PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AikidoMatthew
02.Şubat.2012, 03:28
Aikido ruhsal uyumun yoludur. "Kurucu'su Morihei Ueshiba yıllarca süren uzun, son derece yoğun çalışmalar, araştırma ve geliştirmeler sonucunda onu ortaya çıkartmıştır. Aikido doğa ile bütünlesmek ve onunla tek bir parça olmaktır. Ne düello, ne müsabaka, ne rakip ne de hasım vardır. Sadece ruhumuz ve evrenin ruhu ile uyumlu bir eylemdir söz konusu olan. Aikido işte bu uyumun vücutla ifadesidir.
Aikido uzlasma ve barışın yoludur. Bu anlamda doğadaki tüm varlıklarla "bir" olmanın da vücutla ifadesidir. "Kurucu"nun da söyledigi gibi "uzlaşma ve barışın büyük yoludur ki o yolda pusulanın gösterdiği yön, tüm dinlerin cennet olarak tanımladığı yüce evrendir.


Aikido üç sözcükten oluşur:

Ai : Uyum, sevgi, uyumlu olma
Ki : Enerji ( dünyayı ve evreni yaratan enerji )
Do: Yol, disiplin, yöntem, ekol, öğreti.

İnsan ruhunun uyum yolu, ruhsal uyum yolu, uyum öğretisi.

Aikido teknikleri diğer Uzak Doğu savaş sanatları gibi güce karşı güçle karşı koyma prensibine dayanmaz. Rakibin gücünden yararlanma ve kuvvetin yönlendirilmesi prensibine dayanır. Bizim sahip olduğumuz güçle rakibin gücünü birleştirip daha büyük bir kuvvet elde etme prensibine dayanır. Aikido’ yu diğer savunma sanatlarından ayıran en önemli fark budur.

Aikido oldukça etkili bir savunma sanatıdır. Rakibin atak yapmasıyla teknik başlar iki ya da üç saniye içinde rakibin etkisiz hale gelmesiyle sonlanır.

Aikido teknikleri bütün saldırı formlarına karşı yapılabilecek savunma şekillerinden oluşur.

http://www.tufanulusoy.com/aikido_21.gif

hayalet
02.Şubat.2012, 06:57
güzelmiş teşekkürler..

KeşanlıAli
02.Şubat.2012, 10:09
Ya aikido yerine winchunu tercih ederim ben benim ruhumun değil vücudumun huzura ihtiyacı var özellikle de istanbulda oturduğum için.

hayalet
03.Şubat.2012, 01:09
Ya aikido yerine winchunu tercih ederim ben benim ruhumun değil vücudumun huzura ihtiyacı var özellikle de istanbulda oturduğum için.

istanbuldasın madem o zaman sana Jeet Kune Do tavsiye ederim :D

http://tr.wikipedia.org/wiki/Jeet_Kune_Do

KeşanlıAli
03.Şubat.2012, 09:18
whinchun onun atası ve daha hızlısı neredeyse 200 yıllık bi geçmişi var arıca çok havalı :D