PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kral Katili Güncesi : Rüzgârın Adı(Patrick Rothfuss )Justyce
01.Şubat.2012, 03:06
Kral Katili Güncesi : Rüzgârın Adı – Patrick Rothfuss

http://img4.imageshack.us/img4/7033/ruzgarinadi1.jpg (http://img4.imageshack.us/img4/7033/ruzgarinadi1.jpg)

RÜZGARIN ADI


Bir çocuk düşünün zehir gibi bir akla sahip olsun. Bir kumpanyacının oğlu ve kumpanyanın sanatçısıyken, dilenci ve hırsız olmak zorunda bırakılsın. Büyüsün zamanla ve adına sempati denilen bir çeşit büyü için Ünversite’ye gitsin, en iyi öğrencisi olsun. Bariton sesli bir erkeğe dönüşsün zaman geçtikçe ve müzik onun ruhu olsun. Henüz bizim görmediğimiz zamanlardaysa bir kahramana ve katile dönüşsün.
Bir çocuk düşünün, Rüzgârın Adı’nı arasın.

Onun Adı Kvothe. Belki onu duymuşsunuzdur.
http://www.ilknokta.com/urun/R/124423.jpg (http://www.ilknokta.com/urun/R/124423.jpg)

BENİM ADIM KVOTHE

Uyuyan höyük krallarından prensesler kaçırdım. Trebon kasabasını yakıp kül ettim. Felurian’la bir gece geçirdim ve hem canıma hem de aklıma mukayyet olabildim. Çoğu insanın kabul edildiğinden daha küçük bir yaşta Üniversite’den atıldım. Başkalarının gündüz gözüyle ağızlarına almaktan bile korktukları yollardan ay ışığı altında geçtim. Tanrılarla konuştum, kadınlar sevdim ve ozanları ağlatan şarkılar yazdım.

Belki beni duymuşsunuzdur.

Fantastik kurgu edebiyatının eşsiz bir masalı, bir kahramanın kendi ağzıyla anlattığı öyküsü işte böyle başlıyor. Bir keder öyküsü bu... bir kurtuluş öyküsü... bir adamın evrenin anlamını arayışının ve gerek o arayışın gerekse de onu sürdürmesini sağlayan gem vurulamaz iradenin bir efsaneye dönüşmesinin öyküsü...

“Rothfuss, Rüzgarın Adı ile başlayan bu muazzam hikâyede nereye giderse gitsin iyi bir şarkıyı taşıması gibi bizi de yanında götürecek.”

Ursula K. Le Guin

YAZAR HAKKINDA

Rothfuss, Kralkatili Güncesi serisinin ilk kitabı Rüzgarın Adı’nı yedi yılda tamamladı. Dünyada fırtınalar koparan bu ilk romanı tam otuz iki dile çevrildi ve 2007’de Quill Ödülü ile Publishers Weekly - Yılın En İyi Fantastik Kurgu Kitabı Ödülü’ne layık görüldü. Serinin ikinci romanı The Wise Man’s Fear da yayımlandığı ilk hafta Amerika’da çoksatanlar listesine bir numaradan girdi.

Benim verdiklerimden daha ayrıntılı bilgi için :

http://www.kayiprihtim.org/portal/incelemeler/ruzgarin-adini-fisildamak/

Kesinlikle herkezin okuması gereken bir kitap "Yüzüklerin Efendisi" nden sonra gelmiş en iyi kurgu romanı olduğu söyleniyor ki bu iyi birşeydir.Yüzüklerin Efendisi sonuçta yani :D
Ayrıca kitap 32 dile çevrilmiş.Seri 3 kitaptan oluşacakmış.Sadece 2 kitap çıktı henüz.Okumanızı tekrar tekrar tavsiye ediyorum.

vivi
01.Şubat.2012, 03:12
daha alamadım, daha dışarı çıkamadım :(
alıp okuyacağım ama :)
teşekkürler :)

Justyce
01.Şubat.2012, 03:14
Ben bitirdim ilkini.İkincisi ni alacağım ikincisinin adı "Bilge Adamın Korkusu" diye geçiyor.Bu arada 3.kitap daha çıkartılmamış.Taze seri yani oku oku. :D

smlyhee
01.Şubat.2012, 03:17
bu aralar böyle bir kitaba ihtiyacım varmış, başlığa bakınca anladım bunu. içim gitti resmen *-*
madem bayağı iddialı, en kısa sürede alacağım o zaman.

vivi
01.Şubat.2012, 03:17
bu iyi haber işte.d
bu kadar tavsiyenin sonrasında okumazsam ayıp olur zaten:D
ama daha önemlisi ilgimi de çekti :D

Justyce
01.Şubat.2012, 03:17
Al sana garanti veriyorum pişman olmazsın. :oniongifsemoticons0

KeşanlıAli
01.Şubat.2012, 10:00
Fiyat ve nerede bulabileceğimize dair bilgi var mı?

Justyce
01.Şubat.2012, 13:23
Ben 19 TL ye internetten söyledim.Ama D&R de ve bazı kitapçılarda bulabilirsin.Aldığım siteyi hatırlamıyorum maalesef.Babam sipariş etti.Ben bitirdim o okuyor şimdi kitabı. :2w24opk:

KeşanlıAli
01.Şubat.2012, 13:44
O zaman direk gider D&Rda alırım :D

Justyce
02.Şubat.2012, 01:43
2.si 48 lira internette yuh dedim çakmasını bulmam lazım. :D

smlyhee
02.Şubat.2012, 01:50
Ben 19 TL ye internetten söyledim.Ama D&R de ve bazı kitapçılarda bulabilirsin.Aldığım siteyi hatırlamıyorum maalesef.Babam sipariş etti.Ben bitirdim o okuyor şimdi kitabı. :2w24opk:

hadi ya iyi bulmuşsun sen bayağı. ben kitapyurdunda 28e gördüm, 35ten düşmüş.
bak justyce, böyle siteleri direk not al tamam mı? kendine müslümanlık etmek yok :=X:
19 ya 19 :1186917184761:

KeşanlıAli
02.Şubat.2012, 10:13
Ben hayatımda hiç bir kitaba 28 lira vermedim çok pahalı..

vivi
02.Şubat.2012, 12:42
kitabın fiyatları da maşallah. öğrenciyim ben ya ders kitaplarım da ateş pahası zaten :005_[1]: 30neyse de 48 :haix:
korsana kalcaz :lols:

iago
02.Şubat.2012, 13:21
Genelde kitaplar hak ettikleri fiyata satılırlar fakat bazı yayın evleri gerçekten pahalıya satıyor. Mesela Doğan yayın evi.
Bu da Bilge Adamın Korkusu'da çok sevilen çok okunan kitaplar ama ben bi noktadan sevmiyorum. Mesela buradaki Kvothe. Zannedersin insan değil. Birine erişilmesi bile çok zor olan bütün özelleri tek bir kişi çevresinde topluyorlar ve orataya "herkesin hoşuna giden karizmatik fakat ulaşması imkansız, gerçekten uzak" bir karakter çıkıyor. İnsanlar bence okudukları kitaplardan kendi hayatlarına katacakları birşeylerde öğrenebilmeli. Kitabın içerisindeki karakterden kendisi için birşeylerde bulabilmeli. Ama karakterleri okadar olağan dışı, okadar mükemmel yapıyorlar ki... Sadece bu kitap için değil, genel anlamda konuşuyorum. Yazar bir karakter tasarlıyor mesela; superman kadar güçlü, conan kadar yenilmez, shakespeare kadar edebi, asimov kadar yaratıcı, okyanuslar kadar derin, çocuk kitapları tadında kolay anlaşılır, pisişiklik seviyesine varacak kadar yüksek bir algı gücüne sahip, yatakta on kaplan, dışarıda yirmi beş kedi, mutfakta oktay usta, moda konusunda Armani ile kapışabilecek, hisli ama zayıf değil, güçlü ama kudretli değil, kibar ama pısırık değil, sakin ama şehvetli, çekingen değil ama çok da atılgan olmayan, falan ama filan... :D Bu kadar muhteşemliğe ne gerek var? Bilim kurgu bile yazıyorsan, gerçekle bahdaştırmıyorsan birşeyleri okuyana sadece bir hayal dünyası verip hiçbir gerçek öğreti de bulunmuyorsan "bana göre" önemli bir iş yapmış sayılmazsın.