kalan insanları psikolojisini çok güzel aktarıyor mangaka. Özellikle karamsar, dünya'dan ve çevresinden ve sevdiklerinden kendini soyutlayan ve sonsuz bir yalnızlık hissine kapılan insanları görüyoruz. Hayatta gerçekten istediği ve yapabileceği şeyleri bulanlar ayakta kalıyor, karamsarlık içerisinde kendini kapatanlar sonunda deyim yerindeyse boğuluyorlar.
:alıntıdır: