PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Japonyadan HaberlerCloudT
01.Temmuz.2012, 03:35
Konunun adı üzerine elimden geldiğince Japonya ile ilgili haberler paylaşacağım. \ (^ O ^) /
---------- Mesaj 03:33'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 03:31'da eklenmiştir. ----------

Güney Kore ve Japonya Arasında Askeri Anlaşma


Güney Kore ve Japonya 1945’ten bu yana ilk kez bir anlaşma imzalıyor. İmzalanacak anlaşmada Çin ve Kuzey Kore’ye karşı askeri savunma öngörülüyor...

Güney Kore Dışişleri Bakanı Cho Byung-Jae'nin bildirdiğine göre, Japon Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba ve Güney Kore Büyükelçisi Shin Kak-Soo Tokyo'da gizli bilgilerin korunması anlaşması imzalayacak. Yaşlı Güney Korelilerin, Japonya'nın 1910-1945 yılları arasındaki sömürge yönetimi dönemine ait acı anılara sahip olması nedeniyle iki ülke arasındaki askeri işbirliği anlaşması hassas bir konumda yer alıyor.

KUZEY KORE VE ÇİN’E KARŞI ANLAŞMA
Bölge medyası ise Kuzey Kore ve Çin tehdidi nedeniyle iki ülke arasında savunma işbirliğinin gelişeceğini bildiriyor. İmzalanacak anlaşma, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programları hakkındaki istihbarat bilgisinin paylaşımını öngörüyor. Cho, iki ülkenin uzun zamandır böyle bir anlaşma imzalamayı planladığını söyleyerek Kuzey Kore'nin Nisan ayında uzun menzilli füze denemesi yapmasının Seul'ü böyle bir anlaşma imzalamaya zorladığı iddialarını kabul etmedi.

MUHALEFET KARARI ELEŞTİRİYORÖte yandan, iki ülke arasında imzalanacak anlaşma ana muhalefetteki Demokratik Birlik Partisi ile eylemcilerin tepkisine neden oldu. Ekonomik Adalet İçin Vatandaşlar Birliği adlı gözlemci grup ise anlaşmanın, Japonya'nın yeniden silahlanması ve Japon birliklerinin Kore yarımadasına yeniden ayak basmasına yardım edeceğini söyledi. Ayrıca Güney Kore ve Japonya arasındaki tarihi tartışmalar ilişkilere hâlâ zarar veriyor. İki ülke, Japon Denizi'ndeki kayalık adacıkların kime ait olduğu konusunda anlaşamıyor. Diğer yandan, Japonya II. Dünya Savaşı sırasında Japon askerler tarafından tecavüze uğrayan Koreli kadınlara tazminat ödemeyi kabul etmiyor. Fakat Güney Kore, Japonların, casus uydular ve gözlem uçakları içeren istihbarat altyapısını kullanmak istiyor.

Kaynak: Birgün.net (http://www.birgun.net/worlds_index.php?news_code=1341046474&year=2012&month=06&day=30)

---------- Mesaj 03:35'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 03:33'da eklenmiştir. ----------

Japonya'da nükleere karşı dev protesto


Japonya'da 10 bin kişi bazı nükleer reaktörlerin bu hafta sonu yeniden faaliyete geçmesini protesto etmek için Başbakan Yoşihiko Noda'nın bürosunun dışında gösteri yaptı.


Trafiği engelleyen göstericiler "yeniden başlamaya hayır" tezahüratı yaparak, nükleer karşıtı sloganların yazılı olduğu afişler taşıdı.

Noda hükümeti kısa süre önce ülkenin batısındaki 2 nükleer reaktörün yeniden çalışmasına onay vermişti. Ohi 3 reaktörü, geçen yıl Mart ayında meydana gelen büyük deprem ve depremin yarattığı tsunaminin ardından Pazar günü faaliyete geçecek ilk nükleer reaktör olacak.

Japonya'daki 50 nükleer reaktör, Çernobil'den bu yana en büyük nükleer felaket olarak kabul edilen Fukuşima Daiçi felaketinin ardından bakım ve güvenlik çalışmaları nedeniyle kapalı tutuluyor.

Nükleer reaktörlerin yeniden devreye sokulması hala nükleer felaketin etkisinde bulunan Japon halkının kaygılarını artırıyor.

Kaynak: Hürriyet (http://www.hurriyet.com.tr/planet/20877598.asp)

Sentius
01.Temmuz.2012, 11:12
Konu güzelmiş :) Teşekkürler. He ne kadar japonlar nükleerin her türlüsünden çok çekse de buna karşı olan %5 lik kısım. Yoksa hükümet halkın yarısının karşı olduğu bir şeyi yapacak kadar ahmak değildir :D Türkiye'de olsa olabilirdi ama Japonya'da halka saygı çok.

Burakesan
01.Temmuz.2012, 11:45
Ya arkadaş nükleer santrallere karşı çıkıyorsunuz ama elektrik kesilincede ağlıyorsunuz :maikka:

CloudT
01.Temmuz.2012, 17:07
Alternatif enerji kaynaklarının kullanılmasını istiyorlar ve bence de haklılar Japonya nükleer adı altında bir çok üzücü olay yaşadı. Hem deprem bölgesi hem tsunami tehlikesi var eğer santraller yine bir krize yol açarsa hasar git gide artacak ve bundan korkuyorlar -ki haklılar. Senin dibinde santral var ve geçen sefer ki gibi sorun olacağını düşünmeden edemiyorsun, bu da kötü bir şey tabi ki.

---------- Mesaj 17:06'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 17:01'da eklenmiştir. ----------

Japonya nükleer reaktörü açtı!

http://image.samanyoluhaber.com/Images/News/2011331/178874_japonya-nukleer-santral-radyasyon-fukusima.jpg

Japonya, Fukuşima felaketi sonrası ilk nükleer reaktörünü bugün faaliyete geçirdi.

Japonya , Ohi nükleer santralinin 3 numaralı reaktörünün bugün faaliyete geçirdi. Bu yaşanan nükleer felaket sonrası faaliyete geçirilen ilk nükleer reaktör oluyor. Japonya'da Mart 2011'de yaşanan Fukuşima nükleer felaketi sonrası ülkedeki bütün nükleer reaktörler güvenlik kontrolleri için kapatılmıştı.

Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, geçtiğimiz ay Ohi nükleer santralinin 3 ve 4 numaralı reaktörlerini faaliyete geçirme yönünde talimat vermişti. Noda bu kararını "halkın yaşam standartları nükleer enerjisiz korunamaz" şeklinde açıklamıştı.

PROTESTO GÖSTERİSİ

Japonya'da halkın bir kısmı ise Fukuşima'dan sonra güvenlik endişesi ile nükleer enerjiye karşı çıkıyor. Ohi nükleer santralinin bir reaktörü bugün faaliyete geçirilirken, santralin önünde toplanan göstericiler ise olayı protesto etti.

Japonya Başbakanı Noda'nın ofisini önünde önceki gün toplanan binlerce kişilik kalabalık da nükleer enerjiye karşı olduklarını haykırmıştı. Kalabalık, "Saikado hantai" (Nükleerin yeniden başlamasına hayır" sloganı atmıştı.

Nükleer santrallerde yeni güvenlik testleri yapan Japonya hükümeti ise Ohi'deki 3 ve 4 numaralı reaktörlerin güvenli olduğunu ve faaliyete geçirilebileceklerini ifade ediyor.

FUKUŞİMA FELAKETİ

Japonya'da 11 Mart 2011?de büyük felakete yol açan 9.0 büyüklüğündeki deprem ve oluşan tsunami, Fukuşima santralindeki reaktörlerin erimesine yol açmıştı. Ukrayna'daki Çernobil olayı sonrası dünyadaki en kötü nükleer felaketini yaşayan Japonya'da 50 nükleer reaktörün tamamı bakım ve onarım için kapatılmıştı.

Kaynak: Samanyoluhaber.com

---------- Mesaj 17:07'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 17:06'da eklenmiştir. ----------

Japon validen ABD'ye ret

Japonya'nın Okinawa şehri valisi Hirokazu Nakaima, ABD'nin bölgede, helikopter gibi havalanabilen hava araçları konuşlandırmasına izin vermedi.

Japonya'nın Okinawa şehri valisi Hirokazu Nakaima, ABD'nin bölgedeki adalar zincirine melez hava aracı Osprey'ler konuşlandırmasını güvenlik endişesi nedeniyle geri çevirdi.

Diğer yandan, Naha şehrinde de yaklaşık 250 kişilik bir kalabalığın adada devam eden ABD varlığını protesto ettiği bildirildi.

Japon yerel yönetimlerinin bölgedeki ABD üslerini denetleme hakları olmasa da, kamuoyunda, Japonların Amerikan varlığına karşı hoşnutsuzluğunun Başbakan Yoshihiko Noda'ya olan halk desteğini azaltacağı ifade ediliyor.

Okinawa valisi Hirokazu Nakaima ise, ''Ülkede konuşlanmış ABD güçleri, nüfusun yoğun olduğu bu bölgede herhangi bir kazaya veya başka bir olaya neden olursa bütün askeri üslerin kapatılmasıyla yüz yüze kalır.'' dedi.

ABD Hava Kuvvetleri Japonya'da 1990'lardaki ilk yıllarında bazı teknik problemlerle karşılaşmıştı. Fakat ABD'li yetkililer geçmişte yaşanan teknik sorunların giderildiğini iddia ediyorlar.

Osprey, pervaneleri olan melez bir hava aracı ve helikopter gibi havalanabiliyor.

Okinawa'da ise yaklaşık 25 bin kişilik büyük bir Amerikan askeri gücü bulunuyor.

Kaynak: Dünya Bülteni

CloudT
06.Temmuz.2012, 16:38
Japon kadınları liraya hücum ediyor.

Öyle görünüyor ki Japon kadınlar, carry trade işlemlerine yeniden ilgi duymaya başlıyor. Resmi rakamlara göre Japon bireysel yatırımcıları, Mart 2011’den Haziran ayına kadar olan süreçte en fazla Uridashi tahvilleri satın alan grup oldu.

Konunun yabancısı olanlar için hatırlatalım; Uridashi tahvilleri, Japon yatırımcıların deniz aşırı ülkelerdeki faiz oranlarından avantaj sağlamaları amacı ile yenin haricindeki para birimleri cinsinden ihraç ediliyor. Kriz sonrasında dünyada görülen düşük faiz oranlarına olan talep nedeniyle önceki kadar olmasa da söz konusu faiz oranları, yen ile alım yapmış olsalardı karşılığında elde edecekleri faiz oranlarından çok daha cazip.

Yine de Japonya Merkez Bankası’nın gösterge faiz oranı %0.1, Avustralya Merkez Bankası’nın ise %3.5 olduğu düşünülürse Uridashi tahvilleri yatırımcı çekmeye devam ediyor.

Haziran ayında ihraç edilen tahvil miktarı Mayıs ayındaki 117 milyar yenden 159 milyar yene (2 milyar dolar) yükseldi ve Nomura’nın yaptığı bir araştırmaya göre küresel döviz perspektifinden bakıldığında tahvillerin çekim merkezi ilginç bir şekilde gelişmekte olan piyasalara kayıyor.

Banka, Uridashi tahvillerinin %38’ini oluşturan Avustralya dolarının halen sözü geçen para birimi olduğunu belirtti. 2011’de %7 olan payı %22’ye yükselen Türk lirasının ise göze çarpan bir başarı elde ettiği söylenebilir. Endonezya ve Hindistan rupilerinin tahvillerdeki oranı düşük kalırken, Brezilya reali de yüksek bir paya sahip.

Bu trendlerin devam etmesi halinde Japon ev hanımları kriz öncesi günlere kıyasla daha çok sayıda para birimine sağlanan desteğin kaynağı olacak. Japon ev hanımlarının sağlayacağı destek azımsanacak gibi değil. Yalnızca Avustralya doları cinsinden ihraç edilen Uridashi tahvilleri Haziran ayında 68 milyar yene ulaştı ki bu dokuz milyar dolar gibi ciddi bir rakama denk geliyor.

Ancak bu durumun değişme ihtimali de var. Uridashi tahvillerinin mevcut durumunun sağlıklı görünmesi, Japon perakende yatırımcılarının küresel ekonomi hakkında uzun bir süredir olmadığı kadar iyi hissettiklerine işaret etse de geçmişe bakıldığında görülüyor ki fikirlerini değiştirmeleri halinde deniz aşırı piyasalarda uzun süre takılmayacaklardır.

Kaynak: Bilgin Gözel/ [Dow Jones Haber Ajansı]

---------- Mesaj 20:51'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 20:48'da eklenmiştir. ----------

Micron Japon rakibi Elpida'yı satın alıyor.


Micron Technology, zor durumda olan Japon çip firması Elpida'yı 200 milyar Yen'e satın almayı kabul etti.

Anlaşmanın bitiminde Micron dünyanın ikinci en büyük dinamik rastgele erişim hafızası (DRAM) çip üreticisi olacak. Çipler, kişisel bilgisayarların önemli bir parçası.

Elpida, 448 milyar Yen değerinde borcu ödeyemediği için Şubat ayında iflastan korunma başvurusunda bulunmuştu. Micron genel müdürü Mark Duncan, "Çip sektörünün lideri olacak bir firma kuruyoruz" dedi.

Duncan, anlaşmanın firmaların birleşmesinin "daha iyi araştırma ve geliştirme" ve "çekirdek bellek piyasa dilimlerine daha iyi erişim" yaratarak piyasa konumlarını güçlendireceğini söylüyor.

Paranın karşılığı?

Micron, anlaşma kapsamında aynı zamanda Elpida'nın yüzde 65'ini elinde tuttuğu Rexchip Electronics hisselerinin de sahibi olacak.

Rexchip Electronics, Elpida ve Powerchip Technology firmalarının ortak girişim firması.

Japonya ve Tayvan'da imalat tesisleri bulunan Rexchip de DRAM çipler üretiyor.

Micron, Elpida ve Rexchip fabrikalarının üretim miktarının, şirketin mevcut üretim kapasitesini yüzde 50 artırabileceğini bildirdi. Micron başkanı Mark Adams, "Bu anlaşma, her zaman ihtiyaç duyduğumuz ek kapasiteye ulaşmamızı mümkün kulabilir" diyor.

Uzmanlar da çip üretimi birimlerinin kurulmasındaki yüksek maliyet göz önünde bulundurulduğunda, Micron'un Japon rakibini satın alarak kendi altyapısını kurmaya harcayağı paranın sadece bir bölümünü harcadığını belirtiyor.

Stifel'den Kevin Cassidy, "Yeni bir altyapının 6 ila 8 milyar dolar civarında olacağını tahmin ediyoruz" dedi.

'Artırılmış esneklik'

DRAM çip üreticileri, azalan fiyatlar ve talep yüzünden zorlu bir zaman geçiriyor.

Elpida'nın iflastan korunma başvurusu yapmasının yanı sıra, Micron da üç aylık bir süre içinde 224 milyon dolarlık zarar yaptığını açıkladı.
Firma, sene başında 72 milyon dolar kardaydı.

DRAM çipleri aslen kişisel bilgisayarlarda kullanılıyor, ancak akıllı telefon ve tablet bilgisayarların yaygınlaşmasıyla, çiplere olan talep azaldı. Bu diğer aygıtlar çoğunlukla NAND bellek çiplerini kullanıyor.

Ancak Micron, Elpida'nın cep telefonları ve tablet bilgisayarları hedefleyen "mobil DRAM alanında iyi bir görünüşe sahip olduğunu" söyledi. Bu da sektörde yükselen talebi karşılamaya yardımcı olacaktır.

Uzmanlar da Micron'un Elpida'nın imalat tesislerini kullanarak ürün yelpazesini çeşitlendirebileceğini düşünüyor.

RBC Capital Markets'tan Doug Freedman, "kapasitelerini nasıl artıracakları açısından 'artırılmış esneklik' yeteneğini satın aldılar" yorumunu yaptı.

Kaynak: Hürriyet

---------- Mesaj 20:53'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 20:51'da eklenmiştir. ----------

Rusya Japonya’yı fena kızdırıyor


RUSYA Başbakanı Dmitriy Medvedev, dün Rusya-Japonya arasında 2’nci Dünya Savaşı’ndan bu yana gerilim kaynağı olan, Kuril Adaları’ndan Kunaşir’i ziyaret etti.


Uzakdoğu bölgesine düzenlediği gezi çerçevesinde Japonya’ya 25 km uzaklıktaki adaya iki yıl içinde ikinci kez giden Medvedev, Japonya’yı kızdıran açıklamalar yaparak “Bu adalar Rusya’nın başka bölgesi gibi bizim toprağımız. Buradan biz sorumluyuz. Kuril adalarında yaşayan halkımız kendisini ana kıtada yaşayan vatandaşlarımızdan farklı hissetmemeli. Burayı sadece ben değil, yakında tüm Rusya hükümeti bakanları ziyaret etmeye başlayacak. Bölgenin gelişimi için federal programlar uygulanmaya başlandı. Dört yanımız ekonomik kriz olsa Kuril adalarına yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi. Japonya ziyareti provokasyon olarak nitelendirdi. Japonya Dışişleri Bakanlığı, “Dmitriy Medvedev’in hangi gerekçelerle Kuril adalarını ziyaret ettiğinin izahatını bekliyoruz” açıklamasında bulundu. Sovyetler Birliği 2’nci Dünya Savaşı’nın son günlerinde Güney Kuril’deki dört adayı topraklarına kattığını ilan etmişti.

Kaynak: Hürriyet

---------- Mesaj 20:54'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 20:53'da eklenmiştir. ----------

Japonlar Türkiye'de banka kuracak

http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2012/07/04/japonlar-turkiye-de-banka-kuracak-2408874.Jpeg

Nikkei gazetesinde yer alan bir haberde Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ'nin Japonya'nın üç dev bankası arasında Türkiye'de iştiraki olan ilk banka olmayı planladığı öne sürüldü.

Nikkei gazetesinin bugünkü akşam baskısında yer alan haberde Banka'nın Türkiye'de henüz mevduat kabul etme ve kredi verme gibi bankacılık hizmetleri sunma yetkili olmayan temsilcilik ofisini geliştirerek bir bankacılık iştiraki haline getirmeti planladığı öne sürüldü.

Konuya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre Japon Bankası Türk otoritelerine konuya ilişkin başvurusunu bu ay içinde yapmayı planlıyor. Yetkili otoritelerden izin alınması halinde temsilcilik ofisinin banka şubesi olarak en erken kasım ayında açıklanabileceği ve bu alandaki operasyonlarına 2013 Ekim ayında başlayabileceği ifade edildi. Banka'nın çoğu yerel olmak üzere 50 kişinin bu yeni şubede istihdam edilmesini planlıyor.

Kaynak: Hürriyet

---------- Mesaj 16:38'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 20:54'da eklenmiştir. ----------

'9 büyüklüğünde deprem' demediler

Japonya’da geçen yıl yaşanan 9 büyüklüğündeki deprem ve tsunami sonrasında Fukuşima nükleer santralında meydana gelen felaketin Japon kültüründeki körü körüne itaatten ve kurumlar arasındaki organizasyon bozukluğundan kaynaklandığına karar verildi.

http://www.hurriyet.com.tr/_np/9819/17169819.jpg


Fukuşima Nükleer Kaza Bağımsız Soruşturma Komisyonu’nun 600 sayfalık raporu dün yayınlandı. Buna göre santralı çalıştıran Tepco şirketi, hükümet ve işletmeciler arasında yerleşik bir yetki çatışması yaşandı. “Japonya’nın nükleer açıdan güvenliğine ihanet ettiler” denen raporda komisyon başkanı Kiyoshi Kurokawa, Japon kültürünün kazada oynadığı rolü de sorguladı.

Kurokawa, “İtiraf edilmesi gereken felaketin ‘Made in Japan’ ürünü olmasıdır. Japon kültürünün köklerinde ‘körü körüne itaat, otoriteyi sorgulamaktan uzak durmak, programa uygun davranma, ekibe bağlı kalma ve dar görüşlülük’ var. Kazaya neden olanların yerinde başka Japonlar da olsaydı sonuç yine aynı olurdu” dedi.

Kaynak: Hürriyet

---------- Mesaj 16:38'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 16:38'da eklenmiştir. ----------

Rusya-Japonya arasında Kuril adaları tartışması sürüyor

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Kuril adalarını ziyareti konusunda Japonya'dan gelen eleştirileri umursamadığını söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/_np/6689/17166689.jpg

Medvedev, "Zamanımı bu tür eleştirilere cevap vererek harcamayacağım. Rusya Başbakanı'nın Rusya topraklarındaki varlığını mı tartışacağım?" dedi.

Medvedev'in Kuril adalarını ziyaretinin ardından Japonya, Tokyo'daki Rusya Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak, "protesto notası" vermişti.

Rusya Başbakanı'nın 2010 yılında da devlet başkanı olarak Kuril Adalarını ziyaret etmesi ve bölgedeki Rus askeri varlığının artırılacağını açıklaması, Japonya tarafından tepkiyle karşılanmış ve "bağışlanamaz bir nezaketsizlik" olarak nitelendirilmişti. Karşılıklı açıklamalar iki ülke arasında kısa süreli "diplomatik kriz"in çıkmasına neden olmuştu.

KURİL SORUNU

Sovyetler Birliği 2. Dünya Savaşı'nın son günlerinde Güney Kuril'deki dört adayı topraklarına kattığını ilan etti. Ancak Japonya, Sovyetlerin bu "ilanını" kabul etmedi. Bu nedenle 2. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin üzerinden yarım asırdan fazla bir zaman geçmiş olmasına rağmen, iki ülke arasında resmi barış anlaşması imzalanamadı. Gelinen noktada Rusya, Japonya'ya geçmişteki tartışmaları sürdürmek yerine bölgede birlikte çalışarak, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini geliştirmeyi öneriyor. Japonya ise Kuril Adalarının hala kendi toprakları olduğunu savunuyor.

Kaynak: Hürriyet

CloudT
10.Temmuz.2012, 00:37
Yakuza’nın yeni uyuşturucu üssü: İstanbul

http://cdn.stargazete.com/dosya/633793-cut-540x330.jpg

BM, dünya uyuşturucu ticaretini mercek altına aldığı Uyuşturucu Raporu 2012’yi yayınladı. Raporda, Türkiye’de ekstazi üretilen laboratuvarlar olduğu ve İstanbul’da ofisleri olan Japon mafya Yakuzalar’ın İran’dan elde edilen uyuşturucuyu Türkiye üzerinden Japonya’ya gönderdiği belirtildi

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesi (UNODC), dünya üzerinde uyuşturucu maddelerin üretim ve dağıtım bölgelerini ele aldığı 2012 yılı raporunu yayınladı. 112 sayfalık raporda Türkiye’nin dünya uyuşturucu ticaretinde önemli bir bölge olduğuna dikkat çekildi. Türkiye’de 13 ton eroin ele geçirildiğinin yazıldığı raporda, “En fazla eroin İran’da 33 ton eroin geçirildi. Türkiye’deki eroin ise dünya üzerinde ele geçirilen uyuşturucuların yüzde 16’sına eşit” yorumu yapıldı. Türkiye’de ele geçirilen eroin oranında azalma gözlendiği kaydedilirken Türk polisinin uyuşturucu kaçakçılarına karşı sert uygulamalarının İngiltere’deki uyuşturucu dağıtımını da azalttığı belirtildi. Raporun en dikkat çekici kısmı ise, Japon mafya örgütü Yakuzalar’ın Türkiye’deki bağlantılarıyla ilgili olanı. Raporda, “İranlı organize suç örgütleri, metamfetamin ticaretine dahil olmaya başladı. Japon Yakuzalar İstanbul’daki şubelerinden, İran mafyasıyla birlikte bu ülkede üretilen metamfetaminleri Türkiye üzerinden Japonya’ya kaçırıyor” açıklaması yer aldı.

Çarpıcı sonuçlar

Raporda öne çıkan noktalar şu şekilde:

- Türkiye’de ele geçirilen haşhaşta artış var. 2009’da 10 tonluk haşhaş ele geçirilirken 2010’da bu oran 29 ton.

- Uyarıcı ve halüsinasyon görmeye neden olan metamfetamin (meth) en çok Türkiye’de ele geçirildi. Türkiye’de 126 kilogram meth ele geçirilirken ikinci sırada 124 kg ile İsveç yer aldı. İki ülkenin oranları, Avrupa’da ele geçirilen metamfetaminin yarısına eşit.

- Depresyon ve psikolojik rahatsızlıklara sebep olan ekstazinin yaygın olarak görüldüğü ülkeler, Fransa, Almanya, İngiltere ve Türkiye. Fakat ekstaziye en çok rastlanan ülke Hollanda.

- Dünyada ekstazi üretilen laboratuvarların azaldı. Kanada ve Türkiye’de ekstazilerin de üretildiği yasadışı laboratuvarların varlığı hakkında raporlar var.

- Eroin üretimi artık Türkiye’de değil Afganistan’da yapılıyor.

- Uyuşturucu ticareti ile silahlı terör örgütlerinin ilişkisi öne çıktı. Buna Kolombiya’daki FARC ve Türkiye’de eroin kaçakçılığı yaparak kendini finanse eden PKK örnek gösterilebilir.

Ejderha dövmeli örgüt

Ejderha dövmeli örgüt Japonya’da 300 yıllık bir geçmişe sahip olan Yakuza mafyası, dünyanın en kuvvetli organize suç örgütleri arasında yer alıyor. Katı kuralları ve organize yapılarıyla tanınan örgütün aktif 102 bin 400 üyesi bulunuyor. Yamauchi-gumi, Sumiyoshi-kai, İnagawa-kai ve Kodo-kai adında 4 ayrı fraksiyonu olan Yakuza mafyası Japonya’daki tüm kentlerde aktif olarak faaliyet gösteriyor. Raporlara göre belediye başkanlarının arkasındaki isim olan bu mafya grubu her bir kenti istediği gibi yönetiyor. Yakuza’ların en büyük özelliği ise vücutlarında taşıdıkları dev ejderha dövmeleri. Üyelerinden birinin hata yapması sonucunda hataya neden olanın bir parmağı, “örgüte bağlılık” göstergesi olarak feda ediliyor. Yakuzalar geçen yıl Japonya’yı vuran deprem ve tsunami felaketinden sonra bölgeye gıda ve barınma yardımında bulunmuştu.

Kaynak: Star (http://www.stargazete.com/dunya/yakuzanin-yeni-uyusturucu-ussu-istanbul/haber-633788)

---------- Mesaj 00:36'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 00:36'da eklenmiştir. ----------

Japon Prensi'nin Ebru İlgisi

Tokyo'da düzenlenen kitap fuarındaki Türkiye standına uğrayan Japonya Prensi Akishinomiya, ebru ile lale yaptı.

Tokyo, 19. Uluslararası Tokyo Kitap Fuarı'na ev sahipliği yaptı. Fuarın açılışını Japonya Prensi Akishinomiya yaptı. Fuardaki tüm standları gezen Japon Prens, Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi standını da ziyaret etti. Stantta ebru sanatını sergileyen Kültür ve Tuzim Bakanlığı ebru ustası Ahmet Akgün, Akishinomiya'yı ebru yapmak için davet etti. Bunun üzerine Akgün ile Japon Prensi beraber ebru ile lale yaptı.

Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Telat Aydın, ebru sanatı hakkında Prens Akishinomiya'ya bilgi verdi. Sanata yatkınlığı dikkat çeken Prens ve Prenses'e Tokyo Büyükelçisi Serdar Kılıç ve Akgün tarafından 2 ayrı lale tablosu hediye edildi. Ebru sanatını daha önce duyduğunu ancak ilk defa yakından görme imkanı bulduğunu ifaden eden Prens Akishinomiya, ebru yapmasından dolayı memnuniyetlerini dile getirerek stanttakilere teşekkür etti. Büyükelçi Kılıç ve stanttaki diğer yetkililer Prens'e ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

Kaynak: TimeTürk (http://www.timeturk.com/tr/2012/07/09/japon-prensi-nin-ebru-ilgisi.html)

---------- Mesaj 00:37'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 00:36'da eklenmiştir. ----------

Japonya verileri can sıktı

Makina siparişlerinin son 5 yılın en sert düşüş kaydettiği Japonya'da cari fazla 1985'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Japonya Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre ülkenin cari fazlası Mayıs'ta yüzde 63 azalarak 215.1 milyar yene(2.7 milyar dolar) geriledi ve 1985'ten bu yana en düşük seviyesine işaret etti. Bloomberg Haber'in anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini cari fazlanın 493.1 milyar yen olarak geleceği yönündeydi. Sermaye harcamalarının göstergesi olan makina siparişleri de Mayıs'ta bir önceki aydan yüzde 14.8 düştü ve kayıt tutulmaya başlandığı 2005'ten bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

Makina siparişleri ve cari fazladaki sert kayıplar, taleplerdeki düşüşün, ülkenin sıçramasını tehdit ettiğine yönelik sinyallere bir yenisini daha ekledi.

Japonya'nın ticari pozisyonu, geçtiğimiz yılki deprem ve nükleer santraldeki erimenin ardından artan enerji ithali ve yenin, dolar karşısında Mart'ın ortasından bu yana yüzde 4.9 değer kazanmasıyla zayıfladı. Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, elektrik kıtlığının önlenmesi için Ohi nükleer santralindeki reaktörlerin yeniden çalıştırılmasına izin vermesinin ardından, bu şehirdeki santral geçtiğimiz hafta devreye girdi.

"Bugün açıklanan makina siparişlerindeki düşüş çok büyük ve Japon şirketlerinin yatırım konusunda ihtiyatlılığa yöneldiğinin sinyalini veriyor olabilir" diyen Sumitomo Mitsui Asset Management'ın kıdemli ekonomistlerinden Hiroaki Muto, ihracattaki düşüşe rağmen, büyük bir ticari açık beklemediklerini söyledi.

Yen, dolar karşısında 79.59 işlem görürken, Nikkei 225 Endeksi de yüzde 0.9 geriledi.

Kaynak:Bloomberght (http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1177927-japonyanin-cari-fazlasi-63-dustu)

dark.lord
10.Temmuz.2012, 14:01
Jakuzalı mesajı yeni okudum :D yeterince mafya meraklımız yokmuş gibi yakuzalarımızda oldu artık :=D: gelişmeye son gaz devam ediyoruz :1178088004789:

CloudT
10.Temmuz.2012, 17:59
Mangalar, animeler, dramalar ve gelip giden Japon turistlerden sonra Yakuzalarda buraya geldiğine göre evet evet ülkemizde büyük bir gelişme var. Bir de ufak çapta da olsa bir Çin mahallesi yada Japon festivallerinin örnekleri düzenlese tam olacak.. ^^

souleater
10.Temmuz.2012, 18:51
Bu güzel paylaşımlar için teşekkürler :)... Evet ülkemiz gelişiyor gibi. Baksanıza "James Bond" filmini bile İstanbul'da çekiyorlardı. Ama bu yüzden tarihi eserlerimiz zarar gördü :(. Bence biz iyice gelişince Amerika burayı evi gibi kullanacak. Böylece tarihi eserlerimiz iyice zarar görecek :lols::em04: (Çok mu fazla hayal kuruyorum?):suspicious[1]:

Scarlet
10.Temmuz.2012, 19:08
Konunun fikri çıkış noktası harika olmuş :)
her haber için ellerinize sağlık :)

CloudT
11.Temmuz.2012, 01:14
ABD'den Japonya'ya ada desteği

Japonya ile Çin arasındaki gerginliği artıran Senaku Adaları'na ilişkin tartışmaya ABD de katıldı. Kyodo haber ajansına konuşan üst düzey bir Amerikalı yetkili, Senaku'nun güvenliğinin Tokyo ile Washington arasında 1960 yılında imzalanan güvenlik anlaşmasının çerçevesine girdiğini vurguladı. Güvenlik anlaşması çerçevesinde bir ülkeye yapılan saldırıya, diğer ülkenin de karşı koyması gerekiyor. ABD Dışişleri'nden üst düzey yetkili, "Senaku Adası, Okinawa ile birlikte Tokyo'ya iade edilmişti." diyerek tartışmalarda Washington'un tutumunu da ortaya koydu.

Kyodo, Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, Senaku Adaları'nın satın alınmasına ilişkin açıklamasının ardından ABD'den ilk kez güvenlik anlaşmasının gündeme getirildiğine dikkat çekti. Haber ajansı, Amerikalı yetkililerin daha önceki açıklamalarında Washington'un saf tutmadığını hatırlattı. Bu arada, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yetkililer, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Afganistan Konferansı çerçevesinde Tokyo'yu ziyareti sırasında adalara ilişkin tartışmaların da görüşüldüğünü belirtti. Görüşmede, Japon yetkililerin Clinton'a Çin ile görüşmelerin sürdüğüne belirttiği kaydedildi.

Ada tartışmalarının alevlendiği bir dönemde Çin donanması, tatbikat yapacağını açıkladı. Pekin yaptığı açıklamada, "Yıllık planlama çerçevesinde Zhoushan Adası açıklarında tatbikat gerçekleştirilecek." dedi. Tatbikatta gerçek mermilerin kullanılması da bekleniyor. Çin basını, tatbikatın tartışma lısularda yapılmadığına da dikkat çekti. Buna karşın, tatbikat, Japonya Başbakanı Noda'nın Senaku Adası'nın satın alınabileceğine yönelik açıklamasının ardından geldi. Pekin, Noda'nın açıklamasına tepki göstermişti.

Kaynak: TimeTürk (http://www.timeturk.com/tr/2012/07/10/abd-den-japonya-ya-ada-destegi.html)

---------- Mesaj 01:12'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 01:11'da eklenmiştir. ----------

Japonya anayasasında "savunma" değişikliği önerisi

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra savaş hakkını tamamen rafa kaldıran Japonya'nın, "kolektif savunma" anlayışını anayasaya sokması tavsiye edildi. Başbakan Yoshihiko Noda'ya bağlı komisyon, ABD'nin ağırlığını Pasifik'e kaydırdığı bir dönemde "ortaklarına daha yararlı olmak ve güvenlik işbirliklerini artırmak" için anayasanın gözden geçirilmesi çağrısında bulundu. Komisyon, "Anayasanın muhafazakar yorumunun gözden geçirilmesi gibi adımlarla var olan sistemin tekrar ele alınmasıyla güvenlik işbirlikleri genişletilmeli." dedi.

"Kolektif savunma", müttefikine ya da yakın bir ülkesine saldıran devlete karşı silahlı gücün kullanılması anlamına geliyor. İkinci Dünya Savaşı'nda yenilen ülkeler safında bulunan Tokyo, yeni anayasasında savaş ilan etme hakkından tamamen vazgeçmişti. Son yıllarda savunma bakanlığını kuran ve Irak'a sembolik bir güç gönderen Japonya, son dönemlerde ortak uçak projesi F-35'lerden almayı da kabul etmişti. Tokyo ayrıca nükleer gücün "ulusal güvenlik" noktasında kullanmasının da önünü açmıştı. Tokyo'nun bu adımları ise bölgede dikkatle takip ediliyor. Güney Kore'de yayımlanan Dong-A Ilbo gazetesi, bu adımların Japonya'nın askeri gücüne kavuşabileceğine yönelik olabileceğine dikkat çekmişti.

Kaynak: TimeTürk (http://www.timeturk.com/tr/2012/07/10/japonya-anayasasinda-savunma-degisikligi-onerisi.html)

---------- Mesaj 01:14'da eklenmiştir. ---------- Önceki mesaj 01:12'da eklenmiştir. ----------

Kilo vermek isteyen Samuray oluyor

"Japonya'da forma girmek isteyenler, Samuray stilinde kılıç kuşanarak zayıflayıp sıkılaşıyorlar."

Japonya'nın başkenti Tokyo’da açılan bir spor kulübü, kadın-erkek, genç-yaşlı ayırt etmeksizin dileyen herkese kılıç kuşanarak forma girmenin yollarını öğretiyor.

Spor kıyafetleriyle gelmeleri serbest olan katılımcılar, kılıçlarını taşıyabilmeleri için bellerine yerleştirilen özel bir kuşak korse giyiyor. Katılımcılar, Samurayların birebir taklit edilmiş sahte kılıçlarıyla izleyenlere gerçek bir dövüş sunma amacıyla motive oluyor.

Sahte kılıçlarıyla teke tek karşılaşmalarda birbirlerini etkisiz hale getirmek isterken aynı zamanda kullandıkları tekniklerle de zayıflayıp sıkılaşıyorlar.

Alışılmış Samuray dövüşlerinden farkı ise sahte kılıçların yanı sıra hiçbir yarışma olmaması.

Yeni zayıflama trendinin arkasındaki isim ise, ülkenin ünlü dublörlerinden 46 yaşındaki Utako Takano.

Milliyet'in haberine göre; Takano, birkaç yıl önce geliştirdiği form tutma modelinde, 'Yumuşak huylu görünen fakat içi çelikten yapılmış Japon kadınlarından' ilham aldığını söylüyor.

Kaynak: Posta (http://www.posta.com.tr/yasam/HaberDetay/Kilo-vermek-isteyen-Samuray-oluyor.htm?ArticleID=129257)

CloudT
16.Temmuz.2012, 01:27
Japonya'daki seller: 24 ölü, 5 bin kayıp

http://www.aa.com.tr/cdn/documents/AA/content_new/896/sel-jpg20120715123748.jpg&w=609&h=424


Japonya'nın güneybatısında etkili olan şiddetli yağışlar ve toprak kaymaları nedeniyle 5 binden fazla kişiye ulaşılamıyor.

Televizyonlar, Yame bölgesindeki dağlık alanda yaşayanlara askeri helikopterlerle gıda, su ve ilaç yardımı yapıldığını, yaşlıların ve hastaların helikopterlerle hastanelere götürüldüğünü duyurdu.
Yetkililer, Yame'nin bazı kasabalarına ulaşımın sağlanamadığını, dün akşamdan bu yana 5500 kişinin mahsur kaldığını belirtti.
Seller ve toprak kaymalarında 24 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin kaybolduğu açıklandı.

Burakesan
16.Temmuz.2012, 02:20
Nedir bu insanların çektiği :( Başlarından dert eksik olmuyor :iamdead:

CloudT
16.Temmuz.2012, 02:50
Az biraz empati yapınca ne kadar üzücü bir şey olduğunu anlayabiliriz. Orada bulunan arkadaşlar olaylardan çok etkilenmiş onun dışında, sosyal medya bu konular hakkında konuşan halk cidden zor anlar yaşıyor, baya korkmuşlar.

Deprem, tsunami, nükleer tesisler, tayfunlar, sel derken ülke zaten bir ara ekonomik krizdeydi her şey resmen üst üste gelmiş ama bir şekilde ayakta kalacaklarına eminim. Türkiye olsaydı en ufak depremde yer yerinden oynar herkes birbirine laf çarpmakla meşgul olurdu. O yüzden umarım başımıza böyle afetler gelmez, gelmez de başımızı sarmak yerine birbirimize çamur atmaya kalkışarak iyice her şeyi berbat bir duruma getirmeyiz.

Resort
16.Temmuz.2012, 11:24
Bunlar japon her derde bi çare bulurlar. Paylaşım için teşekkürler...

Hetalia
16.Temmuz.2012, 13:02
bilgiler için saol böylece japonyaya 1 adım daha yaklaştık :1178087977724:

CloudT
17.Temmuz.2012, 02:18
Japonya'da nükleer enerjiye karşı dev eylem.

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/345/Japonya'da%20nükleer%20santrallere%20karşı%20dev%2 0eylem/F16111925.jpg

Japonya'nın başkenti Tokyo'da 200 bin kişi, nükleer enerji kullanımını protesto etmek için gösteri düzenledi.


Yoyogi Parkı'nda Nobel ödüllü yazar Kenzaburo Oe, pop yıldızı Ryuichi Sakamoto ve sanatçı Yoshitomo Nara'nın önderliğinde düzenlenen mitinge yaklaşık 200 bin kişi katıldı.

Bu arada nükleer enerji kullanımına son vermek için ülke genelinde yaklaşık 7,5 milyon kişi imza verdi.

Japonya'da 11 Mart 2011'de meydana gelen depremin Fukuşima santralinde radyoaktif sızıntıya yol açarak Çernobil'den 25 yıl sonra dünyanın en büyük ikinci nükleer felaketine neden olmasının ardından ülkedeki 50 reaktör geçici olarak kapatılmıştı.

Başbakan Yoshihiko Noda, halkın iyiliği ve ülke ekonomisi için nükleer enerjiye gereksinim duyulduğunu belirterek, geçen ay reaktörlerden birinin açılması direktifini vermişti.

İkinci reaktörün ise bu hafta açılması bekleniyor.

Felaketin ardından Fukişima santraline 20 kilometre mesafede yaşayan 150 bin kişi tahliye edilmişti. Bölgenin büyük bir kısmı hala kapalı tutuluyor.


http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/345/Japonya'da%20nükleer%20santrallere%20karşı%20dev%2 0eylem/F16111929.jpg

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/345/Japonya'da%20nükleer%20santrallere%20karşı%20dev%2 0eylem/F16111930.jpg

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/345/Japonya'da%20nükleer%20santrallere%20karşı%20dev%2 0eylem/F161129300.jpg

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/345/Japonya'da%20nükleer%20santrallere%20karşı%20dev%2 0eylem/F16112933.jpg

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/345/Japonya'da%20nükleer%20santrallere%20karşı%20dev%2 0eylem/F161129330.jpg

http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/345/Japonya'da%20nükleer%20santrallere%20karşı%20dev%2 0eylem/F161155050.jpg

Kaynak: Hürriyet

CloudT
19.Temmuz.2012, 02:36
Japonya, devleti yedekliyor!

Tsunami felaketinden ders çıkaran Japonya ilginç bir önleme imza atıyor. Japonlar beş farklı kentte, önemli devlet kuruluşları ile merkez bankasının Tokyo ofislerinin kopyasını yapacak...

http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2012/07/16/japonya-devleti-yedekliyor--2442805.Jpeg

Japonya, hükümet ofislerini gelecekteki olası deprem veya tsunami felaketlerinden korumak için ilginç bir uygulamaya gidiyor. Ülkenin Felaket Önleme Konseyi, hükümet ofisleri ve Japonya Bankası gibi önemli kurumların merkezlerini felaket anında başkent Tokyo’dan, Fukuoka, Nagoya, Osaka, Sapporo ve Sendai kentlerinde önceden hazırlanacak yedek ofislere taşımayı planlıyor. Uzmanlar bu kentlerin seçilmesinin sebebini gelişmiş kentler olmalarına bağlıyor.
Konseyin hükümete sunduğu tasarıda 5 kentteki ofislerin başkentte kullanılan sistemlerle donatılacağı belirtildi. Planın tsunami ve depreme rağmen ülkedeki işleyişin geçmişteki gibi devam etmesini sağlayacağı garantisi verildi. Ülke yönetimini ve ekonomisini garanti altına alacak planın Tokyo’nun tamamen yıkılması durumunda ülkeyi zor duruma düşmekten kurtaracağı açıkladı

35 metrelik dalgalar vurabilir

Raporda yedek ofisler açılmazsa bir felaketin ülkenin geleceğini kötü yönde etkileyeceği bilgisine yer verildi. Japonya’da başbakanın ve hükümetin önemli isimlerinin yedek ofisleri şimdilik Tokyo’nun 30 kilometre uzağındaki Tachikawa bölgesinde bulunuyor. Ancak ciddi bir felaketin bu bölgeyi de etkilemesi bekleniyor. Önerilen tasarıda işi ve evi arasında uzun mesafe bulunanların acil durum halinde yerleşebilecekleri geçici sığınak fikrine de yer verildi. Konseyin hesaplarına göre 9 şiddetindeki bir deprem Tokyo’yu 35 metrelik tsunami dalgalarının vurmasına neden olabilir.

Kaynak: Hürriyet (http://gundem.milliyet.com.tr/japonya-devleti-yedekliyor-/gundem/gundemdetay/17.07.2012/1567902/default.htm?ref=OtherNews)

CloudT
02.Ağustos.2012, 20:16
Yeşiller, Japonya’da “Konnichi wa!” dedi

Japon Yeşilleri, “Yeşiller Partisi” ile siyasete merhaba (Konnichi wa) dedi. Japonya Yeşiller Partisi’nin kuruluşu, 28 Temmuz’da ilan edildi. Partinin ilk hedefi, Japonya’daki nükleer santrallerin kapatılması olacak. Japonya Yeşiller Partisi Eş Başkanı Nao Suguro, “Santralin kapatılması için geniş bir ağ oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

http://www.yesilgazete.org/wp-content/uploads/2012/07/Japonya-Yeşiller-Partisi-300x168.jpg

Almanya ve Avustralya Yeşiller Partisi temsilcileri Tokyo’da düzenlenen açılışa katıldı. Avustralya Yeşiller Partisi üyesi ve senatör Scott Ludlam, Fukuşima faciasını hatırlatarak, ‘Japonya Yeşiller Partisi’nin büyümesi halinde, küresel bir etki oluşturabileceğini’ söyledi.

Japonya Yeşiller Partisi, ülkedeki nükleer karşıtı hareketin desteğiyle, 2013′teki seçimlerinde, en az 10 adaydan başarı bekliyor.

Ayrıca vergi oranlarını düşürmek, daha fazla sosyal güvenlik programı, daha yerel üretim-tüketim ve dmokratik süreçlere daha fazla katılım sağlanmasını hedeflediğini açıklıyor.

Chiba Üniversitesi’nde Kamu Politikası profesörü Yoshinori Hiroi, Yeşiller Partisi’nin Japonya’da ekoloji temelinde siyaset yapacak olan ilk parti olduğunu, ancak özellikle sivil hareketlerin desteğiyle, kısa zamanda büyümesinin zor olmadığını söylüyor.

The Asahi Shimbun

Kaynak: Yeşil Gazete

<--- Güncellendi --->

Japonya'da işsizlik düştü

Japonya'da beklenmedik şekilde düşen işsizlik oranı iyi bir haber olsa da, toparlanma endişelerini sonlandırma konusunda başarısız olabilir.

Avrupa'daki borç krizinden ötürü yükselen yen ve zayıflayan ihracat talepleriyle zorlanan Japonya, Haziran'da işsizlik oranı sürpriz şekilde düştü. Tokyo'daki istatistik kurumundan yapılan açıklamaya göre dünyanın en büyük 3. ekonomisindeki işsizlik oranı Haziran'da aylık bazda yüzde 4.4'ten yüzde 4.3'e geriledi.

Bloomberg News'in anketine katılan 29 ekonomisti medyan tahmini işsizlik oranının yüzde 4.4'te kalacağı yönündeydi.

Mart ortasından bu yana dolar karşısında yüzde 6 değerlenen yen, Canon Inc. ve Nintendo Co. gibi ihracatçı şirketlerin kârlarına zarar verirken, euro karşısında da 11 yılın zirvesini test etti.

Diğer yandan işsizlik oranındaki düşüş, Haziran'da 3. ayında da gerileyen sanayi üretiminin ardından toparlanmanın hız kaybettiğine ilişkin endişeleri gidermeye yetmeyebilir.

Londra'daki Capital Economics Ltd.'ın ekonomistlerinden Julian Jessop, Avrupa'daki krizin etkilerinin tam hissedilmesi ve güçlü yenden ötürü faaliyetlerin daha da düşebileceğini söyledi.

Yen, dolar karşısında bugün Tokyo saati ile 9:07'de 78.13 seviyesinde seyretti.

Tokyo Hükümeti Pazartesi günü Eylül'den bu yana ilk kez sanayi üretimi değerlendirmesini, "yatay trend" beklentisiyle aşağı çekti. Denizaşırı otomobil üretimi Haziran'da düşüş kaydetti.

Geçtiğimiz hafta açıklanan veriler de Japonya'da enflasyonun sürpriz şekilde yavaşladığına ve perakende satışlarının beklentinin altında kaldığına işaret etmişti.

Kaynak: Bloomberght

<--- Güncellendi --->

Japonların faks aşkı

Dünyanın her yerinde elektronik postanın yayılmasıyla faks makineleri toz tutarken, ileri teknolojinin vatanı Japonya'da faks makineleri gün geçtikçe daha yaygın şekilde kullanılmakta.

Dünyanın her yerinde elektronik postanın yayılmasıyla faks makineleri toz tutarken, ileri teknolojinin vatanı Japonya'da faks makineleri gün geçtikçe daha yaygın şekilde kullanılmakta.

Yeni yetenekleri bulma konusunda uzman HoriPro Inc şirketinde çalışan Yutaro Suzuki, bir sonraki projesini yazmaya koyulmuş harıl harıl. Ama bilgisayar ekranına yazmıyor, el yazısını tercih ediyor.

HoriPro, ülkedeki en eski ve en büyük kuruluşlardan biri. Suzuki, 300 dolayında şarkıcı ve oyuncunun reklamını yapıyor. Ama bu göz kamaştırıcı cephenin arka planında, kuruluş bünyesindeki kişilerin programlarının ayrıntılarını elle yazıyor.

48 yaşındaki halkla ilişkiler uzmanı, "Daha uzun sürüyor ama duygularımı ve tutkumu daha iyi ifade edebiliyorum. E-postaları çok soğuk buluyorum, elle yazılmış belgeleri fakslamayı tercih ediyorum." diyor.

Dünyanın en hızlı geniş-bant internet erişim hizmetini sunan ve her türlü teknolojik ilerlemeye öncülük eden Japonya gibi bir ülkede, Suzuki, faks makinesine tutkuyla bağlı olmasının ender bir vaka olarak görülebileceğinin farkında.

Ancak Internet Faks Araştırmaları Enstitüsü'nce görüşleri alınan Japon iş adamlarının yüzde 87,5'i, faks makinesinin iş hayatı açısından çok önemli olduğunu belirtiyor.
El yazısının önemi

Gelişmiş ülkelerin çoğunda faksla gönderme kavramı ortadan kaybolmuşken,Yutaro Suzuki'nin vazgeçemediği iletişim yöntemi, hala faks makinelerini barındıran Japonya'nın farklı kültürel özelliklerini de simgeliyor.

Herşeyden önce, el yazısı kültürü hala yerli yerinde Japonya'da. Örneğin bu ülkede özgeçmişler hala elle yazılıyor; zira Japon işverenler iş başvurusunda bulunan insanların kişiliklerini el yazılarına bakarak değerlendiriyor.

Midori'nin "mektup nasıl yazılır?" adlı sayfasında, "Japonya'da tebriklerinizi bilgisayarlarca oluşturulan genel geçer kartlarla göndermeye yeltenmeyin bile! Elle yazılı bir mesaj içermeyen yeni yıl kartları, şirketlerden gelen otomatik kartlar gibi algılanır." deniyor.

Tabii bu durumda, Japonya'da insanların güzel el yazısına sahip olmaya çaba göstermesine şaşmamak gerek. Anne babaların çocuklarına aldırdıkları özel derslerin başında güzel yazı yazma sanatı geliyor. Birçok yetişkin de kendi el yazılarını geliştirmek için özel ders alıyor.

İkinci önemli noktaysa, Japonların basılı kopya tutkunu olmaları. Japonlar sadece sanal ortamdaki iletişimle yetinmeyip, ellerinde tutabilmek istiyorlar belgelerini.

Setsuko Tsushima bir emlakçı şirketin başında ve "e-postayı gözden kaçırabilirsiniz ama bir belgeyi fakslarsanız cismen elinizde olduğundan gözden kaçırmanız olası değil. Ben büroda olmasam da, diğer çalışanlar acil bir belgenin gönderildiğini farkeder." diyor.

Japonya'da emlakla ilgili sözleşmelerde imza yerine, mühür basılması şart.

Japon halkının çoğunluğu jitsuin adlı, devlet dairesinden adlarına kaydettirdikleri bir mühüre sahip.

Özgün belgelerin şahsen sunulması gerekmiyorsa, mühürlü belgelerin gönderilmesine olanak sağladığı için faks makineleri bu bakımdan da işe yarıyor.

Japonların e-posta çağında faks makinesi kullanmasının bir başka nedeni daha var.
Yaşlı nüfus yüksek teknolojiden uzak

Japonya, yüksek teknoloji ülkesi olarak biliniyor ama herkes yüksek teknolojiyi kullanmıyor. Ülke nüfusunun beşte birinden fazlası 65 yaşın üzerinde.

Elektronik posta yöntemini beceremeyen yaşlı kuşaklar, hala faks makinesi kullanmayı yeğliyor.

Aeon adlı süpermarket de, işte bu nedenle siparişleri yalnızca internet sitesinden değil, faks ve telefonla da almaya karar vermiş.

İnternet alışverişi ekibine önderlik eden Hideo Binnaka, "2008 yılında internetten sipariş almaya başladık. Ama daha sonra, özellikle kırsal kesimlerdeki müşterilerimizden telefon ya da faksla sipariş verme talepleri gelmeye başladı. Bunlar çoğunlukla daha yaşlı olan müşterilerimiz. Bir ay gibi bir süreyle kendilerinden bir ses çıkmazsa, yoklayıp iyi olup olmadıklarını da kontrol etmemizi istiyorlar." dedi.

Japonya'da iki tür tüketici var: Teknolojiden çok üstün düzeyde yararlananlar ve hala geleneksel yöntemlerle iletişim kuranlar.

Japonya hükümetinin verdiği sayılara göre konutların yüzde 58,6'sında hala telefon olarak da kullanılabilen faks makinesi bulunuyor.

Ama bunlar hantal ve eski makineler değil; imalatçılar internet üzerinden faks çekmeyi de içeren son teknolojiye sahip yeni modeller çıkarıyor piyasaya.

Internet Faks Araştırmaları Enstitüsü, giderek artan sayıda Japon şirketinin, maliyeti düşürmek, verimi artırmak ve çevreye zarar vermemek için e-posta ile faks gönderime yöneldiğini kaydediyor.

Ancak Yutaro Suzuki için, el yazısının üstüne yok...

"Haritalar da çiziyorum." diyor ve konukları için, gelecekleri de adresin haritasını da çizdiği yaz partisinin davetiyelerini gösteriyor bana...

Kaynak: BBC Türk

<--- Güncellendi --->

Japon sporculardan ülkelerine yardım

Londra Olimpiyatları'nda madalya kazanan Japon sporcular, geçen yıl tsunamiden zarar gören ülkelerine maddi yardımda bulunmak için kişisel eşyalarını internette açık arttırmaya çıkardı.

Japonya Olimpiyat Komitesi'nden yapılan açıklamaya göre, komitece yürütülen yardım projesi çerçevesinde, erkekler 60 kiloda gümüş madalya kazanan Japon judocu Hiroaki Hiraoka'nın imzalı forması ile bayanlar 48 kiloda gümüş madalya kazanan Hiromi Miyake'nin imzalı tişörtü açık arttırmada satıldı.

Olimpiyatların son günü olan 12 Ağustos'a kadar sürecek açık arttırmada, başka Japon sporcuların da eşyalarının satılması bekleniyor.

Kaynak: Sabah

<--- Güncellendi --->

Suidobashi Ağır Sanayi grubu KURATA'yı tanıttı.

http://4.bp.blogspot.com/-Sm3LDjfBxjM/UBY2QQzccdI/AAAAAAAC8yE/DF_eAi375Cs/s640/1234.png

Suidobashi Ağır Sanayi Grubu, bir I Phone ile bile kontrol edilebilen bipedal ağır sanayi aracı KURATA'yı düzenlediği bir medya duyurusuyla tanıttı.

KURATA'ların bir kokpiti olmasına karşın tehlikeli olabilecek bölgelerdeki her türlü çalışmada da kullanılabilmesi için birimin tüm fonksiyonel özellikleri bir I Phone uygulamasıyla bile uzaktan kumanda edilebiliyor. Elbette KURATA'ların oldukça sade kokpiti hareketleri gecikme yada duraklamalar olmadan yapmasına imkan vermekte.

KURATA'lar şimdilik kendi ayakları üzerinde değil de 4 tekerlek üzerinde, ama şimdilik saatte sadece 7 km ile ilerleyebiliyorlar ve pek tabii bunun tek sebebi bunların öncelikli amacının ağır hafriyat makineleri olması. Ama bunun ileride değişmemesi için sebep göremiyorum.

Şimdi... Aranızda hala Patlabor, Votoms ve Gundam izlememekte direnen var mı?

Tanıtım Videoları İçin;

Kotaku (http://kotaku.com/5930017/for-1-million-this-company-will-build-you-an-actual-giant-mech-that-you-can-drive)

Kaynak: AMT

Resort
02.Ağustos.2012, 20:19
​Sonunda iyi bir haber :D

CloudT
03.Ağustos.2012, 06:34
Japon kadınların 6 milyar dolarlık TL aşkı

Ülkelerinde neredeyse sıfır faizle borçlanabilen Japon ev kadınları, yatırımlarında yeniden yüksek faizli Türk tahvillerini tercih etmeye başladı.

http://www.hurriyet.com.tr/_np/2062/17442062.jpg

Ülkelerinde neredeyse sıfır faizle borçlanabilen Japon ev kadınları, yatırımlarında yeniden yüksek faizli Türk tahvillerini tercih etti. Financial Times, 2000’lerde ‘Bayan Watanabe’ olarak anılmaya başlanan kimonolu kadınların, 6 ayda 2 milyar dolarlık Türk Lirası cinsi bono satın aldığını yazdı. Barclays, yılsonunda bu rakamın 6 milyar dolara çıkacağını açıkladı. Brezilya’da faizlerin düşmesi, Türkiye’yi yine Japonya’da popüler yaptı.

Durgunluk korkusuyla faizlerin neredeyse sıfıra indiği Japonya’da yatırımcıların TL tahvillere ilgisi alevlendi. Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Avrupa Bölgesi’ndeki borç krizi nedeniyle yatırımcılar parasını nereye yatıracağı konusunda net bir karar veremezken, Türk Lirası cinsi tahviller yine Japon ev kadınlarının gözdesi oldu. Geçmiş yıllarda Japonya’daki düşük faizlerden borçlanarak yüksek faizli Türk tahvillerine yatırım yapan (carry-trade) yatırımcıların TL cinsi tahvillere ilgisi, hatırı sayılır seviyelere geldi.

Kimonolu Japon ev kadınlarının artan Türkiye iştahı ile 2010’dan sonra 136 milyon dolar düzeyinde olan TL cinsinden bono satışı bu yılın ilk 6 ayında 2 milyar dolara kadar çıktı. Gelişmekte olan ülkeler arasında Bayan Watanabe’nin Türkiye’yi tercih etmesindeki en önemli etken, yüzde 8’e yakın getiri sağlayan faiz ve 2011 başından bugüne kadar TL’nin yen karşısında yüzde 20’den fazla değer kazanmış olması. Barclays, ilk 6 ayın ışığında Japon kadınların Türkiye’ye olan ilgisinin daha da artacağı düşüncesinde. Analistler, 2 milyar dolarlık TL cinsinden bono satışının yıl sonunda 5-6 milyar dolara yükseleceğini öngördü.

Barclays, raporunda Japon yatırımcılar için Türkiye’nin önemli bir hedef olduğunu bildirdi. Japon yatırımcının Türkiye’ye olan ilgisinde yeniden ciddi bir canlanma olduğu belirtilirken, Türk tahvillerinin gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek getiriyi sağladığı ifade edildi. Barclays, döviz tarafındaki dalgalanmanın Merkez Bankası tarafından en iyi şekilde kontrol edildiği kaydedildi. Japon yatırımcının portföy yatırımları 8 milyar dolar düzeyinde. Yatırımcıların yüzde 1.2’lik kısmı gelişmekte olan ülke portföylerini tercih ediyor.

Brezilya’dan kaçan Türkiye’ye geliyor

Türkiye’nin tahvil getirisinde en yakın takipçileri Rusya ve Brezilya oldu. Her iki ülkede de büyüme konusunda sıkıntılarının baş göstermeye başlaması Türkiye’nin bir adım öne çıkmasını sağladı. Brezilya tarafında ekonomiyi desteklemek amacı ile 400 baz puanlık faiz indirimi sonrasında faizler yüzde 1.9’dan 1.5’e geriledi. Japonların faiz düşüşü öncesi Latin Amerika ülkesine yaptıkları yatırımın miktarı 102.9 milyar dolara ulaşmıştı. Brezilya Reali’nin sermaye girişleri ile 12 yılın zirvesine çıkması ile rekabet gücünü kaybetmesi Bayan Watanabe’yi Brezilya’dan uzaklaştırarak, Türkiye’ye yaklaştırdı.

Düşük faizle borçlanıp Türk tahvili alıyorlar

Dünyanın en büyük ekonomilerinde resesyon korkusuyla faizleri tarihinin en düşük seviyelerinde tutmaları, yatırımcıların Türkiye gibi güvenli ve yüksek faiz veren ülke tahvillerine (uridashi) yönelmesine neden oluyor. Şu anda Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) politika faizleri yüzde 0-0.2 aralığında bulunuyor. Dolayısıyla Japon yatırımcılar, Türkiye gibi görece olarak yüksek faiz veren ülke tahvillerine yatırım yapmayı tercih ediyor. Düşük faizden borçlanıp yüksek faiz veren ülke tahvillerini almak (carry-trade) Japon ev kadınlarının da en çok tercih ettiği yatırımların başında geliyor.

Babacan ilk sinyali Tokyo’da verdi

Kimonolu kadınların Türkiye’ye olan yoğun ilgisinin ilk sinyali, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın Haziran ayı sonundaki Japonya gezisinde gelmişti. Bakan Babacan, “Benim Tokyo ziyaretimden sonra tahvil ihracı yaptık ve çok yüksek talep geldi. Japon ev hanımları artık Türk kağıdı almak istiyor, Türkiye’nin algısının olumlu olmasının bir sonucu olarak” dedi.

Kaynak: Hürriyet

<--- Güncellendi --->

Japonya-Rusya arasında kedi-köpek diplomasisi

Rusya ile Japonya arasında İkinci Dünya Savaşı'ndan kalan Kuril Adaları meselesi yine çözülemedi. Tokyo'nun jest olarak gönderdiği Japon köpeğine Rusya'nın cevabı, adaları iade etmek yerine Sibirya kedisi göndermek oldu.

http://www.hurriyet.com.tr/_np/3217/17383217.jpg

Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki Soçi şehrinde Japonya Dışişleri Bakanı Korito Gemba’yı kabul eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Japon bakanın kendisine özel hediye olarak getirdiği Akita-uni cinsi köpek yavrusuna karşılık olarak Pasifik'teki Kuril Adaları'nı Japonya’ya geri vermek yerine, onlara Sibirya kedisi göndereceğini açıkladı.

Gemba ile görüşmesinin başında kendisine hediye edilen “Ume” (Umut-özlem) adlı Akita-uni cinsi köpek yavrusuna değinen Putin, “Bana köpek yavrusunu gönderen Japonya’nın Akita eyaleti valisine içten teşekkürlerimi iletin. Kendisinin köpeklerden ziyade kedileri sevdiğini öğrendim. Ben de en kısa zamanda ona özel Sibirya cinsi kedi yavrusu hediye edeceğim” dedi.

ÜLTİMATOMLA OLMAZ
Japonya Başbakanı Özel Temsilcisi sıfatıyla Moskova’yla görüşmeler yapan Dışişleri Bakanı Gemba’nın Tokyo’ya eli boş döndüğü de anlaşıldı. Gemba ile düzenlediği ortak basın toplantısında Moskova’nın Kuril ihtilafında geri adım atmadığını belirten Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Rusya, Japonya’dan Kuril konusunda gelecek hiçbir protestoya yanıt vermek niyetinde değildir. Rusya yöneticileri dün ziyaret ettikleri gibi yarın da Kuril adaların gidecektir. Bu problemler ültimatomlar verilerek çözülemez” dedi.

HÂLÂ BARIŞAMADILAR
Rusya ile Japonya arasında 1945’ten bu yana süren Kuril Adaları krizi yüzünden hâlâ barış anlaşması imzalanmadı. Meselenin bir günde çözüme kavuşabilecek bir mesele olmadığının altını çizen Lavrov, “Kuriller konusunda görüş ayrılıklarımız devam ediyor. Ancak Rusya ile Japonya arasında eninde sonunda bir barış anlaşmasının imzalanması yönünde pozitif hareket gözlendiğini söyleyebilirim” diye konuştu.

Japonya Dışişleri Bakanı Korito Gemba ise yapılan görüşmeleri değerlendirirken, “Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev’in Kuril'den Kunaşir’e gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğumuz rahatsızlığı Rus tarafına ilettik. Japonya ve Rusya arasında bir barış anlaşmasının imzalanabilmesi için iki ülkenin de karşılıklı birbirinin milli hassasiyetlerine saygılı olmaları gereğini söyledim” dedi.

İlk olarak Rusya Devlet Başkanı görevinde bulunduğu sırada Kuril Adaları'nı ziyaret eden Medevev, Putin tarafından başbakan olarak atandıktan sonra da Kunaşir Adası'na çıkarma yapmıştı.

Kaynak: Hürriyet

CloudT
14.Ağustos.2012, 04:46
Japonya ve Güney Kore arasında ada gerilimi

Kırkın üstünde Güney Koreli, Japonya'nın da üzerinde hak iddia ettiği tartışmalı adalara yüzmeye başladı.

http://wscdn.bbc.co.uk/worldservice/ic/226x170_crop/worldservice/assets/images/2012/08/13/120813121126_port_city_of_uljin_304x171_ap.jpg

Kırkın üstünde Güney Koreli, Japonya'nın da üzerinde hak iddia etmesinden dolayı iki ülkenin arasında siyasi tartışmaya yol açan 200 km uzaklıktaki adalara yüzmeye başladı.

Yüzücüler, Güney Kore'de Dokdo, Japonya'daysa Takeshima olarak adlandırılan adalara doğru yol alıyor.

Olay, Güney Kore Cumhurbaşkanının Cuma günü adaları ilk kez ziyaret etmesinin ardından geliyor.

Ziyarete kızan Japonya, Güney Kore büyükelçisini geri çağırdı.

İki ülkeye eşit uzaklıkta bulunan adalar küçük, ancak geniş petrol yataklarının da bulunabileceği balıkçılık alanlarında yer alıyorlar.

Bir Güney Kore sahil koruma görevlisi, 1954'ten beri bölgede bulunuyor.

Güney Koreli şarkıcı Kim Jang-hoon liderliğindeki yüzücüler, adalara Çarşamba günü ulaşmayı planlıyor.

Bu da ülkenin 1945'te Japonya'dan bağımsızlığını ilan ettiği güne denk geliyor.

Kim, yola çıkmadan önce muhabirlere "Dokdo Kore Cumhuriyeti'ne ait, bu yüzden 'Yaşasın Güney Kore' diye bağıracağız" dedi.

Yonhap haber ajansına göre Güney Kore, yapılan başka bir açıklamada adadaki bir grup ağacı ulusal anıt olarak adlandıracağını bildirdi.

Son olaylar, adalar yüzünden Güney Kore ve Japonya arasında devam eden çekişmeleri takip ediyor.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak'ın adaları ziyaret etmesi, Japonya'nın Kore'nin Seul kentindeki büyükelçisini geri çekmesine yol açtı.

Japon yetkililer, davayı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne yollayabileceklerini de bildirdi.

Olimpiyatlara katılan Güney Koreli bir futbol oyuncusu, takımının Japonya'ya karşı oynadığı maçı kazanması üzerine açtığı siyasi pankart yüzünden Cumartesi günü cezalandırıldı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi orta saha oyuncusu Park Jong-woo'nun madalya törenine katılmasını yasakladı, bronz madalyasını alıkoydu ve Fifa'dan kendisine disiplin cezası vermesi talebinde bulundu.

Kaynak: BBC Türkçe (http://proje.hurriyet.com.tr/bbcnews/bbcviewEkonet.aspx?HaberID=19270646&habertip=planet)

<--- Güncellendi --->


Japonya'da çocuklar dev Lego Haritasını Oluşturdu

Tokyo'da dev Lego oluşturuldu. 100.000 adet Lego bloklarının inşasına yaklaşık 1000 çocuk ebeveynleriyle katıldı.Japonya kuruluşunun 50. yıldönümünü kutlamak için, 6 farklı bölgede 5000 üzerinde kişi ile devasa bir harita oluşturmak için işbirliğine sponsor oldu. Japonya'nın her yerinden çocuklar kendi Legolarını LEGO haritasına yerleştirmek için tokyo'ya gönderildi. Çocukları hayal güçlerini kullanmaya teşvik eden etkinlikte 1.8 milyon LEGO blokla çarpıcı bir metropol doğdu.

http://image.samanyoluhaber.com/media/fotogaleri/2012/08/13/7/2.jpg
http://image.samanyoluhaber.com/media/fotogaleri/2012/08/13/7/3.jpg
http://image.samanyoluhaber.com/media/fotogaleri/2012/08/13/7/4.jpg

Kaynak: Samanyoluhaber

CloudT
16.Ağustos.2012, 19:13
Japonya'da Mutasyona Uğramış Kelebekler Bulundu

2011′de yaşanan depremin ardından radyasyon tehlikesi yaşayan Japonya'da bazı canlılar mutosyona uğruyor.

http://img.haberler.com/haber/544/japonya-da-mutasyona-ugramis-kelebekler-bulun-3870544_o.jpg


Büyük depremler yaşamaya alışmış bir millet olmasına rağmen geçtiğimiz yıl yaşanan depremde büyük yaralar alan Japonya, halen bu yaraları sarmak için uğraşıyor. Önce şiddetli deprem ve ardından da büyük bir tsunaminin vurduğu ülke, en büyük korkuyu ise Fukuşima nükleer santralindeki sızıntı ile yaşamıştı.

Felaketten etkilenen santralda yaşanan radyasyon sızıntısı, geniş bir çevreye yayıldı ve belki de etkileri yıllarca sürecek. Bölgedeki insan nüfusu boşaltılmış olsa da bazı canlılar halen radyasyon olan bölgelerde yaşamaya devam ediyor. Bilim adamlarının son keşifleri de bu canlıların etkileri yaşamaya başladığını gösteriyor.

Fukuşima bölgesinden felaketten iki ay sonra toplanan larva dönemindeki 10 adet kelebek, inceleme altına alınmış. Kelebeklerde ilk dikkat çeken, gözlerinin başka bölgelerdeki aynı cins kelebeklerden farklılaşması olmuş. Antenlerini kullanmaların rağmen kelebeklerin gözleri hiç rastlanmadığı kadar büyümüş. Bunun yanında bazı kelebeklerin kanatlarının da küçüldüğü belirlenmiş.

Felaketten 6 ay sonra inceleme altına alınan kelebeklerde ise antenlerin deforme olduğu gözlenmiş. Antenlerini yön bulmak için kullanan bu canlıların bu sebeple zorluk yaşadığı sanılıyor. Bilim adamları ayrıca 6 ay sonucunda incelenen hayvanların diğerlerine göre 2 kat daha hızlı mutasyon geçirdiğini belirtiyor. Bunun sebebi hem ebeveynlerden gelen mutasyonlu genler hem de bölgede bulunan radyasyonlu besinler.

Kaynak: Haberler.com

<--- Güncellendi --->

"Japonya özür dilemeli"

Güney Kore Devlet Başkanı, "Japonya bizim en yakın müttefikimiz, ama İkinci Dünya Savaşı yıllarında yaptıklarından dolayı özür dilemeli" diye konuştu

http://im.haberturk.com/2012/08/15/768417_detay.jpg?1345037687

Güney Kore'de, Japon işgalinden kurtuluşunun 67. yıldönümü kutladı.

Başkent Seul'de sabah saatlerinde Seajong Kültür Sarayı'nda Kurtuluş Günü anma töreni düzenlendi. Törene başta Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak olmak üzere büyük katılım oldu. Güney Kore Milli Marşı ve bayrağa saygı duruşu ile başlayan törende, Başkan Lee, Kurtuluş Günü konuşması yaptı.

Konuşmasında 67 yılda gelinen noktaya dikkat çeken Lee, ülkesinin kısa sürede çok uzun yol kattettiğini söyledi. "Eskiden uluslararası yardımlar olmadan yaşayamazdık. Şimdi ise yardım veren ülke olduk." diye konuşan Lee, ülkesinin bir başarıya imza attığını ifade etti.

"JAPONYA EN YAKIN MÜTTEFİKİMİZ AMA..."
Lee, konuşmasında son zamanlarda Japonya ile gerilen ilişkilerine de değindi. "Japonya, bizim en yakın müttefikimiz, komşumuz ve dostumuzdur." diyen Lee, "Ama İkinci Dünya Savaşı yıllarında yaptıkları halen hafızalarda yer ediyor. Savaş yıllarında yapılanlar sadece Kore halkına yapılmamıştır. Yapılanlar tüm insanlığa karşı işlenmiş bir cürüm olduğundan insanlıktan özür dilenmelidir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: HaberTürk

laz kızı
10.Kasım.2012, 13:09
http://www.aksam.com.tr/images/news/114483.jpg

Japonya'dan Obama'ya tebrik
Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, ABD'deki başkanlık seçimlerini kazanan Barack Obama'yı zaferinden dolayı tebrik ederek ikili ilişkileri derinleştirmek istediğini söyledi.
Başbakan Noda gazetecilere yaptığı açıklamada, "Obama'ya tebrik mesajı gönderdim. Obama ile işbirliği yapmaya devam edeceğim." dedi. Hükümet sözcüsü Osamu Fujimura da "Doğu Asya’daki güvenlik durumu ciddi. Bu yüzden ABD-Japonya ittifakının önemi de arttı. Bu ittifakı genişletmek ve derinleştirmek istiyoruz." İfadelerini kullandı.
Tokyo ile Pekin arasında ada krizi bulunuyor. Ayrıca Çin'in artan askeri gücü Japonya'yı tedirgin ediyor. Pekin'in bu tavrına karşı Obama yönetimi de donanmasının önemli bir bölümünü Pasifik'e kaydırmaya karar vermişti. Ayrıca ABD ile Japonya yakında askeri tatbikat da yapacak. JaponyaDışişleri Bakanı Koichiro Genba'da düzenlediği basın toplantısında, "Asya-Pasifik bölgesinde düzeni sağlamak için ABD ile Japonya'nın çok yakın çalışması gerekiyor." Diye konuştu. JAPONYA'DA ÇİFTE SEVİNÇ
Barack Obama'nın seçilmesinin getirdiği sevincin yanı sıra Japonya kökenli bir Amerikalı da Hawai'den ABD Senatosu'na seçilmeyi başardı. 65 yaşındaki Mazie Hirono, rakibi Hawai'nin eski valisi Linda Lingle'yi geride bırakmayı başardı. Japonya'da bulunan Obama adlı kasaba sakinleri de Barack Obama'nın seçilmesini sevinçle kutladı.


kaynak: cihan haber ajansı

<--- Güncellendi --->

http://www.aksam.com.tr/images/news/117919.jpg


Japonya'dakiüniversite krizi aşıldıJaponya'nın gündeminiişgal eden üniversite krizi aşılıyor.
Kriz, Eğitim Bakanı Makiko Tanaka'nın,Üniversiteler Konseyi'nin 3 üniversitesinin açılmasına yönelik önerisini vetoetmesiyle başladı. Tanaka, ülkede çok fazla üniversite olduğunu ve eğitim kalitesinin düştüğünden yakındı. Retkararının oluşturduğu tartışmalar sırasında basının karşısına çıkan Tanaka,"Bakanlığın, yeniüniversitelerinaçılmasına yönelik var olan sistemini gözden geçirmeye kararverdim." diye konuştu. Japonya'da 800 tane üniversite olduğunu belirtenTanaka, eğitim kalitesinin düştüğünü belirterek bu yüzden yeni 3 üniversiteninaçılmasına karşı olduğunu kaydetti.BAKANLIKTAŞAŞKINLIK
Milli Eğitim Bakanı Tanaka'nın veto kararı vereceğindenbakanlıktaki üst düzey isimlerin pek azının haberdar olduğu da ortaya çıktı.Japonya Üniversite Konseyi'nin açılmasını onayladığı üniversitelerin çok azıbakanlıktan veto ediliyordu. Açılması planlanan 3 üniversite, hazırlıklarınıtamamlamış ve öğrenci kabul etmeye de başlamıştı. Ancak bakanlık yetkilileri,üniversite açma yetkisinin bakanda olduğunu belirterek konseyin kararınıreddedebileceğini vurguladı.TANAKA'YAZİYARET
Konseyin önerisi çerçevesinde Aichi eyaletinde bulunan Okazaki'dekadın üniversitesi, Sapporo'da tıp üniversitesi ve Akita'da sanat üniversitesiaçılacaktı. Veto kararı sonrası üniversitelerin açılacağı bölgedeki yetkililerde şaşkınlığa uğradı. Aichi Valisi Hideaki Omura, Eğitim Bakanı Tanaka'nınkararını değiştirmesi çağrısında bulunmuştu. Bölgedeki yetkililer, Tokyo'yagelerek Tanaka ile de görüşme yaptı. Milli Eğitim Bakanı Tanaka, görüşmeninardından yeni üniversitelerin açılmasını onaylayabileceğini kaydetti.Bakanlıktan yetkililer de üniversitelerin gelecek baharda eğitim vermeyebaşlayacağını belirterek krizin aşıldığına işaret etti.BÜROKRATLARDASORUN YAŞIYOR
Milli Eğitim Bakanı Tanaka, Başbakan Yoshihiko Noda'nın 1 Ekim'deyaptığı kabine reformu çerçevesinde bakan olmuştu. Tanaka, 2001-2002 yıllarıarasında üstlendiği dışişleri bakanlığı görevinden de bürokratlarla sorunyaşamıştı. Dönemin başbakanı Junichiro Koizumi ile de yaşadığı sorunlarnedeniyle bakanlıktan ayrılmıştı.

kaynak: Cihan haber ajansı

laz kızı
10.Kasım.2012, 15:36
http://www.sondakika.com/haber-foto/033/japonya-elektronik-devlerini-kurtarmayacak-4079033_2352_300.jpg

Japonya: Elektronik Devlerini Kurtarmayacak
Japonya Maliye Bakanı Seiji Maehara, elektronik devleri kurtarmak gibi bir planlarının olmadığını söyledi. Maehare, Sharp ve Panasonic gibi elektronik devlerinin; Japon Havayolları ve Tokyo Elektrik Şirketi gibi kurtarılmayı beklememesi gerektiğini kaydetti. Maehara, "Kapitalist ekonomilerde şirketlerin kendilerini tekrar yapılanma ile kurtarmaları gerektiğine inanıyorum." diye konuştu.

Son yıllarda büyük düşüş yaşayan Panasonic, geçen yıl 10 milyar dolar ile tarihinin en büyük zararını açıklamıştı. 2013 yılının Mart ayında sona erecek mali yılda ise 9,6 milyar dolarlık zarar bekleniyor. Zor günler geçiren Sharp'ın ise kredi notu en düşük seviyeye indirilirken tekrar yapılanma için görüşmeler sürdürülüyor. Sony de durumu kötüye giden şirketler arasında bulunuyor. Şirketlerin zarar etmesinde yenin aşırı değerli olması ve küresel ekonomik krizin rol oynadığı belirtiliyor.

kaynak: haberler.com

<--- Güncellendi --->

http://www.sondakika.com/haber-foto/618/japon-bakandan-kriz-ozru-4078618_7548_300.jpg
Japon Bakandan Kriz Özrü

Japonya Milli Eğitim Bakanı Makiko Tanaka, yol açtığı üniversite krizi nedeniyle özür diledi. Bakanlar kurulunun ardından basın toplantısı düzenleyen Tanaka, "Tüm kalbimle özür diliyorum." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Tanaka, Üniversiteler Konseyi'nin 3 üniversite açılması önerisini haftabaşında reddettiğini açıklamıştı. "Çok fazla üniversite var." diyerek veto kararını açıklayan Tanaka'nın bu adımı çok sayıda kesimi şoke etmişti. Üniversiteler kontejan açıklamış ve öğrenci kabulüne de başlamıştı. Veto kararı üzerine üniversitelerin açılacağı bölgedeki yetkililer, Tokyo'ya gelerek Tanaka'yı ikna etmeye çalışmıştı. Tepkilerin yükselmesinin ardından geri adım atan Milli Eğitim Bakanı Tanaka, üniversitelerin açılmasına onay verdi. Onayın üzerine basın karşısına çıkan Tanaka, özür diledi. Görevinden istifa etmeyi düşünmediğini de dile getiren Makiko Tanaka, "Üzgünüm ama görevime devam etmeliyim." diye konuştu. Bakan olmadan önce üniversitelerin açılmasına yönelik prosedürü reformdan geçirmeyi düşündüğünü belirten Tanaka, "Ama sonuçta pekçok insanı üzdüm. Özür dilerim." ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Tanaka, Başbakan Yoshihiko Noda'nın 1 Ekim'de yaptığı kabine reformu çerçevesinde bakan olmuştu. Tanaka, 2001-2002 yılları arasında üstlendiği dışişleri bakanlığı görevinden de bürokratlarla sorun yaşamıştı. Dönemin başbakanı Junichiro Koizumi ile de yaşadığı sorunlar nedeniyle bakanlıktan ayrılmıştı.

kaynak:sondakika.com

laz kızı
10.Kasım.2012, 19:54
Tabanlıoğlu Mimarlık Japonya Yeni Ulusal Stadyum Finalisti

http://www.haberler.com/haber-resimleri/023/tabanlioglu-mimarlik-japonya-yeni-ulusal-stad-4080023_o.jpg
Japonya Spor Konseyi, ülkenin yeni ulusal stadyumunun tasarımını seçmek için düzenlediği özel yarışmada Türkiye'den de Tabanlıoğlu Mimarlık'ın finale kaldığını açıkladı. Tabanlıoğlu Mimarlık, dünya çapındaki bu iki aşamalı yarışmaya başvuran 46 proje arasından 11 finalist arasına kalmayı başardı. Stadyum inşaatının yüzyılın en büyük ölçekli ulusal projesi olacağı vurgulanıyor. Stat 80 bin kişi kapasiteli olacak. Yarışmanın ilk 3 projesi ise Kasım ayının sonunda açıklanacak.
"New National Stadium Japan International Design Competition" adı altında açılan yarışma sonucunda seçilen tasarımın 2018 yılında tamamlanması ve Japonya'nın 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapması durumunda, hem Olimpik hem de Paralimpik Oyunlar'ın ana mekanı olarak kullanılması planlanıyor. Yeni ulusal stadyumun 2019 Rugby Dünya Kupası'nı ağırlayacağı ise şimdiden kesinleşti. Yeni stadyum, FIFA Dünya Kupası, Dünya Atletizm Şampiyonası, dünya starlarının konserleri ve diğer pek çok kültürel ve sanatsal etkinliğe de ev sahipliği yapacak.Yarışmanın kazananının ise Kasım ayının ortalarında düzenlenecek bir törenle açıklanması bekleniyor.

kaynak: haberler.com

laz kızı
12.Kasım.2012, 10:44
Noda'nın Koltuğu Tehlikede


http://www.gazeteport.com.tr/i/n/135270201568630.jpgJaponya’dangeçtiğimiz yıl yaşanan afetler sonrasında en sert daralmanın gözlenmesiBaşbakan Noda’nın koltuğunu sallıyor.

Çeyreklik bazda ekonomideki sert daralma,ihracattaki düşüş ve tüketici harcamalarındaki gerileme ile Japon MerkezBankası üzerindeki baskı artarken Başbakan Yoshihiko Noda’nın da gelecekseçimlerde eli zayıflıyor.
Yıllıkbazda yüzde 3.5 daralan ekonomi 2011’de yaşanan deprem ve tsunami sonrasında ensert daralma oldu. Japon ekonomisi 2008’den sonra üçüncü kez resesyon ile yüzyüze geldi. Ülkede nakit sıkıntısı da politik gerilimin artmasına neden oluyor.
BNPekonomisti Hiroshi Shiraishi tarafında bugün gelen rakamlar Noda için tatsızhaber olarak lanse edilirken Japon ekonomisinin düzelme için daha zamanıolduğuna dikkat çekildi.
Japonekonomisinin aşağı yönlü hareketinde Çin’in uyguladığı anti Japonpolitikasının da büyük etkisi var. Özellikle Japon otomobillerini protestoedilmesi sektörü olumsuz etkilerken teknoloji devleri Sony ve Panasonictarafında yaşanan zararlar da ülke ekonomisini aşağı çekti.
Verisonrasında açılama yapan Noda büyüme verisini gaddar olarak niteledi. Ek bütçeseçeneği masada olsa da Noda’nın fazla manevra alanı olmadığı biliniyor. Dünyaüzerinde kamu borçluluğu en yüksek ülke olan Japonya’da Ağustos ayında satışvergileri yüzde 8’e çıkartılmıştı. 2014 Nisan ayında ise verginin yüzde 10’a çıkmasıplanlanıyor.


kaynak: haberler.com

laz kızı
12.Kasım.2012, 13:38
Japonya'da Erken Seçim Rüzgarı Esiyor


http://www.haberler.com/haber-resimleri/042/japonya-da-erken-secim-ruzgari-esiyor-4083042_828_o.jpg

Son yıllarda siyasi istikraryakalamakta zorlanan Japonya'da, erken seçimrüzgarı esmeye başladı. Muhalefetin bastırdığı ama iktidarın soğuk baktığıseçimler, mecliste bekleyen yasa tasarısı üzerinde uzlaşı sağlanmasıyla gündemeoturdu. Başbakan Yoşihiko Noda'nın gelecek ay erken seçimlere gidebileceğine yönelikiddialar basına yansırken, muhalefetteki Liberal Demokrat Partisi lideri ŞinzoAbe, tarih olarak 24 Aralık'ı gösterdi.
YoşihikoNoda hükümeti, kamu borçları için Kdv'ninartırılmasını öngören bir tasarıyı meclisten geçirmeye çalışıyordu. Ancakmuhalefet, tasarıya destek karşılığında erken seçimlerinilan edilmesini talep ediyordu. Bu tıkanıklık, Şinzo Abe'nin iki konuyu ayrıolarak ele alacaklarını ilan etmesiyle kriz çözüldü. Tasarı için görüşmelersürerken iktidar kanadından erken seçim sinyaligelmeye başladı. Ancak kamuoyu desteği dip yapan iktidardaki Demokrat Parti,seçimlerereform vaadiyle girmek istediğini ortaya koydu.
BaşbakanNoda'nın, Japonya 'nın ABDdestekli ticaret örgütü Pasifik Ortaklığı'na girmeyi resmen ilan edeceği ve Mali yapıyıreformdan geçirme vaadinde bulunacağı öne sürüldü. Noda'nın bu şekilde, eskibaşbakan Junichiro Koizumi'nin 2005 yılında kazandığı kesin zaferinin birbenzerini elde etmeye çalışacağı kaydedildi. Koizumi, Liberal Demokrat Partisiiçinden gelen itirazlara rağmen posta hizmetlerini özelleştirmeyi vaat edereknet bir zafer kazanmıştı. Başbakan Noda geçen hafta sonu gazetecilere yaptığıaçıklamada, "Pasifik Ortaklığı'na girmek ve Çin-Japonya ve Güney Kore arasında serbest ticaret anlaşmasıimzalanması için çalışacağız. Bu seçim manifestosundayer alacak." ifadelerini kullandı. Ancak Tokyo'nun Pasifik Ortalığı'na üyeolmasına kırsal kesimden seçilen vekiller ve Japonya çiftçi örgütleri karşı çıkıyor. Sanayişirketleri ise örgüte üye olmasına destek vererek aksi taktirde bölgeülkelerinin gerisinde kalacaklarını savunuyor.

kaynak:haberler.com

laz kızı
14.Kasım.2012, 10:29
Japon İşadamları Avanos'ta

http://www.haberler.com/haber-resimleri/869/japon-isadamlari-avanos-ta-4086869_o.jpg

http://www.haberler.com/haber-resimleri/532/japon-is-adamlari-avanos-ta-4085532_o.jpg

Japonya'da sağlık sektöründe faaliyet gösteren işadamlarından oluşan bir heyet, gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Nevşehir'in Avanos ilçesine geldi.
Türk-Japon Dostluk Derneği organizesi ile Kapadokya bölgesinin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Avanos ilçesine gelen Japon işadamları, bölgenin tarihi ve turistik yerlerini gezmenin yanı sıra ileriye dönük işbirlikleri yapmayı da istediklerini belirtti.
Avanos Belediye Başkanı Dr. Mustafa körükçü, Türk-Japon Dostluk Derneği heyeti ile verdiği yemekte bir araya geldi.
Başkan Körükcü, Türk-Japon Dostluk Derneği Başkanı Tomoko Karaki ve Başkan Yardımcısı Noriko Sakamoto'ya Avanos'un el sanatı ürünlerinden olan birer çini tabak hediye etti. Japon işadamları da Başkan Körükcü'ye ilgisinden dolayı teşekkür etti.


kaynak:haberler.com

<--- Güncellendi --->


Türk Kirazı ve Limonu Japonya Yollarındahttp://www.haberler.com/haber-resimleri/875/turk-kirazi-ve-limonu-japonya-yollarinda-4085875_o.jpg


Japonya Fumigasyon Derneği Teknik Danışmanı Fusao Kawakami ile Japonya Taze Ürünler İthalat ve Güvenlik Derneği Yönetim Müdürü Nobuhihe Hosokawa, kiraz için Türkiye'ye geldi.
Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Salih Çalı'yı ziyaret eden Japon heyet, Türk kirazı hakkında bilgi aldı. Salih Çalı, Japonya 'ya kiraz ihraç etmek için 2003 yılından beri çalışma yürütüldüğünü belirterek, Türk kirazının Japonya pazarında yer alması gerektiğini söyledi.
Çalı, şunları dile getirdi: "Elma iç kurdu ve Akdeniz meyve sineği denilen zararlılar Türkiye'de kirazın konukçusu değil ve risk olduğundan bahsediliyor; ancak böyle bir durum çok çok zor. Buna rağmen; Japon Tarım Bakanlığı'nın isteği doğrultusunda üç araştırma enstitüsünde 8-10 senedir çalışmalar yapılıyor ve daha fazla zaman kaybı olmadan Japonya‘ya kiraz ihraç izni alınması gerekiyor ki Japonya halkı da Türk kirazından mahrum kalmasın."
"LİMON DA BEKLİYOR"
Limonla ilgili çalışmaların da son aşamaya geldiğini açıklayan Çalı, "Japonya'ya greyfurt ihraç iznini 2010 Ağustos ayında aldık. Bu sevindirici ve 2 senedir Türkiye'den Japonya'ya greyfurt ihracatı yapılıyor. Benzer şekilde limonda da ' Akdeniz meyve sineği' yönünden çalışmalar yapıldı ve olumlu sonuçlar alındı. Limonun da daha fazla beklemeden Japonya'ya ihraç izninin verilmesi gerekiyor." dedi.
"KİRAZDAN SONRA BURSA SİYAH İNCİRİ SIRADA"
Türkiye'nin tarım ve ihracatı hakkında da bilgi veren Salih Çalı, Türkiye 'de iklim çeşitliliği sebebiyle tropik meyveler hariç her çeşit meyvenin yetiştiğini söyledi. Türk tarım sektörünün toplam nüfusun yaklaşık yüzde 30'unu istihdam ettiğini açıklayan Çalı, "Türkiye, taze meyve-sebze üretiminde dünya dördüncüsüdür. Kiraz üretiminde ve birçok meyve sebzede ise en büyük üreticilerin başında gelmektedir." şeklinde konuştu.
UYMSİB'in en çok ihracat yaptığı ürünlerini Japon konuklar ile paylaşan Çalı, "Kiraz, siyah incir, zeytin, nar, şeftali, ayva, üzüm, armut, biber, pırasa, kabak ve bunun gibi birçok kalemden oluşan ihracat ürünlerimizde ilk sırada kiraz yer alıyor. İkinci sırada ise Bursa siyah inciri yer alıyor. Umarım Japonya'ya kirazdan sonra Bursa siyah incirini de ihraç ederiz." ifadelerini kullandı.kaynak:haberler.com

laz kızı
16.Kasım.2012, 18:15
Jbıc'ten Akbank'a 500 Milyon Dolar Kredi
http://www.haberler.com/haber-resimleri/917/jbic-ten-akbank-a-500-milyon-dolar-kredi-4095917_o.jpg

Akbank,İthalatın Finansmanı Programı kapsamında Japan Bank for InternationalCooperation'dan (JBIC) 500 milyon dolar tutarında kredi sağladı.
Akbank, Türkiye'nin 2023 yılında en büyük 10ekonomi arasına girme hedefini destekleme yolundaki çalışmalarını sürdürüyor.Japan Bank for International Cooperation'dan (JBIC) 500 milyon dolar kredi alanAkbank, 10 yıl vadeli kaynağı, Türkiyeekonomisinin büyümesine ivme kazandıracak enerji santralleri ve boru hatlarıgibi dev yatırımlarda kullandıracak.
Türkiye ve çevre ülkelerde faaliyet gösterenşirketlerin Japonya'dan yapacaklarıithalatın finansmanına yönelik olarak sağlanan 500 milyon dolarlık kredininanlaşması, Akbank Uluslararası Bankacılıktan sorumluGenel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli, JBIC Genel Müdürü Hiroshi Watanabe ve ikibankanın temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen törenle imzalandı.
Akbank Uluslararası Bankacılıktan sorumluGenel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli, JBIC tarafından Türkiye'de Japonya'dan yapılacak ithalatın finansmanıiçin bir bankaya tek seferde verilen en büyük montajlı krediyi sağlamışolduklarına dikkat çekerek şu değerlendirmelerde bulundu:
"Geçtiğimiz Ekim ayındaUluslararası Para Fonu'nun Yıllık Toplantıları sırasında Tokyo'da JBIC ileimzalanan İşbirliği Anlaşması'nın ilk sonuçlarını bu kadar kısa sürede vermeyebaşlaması memnuniyet verici. Türkiye, Japonya ve çevreülkelerde faaliyet gösteren firmalar arasındaki ilişkilerin daha daderinleşmesi, ticaret trafiğinin daha da hızlanması için büyük bir potansiyelbulunuyor. Yeni yatırım fırsatları ve projeler kapsamındaki işbirliği, ve dışticaret işlemlerinde sunacağımız avantajlı ve uzun vadeli finansman çözümleriile ticari ilişkilerin daha da ivme kazanmasına katkı sağlayacağız. Japon mal ve hizmetlerinin alımı iledesteklenecek bu yatırımlar inşaat, petrol ve doğal gaz boru hatları, enerjisantralleri, petrol rafineleri ve sağlık sektörünü kapsıyor" dedi.
Japon yatırımların kazanımında en önemlietkenin güven ortamının sağlanması olduğunun altını çizen Kefeli, dünyanınbirçok ülkesi finansal kriz ile mücadele ederken Türkiye'nin sergilediği güçlüfinansal yapı ve istikrarın gereken tüm zemini hazırladığını ifade etti. Kefeliayrıca, Akbank 'ın uluslararasıfinans sistemine entegrasyonunda oldukça önemli adımlar attığına işaret ederek,uluslararası finans camiasıyla entegrasyon için dünyanın önde gelen banka vefinans kuruluşlarıyla işbirliklerini geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.kaynak:haberler.com

laz kızı
19.Kasım.2012, 17:39
Japon Doktorlar Şikayetçi

http://www.haberler.com/haber-resimleri/022/japon-doktorlar-sikayetci-4101022_1561_o.jpg

Japonya'daki doktorlar arasında yapılan bir araştırmaya göre, doktorlar uzun saatler çalışmaktan ve çalışma koşullarından şikayetçi.
Haziran ile ekim ayı arasında yapılan araştırmaya katılan doktorların yüzde 47'si ya hasta olduğunu ya da hasta olmaktan korktuğunu söyledi. Araştırmaya katılanların yüzde 71'i iş yerinde stres altında olduğunu belirtirken, bazıları da stres yüzünden yaşadıkları psikolojik sıkıntıyı aşabilmek için ilaç kullandığını belirtti. Yüzde 62'si de doktorluğu bırakmayı bile düşündüğünü söyledi. Doktorlar Sendikası, doktorların uzun saatler çalışmasının artık normal hale geldiğini kaydederek, çalışma şartlarının düzeltilmesi çağrısında bulundu.
Araştırmaya katılan doktorların yüzde 83'ü, görev yaptıkları hastanelerde yeteri kadar doktor olmadığını kaydederken, yüzde 73'ü de gece nöbetinin ardından gündüzleri de çalışmak zorunda kaldıklarını ifade etti. Doktorlar, uzun saatler çalışma nedenleri arasında hastaların ek isteklerinin rol oynadığını kaydetti.
kaynak.haberler.com

panres
04.Aralık.2012, 01:12
Haber Tarihi: 03 Aralık 2012 Pazartesi Saat 14:09
Anadolu Ajansı
Muhabir: Umur Koçak Semiz / AP
Yayıncı: Ogün Duru - TOKYOJaponya'daki Tünel Kazası


Japonya'nın başkenti Tokyo'da 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan tünel kazasının ardından ülkedeki tüm tünellerin kontrol edileceği bildirildi.


Japonya'nın başkenti Tokyo'da 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan tünel kazasının ardından ülkedeki tüm tünellerin kontrol edileceği bildirildi.


Japonya Ulaştırma Bakanlığı, Tokyo'nun 80 kilometre batısındaki Sasago Tüneli ile benzer yapıya sahip 49 tünelin en kısa sürede kontrolden geçirilmesi için talimat verdi.


Karayollarını işleten şirket yetkilileri, ülkenin en uzun tünellerinden biri olan 4,7 kilometre uzunluğundaki Sasago Tüneli'nin çatısının çökme nedenini bulmak için çalışmalara devam ediyor. Tünelde Eylül ayında yapılan kontrollerde herhangi bir soruna rastlanmamıştı.


Yetkililer, beton levhaların üst kısmında yer alan 8 santimetre kalınlığındaki panelleri tünelin iç duvarlarına tutturan cıvatalardan birinin gevşeyip zincirleme tepkiye yol açarak, beton parçalarının hareket halindeki araçların üzerine düşmesine yol açmış olabileceğini belirtti.


Yapının, 24 Kasım'da Tokyo'da meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki deprem ya da tünelin içinden geçtiği dağdaki bir göçük nedeniyle zayıflamış olabileceği de dikkate alınıyor.


Tünelde arama kurtarma çalışmaları ise sürüyor. Ekipler beton parçaları altında kalan araçlara ulaşmak için büyük çaba harcıyor. Bölgeye çok sayıda itfaiye ve ambulans gönderildi.


Beton parçalarının düşmeye başlamasından sonra araçlarıyla ya da koşarak tünelden çıkmayı başaranlar, ezilen araçlardan sızan petrolün yangına neden olduğunu bildiriyor.


Her biri 1,4 ton ağırlığındaki yaklaşık 270 beton levhaların tavandan koparak 110 metre aşağıdaki araçların üzerine düşmesi sonucu meydana gelen kazada 4'ü kadın 9 kişi ölmüş, 2 kişi de yaralanmıştı.


Başkent Tokyo'yu Japonya'nın orta kesimlerine bağlayan karayolu üzerinde yer alan tünel, 1977'de inşa edilmişti.


1996'da da Japonya'nın kuzeyindeki bir tünel çökmüş, düşen beton parçaları 20 kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştu.


Kaynak:http://www.haberler.com/japonya-daki-tunel-kazasi-4139973-haberi/

panres
08.Aralık.2012, 21:53
Haber Tarihi: 08 Aralık 2012 Cumartesi Saat 14:26
Anadolu Ajansı [4154793]


Kırşehir'de "Japon Filmleri Günü"


Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ve Japon Bahçesi'nin bulunduğu Kırşehir'de, Ahi Evran Üniversitesi, Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği ve The Japan Foundation işbirliğiyle "Japon Filmleri Günü" etkinliği düzenlendi.


Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ve Japon Bahçesi'nin bulunduğu Kırşehir'de, Ahi Evran Üniversitesi, Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği ve The Japan Foundation işbirliğiyle "Japon Filmleri Günü" etkinliği düzenlendi.


Ahi Evran Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu'ndaki etkinliğin açılışında konuşan Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güray Erener, üniversitelerin bir şehrin sosyal, kültürel, ekonomik ve sportif yönden gelişmesine katkı sağladığını belirterek, etkinliğin bu amaçla gerçekleştirildiğini söyledi.


Erener, "Başta Büyükelçilik yetkilileri olmak üzere bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu gösterimin, geçmişten günümüze gelen Türk-Japon dostluğunun devamına katkı sağlayacağına inanıyorum. Sinema, insan hayatının perdeye aktarılmış halidir. Bugün 3 Japon filmi izleyeceğiz. Japon film sektörü ve Japon kültürü hakkında biraz daha bilgi sahibi olacağız" diye konuştu.


Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Shigeru Kikuma da Japon filmlerinin gösterimini bugüne kadar sadece Ankara'da gerçekleştirdiklerini ifade ederek, Japonya ve Türkiye hükümetlerinin Kaman ilçesindeki Kalehöyük kazılarında yaptığı işbirliğinden dolayı gösterimi Kırşehir'de tekrarladıklarını söyledi.


Kikuma, "Bugünkü filmler, Japonya'nın yeni sayılabilecek modern filmleri arasında yer alıyor. Bu filmlerde, Japon kültürü ve günlük yaşantısıyla ilgili sahneler göreceksiniz. Umarım sıkılmadan seyredersiniz" diye konuştu.


Japon Filmleri Günü'nde, "Güney Kutbundaki Aşçı", "İyi Uçuşlar" ve


"Saniyede Beş Santimetre" filmleri, Türkçe ve İngilizce alt yazılı olarak gösterime sunuldu.


-Kırşehir'in Japonya ile bağı-


Bir süre önce vefat eden Japonya Prensi Tomohito Mikasa, Kırşehir'in Kaman ilçesine bağlı Çağırkan beldesindeki Kalehöyük kazılarına maddi destek sağlamış, iki defa da burayı ziyaret etmişti. Kaman Belediyesi, vefatının ardından bir caddeye Mikasa'nın adını vermişti.


Japonya hükümetinin desteğiyle yapılan Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ve Japon Bahçesi ile adını duyuran Çağırkan da bu ülkenin arkeologları öncülüğünde kazı çalışması sürdürülüyor.


Muhabir: Abdullah Yıldız/Mustafa Yıldız


Yayıncı: Ebubekir Gülüm - KIRŞEHİR


Kaynak (http://www.haberler.com/kirsehir-de-japon-filmleri-gunu-4154793-haberi/)

Burakesan
08.Aralık.2012, 22:35
Prensi takdir ettim gerçekten :) Bizimkiler de altta kalmamışlar. 'Mikasa' değilde 'Misaka' olaydı tam olurdu :D (bknz. Misaka Mikoto XD)

panres
10.Aralık.2012, 13:20
Japonya'da Resesyon Korkusu Alevlendi


Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi durumundaki Japonya'da bugün açıklanan mali rakamlar, resesyon korkusunu tekrar alevlendirdi.


Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi durumundaki Japonya'da bugün açıklanan Mali rakamlar, resesyon korkusunu tekrar alevlendirdi.


Hükümetin bugün açıkladığı rakamlara göre, temmuz-eylül ayı aralığında Japonya ekonomisi yüzde 0,9 oranında küçüldü. Yıllık oranda ise bu küçülme yüzde 3,5 olarak gerçekleşti. Japonya'nın cari hesap fazlası da yüzde 30 düşerek 376,9 milyar Yen olarak gerçekleşti. Japon ekonomisi son aylarda alarm zilleri çalıyordu. Küresel ekonomik kriz ve Çin ile süren ada sorunu nedeniyle dış ticareti düşen Japonya, iç talebin azalması nedeniyle zor günler geçiriyordu. Kamudaki açığı kapatmak için Kdv'leri artırmaya karar veren Başbakan Yoşihiko Noda yönetimi, 26 Ekim'de küçük bir teşvik paketi açıklamıştı. Bunun ardından hükümet 30 Kasım'da da 1,2 trilyon Yen'lik yeni bir paket açıkladı. Hükümetin, rezerv fonundan finanse edeceği paketin aralarında sağlık ve tarımın olduğu çok sayıda sektörde büyümeyi tetiklemesi bekleniyordu. Ancak bu paketin, GSMH'yi yüzde 0,4 oranında büyümeyi beraberinde getirip getirmeyeceği soru işaretlerine yol açtı. Japon ekonomisinin resesyona düşmemesi için yüzde 0,4 oranında büyümesi gerekiyor.


Haber Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi Saat 11:20
Cihan Haber Ajansı


Kaynak (http://www.haberler.com/japonya-da-resesyon-korkusu-alevlendi-4158206-haberi/)

hitsugaya33
10.Aralık.2012, 18:31
Japonya, Kuzey Kore'nin füzesini imha etmeye hazır
Kuzey Kore 'nin Sohae Uydu Ateşleme İstasyonu'nda hazırlık yaptığına dair istihbarat bilgisi alan Japonlar, Tokyo'daki Patriot Advanced Capability-3 bataryalarını ve Okinawa gibi Kore Yarımadasına bakan stratejik bölgelerindeki füze savunma sistemlerini harekete geçirdi.

Füze savunma sistemlerinin yanı sıra, Aegis tespit ve yok etme sistemine sahip olan üç Japon destroyeri Japon Denizi'nde mevzilendi.

Japonya (http://www.samanyoluhaber.com/haberleri/Japonya) 'daki askeri güçlerin başında bulunan Tuğgeneral Salvatore Angelella, "Kuzey Kore'nin bu tür oldukça tehlikeli girişimlerini desteklemiyoruz. Yapılacak denemeyi yakından takip ediyoruz" dedi.

ABD'nin Pasifik kuvvetleri de bölgedeki savaş gemilerini alarma geçirmiş durumda. Güney Kore ordusu da olası füze ateşlemesine karşı hazırlık yaptıklarını belirtirken, Filipinler gelişmeden 'büyük endişe duyduklarını' ifade etti.

Dün elde edilen yeni uydu görüntüleri, Pyongyang'ın füze ateşlemek için hazırlıklarını yavaştan aldığını gösterse de, ateşlemenin Pazartesi günü yapılabileceği ifade edildi.

NTV

panres
11.Aralık.2012, 12:52
Japonların Vakfıkebir Ekmeği Merakı


Son bir yıl içinde iki Japon Heyeti'nin Vakfıkebir'e gelerek Vakfıkebir Ekmeği'ni Japonya'da üretme planları yapmasının ardından bu kez de Japonya'nın en büyük televizyon kanalı Ashai'nin yapımcılarından Kano Şan ve beraberindeki ekip, Vakfıkebir...


Son bir yıl içinde iki Japon Heyeti'nin Vakfıkebir'e gelerek Vakfıkebir Ekmeği'ni Japonya'da üretme planları yapmasının ardından bu kez de Japonya'nın en büyük televizyon kanalı Ashai'nin yapımcılarından Kano Şan ve beraberindeki ekip, Vakfıkebir Ekmeği üzerinde araştırmalar yaptı. Mevlana Taş Ekmek Fırını'nı inceleyen ekip, ekmek hamurunun hazırlanışından fırına girinceye kadar olan süreç dahil olmak üzere ekmeğin taş fırında pişerek tezgaha yerleştirilmesini saniye saniye görüntüledi ve ustalardan bilgiler aldı. Ardından, fırın işletmecileri tarafından kendilerine Vakfıkebir Tereyağlı sıcak Vakfıkebir ekmeği ikram edildi.


Japonya'da üretilebilecek ve damak tadı en mükemmel ekmeği aramak için aylardır yolda olduklarını belirten Kano Şan, 'Dünyanın Yollarındayız' programı için Türkiye çekimi yaptıklarını ifade ederek, "Çekime Ankara'dan başladık, Trabzon'a kadar gideceğiz. Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği'ni Japonya'da tanıtmak amacıyla çekimini yaptığımız bu belgesel 2013 yılının 4. ve 5. aylarında, haftada 5 gün olmak üzere Pazartesi günlerinden Cuma günlerine kadar bu program Ashai Televizyonu'nda yayınlanacak." dedi.Karadeniz Bölgesi'ne ilk kez gelmesine rağmen bölgenin çok hoşuna gittiğini kaydetti.


Çekimlerin ardından araştırma ekibine Vakfıkebir Tereyağlı sıcak Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği, peynir ve bal ikram edildi. Tereyağlı sıcak Vakfıkebir Ekmeği'ni büyük bir iştahla yiyen Kano Şan, "Çok nefis. Bu lezzet ne Japonya'da, ne dünyanın başka bir yerindeki ekmekte var. Çok lezzetli. Ayrıca bunu bize ikram eden arkadaşımın kalbinin güzelliği de buna eklenince çok mükemmel bir Tat ortaya çıktı. Böyle bir lezzeti ilk defa tadıyorum. Böyle bir ekmek Japonya'da yok. Aslında Japonya'da da son zamanlarda lezzetli ekmekler yapılıyor ama, gerçekten Vakfıkebir Ekmeği bam başka. Pirinç ülkesi olmasına rağmen Japonya'da da bundan sonra çok fazla ekmek yenecek. Çünkü önce Avrupa ekmeği Japonya'ya girdi. Nedeni ise gençlerin çalışmak için Avrupa'ya gitmeleri. Bundan sonra bizde çok daha fazla ekmek yenecek diye düşünüyorum. Ancak tattıktan sonra Vakfıkebir Ekmeği'nin bir numara olduğunu gördüm. Vakfıkebir Ekmeği kadar lezzetli ekmek yok Japonya'da." dedi.


Kano ayrıca, "Eğer Japonya bir tercih yapacaksa bu da büyük olasılıkla Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği olmalı. Ayrıca Vakfıkebir Tereyağı da çok nefis. Japonya'ya döner dönmez bu görüntüleri yayınlamak suretiyle Japonya'nın Vakfıkebir ekmeği ve Vakfıkebir tereyağı üzerinde karar kılması için elimden geleni yapacağım ve eğer Türkiye'ye bir daha gelirsem ilk durağım Vakfıkebir olacak." ifadelerini kullandı.


Haber Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı Saat 11:40
Cihan Haber Ajansı


Kaynak (http://www.haberler.com/japonlarin-vakfikebir-ekmegi-meraki-4161313-haberi/)

laz kızı
12.Aralık.2012, 09:26
Japonya: Kuzey Kore'nin Roket Fırlatması Kabul Edilemez


Kuzey Kore'nin füze denemelerine şiddetle karşı çıkan J (http://www.haberler.com/japonya/)aponya, Pyongyang yönetiminin bugün gerçekleştirdiği fırlatma işlemine sert tepki gösterdi.
Kuzey Kore'nin füzeyi fırlatmasının hemen ardından bir basın toplantısı düzenleyen hükümet sözcüsü Osamu Fujimura, denemeyi "kabul edilemez" olarak nitelendirdi. Fujimura, roket fırlatılmasını Birleşmiş Milletler'in (BM) 1874 numaralı kararının çiğnenmesi olarak yorumladı. Japonya hükümetinden yetkililer, ABD ve Güney Kore ile beraber hareket ederek BM Güvenlik Konseyi'nden Pyongyang yönetimine karşı karar çıkarmaya çalışacaklarını söyledi. Tokyo, BM'nin acil olarak toplanması çağrısında da bulundu. Japon hükümetinden bir yetkili, toplantının bugün yapılabileceğini belirtti.
JAPONYA'YA FÜZE PARÇASI DÜŞMEDİ
Kuzey Kore'nin resmi haber (http://www.haberler.com/) ajansı KCNA, Kwangmyongsong-3 tipi uyduyu bugün başarıyla fırlattıklarını açıkladı. Uydunun öngörülen yörüngeye oturduğu da ifade edildi. Füzenin Japonya topraklarına düşme ihtimaline karşı da Tokyo yönetimi hazırlıklarını tamamlamıştı. Ülkenin güneyindeki Okinava'ya Patriot füzesavar sistemi yerleştirmişti. Japon yetkililer, ülke topraklarına füzeden herhangi bir parça düşmediğini kaydetti.
Komünist yönetim altındaki Kuzey Kore geçtiğimiz Nisan ayında da benzer bir deneme yapmıştı. Ancak bu denemede roket 150 kilometre yükseldikten sonra parçalanarak dünyaya düşmüştü.


kaynak:haberler.com

panres
14.Aralık.2012, 12:24
Afet Eğitim Projeleri Başarılı Bulunan Bursalı Öğrenciler Japonya Yolcusu


Türkiye ve Japonya arasında ortaklaşa yürütülen Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi'nde (OTAEP) Bursa Mollafenari İlkokulu ve Demirtaş Bucağı İlkokulu'nun hazırladığı projeler dereceye girdi.


Türkiye ve Japonya arasında ortaklaşa yürütülen Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi'nde (OTAEP) Bursa Mollafenari İlkokulu ve Demirtaş Bucağı İlkokulu'nun hazırladığı projeler dereceye girdi. Dereceye giren projeleri hazırlayan okullardan birer öğrencinin ileri eğitim için Japonya'ya gönderileceği belirtildi.


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Japonya Uluslar Arası İşbirliği Ajansı (JIKA) tarafından ortaklaşa yürütülen Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi (OTAEP) çalışması tamamlandı. İki kurum arasında imzalanan protokol kapsamında başlatılan proje, Marmara Bölgesi'nde seçilen 10 il ve toplam 80 ilköğretim okulunda uygulandı.


MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey ile JICA Türkiye Temsilcisi Yosuke Nishii'nin de katıldığı proje değerlendirmesi, Aydın Kuşadası Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nde yapıldı. Yapılan değerlendirmede, Bursa'dan katılan Mollafenari İlköğretim Okulu ve Demirtaş Bucağı İlkokulu en başarılı okullar olarak belirlendi. Söz konusu okullardan birer öğrenci, ileri eğitim için 2013 yılının Ocak ayında Japonya'ya gönderilecek.
Haber Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma Saat 11:00
Cihan Haber Ajansı


Kaynak (http://www.haberler.com/afet-egitim-projeleri-basarili-bulunan-bursali-4170021-haberi/)

panres
16.Aralık.2012, 15:56
Japonya'da Genel Seçim


Japonya'nın resmi yayın organı NHK, bugün yapılan seçimi muhalefetteki Liberal Demokratik Parti'nin (LDP) kazanacağını söyledi.


Japonya'nın resmi yayın organı NHK, bugün yapılan seçimi muhalefetteki Liberal Demokratik Parti'nin (LDP) kazanacağını söyledi.


NHK, sandık çıkışı anketlerine göre, 1955 yılındaki kuruluşundan 2009 yılındaki seçime kadar 54 yıl boyunca iktidarda kalan LDP'nin Japon Parlamentosu'nun (Diet) alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'ndeki 480 sandalyeden 275 ila 300'ünü kazanmasının beklendiğini açıkladı.


NHK'ya göre Başbakan Yoshohiko Noda'nın Japonya Demokratik Partisi'nin (DPJ) sandalye sayısı ise 100'den az olacak.


Muhabir: Umur Koçak Semiz


Yayıncı: Şermin Coşkun - Tokyo


Haber Tarihi: 16 Aralık 2012 Pazar Saat 14:21
Anadolu Ajansı
Kaynak (http://www.haberler.com/japonya-da-genel-secim-4175271-haberi/)

hitsugaya33
16.Aralık.2012, 16:07
Bu robot insan gibi!

Japon araştırmacılar, insanların kas ve iskelet yapısına en yakın insansı robotu üretti.


Vücudumuzdaki bütün kemik ve adalelerin bir benzerinin yer aldığı robot (http://haber.mynet.com/robot-haberleri-6107-etiket/), bilim kurgu filmlerinden çıkmışa benziyor. Japonya (http://haber.mynet.com/japonya-haberleri-4189-etiket/)’daki Tokyo Üniversitesi'nden bilim insan (http://haber.mynet.com/insan-haberleri-5859-etiket/)larının geliştirdiği ‘Kenshiro’ adlı robot, insansı robot üretiminde çığır açacak yeni bir adım olarak nitelendiriliyor. Kenshiro, Osaka kentindeki ‘Humanoids 2012’ konferansında tanıtıldı.
Üniversitedeki Kenzoh isimli bir robot konsept ekibi tarafından hayata geçirilen Kenshiro, yapay kas (http://haber.mynet.com/kas-haberleri-11207-etiket/) ve kemiklerden oluşturuldu. Ancak sadece üst bölümün bile 45 kilogram ağırlığa ulaşması, çalışmaları sekteye uğrattı. Çizim tahtasına geri dönen ekip, göğüs kafesi, belkemiği, baldır ve diz eklemi başta olmak üzere gövdeyi yeniden tasarladı. Robotun her parçası, insan vücudundaki benzerinin ağırlığında ve yapısında geliştirilmeye çalışıldı. Sonunda 50 kilogram ağırlığında, 158 santimetre uzunluğunda 12 yaşındaki bir Japon erkek çocuğunun kas ve iskelet (http://haber.mynet.com/iskelet-haberleri-5140-etiket/) yapısına ulaşıldı.

laz kızı
20.Aralık.2012, 11:23
ABD, Japonya'ya F-35 Yerleştirecek
http://www.haberler.com/haber-resimleri/204/abd-japonya-ya-f-35-yerlestirecek-4185204_8189_o.jpg


ABD'nin Japonya'nın güneyinde bulunan Yamaguchi eyaletinde yer alan İvakuni üssüne 2017'de F-35 tipi savaş uçaklarından yerleştirmeyi planladığı bildirildi.
ABD Savunma Bakanı Leon Penetta, başkent Washington'da yaptığı bir konuşmada, Asya'daki askeri varlıklarını artırmaya yönelik adımlar çerçevesinde F-35 tipi savaş uçaklarından bir kısmını İvakuni üssüne yerleştirmeyi planladıklarını söyledi. Panetta, bu uçaklardan kaç tanesinin Japonya'daki üsse yerleştirileceğine yönelik bilgi ise vermedi. Bu üste F-18 tipi savaş uçaklarından yer alıyor. İvakuni üssünün yanı sıra Washington yönetimi, Okinava eyaletindeki Kadena hava üssünü de bu uçaklardan yerleştirmeyi planlıyor. Bu savaş uçaklarının yanı sıra Amerika, gelişmiş savaş uçakları arasında yer alan F-22'leri de Japonya'ya yerleştirmeyi hedefliyor. ABD Savunma Bakanı Panetta, Pasifik bölgesine en gelişmiş savaş uçaklarını yerleştirmeyi planladıklarını vurguladı.
Çin'in artan askeri gücüne karşı Amerika da bölgedeki askeri varlığını artırmaya gitti. Amerika bu çerçevede donanmasının yüzde 60'lık kısmını da Pasifik'e yerleştirecek.


kaynak:haberler.com

panres
20.Aralık.2012, 13:29
Japonya, Güney Kore'nin Yeni Lideriyle İyi İlişkiler Hedefliyor


Japonya'nın müstakbel lideri Şinzo Abe, Güney Kore'de dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Park Geun-hye ile yakın çalışma hedefinde olduğunu açıkladı.


Japonya'nın müstakbel lideri Şinzo Abe, Güney Kore'de dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Park Geun-hye ile yakın çalışma hedefinde olduğunu açıkladı. Geun-hye'nin seçimi kazanmasının belli olmasının ardından yazılı bir açıklama yapan Abe, iki ülkenin "aynı değerleri ve stratejik çıkarları paylaştığına" ve iki ülke arasındaki ilişkilerin "sağlam" olduğuna dikkat çekti. Şinzo Abe, Doğu Asya'da güvenliğin ve barışın sağlanması adına Japonya'nın, Güney Kore'yi "yakın çalışma ihtiyacı hissettiği bir komşu" olarak gördüğünü vurguladı.


Abe'nin liderliğini yaptığı Liberal Demokrasi Partisi'nin Genel Sekreteri Şigeru İşiba da gazetecilere yaptığı açıklamada, "İktidar partisi olarak Park Geun-hye'nin politikalarını dikkatle takip edeceğiz." ifadelerini kullandı.


Güney Kore'deki seçimi yakından takip eden Japon basını, Park Geun-hye'nin zaferine geniş yer verdi. Japonya'nın önde gelen gazetelerinden Asahi, "Sevilen ve nefret edilen Park, Güney Kore liderliğini aldı" diye bir başlık kullandı. Haberde, iki ülke arasındaki ilişkilerin ada krizi ve İkinci Dünya Savaşı'nda yaşananlar nedeniyle zarar gördüğüne dikkat çekildi.


Park Geun-hye seçim zaferi sonrasında yaptığı açıklamada da, "Doğru bir tarih algısı üzerinde Kuzey Doğu Asya'da barışın, uzlaşının ve işbirliğinin sağlanması adına daha çok çaba sarf edeceğim." ifadelerini kullandı. Gazete, yeni liderin bu ifadelerle Tokyo'yu hedef aldığını ve sert bir çizgi takip edeceğini gösterdiği yorumunda bulundu. Ancak Japon yetkililer, Park Geun-hye'nin babasının Japonya ile ilişkileri tekrar tesis eden kişi olduğuna da dikkat çekerek gelecek adına ümitli konuştular.


Haber Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe Saat 11:00
Cihan Haber Ajansı


Kaynak (http://www.haberler.com/japonya-guney-kore-nin-yeni-lideriyle-iyi-4185504-haberi/)

panres
20.Ocak.2013, 18:14
Japonların Kutsal Mantarı, Toroslardan Gidecek
Dünyada sayılı yerde elde edilen ve Japonlar için kutsal sayılan sedir mantarı, Toros Dağları'nın eteklerinde yetişiyor.


Dünyada sayılı yerde elde edilen ve Japonlar için kutsal sayılan sedir mantarı, Toros Dağları'nın eteklerinde yetişiyor. Ekonomik değeri çok yüksek olan sedir mantarının köylüler tarafından yetiştirilmesi için proje hazırlayan Adana Orman Bölge Müdürlüğü, deneme üretiminde yüzde 80'in üzerinde başarı elde etti. Hazırlanan proje ile sedir ormanı parsel parsel köylülere tahsis edilerek söz konusu mantarın yetiştirilmesi sağlanacak. Sedir mantarının en büyük alıcısı ise Japonya. Türkiye'de 20-30 TL'ye satılan sedir mantarı, Japonya'da 400 dolara kadar alıcı bulabiliyor.


Amerika, Japonya, Orta Asya ve Türkiye'nin çok az bir bölümünde yetişen, Japonların 'kutsal' kabul ettiği sedir mantarının ekonomik değeri bir hayli yüksek. Türkiye'de bugüne kadar bilinçli bir toplama yapılamadığından istenilen ekonomik getiri elde edilemedi.


Adana Orman Bölge Müdürü Mehmet Zeki Temur, bölgede 76 bin hektar sedir ormanı bulunduğunu ve bunu parsel parsel bölerek köylülere tahsis edeceklerini söyledi. Tahsis edilen alanlar kafeslenerek koruma altına alınacak. Yağmurlama sistemi ile alan sulanacak ve dona karşı da örtü sistemi ile sera etkisi oluşturularak ve yüksek verim elde edilmesi sağlanacak. Bölge köylüleri yılın sadece 3 ayı çalışarak bir yıllık geçimlerini rahatlıkla yapabilecekleri geliri elde edebilecek. Projenin Koordinatörü Zekeriya Beydilli, köylünün tahsis edilen alanları kafeslemesi, sulama ve örtü sistemi kurabilmesi için de yine bakanlık ve kalkınma ajanslarından kredi sağlanarak destekleneceğini söyledi. Beydilli, halen köylünün kilosunu 20-30 TL arasında sattığı mantarın en az 200 liradan satmayı hedeflediklerini kaydetti. Ayrıca ilçeye bir de paketleme tesisi kurularak ürün sağlıklı bir şekilde kalite kaybı meydana gelmeden ihraç edilmesi sağlanacak.


Sedir mantarı yüzde yüz doğal bir ürün. Kültür mantarı şeklinde yetiştirilemiyor. Projenin bir ayağında da Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi bulunuyor. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nden Prof. Dr. Saadet Büyükalaca ve Dr. Hatıra Taşkın, sedir mantarının içerdiği maddelerin analizi üzerinde çalışıyor. Prof. Dr. Saadet Büyükalaca sedir mantarında yüksek oranda proteinin yanı sıra demir, sodyum, potasyum, çinko, bakır, kalsiyum, mangan, magnezyum, selenyum, B1 ve B2 vitamini tespit edildiğini söyledi. Büyükalaca, ayrıca yağ oranı düşük bulunan sedir mantarının sağlıklı bir gıda olmasının yanında iyi bir diyet ürünü olduğunu ifade etti. Sedir mantarında fenolik maddeler tespit edildiğini ve bu mantar serbest radikal süpürme değerleri (IC50) bakımından aktif bulunduğunu vurgulayana Büyükalaca, bunun sedir mantarının önemli antioksidanlar içerdiği anlamına geldiğini söyledi.


Dr. Hatıra Taşkın ise Türkiye coğrafyasında yetişen sedir mantarının aroması ve katran kokusu nedeni ile Japonya pazarında özel bir yere sahip olduğuna vurgu yaparak şu bilgileri verdi: "Japon halkı için değerli bir gıda maddesi olmasının yanında dini inançları açısından da önemli olduğuna dair bir inanış var. Japonya'da II. Dünya savaşından sonra 12 bin ton olan sedir mantarı varlığı, çam nematodu(solucan çeşidi) zararı ve kırsal kesimde yaşanan gelişmelerle 457 tona düştü. Bu nedenle Japonya'da piyasası çok yüksek."


TÜRKİYE'NİN SEDİR MANTARI DURUMU


Latince adı Tricholoma anatolicum olan sedir mantarı, sedir ağaçlarının bulunduğu yerlerde ve bin 200 ile bin 400 rakımlar arasında yetişiyor. Sedir mantarı Yağmurlu dönemde ve özellikle eylül, ekim, kasım aylarında yetişiyor. Türkiye'de de yaygın olarak Adana'nın Feke ilçesindeki Toros dağlarının eteklerinde görülüyor. Yetişen sedir mantarının yüzde 80'i yapan domuzları tarafından tüketilirken, önemli bir oranda keçiler tarafından yeniyor. Geriye kalanı ise köylüler tarafından toplanıyor. Türkiye'de her yıl ortalama 30 ton sedir mantarı elde ediliyor. Bunun 11-12 tonu Japonya'ya ihraç ediliyor, geriye kalanı ise iç piyasada tüketiliyor. Adana Orman Bölge Müdürlüğü ilk kez bu yıl her biri 3 hektarlık iki deneme alanı tespit etti. Etrafı tel örgülerle çevrilerek koruma altına alınan bölgede verimli bir çalışma yapıldı.


kaynak] (http://www.haberler.com/japonlarin-kutsal-mantari-toroslardan-gidecek-4260615-haberi/)

Resort
21.Ocak.2013, 13:12
Mantarın resmini koyar mısın :D merak ettim

panres
06.Şubat.2013, 13:59
Mantarın resmini koyar mısın :D merak ettim

Mantarın resmine kaynaktan bakabilirsin. Yorumunu geç gördüm kusura bakma.

Tokyo'da Kar, Ulaşımı Felç Etti


Japonya'nın başkenti Tokyo'yu bu sabah saatlerinde etkisi altına alan kar yağışı, ulaşımda aksamalara neden oldu.13 milyon insanın yaşadığı Tokyo'yu bugün kar yağışı etkisi altına aldı.


Japonya'nın başkenti Tokyo'yu bu sabah saatlerinde etkisi altına alan kar yağışı, ulaşımda aksamalara neden oldu.
13 milyon insanın yaşadığı Tokyo'yu bugün kar yağışı etkisi altına aldı. Mevsimin üçüncü karı, ulaşımda aksaklıklara yol açtı. Sabah saatlerinde okula ya da işe gitmeye çalışan yüzlerce kişi istasyonlara yığıldı. Tokyo'nun önemli metro hatlarından Yamanote'da yaşanan aksaklık bir saate yakın sürdü. Diğer hatlarda da yoğunluk ya da kar yağışı nedeniyle gecikmeler oldu. Yetkililer, metrolarda sürekli anons yaparak insanları yönlendirmeye çalıştı. Doğu Japonya Trenyolları'ndan yetkililer, seferlerin yüzde 30'nun iptal edildiğini kaydetti.
Tokyo'yu geçtiğimiz ay etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle yüzlerce uçak seferi iptal olurken, buzlanma nedeniyle de otoyollar kullanıma kapatılmıştı. Kar kalınlığının 50 santimetreye kadar yükselmiş, meydana gelen kazalarda 50 kişi de yaralanmıştı.


Haber Tarihi: 06 Şubat 2013
Cihan Haber Ajansı
kaynak (http://www.haberler.com/tokyo-da-kar-ulasimi-felc-etti-4308492-haberi/)

panres
08.Şubat.2013, 22:49
Usain Bolt'u Sollayan Balık!


Balıkçıların sık sık karşılaştığı mürekkep balıkları, Usain Bolt'un rekorunu geride bırakıyor!


http://www.haberler.com/haber-resimleri/200/usain-bolt-tan-daha-hizli-4317200_o.jpg


Japonya'nın Hokkaido Üniversitesi biyologlarından Jun Yamamoto, uçan mürekkep balıklarının hızını ölçmüş ve sırrı tam olarak çözülmemiş olan bu enteresan yaratığın en hızlı canlılarından biri olduğunu tescil etmiş.
Kuzey Pasifik Kalamarı tepkili jet motoru sayesinde saniyede 11,2 metre mesafe kat edebiliyor. Jamaikalı efsane atlet Usain Bolt, Londra Olimpiyatları yüz metre finalinde saniyede 10,31 metrelik bir hıza ulaşabilmişti. İngilizce adı 'Kuzey Kalamarı' olan bu mürekkep balığı cinsi, erişilmesi zor olan hızını sadece düşmanlarından kaçışta kullanıyor.
Omurgasız yumuşakçaların sürat rekortmeni sürekli hareket halinde olan huni şeklindeki organı sayesinde 30 ila 40 santimetre uzunluğundaki gövdesinde depoladığı suyu yüksek basınçla dışarıya pompalayabiliyor. Jet motorunu andıran bu teknik Kuzey Kalamarı'nın su seviyesinin altı metre üzerine kadar uçabilmesini ve huni şeklindeki sürat organını dümen olarak kullanıp teptiği suyun yönünü değiştirtebilmesini sağlıyor. Bu özellik kafadan bacaklıların su altında son derece kıvrak hareketler yapabilmesini kolaylaştırıyor.
Ama denizlerde mürekkep balıklarından çok daha hızlı balık türleri de yaşıyor. Uçan balıklar saniyede 20 metre hızla 300 metre uçabiliyor. Bir kılıç balığı türü ise avlanırken ya da düşmanından kaçarken saniyede 30 metre, ya da saatte 110 kilometre hıza ulaşabiliyor.


Kaynak (http://www.haberler.com/usain-bolt-u-sollayan-balik-4317200-haberi/)

panres
12.Şubat.2013, 17:49
Japonya'da Tren Kazası: 16 Yaralı
Japonya'nın güneyindeki Hyogo eyaletinde meydana gelen bir tren kazasında 16 kişi yaralandı.
Japonya'nın güneyindeki Hyogo eyaletinde meydana gelen bir tren kazasında 16 kişi yaralandı.


Hyogo'nun Takasago kentinde meydana gelen kazada, bir tren geçiş noktasında kamyonla çarpıştı. Çarpışmanın şiddetiyle tren vagonlarından biri, istasyonun platformuna doğru çıktı. Emniyet Müdürlüğü sözcüsü, "Bir tren ile kamyon, Arai istasyonu yakınındaki geçiş noktasında çarpıştı." dedi.


Tren ve kamyon sürücüsünün yanı sıra 14 kişi daha yaralandı. Sözcü, yaralı sayısının artabileceğini kaydetti. Kamyon sürücünün ciddi bir şekilde yaralandığı kaydedildi. Japonya'da yayımlanan Yomiuri gazetesi, kamyonun geçiş sırasında raylarda durduğu ve trenin de duramayarak kamyona çarptığını yazdı
kaynak (http://www.haberler.com/japonya-da-tren-kazasi-16-yarali-4325853-haberi/)

panres
21.Şubat.2013, 00:02
Bağlama Üstadı Japon


http://www.haberler.com/haber-resimleri/909/japonya-dan-baglama-calmayi-ogrenmek-icin-gel-4352909_o.jpg


Bağlamayı öğrenmek için 9 bin kilometre uzaklıktan gelen Japon rehber, amacına ulaştı.
Bursa'ya 3 yıl önce Japonya'dan getirdiği turistleri gezdirirken Kapalıçarşı'dan aldığı bağlamayı öğrenmek için 9 bin kilometre uzaklıktan gelen 25 yaşındaki Japon rehber Yukari Fumuro, amacına ulaştı. Fumuro, "Türkçe'yi henüz öğrenemedim, ama Türküler bana yaşam sevinci veriyor. Amacım Türk Japon kültür faaliyetlerini geliştirmek, ülkemde seyahat etmek isteyenleri Türkiye'ye getirmek" dedi.


KAPALI ÇARŞI'DAN Bağlama ALMIŞ


Japonya'nın Saitama şehrinde oturan felsefe yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra ülkesinde bir turizm şirketinde rehber olarak işe başlayan Yukari Fumuro 3 yıl önce Bursa'ya bir turist kafilesi getirdi. Japon rehber, Kapalıçarşı'yı gezerken beğendiği bağlamayı satın aldı.


Ülkesine döndükten sonra bir süre Bağlama çalmaya çalışan Fumuro, ancak başarılı olmadı. Tellerden gelen sesin hoşuna gitmesi nedeniyle 'bu çalgıyı öğrenmem gerek' diyen Yukari Fumuro tekrar Bursa'ya gelip, tanıdık aracılığıyla Bağlama hocasından bir ay boyunca günde iki saat ders aldı.


'Üsküdar'a giderken aldı da bir yağmur', 'Hüdayda' ve 'Güvercini uçuverdi' parçalarını kısa sürede öğrenen Yukari Fumuro, "Türkçe'yi henüz öğrenemedim, ama Türküler bana yaşam sevinci veriyor. Bağlama çalmayı çok seviyorum en kısa zamanda diğer türküleri de öğrenip ülkemde Türkçe küçük bir konser vermek istiyorum. Ayrıca Türk Japon kültür faaliyetlerini geliştirmek, seyahat etmek isteyenleri Türkiye'ye getirmeye çalışıyorum" dedi.


CNN Türk'ün 5N1K programına katılarak Cüneyt Özdemir'in canlı yayında sorularını da yanıtlayan Fumuro, programda Bağlama çalarak 2 türkü seslendirdi.


kaynak (http://www.haberler.com/baglama-ustadi-japon-4352909-haberi/)
Japonya'dan Türk Mutfağına 'Beşinci Tat'


http://www.haberler.com/haber-resimleri/555/japonya-dan-turk-mutfagina-besinci-tat-4352555_o.jpg


Antalya'da 20-23 Şubat 2013 tarihleri arasında düzenlenen 20.Uluslararası Anfaş Food Product Gıda İhtisas Fuarı'na katılan Japonya'nın ünlü Ajinomoto firması, 'beşinci tat' olarak adlandırdıkları 'umami çeşnisi'ni Türk pazarına sunuyor.


Antalya'da 20-23 Şubat 2013 tarihleri arasında düzenlenen 20. Uluslararası Anfaş Food Product Gıda İhtisas Fuarı'na katılan Japonya'nın ünlü Ajinomoto firması, 'beşinci Tat' olarak adlandırdıkları 'umami çeşnisi'ni Türk pazarına sunuyor.


Temel tatlar olan 'tatlı', 'ekşi', 'tuzlu', 'acı'nın yanında beşinci Tat olarak sunulan 'umami', bağımsız bir Tat olarak tanıtılıyor. 1908 yılında Japon bilim adamı Dr. Kikunae İkeda tarafından keşfedilen umaminin Japon halkının çok sık kullandığı baharat türü olduğu bildirildi.


Anfaş Food Product Gıda İhtisas Fuarı'na katılarak ürünlerini Türkiye'de ilk kez tanıttıklarını söyleyen Ajinomoto Türkiye Genel Müdürü Yushiro Fujikatsu, dünya üzerinde 103 fabrika ve bin 700'den fazla AR-GE çalışanı ile 130 ülkede faaliyet gösterdiklerini belirtti. Türkiye pazarına önem verdiklerini ifade eden Fujikatsu, önümüzdeki dönemde Türk pazarında büyümeyi hedeflediklerini kaydetti. Piyasa gelişiminin yükselmesi ve lokasyonun zenginliğinden dolayı Türkiye'yi seçtiklerini ifade eden Fujikatsu, "Türkiye zenginliğini kullanarak bu ürünü piyasaya sunmak istiyoruz. Şu an birçok ülkede bu ürünü satmaktayız. Bu çeşni Türk yemeklerine de uygundur. Size gururla sunabiliriz" dedi.


Ajinomoto firması, 'umami çeşnisi'ni ise Türkiye'de yaşayan Japon oyuncu Ayumi Takano'nun sunumunda tanıttı. Oyuncu Takano, 'umami çeşnisi'ni kullanarak ziyaretçilere balık köftesi yaptı. Daha sonra misafirlere suşi ikram edildi. - Antalya


kaynak (http://www.haberler.com/japonya-dan-turk-mutfagina-besinci-tat-4352555-haberi/)


Japonlar Kestaneye Talip


Türkiye'nin kestane üretiminin 3'te 1'ini karşılayan Aydın'da kısa süre önce kestane şekeri üretimine başlanmasının ardından Japonya'dan gelen talepler yetkilileri harekete geçirdi.


Türkiye'nin kestane üretiminin 3'te 1'ini karşılayan Aydın'da kısa süre önce kestane şekeri üretimine başlanmasının ardından Japonya'dan gelen talepler yetkilileri harekete geçirdi.


Nazilli'ye bağlı Aksu köyünde kısa süre önce kurulan ve hizmete geçen tesisin ürettiği kestane şekerini Japonlar sevdi. Aydın kestanesinden üretilen kestane şekerinin ilk ihracat olarak Japonya yolunda olması ve yurtdışından gelen talepler üzerine kentte kestane işletme tesisi sayısının arttırması konusunda müteşebbisleri cesaretlendirmek amacıyla teşvik verilecek.


Bursa'YA GÖNDERİLİYOR
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, Aydın'ın ortalama yıllık 20 bin tonluk üretimi ile Türkiye kestane üretiminin yüzde 34'ünü karşıladığını ve üretimde ilk sırada yer aldığını söyledi. Kente yetiştirilen kestanenin ham olarak iç piyasaya ve yurtdışına ihraç edildiği gibi önemli bir kısmının Bursa'ya kestane şekeri yapımı için gönderildiğini kaydeden Köksal, "Büyük Menderes nehrinin kuzey tarafında bulunan dağların yine kuzey yamaçlarında ve genellikle 800 metre rakımda yetiştirilen kestanelerin hasadına ekim ayı ile başlanmaktadır. 'Kirpi' denilen dikenli kabuklarından ayrılması için gömü yerlerine alınan ve daha sonra gömüden çıkartılan kestaneler köyde ya da hallerde pazarlanmakta, bir kısmı yurtdışına ihraç edilmektedir. Önemli bir bölümü ise kestane şekeri üretimi için başta Bursa olmak üzere diğer illere gönderilmektedir. Oysa gerek ürünlerin daha uzun süre sağlıklı olarak saklayabilmek için soğuk hava depolarının kurulması, gerekse işleme tesislerinin asıl hammaddenin yetiştirildiği kentimizde kurulması üründen elde edilecek geliri arttıracaktır" dedi.


TEŞVİK YOLU AÇIK
Nazilli'nin Aksu köyünde kurulan ve kısa süre önce hizmete geçen 'Kestane Şekeri Üretim Tesisi'nin Aydın kestanesinin hak ettiği ilgiyi görebilmesi açısından atılan küçük bir adım olduğunu vurgulayan Köksal, şöyle konuştu: "2012 yılındaki kestane verimi çiftçilerimizin yüzünü güldürmüş olsa da ürünün işlenerek farklı formatlarda katma değerini arttıracak şekilde kentimiz ekonomisine yeteri kadar katkı sağlayamaması hem kent ekonomisi için büyük kayıp hem de çiftçimizin gelirini arttırmada önemli bir engeldir. Aksu köyünde yakın geçmişte hizmet veren Kestane Şekeri Üretim Tesisi'nin ürünlerinin yurtdışında ilgi görmeye başlamıştır. İlk ihracat olarak Aydın kestanesinden yapılan kestane şekerinin Japonya yolunda olması bu tür işletme kuracak müteşebbislere de cesaret verecektir"


Aydın kestanesinin kentte işlenerek piyasa sürülmesinin kent ekonomisini sağlayacağı gelirin yanı sıra halk için istihdam kapısı oluşturacağının altını çizen Köksal, kestane işleme tesisi kurmak için adım atmak isteyen müteşebbislere her türlü desteğe hazır olduklarını sözlerine ekledi. - AYDIN


kaynak (http://www.haberler.com/japonlar-kestaneye-talip-4352202-haberi/)

panres
05.Mart.2013, 21:28
Ioc Değerlendirme Komisyonu'nun, 2020 Olimpiyatları Adaylarından Tokyo'yu Ziyareti


Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu'nun (EC), İstanbul ve Madrid ile birlikte 2020 Olimpiyatları'nı düzenlemeye aday olan şehirlerden Tokyo'yu ziyaretinin ikinci gününde, Japonya Olimpiyat Komitesi (JOC) Başkanı...


Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu'nun (EC), İstanbul ve Madrid ile birlikte 2020 Olimpiyatları'nı düzenlemeye aday olan şehirlerden Tokyo'yu ziyaretinin ikinci gününde, Japonya Olimpiyat Komitesi (JOC) Başkanı Tsunekazu Takeda, Tokyo halkının, yüzde 70'inin organizasyona destek verdiğini bildirdi.


2020 Olimpiyatları'na evsahipliği yapacak şehrin belirleneceği, 7-10 Eylül tarihleri arasında Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yapılacak 125. IOC toplantısından önce, Temmuz ayında bir rapor hazırlayacak EC, ilk ziyaretine Japonya'nın başkenti Tokyo'dan başladı.


"Vizyon, spor mirası, spor kompleksleri, olimpiyat köyü, finans, pazarlama, hükümet ve halk desteği, konaklama, ulaşım, güvenlik, basın" gibi konular üzerinden değerlendirme yapacak ve başında IOC Asbaşkanı Büyük Britanyalı Craig Reedie'nin bulunduğu EC, ziyaretinin ikinci gününde Tokyo'daki bazı spor komplekslerini gezdi.


Ziyaretin ilk gününde yapılması planlanan Ariake Tenis Kortları'nı gezen EC, ikinci gün de masa tenisi maçlarının oynanması planlanan 8 bin kişilik Tokyo Metropolitan Cimnastik Salonu'nu ziyaret etti. 1954 yılında inşa edilen ve 1964 Tokyo Olimpiyatları'nda da kullanılan salondaki gezi sırasında, farklı yaş gruplarındaki sporcular, kurulan masalarda tenis oynadı.


Japon basını, etkinlikte yer alan kadınlar takım kategorisinde Londra Olimpiyatları'nın gümüş madalyalı ismi Ai Fukuhara ve 2012 Dünya Şampiyonası'ndaki erkekler takım yarışmasında üçüncü olan Koki Niwa'ya büyük ilgi gösterdi. Uluslararası Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri ve EC Üyesi Patrick Baumann, Fukuhara ile mini bir gösteri maçı yaptı.


EC, diğer ziyaretini ise Tokyo Uluslararası Konferans Merkezi'ne kurulan halter podyumuna gerçekleştirdi. 5 bin kişilik konser salonunda yapılan tanıtımda, Londra Olimpiyatları'nda halterde kadınlar 48 kiloda gümüş madalyaya uzanan Hiromi Miyake ve kadınlar 53 kiloda Londra Olimpiyatları'na katılan Kanae Yagi de yer aldı.


Günün sonunda Japonya Olimpiyat Komitesi (JOC) Başkanı Tsunekazu Takeda ve JOC Asbaşkanı Masato Mizuno basın toplantısı düzenledi.


Takeda, "güçlü finans, güçlü destek" konulu toplantıda IOC'nin yaptırdığı son ankete göre Japonya halkının, yüzde 67, Tokyo halkının ise yüzde 70 oranında olimpiyatlara destek verdiği bilgisini paylaşarak, "Bir önceki aya göre


(Tokyo'da) yaşanan yüzde 23'lük artış, mutluluk verici. Londra Olimpiyatları'nın heyecanı, Tokyo'ya kadar yayıldı. (7'si altın, 38 madalya kazanan) sporcuların performansının, halk desteğinin artmasında etkili olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.


EC, Tokyo ziyaretine yarın devam edecek.


Muhabir: Hüseyin Burak Demirer


Yayıncı: Mehmet Tevfik Erçetin - TOKYO


Kaynak (http://spor.haberler.com/ioc-degerlendirme-komisyonu-nun-2020-olimpiyatlari-4394435-haberi/)

panres
09.Mart.2013, 00:42
Dünya Gençler Snowboard Şampiyonası'nda Yaşanan Kazalar Korkuttu
Erzurum'da düzenlenen 17th Snowboard World Junior Championships (17.Dünya Gençler Snowboard Şampiyonası)'nda sona doğru yaklaşılırken heyecan git gide artıyor.
http://img.haberler.com/haber/973/dunya-gencler-snowboard-sampiyonasi-nda-yasan-4405973_o.jpg


Erzurum'da düzenlenen 17th Snowboard World Junior Championships (17. Dünya Gençler Snowboard Şampiyonası)'nda sona doğru yaklaşılırken heyecan git gide artıyor. Sporcular bütün hünerlerini sergilemek için ellerinden geleni yapıyor. Metrelerce yükseklikte uçan snowboardcular zaman zaman tatsız kazalar da yaşıyor.


Şampiyonada öğleden önce halfpipe bayanlar ve erkekler kategorisi final yarışları yapıldı. Bayanlarda Fransa'dan Emma Bernard altın madalyanın sahibi oldu. Gümüş madalyayı İsviçre'den Verena Rohrer, bronz madalyayı da Fransa'dan Lucile Lefevre aldı. Erkeklerde ise Japonya'dan Ikko Anai altın madalyayı kazandı. Slovenya'dan Tim-Kevin Ravnjak Gümüş madalya alırken İsviçre'den Lucien Koch bronz madalya kazandı.,


Öğleden sonra yapılan bayanlar ve erkekler slopestyle resmi antrenmanları nefes kesti. Yarışmada birçok sporcu düşme sonucu yaralandı. Yaralanan bir snowboardcu ise dakikalarca sedye bekledi. Sedyenin yarış pistine çok geç gelmesi doktorların da sinirlenmesine neden oldu.
Yarışlar 10 Mart'ta bayanlar ve erkekler slopestyle yarışları ile devam edecek.


kaynak (http://spor.haberler.com/dunya-gencler-snowboard-sampiyonasi-nda-yasanan-4405973-haberi/)
Japonlara Bakliyatı Sevdirdiler, Sıra İhracat Atağında
Makarna, Bulgur Bakliyat, Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu, Japonya'da düzenlenen Uluslararası İçecek ve Gıda Ürünleri Fuarı'nda büyük ilgi gördü.
http://www.haberler.com/haber-resimleri/284/japonlara-bakliyati-sevdirdiler-sira-ihracat-4404284_o.jpg


Makarna, Bulgur Bakliyat, Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu, Japonya'da düzenlenen Uluslararası İçecek ve Gıda Ürünleri Fuarı'nda büyük ilgi gördü. Grup Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Uzakdoğu mutfağına, Türk tarım ürünlerinin ana yemek malzemesinin girmesini sağlamayı hedeflediklerini, bu yöndeki çalışmaların da olumlu sonuçlar verdiğini söyledi.


Tiryakioğlu, makarna, bulgur, bakliyat ürünleri ve Türk üretimi bitkisel yağların Japon yemeklerine uygun kullanımıyla ilgili Japon aşçılara özel olarak hazırlanan yemek tariflerinin dağıtıldığını ifade etti. Fuarda en gözde stantlardan birisi haline geldiklerini kaydeden Tiryakioğlu, "Fuar süresince tanıtımını üstlendiğimiz ürünlerle ilgili hazırlanan yemek çeşitleri yanında, bu ürünlerin insan sağlığına faydalarını anlatan broşür dağıtımı ve Japon mutfağında hangi ürünün nasıl kullanılması gerektiğini anlatan Japonca tanıtım kataloglarımız büyük ilgi görmekte. Özel olarak tasarlanan ve Japonca yemek tariflerini kapsayan broşürlerimiz büyük ilgi görürken, ürünlerimizden hazırlanan özel yemekler Japon konuklara ikram edildi. Japonların damak tadına uygun yemeklerin büyük ilgi görmesi, önümüzdeki dönemlerde MBTG'nin üstlendiği ürünlere yönelik Uzakdoğu'dan önemli talepler geleceği anlaşılmıştır. Japonya'ya yaptığımız incelemelerde Türk tarım ürünleri ve gıda ürünlerinin maalesef buradaki market reyonlarında olmayışı önemli bir eksikliktir. Üreticilerimizin bu uyarımızı dikkate alarak Japonya başta olmak üzere bütün Uzakdoğu coğrafyasında Türk ürünlerinin bir an önce söz konusu market reyonlarına çıkışını sağlaması gerekmektedir. Tanıtımı yapılan ürünlere yönelik talebin oluşacağı ve bu talebi Türk firmalarının karşılayacağı unutulmamalıdır." diye konuştu.


kaynak (http://www.haberler.com/japonlara-bakliyati-sevdirdiler-sira-ihracat-4404284-haberi/)

panres
06.Nisan.2013, 11:59
Japonya'da Kanı Şeffaf Balıklar Belirlendi


http://www.haberler.com/haber-resimleri/354/japonya-da-kani-seffaf-baliklar-belirlendi-4499354_674_o.jpg


Antarktika'daki buzulların derinlerinde yaşayan bir balık türünün kanının şeffaf olduğu belirlendi.


Antarktika'daki buzulların derinlerinde yaşayan bir balık türünün kanının şeffaf olduğu belirlendi.


Japonya'nın başkenti Tokyo'daki bir akvaryumda sergilenen bu balıkların, bilinen "renksiz kanlı" tek canlı olduğu belirtildi.


Akvaryumda görevli Satoşi Tada, bu balıkların kanında, kırmızı rengi veren ve oksijeni taşıyan hemoglobin proteininin bulunmadığını vurguladı.


Tada, biri dişi diğeri erkek pulsuz balıkların balıkçılar tarafından akvaryuma getirildiğini ve ocak ayında çiftleşerek ürediğini ifade etti.


Balıkların oksijeni deri yoluyla aldığını açıklayan Tada, bu hayvanların kanında neden hemoglobin bulunmadığını belirlemek için araştırmaların yapılması gerektiğini belirtti. - TOKYO


Kaynak (http://www.haberler.com/japonya-da-kani-seffaf-baliklar-belirlendi-4499354-haberi/)

panres
06.Nisan.2013, 18:39
Rüyalar MR ile okunabilecek


http://icube.milliyet.com.tr/Alisveris295x336/2013/04/05/fft177_mf3168973.Jpeg


Japonya'da yapılan bir araştırmayla, rüyaların bir kısmının beyin taramasıyla okunabileceği ileri sürüldü.


Kyoto Nörobilim Enstitüsü'nden Yukiyasu Kamitani, geliştirdikleri yöntemle rüyada görülen cisimleri yüzde 60 oranında tahmin edebildiklerini açıkladı.


Araştırma kapsamında, katılımcılar MR cihazının içinde uyuyarak beyin dalgaları bilgisayar ekranından izlendi. Kişilere kalktıklarında rüyada ne gördükleri en ince detayına kadar anlattırıldı.


Her kişide 200 kez tekrarlanan deneyde, rüyada en çok görülen nesneler, taşıt, bina, kadın, erkek gibi 20 kategoriye ayrıldı.


Ardından, aynı kişiler uyanıkken, söz konusu 20 kategoriye ait bazı resim ve fotoğraflar gösterilerek beyin dalgaları incelendi.


Tüm bu bilgiler toplanarak, katılımcıların rüyadayken kaydedilen MR verileri ile fotoğraflara bakarken kaydedilenler karşılaştırıldı.


Toplanan bilgiler ışığında, kişilerin rüyada hangi kategoriden nesneler gördüğünün yüzde 60 oranında doğru tahmin edildiği belirlendi.


Kaynak (http://hayat.milliyet.com.tr/ruyalar-mr-ile-okunabilecek/saglik/HayatHaberDetay/05.04.2013/1689839/default.htm?ref=milliyet_anasayfa)

panres
03.Mayıs.2013, 19:47
Japonya ile 22 milyar dolarlık anlaşma
Başbakan Erdoğan, Japonya Başbakanı ile imzaladı
http://im.haberturk.com/2013/05/03/841331_detay.jpg?1367598917
Başbakan Erdoğan, Türkiye'de nükleer santral kurulumu için Japonya ile 22 milyar dolarlık bir yatırım üzerinde anlaşmaya varıldığını söyledi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Başbakanlık Merkez Bina'da başbaşa ve heyetler arası görüşmenin ardından, JW Marriot Otel'de düzenlenen Türk-Japon İşadamları Toplantısı'na katıldı.


Erdoğan ve mevkidaşı Abe, toplantının ardından Türkiye ve Japonya arasında stratejik ortaklık kurulmasına ilişkin bildiriyi ve daha önce imzalanan nükleer enerji işbirliği anlaşmasını taahhüt altına alan bildiriyi imzaladı. Erdoğan ve Abe, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.
Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Japonya Başbakanı Abe ve heyetini Türkiye'de, Ankara'da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.


Japonya ve Türkiye arasında stratejik ilişkiler anlaşmasını imzaladıklarını ve hükümetler arasında nükleer enerji santralinin kurulmasına yönelik bir adım attıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:


"Bu adımın atılması çok çok önemliydi. Mersin-Akkuyu'da Rusya Federasyonu ile yürüyen bir nükleer enerji santrali sürecimiz var. Şu anda da diğer bir adımı, özellikle Japonya'nın Mitsubishi firması ile Ayava'nın katılacağı adımla birlikte Türkiye-Japonya arasında nükleer enerji santrali adımını atmış bulunuyoruz. İnanıyorum ki çok daha farklı bir heyecanı burada da doğuracak. İkinci nükleer enerji santraliyle birlikte bir başka adımı daha atıyoruz, o da üçüncü nükleer santral. Bu, Türk mühendislik tecrübesinin, deneyiminin aynı zamanda ekonomik girişiminin de adımı olacak."


Uçak düşecek, düşebilir diye uçağa binmeyecek miyiz?


Başbakan Erdoğan, Japonya'daki Fukuşima olayından sonra nükleer santral adımını atarken "Japon teknolojisi şöyledir, böyledir" diyenler olduğunu belirterek, "Biz, nükleer enerji noktasında bize olumsuz yaklaşımlara karşı o dönemde Rusya ile bu adımı attık. Benim onlara şöyle bir sözüm de oldu; 'yani uçak düşecek, düşebilir diye uçağa binmeyecek miyiz, veyahut araç trafik kazası yapacak diye araca binmeyecek miyiz' dedim" değerlendirmesinde bulundu.


Başbakan Erdoğan, Japonya'nın yapacağı nükleer enerji santralinin yapım süresini Japonya Başbakanı Abe ile özellikle görüştüğünü vurgulayarak, "Süreyi 10 yıl olarak değil, bunu daha kısa bir süreye çekmek suretiyle inşallah bunu bitirelim dedik ve 22 milyar dolarlık bir yatırımdır bu yatırım. Böyle bir yatırımın Türkiye'ye gelmiş olması inanıyorum ki çok çok önemli bir adım olacaktır" diye konuştu.


AA


kaynak:haberturk (http://ekonomi.haberturk.com/enerji/haber/841331-japonya-ile-22-milyar-dolarlik-anlasma)

panres
11.Mayıs.2013, 13:35
Tariş Zeytinyağı'na Japonya'dan Altın Madalya


Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği'nin bu yıl ilk kez piyasaya sunduğu 'İlk Hasat' ürünü, Olive Japan Yarışması'ndan 'Altın Madalya' ödülü aldı.


http://www.haberler.com/haber-resimleri/274/taris-zeytinyagi-na-japonya-dan-altin-madalya-4621274_o.jpg
Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği'nin bu yıl ilk kez piyasaya sunduğu 'İlk Hasat' ürünü, Olive Japan Yarışması'ndan 'Altın Madalya' ödülü aldı.


Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, tüm dünyadan 160'a yakın ürünün katıldığı Olive Japan Yarışması'ndan 'Altın Madalya' alarak kalite ve lezzetini bir kez daha uluslararası alanda tescil etmiş oldu. Tariş Zeytinyağı markalı ürün ailesine bu yıl katılan 'İlk Hasat', piyasaya girdiği ilk yılda aldığı bu anlamlı ödülle, iç ve dış pazarlarda kuvvetli bir giriş yaptı. Bu yıl ikincisi düzenlenen Olive Japan Yarışması'nda ağırlıklı olarak İtalya, İspanya, Yunanistan, Fransa olmak üzere toplam 17 ülkeden 160'a yakın ürün değerlendirildi. Büyük Altın Madalya ödülüne 9 firma hak kazanırken, Türkiye'den Tariş Zeytinyağı markası ödüle layık görüldü.


Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, Japon pazarının Tariş markası için önemli olduğuna işaret ederek, bu ülkede 2002 yılından bu yana markalı ve ambalajlı ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı. Japon halkının her geçen yıl zeytinyağına ilgisinin arttığını belirten Çetin, alınan bu ödülle Tariş markasının başarısını ve kalitesini bir kez daha tescil ettiğini söyledi. Çetin, Japon tüketicisinin yüksek kaliteye önem verdiğine değinirken, şunları söyledi:


"Japonya pazarı, güçlü ekonomisi, yüksek kalite tercihli tüketici profiliyle ve zeytinyağı tüketimine hızlı yönelişiyle Tariş markalı zeytinyağları için son derece önemli piyasa. Marka olarak bu pazarda yerleşme konusunda 10 yılı aşkın süredir çalışmalar yürütüyoruz. Japonya'da faaliyet gösteren çok sayıda İtalyan restoranında Tariş markasıyla yer aldık. Bu ülkede Tariş markası olarak pazar payımızı yıllar itibariyle artırarak, sürdürüyoruz. Japon tüketicisinin sağlıklı beslenme konusundaki duyarlılığı, zeytinyağına ilgiyi ve tüketimi artırıyor. Burada önemli olan Japonya pazarında doğru stratejilerle ülke olarak da yer almak ve Türk zeytinyağının ülke markasıyla pazarda kalıcı olmasıdır." - İzmir


Kaynak: haberler.com (http://www.haberler.com/taris-zeytinyagi-na-japonya-dan-altin-madalya-4621274-haberi/)
Ölen Annesinin Maaşını 2 Yıl Boyunca Almış


Japonya'da 37 yaşındaki Akio Kato adlı kişinin, ölen annesinin maaşını 2 yıl boyunca aldığı ortaya çıktı.


http://www.haberler.com/haber-resimleri/053/olen-annesinin-maasini-2-yil-boyunca-almis-4621053_349_o.jpg
Japonya'da 37 yaşındaki Akio Kato adlı kişinin, ölen annesinin maaşını 2 yıl boyunca aldığı ortaya çıktı. Kato'nun sosyal güvenlik sistemini 21 bin lira zarara uğrattığı bildirildi.


Başkent Tokyo'nun doğusundaki Chiba eyaletinde yaşanan olayda, Akio Kato'nun annesinin, 2003 yılında 62 yaşında iken hayatını kaybettiği belirtildi. Kato, 2011 yılında babasını da kaybetmesi üzerine annesine, dul maaşı bağlanması için başvuru yaptı. Bunun üzerine kadına, maaş bağlandı. Yetkililer, hastanenin, kadının öldüğünü belediyeye bildirdiğini ancak bu bilginin sosyal güvenlik bölümüne iletilmediğini belirtti. Belediyeden bir yetkili, "Aile kayıt sistemi ile sosyal güvenlik bölümü ortak çalışır. Ancak bu durumda, bir aksaklık olmuş." dedi. Akio Kato'nun 2 yıl içinde 21 bin lira para aldığı belirtildi.


Kato ise annesinin öldüğünü yeni öğrendiğini, kimseyi kandırmaya çalışmadığını savundu.


Kaynak: haberler.com (http://www.haberler.com/olen-annesinin-maasini-2-yil-boyunca-almis-4621053-haberi/)

panres
20.Mayıs.2013, 19:45
Tekerlekli Sandalye Dünya Kupasına 28 Ülkeden 250 Sporcu Katıldı


http://img.haberler.com/haber/918/tekerlekli-sandalye-dunya-kupasina-28-ulkeden-250-4651918_1790_o.jpg
Tekerlekli Sandalye Tenis Dünya Kupası, Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Kızılağaç Turizm Bölgesi'nde(KTB) Clup Ali Bey tenis kortlarında başladı.


Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı 'BNP Paribas Tekerlekli Sandalye Tenis Dünya Kupası'na 28 ülkeden 52 takım ile 250 sporcu katıldı.


Manavgat'ta yapılan şampiyonaya Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Kanada, Şili, Fransa, Büyük Britanya, Almanya, Yunanistan, Irak, İsrail, İtalya, Japonya, Güney Kore, Hollanda, Nijerya, Polonya, Türkiye, Rusya, Güney Afrika, İspanya, Srilanka, İsveç, Tanzanya, Tayland ve ABD katıldı.


Turnuva Direktörlüğünü Tekerlekli Sandalye Tenis Menajeri Dianne Elaine Fowler, Başhakemliğini Gold Badge ve Anders Wennberg'in yaptığı ve 32 hakemin görev aldığı şampiyonada tahsis edilen 15 kortta her gün 45 maç olmak üzere turnuva boyunca 300'ün üzerinde maç oynayacağı belirtildi. Şampiyonaya katılan ülkeler Junior, Quad, kadınlar ile erkekler 1. ve 2. grup kategorilerinde yapacakları karşılaşmalar sonrası ve final maçı yapacak.


Şampiyonaya Milli Takım Antrenörleri Soner Arıburnu, Selim Çabuk ve Berfin Erdoğan nezaretinde hazırlanan Tekerlekli Sandalye Türk Tenis Milli Takımı; Büşra Ün, Ebru Bulgurcu, Jülide Yıldız, Neşe Aydemir, Muharrem Çakmak, Turan Akalın, İsmail Cantürk ve Hakan Güngör'den oluşan 8 kişi ile mücadele edecek.


Ali Bey Clup Manavgat havuz başında bulunan ana sahnede gerçekleştirilen açılış seremonisi takımların bayraklarıyla geçişiyle başladı. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) Tekerlekli sandalye Komitesi Üyesi Mark Bullock, TBESF Başkanı Demirhan Şerefhan birer konuşma yaparak şampiyonaya katılan takımlara başarılar dilemelerinin ardından grupların kura çekimi ve takımların eşleşmeleri yapıldı.


TBESF Başkan Vekili Bülent Yağar, Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Ataşer ve Ali Bey Club Manavgat Genel Müdürü Kerem Kutbay'ın da katıldığı açılış seremonisinden sonra tesisin animasyon ekibinin gösterileri sporculardan büyük alkış aldı.


Başkan Demirhan Şerefhan, "29 yıllık bir tarihi olan böylesine saygın bir turnuvaya ikinci kez ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyuyoruz. Bu yıl aynı zamanda 100. yıl dönümünü kutlayan Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) için özel bir yıl. Dünyanın en iyi sporcularının yarışacağı bu çarpıcı şampiyonada oyuncular arasında yeni arkadaşlık bağlarının kurulacağını eski dostlukların ise daha da kuvvetleneceğine inanıyorum. " diye konuştu.


Kaynak: haberler.com (http://spor.haberler.com/tekerlekli-sandalye-dunya-kupasina-28-ulkeden-250-4651918-haberi/)


Türkiye, Japonya'ya Haftada 42 Kez Uçacak


Türk ile Japon Sivil Havacılık yetkilileri, Ankara'da gerçekleştirdikleri görüşmelerde uçuşların geliştirilmesi amacıyla ikili havacılık anlaşması imzaladı.


Türk ile Japon Sivil Havacılık yetkilileri, Ankara'da gerçekleştirdikleri görüşmelerde uçuşların geliştirilmesi amacıyla ikili havacılık anlaşması imzaladı. Türk hava taşıyıcıları için Japonya'ya haftada toplamda 42 frekans sefer gerçekleştirme hakkı elde edildi.


Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi ve Japonya Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Heyet Başkanı Taro Kobayashi 14-16 Mayıs tarihlerindeki müzakereler sonunda uçak seferlerindeki artış konusunda mutabakat sağladı. Mutabakat zaptının imzalanması ile uçak tipi kısıtlaması olmaksızın Türk hava taşıyıcıları için Japonya'ya haftada toplamda 42 frekans sefer gerçekleştirme hakkı elde edildi.


KOD PAYLAŞIMI DAHA LİBERALLEŞTİ


Söz konusu 42 frekansın 14 frekansının Narita'ya, 7 frekansının da Nagoya'ya yolcu seferlerinde kullanılması, geri kalan frekansların da hem yolcu hem de kargo seferleri için kullanılmasına karar verildi.


Japon havaalanı prosedürleri kapsamında Türk havayolu işletmelerinin Haneda'ya uçuş gerçekleştirmesi konusunun da görüşüldüğü müzakerelerde, önümüzdeki yıl yaz döneminde gerçekleştirilecek toplantı sonrasında Haneda'ya tarifeli seferler başlatılabileceği hususunda görüş birliğine varıldı. Mutabakat zaptı ile bir önceki mutabakat zaptındaki 'kod paylaşım' maddesi daha liberal hale getirildi. Havacılık güvenliği maddesi de günün şartlarına göre revize edildi.


kaynak: haberler.com (http://www.haberler.com/turkiye-japonya-ya-haftada-42-kez-ucacak-4651811-haberi/)

panres
04.Ağustos.2013, 23:01
Japonya'da 6.0 Büyüklüğünde Deprem


Japonya'nın kuzey doğusunda 6.0 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.


Japonya'nın kuzey doğusunda 6.0 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.


Japon Meteoroloji Kurumu'na göre, depremin ülkenin kuzeydoğusundaki Miyagi kenti kıyılarında gerçekleştiği ve Fukushima ile Iwate bölgelerini de etkilediği belirtildi.


İlk belirlemelere göre yaralıların bulunmadığı depremde tsunami riskinin olmadığı kaydedildi.


Japon NHK televizyonu ise Fukushima Dai-ichi dahil olmak üzere bölgedeki nükleer tesislerde sorun bulunmadığı bilgisinin geldiğini bildirdi. - Ankara


haberler.com (http://www.haberler.com/japonya-da-6-0-buyuklugunde-deprem-4-4906170-haberi/)
İnsanlarla İletişim Kurabilen Robot Uzaya Gönderildi
Japonya Uzay Ajansı, insanlarla iletişim kurabilen ilk astronot robot 'Kirobo'yu uzaya gönderdi.
http://www.haberler.com/haber-resimleri/193/insanlarla-iletisim-kurabilen-robot-uzaya-4907193_o.jpg
- Astronot Koichi Wakata'ya eşlik edecek "Kirobo"nun, Japonya'nın güney batısında bulunan Tanegashima'daki Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan yaklaşık 5 ton malzeme ve teçhizatla uzaya gönderildiği belirtildi.


Uzayda fiziksel aktiviteler gerçekleştirmesi gerekmeyen Kirobo'nun, astronotlara yardımcı olacağı ve yeryüzündeki diğer robotlarla iletişim kuracağı ifade edildi.


İnsanlarla konuşabilen, 34 santimetre boyunda ve 1 kilo ağırlığındaki Kirobo'nun, uzaya gitmesine ilişkin bir soru üzerine "Benim için küçük ama robotlar için çok büyük bir adım olacak" dediği aktarıldı.


Proje, Tokyo Üniversitesi'nden Tomotaka Takahashi, Halkla İlişkiler şirketi Dentsu ve otomobil üreticisi Toyota Motor işbirliği ile gerçekleştiriliyor.


Astronot robot "Kirobo"nun ismi, Japonca "umut" ve "robot" kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.


Kaynak: AA
Kaynak:Haberler.com (http://www.haberler.com/insanlarla-iletisim-kurabilen-robot-uzaya-4907193-haberi/)

panres
09.Ağustos.2013, 01:02
Japonya'da Büyüklüğü Yanlış Açıklanan Deprem Korku Yaratttı


Büyüklüğü 7,8 olarak açıklanan depremin 2,3 büyüklüğünde olduğu ortaya çıktı


Japonya Meteoroloji Kurumu'ndan (JMK), ülkede 7,8 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bilgisinin incelendiği yönünde gelen açıklama korku yarattı.


JMK'nın, Japon halkının depreme hazırlıklı olması yönünde yayınladığı duyurudan birkaç dakika sonra kurumdan gelen yeni açıklamadaysa, depremin ülkenin batısındaki Vakayama bölgesinde meydana geldiği ancak büyüklüğünün korkulduğu gibi 7,8 değil sadece 2,3 olduğu bildirildi.


Çok küçük olması nedeniyle Japon deprem ölçüm sistemince zar zor belirlenebilen 2,3 büyüklüğündeki depremin, 7,8 olarak ilan edilmesi, ülkedeki hızlı tren hizmetlerinin kısa bir süre durmasına yol açtı.


Japon devlet yayın kuruluşu NHK'nın haberinde, JMK'nın elektronik kirliliğin yanlış alarm verilmesine yol açtığının sanıldığı yönündeki açıklamasına yer verildi - Tokyo


Kaynak: haberler.com (http://www.haberler.com/japonya-da-buyuklugu-yanlis-aciklanan-deprem-korku-4921806-haberi/)
Japonya ile Çin Arasında Doğu Çin Denizi Gerginliği


Japonya, Çin'in ihtilaflı bölgede sahil koruma gemileri bulundurmasını protesto etti


Japonya'nın sınırları içinde kalan bölgedeki Çin'e ait gemilerin derhal çekilmesini istediklerini bildirdi.


Japonya Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Tokyo yönetiminin Çin'e ait 4 geminin "Japon karasularına yaptığı tecavüze" ilişkin itirazların önce telefonla bu ülkeye iletildiğini, ardından da Tokyo'daki Çin Büyükelçi Vekili Han Zhigiang'a şahsen tebliğ ediliğini belirtti. AP haber ajansına konuşan yetkili, Han'ın Çin'in konuya ilişkin tutumunu savunduğunu, ancak Japonya'nın mesajını Çin hükümetine iletmesi konusunda anlaşmaya varıldığını kaydetti.


Çin, Japonya ile ihtilaf konusu olan bölgenin, BM'nin Deniz Hukuku Sözleşmesi çerçevesinde, Çin'in kıta sahanlığının doğal uzantısı olduğu gerekçesiyle kendi Münhasır Ekonomik Bölgesi olduğunu savunuyor.


Bu bölgenin kendi 370 kilometrelik sahil sınırı içinde yer aldığı gerekçesiyle kendisine ait olduğunu iddia eden Japonya ise sınırın iki ülke arasında yer alan bir orta çizgiye göre belirlenmesini öneriyor.


Doğu Çin Denizi'nin genişliği 666,72 kilometre olmasına karşın, her iki ülke de sahillerinin 370 kilometre açığına kadar uzanan bölgenin kendi Münhasır Ekonomik Bölgesi olduğunu öne sürüyor.


Çin, 16 Kasım 1994'te kabul edilen 3. BM Deniz Hukuku Sözleşmesi uyarınca, bu ülkenin kıta sahanlığının doğu ucuna kadar uzanan bölgenin kendi Münhasır Ekonomik Bölgesi olduğunu savunuyor. Ancak bu bölge, Japonya'nın kendi Münhasır Ekonomik Bölgesi olarak ilan ettiği bölgenin içinden kalıyor. - Tokyo


Kaynak: haberler.com (http://www.haberler.com/japonya-ile-cin-arasinda-dogu-cin-denizi-4922112-haberi/)
Toshiba'dan Türkiye'ye Yatırım


Japonya'nın teknoloji devi Toshiba, Türkiye'de enerji yatırımına odaklanacağını açıkladı.


http://www.haberler.com/haber-resimleri/318/toshiba-dan-turkiye-ye-yatirim-4921318_o.jpg


- Mayısta Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin Türkiye'ye gelerek 22 milyar dolarlık nükleer santral yapımı için imza atması, Tokyo merkezli başka firmaları da cesaretlendirdi. Japonya'nın teknoloji devi Toshiba, Türkiye'de enerji yatırımına odaklanacağını açıkladı.


Japon şirket, bu yönde ilk adımını Toshiba Altyapı ve Elektronik adlı firmayı kurarak attı. Şirketin hedefi 2017'de Türkiye merkezli enerji operasyonlarından 400 milyon dolarlık satış geliri elde etmek. Öte yandan Sinop'ta kurulacak nükleer nantralın inşaatında 10 bin kişinin çalışacağı açıklandı. İnşaat tamamlandıktan sonra ise tesiste 2 bin kişi istihdam edilecek. Kaynak: Sabah


kaynak: haberler.com (http://www.haberler.com/toshiba-dan-turkiye-ye-yatirim-4921318-haberi/)

panres
09.Ağustos.2013, 22:20
Nagazaki'nin 68. Yıldönümü Anıldı


Japonya'nın Nagazaki kentine atom bombası atılmasının 68'inci yıldönümünde kentte anma töreni düzenlendi.


Japonya'nın Nagazaki kentine atom bombası atılmasının 68'inci yıldönümünde kentte anma töreni düzenlendi.


Yerel saatle sabah vakitlerinde on binlerce kişinin katılımıyla Nagazaki'deki Barış Parkı'nda gerçekleştirilen anma törenine, Nagazaki Belediye Başkanı Tomihisa Taue'nin yanı sıra Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve çeşitli siyasiler de katıldı. 68 yıl önce yaşanan felakette ölenler anısına çelenkler bırakılmasıyla başlayan tören, yerel saatle bombanın atıldığı 11.02'de çalınan çan ve saygı duruşu ile devam etti.


Saygı duruşu sonrası kürsüye çıkarak konuşma yapan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, nükleer saldırıya maruz kalan tek milletin Japonlar olduğunu söyleyerek, nükleer silahsız bir dünyanın oluşumunda büyük sorumlulukları olduğunu dile getirdi. Abe, nükleer silah kullanımının ne kadar acımasızca olduğunu dünyaya hatırlatmaya devam etmenin de görevleri olduğunu sözlerine ekledi.


Nagazaki Belediye Başkanı Tomihisa Taue ise Japon hükümetinin, bu sene içerisinde nükleer silahların yaygınlaşmasına yönelik bir anlaşmayı imzalamayı reddetmesini kınadı. Taue, "Nükleer silahların hiçbir koşulda kullanımına izin verilmemesi şeklindeki bir ifadeyi kabul edemiyorsak, bu, Japon hükümetinin nükleer silahların duruma bağlı olarak kullanılabileceğine müsamaha gösterdiği anlamına gelir. Bu durum ise nükleer saldırıya maruz kalan tek ülke olarak, dünyadaki başka hiçbir insanın bizim yaşadığımız acı tecrübeleri yaşamasına izin vermemeye yönelik sahip olduğumuz ruha ters düşmektedir" şeklinde konuştu.


Anma töreni, konuşmalar sonrası düzenlenen koro gösterilerinin ardından sona erdi.


ABD tarafından Nagazaki'ye 9 Ağustos 1945'te atılan atom bombası 150 binden fazla kişinin ölümüne sebep olmuştu. 6 Ağustos 1945'te, Hiroşima'ya atılan bombanın etkisinden henüz kurtulamamış olan Japonya, Nagazaki'nin de bombalanmasının ardından 15 Ağustos 1945 tarihinde teslim olmuş ve İkinci Dünya Savaşı fiilen sona ermişti. - Tokyo


Kaynak: Haberler.com (http://www.haberler.com/nagazaki-nin-68-yildonumu-anildi-4923858-haberi/)

panres
15.Ağustos.2013, 21:39
Artık "Japonca" Bilen Eleman Aranıyor
Japonca bilenler ise başlangıç düzeyinde de olsa hemen büyük firmalarda iş bulabiliyor.


Japonca bilenler ise başlangıç düzeyinde de olsa hemen büyük firmalarda iş bulabiliyor. EF Education First'ün Japonya'nın başkenti Tokyo'da Japonca eğitim verdiği Dil Okulu, ülkemizde Japoncaya olan yoğun talep sonucu, Türkiye'den giden öğrencilere de hizmet vermeye başladı.


Son dönemde Türkiye'nin gelişen ülkeler arasında öne çıkmasıyla birlikte Japon şirketlerinin ülkemize olan ilgisi önemli ölçüde arttı. İki ülke arasında karşılıklı ticaretin de canlanması sonucu bu artan ilginin farkına varanlar Japonca öğrenmeye yöneliyor. Son dönemin yükselen dili Japoncayı Japonya'da öğrenerek kendine yatırım yapmak ve kariyerlerinde farklılaşmak isteyenler için EF Education First'ün Tokyo Okulu açıldı. Ünlü Shibuya Cross Tower'da bulunan EF Education First'ün Tokyo Dil Okulu, Time dergisinin Tokyo'da gezilecek 10 yer listesinde gösterdiği, dünyaca ünlü mağazaları, gökdelenleri, restoran, kafe ve alışveriş merkezleriyle tanınan, Japonya'nın en gelişmiş semtlerinden Shibuya bölgesinde bulunuyor.


EF Education First Türkiye Ülke Müdürü Gökhan Özdemir, Japoncaya karşı yükselen ilgiyi ve Japon şirketlerinde çalışmak ya da bu şirketlerle iş yapmak isteyenlerin neden Japonca öğrenmesi gerektiğini şöyle özetliyor: "Japonya'nın bugünkü güçlü ekonomisi Japoncanın tüm dünyada her geçen gün daha fazla insanın ilgisini çekmesini sağlıyor. Japonya dünya ekonomisinin yüzde 65'ini temsil eden G8 ülkeleri içerisinde yer alıyor. Japonya gibi kendi kültür ve geleneklerine bağlı bir ülke ile iş yapmak ve rakiplerinize göre avantaj sağlamak istiyorsanız işe Japoncayı doğru, akıcı ve yerinde öğrenerek başlamanız gerekiyor. Çünkü kendi dili ile hitap ettiğiniz kişi için artık siz bir adım öndesiniz demektir. Yurtdışı dil eğitimi konusunda dünya lideri olan EF Education First, Japonca da dahil olmak üzere 7 farklı dilde eğitim olanağını öğrencilerine sunuyor. Dil öğrenimde kültürel etkinin önemi oldukça fazla. Bu yüzden eğitim verdiğimiz ülkelerde sadece o ülkenin anadili ya da resmi dilinde eğitim veriyoruz."


EF Education First Tokyo Dil Okulu, 27. kattaki Tokyo manzaralı lokasyonunun yanı sıra, kişiye özel 3 farklı kurs programı, Japon öğrencilerle diyalog fırsatları, Japon kültürü, tarihi ve sineması konulu dersler ve çeşitli staj programları sunuyor. Gençler için önemli bir çekim noktası olan Shibuya, konumu itibariyle de pratik yapmak için oldukça ideal bir bölge. Öğrenciler aile yanında, EF'in özel yurtlarında ya da Japon yurtlarında konaklama imkanları arasından dilediklerini seçebiliyor. Öğrencilerine Tokyo'da çeşitli aktiviteler de düzenleyen EF Education First, karaoke akşamlarından Tokyo, Kyoto, Osaka, Kore, Pekin, Tayvan, Fuji dağı ve Tokyo Disney Land & Tokyo Disney Sea gezilerine, kaligrafi ya da karate derslerinden Japon çay seremonisine ve Japon festivallerine kadar çeşitli kültürel aktiviteler de sunuyor. Sıcakkanlı insanlarıyla Tokyo, öğrenciler için dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olma özelliğini taşıyor.


EF Education First Tokyo Dil Okulu hakkında daha fazla bilgi ve başvuru için http: //www.ef.com.tr/ils/destinations/japan/tokyo/ adresini ziyaret edebilirsiniz.


Kaynak: haberler.com (http://www.haberler.com/artik-japonca-bilen-eleman-araniyor-4943632-haberi/)


Çin'den Japonya'ya "Militarizm" Tepkisi


Çin, Japon liderlerin İkinci Dünya Savaşı'nda ölen Japon askerler için yaptırılan Yasukuni Tapınağı'nı ziyaretlerine sert tepki gösterdi.


Çin, Japon liderlerin İkinci Dünya Savaşı'nda ölen Japon askerler için yaptırılan Yasukuni Tapınağı'nı ziyaretlerine sert tepki gösterdi.


Japon militarizmini temsil etiği gerekçesiyle Yasukini'ye yapılan ziyaretlere tepki bu yıl da sürdü. Japonya Başbaka Şinzo Abe, bugün düzenlenen anma töreninde, ülkesinin Kore ve Çin gibi ülkelerde neden olduğu acılar için hiçbir şey söylememesi yine bu ülkelerin tepkisini çekti. Söz konusu tapınağı Çin ve Kore'nin tepkisi nedeniyle ziyaret etmekten kaçınan Abe, Liberal ve Demokrati Parti Başkanı sıfatıyla tapınağa para bağışladı ve "Bugün, vatanları için savaşan ve canlarını verenlere saygılarımızı sunuyoruz. Ben de bu saygıyla Yasukuni Tapınağı'na ibadet için para bağışladım." ifadelerini kulandı. Bu ifadeler ve Abe'nin kabinesinde bulunan üç bakanın Yasukuni'yi ziyaret etmesi, Çin'i öfkelendirdi.


Gelişmeler üzerine Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Liu Zhenmin, bugün Japonya'nın Çin büyükelçisini makamına çağırdı ve ülkesinin Japonya hükümetinin eylemlerine kararlılıkla karşı çıktığını söyledi ve bunu sert bir dille kınadı.


Bu arada Çin Dışişleri Sözcüsü Hong Lei ise, "Japonya'dan işgal tarihiyle ilgili gerçekleri itiraf edip, bundan ders alacağı taahhüdünü yerine getirmesini ve Tokyo yönetiminin Asya'daki mağdur ülkeler ve uluslararası toplumun güvenini yeniden kazanmak için somut eylemde bulunması gerektiğini" ifade etti.


Öte yandan bugün Tokyo'da 2. Dünya Savaşı'nda ölen Japon askerleri için Japonya imparatoru ve eşi, Başbakan Şinzo Abe ve ölenlerin yakınlarından oluşan 6 binden fazla kişinin katıldığı bir anma töreni düzenledi. Abe'nin buradaki konuşmasında da önceki Japon liderlerin aksine "pişmanlık ve özür" gibi hiç bir ifade kullanmaması dikkat çekti.


15 Ağustos 1945'te Japonya, 2. Dünya Savaşı'nda mağlup olmuştu.


kaynak:haberler.com (http://www.haberler.com/cin-den-japonya-ya-militarizm-tepkisi-4943438-haberi/)

panres
16.Ağustos.2013, 20:05
Japonya'da Havai Fişek Festivalinde Patlama


Patlamada 60 kişi yaralandı


Japonya'da havai fişek festivalinde meydana gelen patlamada 60 kişi yaralandı.


Polis, dün gece Kyoto yakınında düzenlenen festival çerçevesinde havai fişek gösterisi başlamadan hemen önce meydana gelen patlamada, 20'si ağır 60 kişinin yaralandığını, ağır yaralananlardan ikisinin çocuk olduğunu açıkladı.


Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü, Fukuçiyama'da her yıl düzenlenen festivalin patlamadan sonra iptal edildiği belirtildi.


Patlamaya, bir satıcının, jeneratöre, düğmesini kapatmadan yakıt koymasının yol açtığı sanılıyor.


Söz konusu festivali geçen yıl yaklaşık 110 bin kişinin ziyaret ettiği kaydedildi. - Ankara


kaynak: haberler.com (http://www.haberler.com/japonya-da-havai-fisek-festivalinde-patlama-4946653-haberi/)


İklim Değişikliği Elmaların Tadını Değiştirmiş


İklim değişikliğinin elmaların tadının değişmesine neden olduğu belirlendi.


http://www.haberler.com/haber-resimleri/262/iklim-degisikligi-elmalarin-tadini-degistirmis-4948262_6525_o.jpg


İklim değişikliğinin elmaların tadının değişmesine neden olduğu belirlendi.


Japonya bilim adamları, Nagano ve Aomori bölgelerinde yetiştirilen ve 1970'den bu yana kayıtları tutulan iki tür elma ağacının özelliklerini inceledi.


Ortalama sıcaklığın artmasıyla (Nagano'da 10 yılda 0,31 derece, Aomori'de 0,34 derece) ağaçların tomurcuklanma ve çiçek açma zamanlarının daha erken olduğu görüldü.


Bu elmaların zamanla asit ve sertliğinde azalma, şeker oranında ise artış olduğu tespit edildi.


Araştırmaya imza atanlardan Toshihiko Sugiura, küresel ısınma devam ederse, elmaların Tat ve yapısındaki değişikliklerin daha da göze çarpabileceğini vurguladı.


Araştırma, "Scientific Reports" dergisinde yayımlandı. - Ankara


kaynak:haberler.com (http://www.haberler.com/iklim-degisikligi-elmalarin-tadini-degistirmis-4948262-haberi/)

panres
22.Ağustos.2013, 18:13
Fukuşima Santralindeki Kriz Büyüyor


Japonya Nükleer Düzenleme Kurumu, Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki durumun son iki yılın en kötü seviyesine çıktığını bildirdi.


http://www.haberler.com/haber-resimleri/173/fukusima-santralindeki-kriz-buyuyor-4964173_2654_o.jpg


Japonya Nükleer Düzenleme Kurumu (NRA), Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki durumun son iki yılın en kötü seviyesine çıktığını bildirdi.
Japon nükleer santral işletmecisi Tokyo Elektrik Enerji Şirketi (TEPKO) ise, santralin depolama tankından yaklaşık 300 ton yüksek derecede radyoaktif suyun Pasifik Okyanusu'na sızdığını açıkladı.
NRA sözcüsü, kurumun santraldaki nükleer risk seviyesini 1. seviyeden 3. seviyeye çıkardı. Uluslararası radyolojik sızıntı ölçeğinde 1. seviye "anormal" durumu temsil ederken 3. seviye "ciddi durum" olduğunu işaret ediyor.
Kabineden Sorumlu Devlet Bakanı Yoshihide Suga yaptığı açıklamada, "Nereden bakılırsa bakılsın, durum içler acısı. Japon hükümeti santraldeki sızıntıyı durdurmak için elinden geleni yapacaktır" dedi.
NRA ise, erimiş nükleer reaktörleri soğuk tutmak için su depolamaya yarayan aynı tür su depolarından da kirli su sızıntısı olabileceğinden şüphelendiklerini ifade etti.
Bu arada Çin hükümeti üzerinden iki yıl geçmesine rağmen Fukuşima Nükleer Santrali'nden hala sızıntı olmasından duydukları şaşkınlığı dile getirdi. Çinli yetkililer, Japonya'da hükümetin santralin durumu ve geleceği hakkında bir açıklama yapması gerektiğini belirtti.
Çin Dışişleri Bakanlığı, "Umuyoruz ki Japon hükümeti Fukuşima santrali felaketi sonrası ortaya çıkan olumsuzluklara bir son vermek için en kısa zamanda harekete geçer" dedi.
Radyasyonun, sızıntının yanında yaklaşık 1 saat kadar duran bir kişiye etkisinin, normal bir nükleer santral çalışanının bir yılda maruz kaldığı radyasyon seviyesinden 5 kat daha fazla olduğu bildirildi.
TEPKO, yıl içinde gerekli önlemleri almadığı ve felaketi örtbas etmeye çalıştığı için birçok eleştirilere maruz kalmıştı.
NRA Başkanı Shunichi Tanaka, TEPKO'nun felaketle başa çıkıp çıkamayacağı konusundaki sorulara, "Bu olay TEPKO'nun sınırlarını biraz aşıyor" cevabını verdi.
Felaketin seviyesini 3'e çıkarmanın, Mart 2011'de Japonya'yı vuran deprem ve tsunaminin etkisiyle santraldeki 3 reaktörün erimesinden bu yana uluslararası nükleer olay ölçeği (INES) kapsamında derecelendirilen en üst seviyedeki alarm olduğu söyleniyor.
2011'de Fukuşima nükleer santralinde patlamalara ve soğutma çalışmalarının durmasına neden olan ve şiddeti Nükleer Olay Ölçeği'nin en yüksek seviyesi olan 7 olarak belirlenen felaketin, Çernobil'den sonra dünyada meydana gelen en kötü ikinci nükleer felaket olduğu bildirilmişti.
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na göre, ölçekteki her bir seviyelik yükseliş felaketin on misli bir yükselişe denk geliyor. Buna göre 3 seviyelik bir uyarı bir santral çalışanın radyasyona maruz kalma limitinin 10 katı olduğunda uygulamaya giriyor.
Bu arada, NRA'nın internet sitesinde yayınladığı belgede "sızan kirli suyun miktarı ve radyasyon seviyesi göz önünde bulundurulduğunda 3. seviyenin şu anki durum için doğru bir derecelendirme olduğu" belirtiliyor.


Radyasyonlu suyun, 50 santim uzağında yaklaşık bir saat kadar duran bir insanda, mide bulantısı ve akyuvarlarda damlalara neden olabilecek kadar tehlikeli olduğu ifade ediliyor. - TOKYO


kaynak (http://www.haberler.com/fukusima-santralindeki-kriz-buyuyor-4964173-haberi/)

panres
14.Eylül.2013, 18:58
Burdur Japonya'da Tanıtım Atağında


Vali Nurettin Yılmaz BAKA Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte heyet olarak JATA Turizm ve Seyahat Fuarı'na katılmak üzere şu anda Japonya'da bulunuyor.


http://www.haberler.com/haber-resimleri/693/burdur-japonya-da-tanitim-ataginda-5058693_4269_o.jpg


Vali Nurettin Yılmaz Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte heyet olarak JATA (Japon Seyahat Acenteleri Birliği) Turizm ve Seyahat Fuarı'na katılmak üzere şu anda Japonya'da bulunuyor.


Pek çok turizm profesyonelini bir araya getirerek karşılıklı iş görüşmelerinin yapıldığı ve katılımcılar açısından ciddi fırsatlar barındıran Asya kıtasının en geniş katılımlı fuarlarından biri olan JATA Fuarı'nda Burdur'un ve Batı Akdeniz'in tarihi, kültürel, mitolojik, geleneksel ve doğal değerlerinin tanıtımını öngören bir çalışma yürütüldüğünü dile getiren Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, Japonya Ticaret seminerlerinde bölgesel düzeyde tanıtım çalışmalarında bulunulduğunu söyledi.


Burdur'un en önemli gelişim dinamiklerinden birisi olan turizmin geliştirilmesi adına her türlü fırsatın değerlendirildiğini dile getiren Vali Yılmaz, bölgenin genel olarak tarihi açıdan tartışılmaz turistik güzelliklere sahip olduğunu, özellikle Sagalassos'un detaylı tanıtımının sağlanması için çaba sarf edildiğini vurguladı. "Tanıtım olmadan turizm olmaz" diyen Vali Yılmaz, Ayrıca, Japonya'daki gıda ihtiyacının % 60'ından fazlasının ithalatla karşılandığı ve özellikle güvenli gıda ürünlerinin Türkiye'den ithal edilmesi yönünde araştırma çalışmaları ve girişimlerin mevcut olduğunu belirterek gerekli ön çalışmaların değerlendirilmesiyle ileride gıda ihracatı ile ilgili de fırsatların değerlendirilebileceğini sözlerine ekledi.
12-15 Eylül tarihleri arasında açık olan JATA Turizm ve Seyahat Fuarına geçen sene 156 ülke katılmış ve fuar 125.989 kişi tarafından ziyaret edilmişti.


kaynak (http://www.haberler.com/burdur-japonya-da-tanitim-ataginda-5058693-haberi/)

John Lemon
14.Eylül.2013, 20:35
Yalnız Japonyada "Baka" isimli bir şirket tanıtmak biraz sakat olabilir :D

panres
15.Eylül.2013, 12:45
Çinli İnciri Yemeğe Koydu, İhracat Patladı


Türkiye'nin 3 yıl önce 200 ton kuru incir gönderdiği Çin'e geçen sezon 2 bin ton incir gitti, ülkede yemeklerde de kullanılan ürüne talebin bu yıl da artacağı belirtildi Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Gabay: "Çin'in tüketimi bu hızla artarsa yeni üretim alanları açmak durumunda kalacağız" "Hindistan ve Japonya da Türk incirini keşfetti, bu ürünün geleceğini parlak görüyoruz"


http://www.haberler.com/haber-resimleri/853/cinli-inciri-yemege-koydu-ihracat-patladi-5058853_4346_o.jpg


TOLGA ALBAY - Türkiye'nin ihracatında lider konumda olduğu kuru incirde Uzakdoğu ülkelerinin talebindeki patlama dikkat çekiyor. 3 yıl önce 200 ton ürünün gönderildiği Çin'e geçen sezon 2 bin ton incir gönderildi. Çin ve Hindistan'da yemeklerin içine de konan incire talebin bu hızla devam etmesi halinde yeni üretim alanlarının devreye alınması gerekiyor.


Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Menaşe Gabay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yıllık 60 bin tonluk ihracatıyla kuru incirde piyasa belirleyici ülke ve başka hiçbir ülkede bu kalitede ürün çıkmaması nedeniyle bu alanda rakipsiz konumda olduğunu söyledi.


Gabay, yıllık 200 milyon dolar seviyesinde gelir elde edilen bu ürünün diğer tarım ürünlerine göre daha iyi pazar koşullarına sahip olduğunu belirtti.


Kuru incirin geleneksel olarak Avrupa ülkelerinde tüketildiğini, doğu ülkelerinde ise İran'ın küçük, sert ve daha tatsız olan kuru incirinin bir miktar tüketiminin bulunduğunu anlatan Gabay, son dönemde alternatif pazar oluşturmak amacıyla Japonya, Çin, Hindistan ve Rusya gibi ülkelerde tanıtım kampanyaları düzenlendiğini anlattı.


Tanıtımlar sayesinde bu pazarlarda ihracatın artışa geçtiğini ifade eden Gabay, kuru incir satılan ilk 10 ülke arasına Japonya, Çin ve Rusya'nın da dahil olduğunu kaydetti.


Bu pazarlardan en dikkat çekici sıçramanın Çin'de gerçekleştiğine dikkati çeken Gabay, şöyle konuştu:


"Fransa, Almanya ve İtalya, yaptığımızın ihracatın yüzde 30'una yakınını alıyor. Bunun yanında tüm AB ülkelerine incir gidiyor. Ancak son yıllarda Çin'in iddialı biçimde büyüdüğünü görüyoruz. Çok önemli bir pazar haline gelmeye başladı. 3 sene önce 200 tonla başlayan Çin pazarı, geçen sene 800 tona ulaştı, bu sezon 2 bin tonu geçti. Gelecek sezon belki 3 bin tonu bulabilecektir. Çinliler, bu ürünü kuru meyve olarak tüketmenin yanında yemeklerde de kullanıyor. Çin gibi Hindistan'da da bir çok yemeğin yapımında bu ürün kullanılıyor. Ayrıca inciri sıcak suyun içine koyarak içecek şeklinde de tüketiyorlar. Bu pazardan çok umutluyuz. Çin'in talebi bu hızla artarsa yeni ekim alanlarını devreye sokacağız."


İncirin Aydın ve İzmir'de 350-700 metre arasındaki rakımlarda, orman arazisi olmayan bağlarda yetiştiğini, üretim alanının kısıtlı olması nedeniyle rekoltenin belli bir seviyede kaldığını belirten Gabay, 10 yıl önce değerinin çok düşük olması nedeniyle ovalardaki bahçelerin bozularak farklı ürünlere açıldığını ifade etti.


Bugün kuru incirin üreticiden kilogramı 4,5 liradan alındığını, en değerli tarım ürünleri arasına girdiğini dile getiren Gabay, "Dünyada toplam incir ihracatı 75-80 bin ton. Bunun yüzde 68'ini Türkiye yapıyor. Şimdilik üretimi artırma yönünde bir planlama yok. Pazarlar tam olarak gelişmeden üretimi artırarak fiyat dengesini bozmak istemiyoruz" diye konuştu.


Aflatoksin sorunu


Gabay, incir ihracatında önemli bir sorun olan aflatoksin konusunda bu yıl daha sorunsuz bir sezon beklediklerini söyledi.


Aflatoksinin doğanın oluşturduğu bir küf olduğunu, bunun oluşumunun tamamen önüne geçilemeyeceğini ancak üretimin her aşamasında sıkı kontroller yaparak etkisinin azaltılabileceğini belirten Gabay, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Geçen yıl aflatoksin konusunda sıkıntılı bir sezon yaşadık. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile güzel bir eğitim çalışması yapıldı. Ürünü daldan toplayandan bunu fabrikaya getiren ve işleyip ihraç edene kadar herkes aflatoksine karşı eğitildi. Neticelerini alacağımız bir sezon olacak. Aslında aflatoksin nedeniyle ihracattan dönen ürün miktarı fazla değil. Sezonda 100 ton ürün 60 bin tonluk ihracat içinde çok önemsiz bir rakamdır. Ancak bu dikkat çekiyor, ürünün imajını olumsuz etkiliyor."


Fuarla tanıtılıyor


Öte yandan Sincan Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de düzenlenen 3. Çin Eurasia Fuarı'na katılarak kuru incir, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve antep fıstığının tanıtımını yapan Kuru Meyve Tanıtım Grubu'nun Çinliler'in yoğun ilgisiyle karşılaştığı bildirildi.


Kuru Meyve Tanıtım Grubu Başkanı Eli Alharal, Çin genelinde özellikle kuru incire artan bir talep olduğunu, son 4 yılda bu ülkeye gönderilen kuru incir miktarının 4 kat arttığını, fuarda yapılan tadımlarda da büyük beğeni kaydedildiğini ifade etti. - İzmir
kaynak (http://www.haberler.com/cinli-inciri-yemege-koydu-ihracat-patladi-5058853-haberi/)
Japonya 'Ucuz' Roketini Fırlattı


Japonya, Epsilon adlı yeni nesil uydu taşıyıcı roketini başarıyla fırlattı. Epsilon'un yolculuğu daha önce iki kez ertelenmişti.


http://www.haberler.com/haber-resimleri/555/japonya-ucuz-roketini-firlatti-5060555_o.jpg


Japonya, Epsilon adlı yeni nesil uydu taşıyıcı roketini başarıyla fırlattı. Epsilon'un yolculuğu daha önce iki kez ertelenmişti. Taşıyıcı roketin fırlatılışı 27 Ağustos'ta kontrol merkezindeki bilgisayarlardan birinde yaşanan arıza nedeniyle fırlatmaya saniyeler kala iptal edilmişti.


Japonya Uzay Araştırmaları Dairesi Jaxa bu tarihten beş gün önce de geri sayımı teknik arıza nedeniyle ileri bir tarihe ertelemişti.


Epsilon H2A'dan bu yana Japonya'da geliştirilen ilk yeni roket olma özelliğini taşıyor. Epsilon 24 metrelik boyuyla H2A'nın yarı büyüklüğünde.


Epsilon'un en önemli özelliği maliyeti…H2A'nın maliyeti 90 milyon euroyu bulurken, Epsilon'un Japonya'ya maliyeti yaklaşık 30 milyon euro.


Japonya Uzay Araştırmaları Dairesi'nin verdiği bilgilere göre Epsilon bunun dışında kendi fırlatılışını gözetleyebilme yetisine sahip bir yapay zekayla donatılmış ilk roket olma özelliğini de taşıyor. H2A tipi bir roketi fırlatmak için yaklaşık 150 kişilik bir uzman ekibine ihtiyaç duyulurken, Epsilon'un iki dizüstü bilgisayarla yönetilen fırlatılışı sırasında sadece 8 uzman görev yaptı.
kaynak (http://www.haberler.com/japonya-ucuz-roketini-firlatti-5060555-haberi/)

panres
16.Eylül.2013, 22:50
Japonya'da Tayfun Etkisini Sürdürüyor


İki kişi öldü, çok sayıda yaralı var Yüzbinlerce ev boşaltıldı Fukuşima nükleer santralinde tedbirler artırıldı


http://www.haberler.com/haber-resimleri/243/japonya-da-tayfun-etkisini-surduruyor-5066243_8378_o.jpg


Japonya'da etkili olan Man-yi tayfununda iki kişinin hayatını kaybettiği, en az 100 kişinin yaralandığı bildirildi.


Daha çok Miyako kentini etkisi altına alan tayfunun turistlerin rağbet ettiği Kyoto'nın bazı bölgelerinde de sellere neden olduğu, Katsura Nehri'nin taşması sonucu yalnızca kent merkezinde 260 bin kadar kişiden evlerini boşaltmalarının istendiği belirtildi.


Japon yetkililer, ülke genelinde yüzbinlerce kişinin evlerini boşaltmak durumunda kaldığını vurgularken, başkent Tokyo ve civarında da bazı uçak ve tren seferlerinin durdurulduğu bildirildi.


Başbakanlıktan yapılan açıklamada, olayı daha yakından izlemek ve arama-kurtarma çalışmalarını koordine edebilmek amacıyla kriz masası oluşturulduğu duyuruldu.


Tayfun yüzünden ülkenin batı ve orta kesimlerinde çok sayıda evin sular altında kaldığı ve evlere elektrik verilemediği belirtilmişti.


Ülkede 2011'de meydana gelen deprem ve tsunamiden etkilenen Fukuşima Daiçi nükleer santralinde de önlemler alındığı belirtildi. Tokyo'ya 250 kilometre mesafedeki santralde, tanklardan sızan radyasyonlu suyun etrafa yayılmaması için çalışmalar sürüyordu. - Ankara
kaynak (http://www.haberler.com/japonya-da-tayfun-etkisini-surduruyor-5066243-haberi/)

panres
21.Eylül.2013, 18:09
Olimpiyatların evsahibi Tokyo'da işler karıştı!


http://cdn1.cnnturk.com/handlers/file.ashx?FileID=723723&Width=292&Height=0&BlackWhite=False&Quality=80


İstanbul'u finalde geçerek 2020 Olimpiyat oyunlarına evsahipliği hakkını kazanan Tokyo'da işler karıştı. Başbakan Shinzo Abe oylama öncesinde Olimpiyat komitesi üyelerine Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki durumun kontrol altında olduğunu garanti etmişti. Tokyo Belediye Başkanı, Başbakan'ın sözlerini yalanladı.


Fukuşima nükleer santrali... Tokyo'nun olimpiyat adaylığı önündeki en büyük engellerden biriydi. Radyasyon sızıntısı olimpiyat komitesi üyelerini endişelendiriyordu.


Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Buenos Aires'te 7 Eylül'deki oylama öncesinde yaptığı konuşmada üyelere garanti verdi. Fukuşima ile ilgili bir tehlike yoktu.


Etkileyici konuşmanın ardından oylama yapıldı ve Tokyo finalde İstanbul'u geçerek 2020 Yaz Olimpiyat Oyunlarını düzenleme hakkını elde etti.


Aradan iki hafta geçti. Tokyo Belediye Başkanı'ndan gelen açıklamalar herkesi şaşırttı. Naoki Inose, Başbakan'ın o gün doğruyu söylemediğini itiraf etti:


"Başbakan Buenos Aires'te yaptığı konuşmada durumun kontrol altında olduğunu söyledi. Ancak o an durum tamamen kontrol altında değildi. Burada önemli olan onun gelecekte bunu yapacağına dair iradesini sergilemesidir.


Abe yardım sözünü verdikten sonra ülke dışında yıkıcı söylentiler ortaya çıktı, onun yorumları bunları sonlandırdı. Ancak gerçekte sorunu içimizde çözme işi şimdi başlıyor."
kaynak (http://www.cnnturk.com/2013/dunya/09/21/olimpiyatlarin.evsahibi.tokyoda.isler.karisti/724292.0/index.html)


Nintendo'nun Babası Dünyaya Veda Etti


Dünyaca ünlü oyun konsol markası Nintendo'nun bir önceki CEO'su Yamauçi Hiroshi, geçtiğimiz gün vefat etti.


Dünyaca ünlü oyun konsol markası Nintendo'nun bir önceki CEO'su Yamauçi Hiroshi, geçtiğimiz gün vefat etti.


Japon iş dünyasının duayenlerinden biri daha dünyaya veda etti. Japon teknolojisini arkasına alıp uluslararası bir markanın doğmasına öncülük eden Yamauçi Hiroshi, Kyoto şehrinde kanser hastalığı sebebiyle tedavi gördüğü hastanede vefat etti. 2002 yılına kadar 50 yıldan fazla süreyle Nintendo'nun CEO'luğunu yapan Hiroshi'nin ölümü Nintendo ailesini yasa boğdu.


Hiroshi, her ne kadar koltuğu 2002 yılında şu anki CEO İwata Satoshi'ye bıraksa da, sahip olduğu yüzde 10'luk ortaklık ile şirkete yön vermeye devam ediyordu. Sahip olduğu yaklaşık 8 milyar dolarlık serveti ile Japonya'nın önde gelen zenginlerinden sayılan Hiroshi, Nintendo'nun Wii adlı yeni oyun konsolunu çıkarmasına ise fikir babalığı yapmıştı.
kaynak (http://www.haberler.com/nintendo-nun-babasi-dunyaya-veda-etti-5089106-haberi/)

panres
25.Eylül.2013, 21:36
Japonya'da Türk Rüzgarı Esti


Dünyanın en önemli ve Asya'nın en büyük turizm ve seyahat fuarlarından olan "Jata 'Tabihaku' Travel Showcase 2013" fuarı 49.defa kapılarını açtı.12-15 Eylül 2013 tarihleri arasında Japonya'nın başkenti Tokyo'da Tokyo Big Sight East Exhibition...


http://www.haberler.com/haber-resimleri/713/japonya-da-turk-ruzgari-esti-5101713_o.jpg


Dünyanın en önemli ve Asya'nın en büyük turizm ve seyahat fuarlarından olan "Jata 'Tabihaku' Travel Showcase 2013" fuarı 49. defa kapılarını açtı.


12-15 Eylül 2013 tarihleri arasında Japonya'nın başkenti Tokyo'da Tokyo Big Sight East Exhibition Hall'da gerçekleştirilen fuar, 1964 yılından bu yana kesintisiz olarak her yıl düzenleniyor. Türkiye'nin de temsil edildiği fuarda Balıkesir'in tanıtım standı Japonların yoğun ilgisiyle karşılaştı.


Balıkesir Valisi Ahmet Turhan başkanlığındaki heyet Balıkesir'in destinasyon olarak tanıtımı için Tokyo'daki fuara katıldı. Heyette Vali Turhan ile birlikte İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Abdullah Soykan, Müdür Yardımcısı İlkay Karaağaç, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Genel Sekreteri Ekrem Özşen, Koordinatör Haluk Aksu, birim başkanı Serpil Yıldız, İl Genel Meclisi Başkanı (İGM) Ramazan Bahçavan ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hüseyin Deniz yer aldı. Fuarın açılışından önce Tokyo Büyükelçisi Serdar Kılıç Türkiye'den fuar için gelen Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Ordu Valisi Kenan Çiftçi, Burdur Valisi Nurettin Yılmaz ile GKMA, BAKA, Karacadağ Kalkınma Ajansları yetkililerini ve heyetlerde yer alan İl Genel Meclisi Başkanlarını kabul etti. Daha sonra Büyükelçi Kılıç, Balıkesir Valisi Ahmet Turhan ve heyettekiler Tokyo Camisinde Yunus Emre Enstitüsü Tokyo Kültür Merkezi tarafından organize edilen ve Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın desteği ile gerçekleştirilen etkinliğe katıldılar.


Asya'nın en büyük turizm ve seyahat fuarı olan JATA'ya 154 ülkeden 730 şirket, organizasyon, kurum ve kuruluş, 131 bin turizm profesyoneli ve ziyaretçinin katıldığı bildirildi. Fuarın profili; Kıtalar, ülkeler, turizm destinasyonları, acenteler, tur operatörleri, turizm ve tanıtma sektörü basın ve medyası, satın alıcılar ve turizm tedarikçileri tarafından oluşturuldu. Fuarın açılışında Türkiye stantlarını gezen Tokyo Büyükelçisi Serdar Kılıç, Balıkesir standında Vali Ahmet Turhan'ı kutlayıp, teşekkür etti. Büyükelçi Kılıç, "Katılımınız Türkiye standını renklendirmiş ve Türkiye'nin Japon turistler nezdinde cazip bir turizm güzergahı olmasına büyük katkı sağlamıştır. Fuar esnasında yaptığınız görüşmeler, kurduğunuz bağlantılar ve geleceğe yönelik verdiğiniz kararlarla fuara katılım etkinliğinizin olumlu sonuçlarını en kısa sürede göreceğinizi umut ediyorum" dedi.


Balıkesir Valisi Ahmet Turhan Tokyo Büyükelçisi Serdar Kılıç'a el dokuması Yağcıbedir halısı hediye etti. Türkiye standının diğer bileşenlerini de gezen Vali Ahmet Turhan, standın gerek yerleşim gerekse tüm turizm ögelerinin tanıtımına yer vermesi anlamında son derece başarılı bulduğunu belirtip emeği geçenleri kutladı. JATA fuarı 15 Eylül Pazar günü sona erdi. Sadece son iki günü halka açılan fuarda Türkiye, 126 metrekarelik alanda temsil edildi. Japonya Kültür Müşavirliği, kültür turizminin önemine vurgu yapmak üzere Türkiye'nin kültürel unsurlarını standa taşıdı. Türkiye standının fuarda bu yılki ana teması Efes antik kenti oldu. Fuarda Balıkesir tüm doğal, tarihi, kültürel ve turistik değerlerinin Japonca hazırlanmış materyaller ile tanıtıldı. Türkiye standında Kültür Ataşeliğinin organizasyonuyla Japonya'da faaliyet gösteren firmalardan Japonya'nın en büyük 2. tur operatörü HIS Co. Ltd., JTB World Vacations, Inc., Hankyu Travel, Toruko Euro Tours, Nippon Travel Agency'ye bağlı JATS Co., Ltd., Türkiye'den Güder Tour temsilciliği de yapan Zencalada Co., Ltd. ve Kawamura-Tooru Office Co., Ltd. ile de görüşmeler yapıldığı bildirildi. Daha önceki Zürih Expo Turizm (İsviçre) ve Götebourg Uluslararası Turizm ve Seyahat (İsveç) fuarlarında olduğu gibi görüşme yapılan Japon seyahat acentaları Balıkesir'e belli bir program dahilinde davet edildi.


Öte yandan, fuar öncesi ve sonrasında Balıkesir Valisi Ahmet Turhan ve beraberindeki heyet; Japonya ve Güney Kore'de Japon Dış Ticaret Teşkilatı (The Japan External Trade Organisation-JETRO) başta olmak üzere, çok sayıda yatırımcı kuruluş ile karşılıklı ticaret ve yatırımı desteklemek için görüşmeler yaparak bilgi alışverişinde bulundu. - BALIKESİR
kaynak (http://www.haberler.com/japonya-da-turk-ruzgari-esti-5101713-haberi/)

panres
15.Kasım.2013, 23:09
Türkiye'den Japonya'ya Proje
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesince Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle 2006 yılından bu yana yürütülen ilkokul 4. ve 5. sınıf öğrencilerine yönelik "Spor kültürü ve olimpik eğitim projesi" Jap...
İSMİHAN ÖZGÜVEN - Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin "Kültür ve olimpik eğitim komisyonu" tarafından Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle 2006 yılından bu yana yürütülen ilkokul 4. ve 5. sınıf öğrencilerine yönelik "Spor kültürü ve olimpik eğitim projesi" Japonya'dan ilgi gördü.


Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu Başkanı Bilal Porsun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 17 Şubat 2006'da başlayan projenin çok güzel ilerlediğini ve çocuklardan büyük ilgi gördüğünü söyledi.


Proje kapsamında genç nesillere erken yaşta spor kültürü edindirmeyi amaçladıklarını ifade eden Porsun, projenin akademisyenler ve çocuk psikologları tarafında da çok beğenildiğini kaydetti.


Projenin Türkiye'nin yanı sıra Japonya'dan da büyük ilgi gördüğünün altını çizen Porsun, şöyle devam etti:


"Proje kapsamında bugüne kadar 26 ilde Maskot Oli eşliğinde yüzlerce çocuğa spor kültürü, olimpiyat oyunları, fair play, sağlıklı beslenme ve çevre duyarlılığı konusunda interaktif eğitim verdik. Akademislenler ve çocuk psikolgları tarafından da desteklenen projemiz Japonya'nın da ilgisini çekti. Japonya'dan yetkililer, bu projeyi ülkelerinde uygulamak için istediler. Biz de fair play çerçevesinde projeyi Japonya'ya ücretsiz olarak verdik. Japonya bu projeyi kendi ülkesine göre uyarlayacak ve oradaki çocuklara, Türkiye'de yapılmış ve uygulanan bir projeyle olimpiyat oyunları, felsefesi, fair play ruhu, sağlıklı beslenme ve çevre duyarlılığı konusunda interaktif anlatımlar gerçekleştirilecek."


Spor kültürü ve olimpiyat felsefesini özümsemiş bilinçli gençlik yetişmesi için öncülük ettiklerini vurgulayan Porsun, geçen yıl yaptıkları sunumlara 3 bin 400 öğrencinin katıldığını, bu yıl hedeflerinin 4 bin öğrenci olduğunu anlattı.


Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin projeye yılda 30 bin dolar yardımda bulunduğunu bildiren Porsun, bunun yetersiz kaldığına ve projede hiçbir Türk sponsorun olmadığına dikkati çekti.


Porsun, gelecek yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında projenin dünya çocuklarının da yer alacağı 10 bin çocukla uygulanacak olmasının kendilerini heyecanlandırdığını sözlerine ekledi. - Hatay
kaynak (http://www.haberler.com/turkiye-den-japonya-ya-proje-5310692-haberi/)

panres
17.Kasım.2013, 23:10
http://www.haberler.com/haber-resimleri/116/turkler-japonca-konusmak-icin-yaristi-5319116_o.jpg


Türkler Japonca Konuşmak İçin Yarıştı


Ankara Japonca konuşarak yarışan 20 kişi izleyenlere keyifli anlar yaşattı.Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi'nde bu yıl 22.kez düzenlenen Ankara Japonca Yarışması'nda Türk-Japon Vakfı Başkanı Prof.Dr.C.Tayyar Sadıklar ile Japonya Büyükelçisi...


Ankara Japonca konuşarak yarışan 20 kişi izleyenlere keyifli anlar yaşattı.
Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi’nde bu yıl 22. kez düzenlenen Ankara Japonca Yarışması’nda Türk-Japon Vakfı Başkanı Prof. Dr. C. Tayyar Sadıklar ile Japonya Büyükelçisi Yutaka Yokoi da hazır bulundu.
Takdim konuşmalarının ardından 20 yarışmacı, 10’ar kişilik gruplar halinde A ve B kategorisinde sahneye çıkarak, Japonca yeteneklerini jüri üyelerine sergiledi.
Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen Japonca yarışmacıları, jüri üyelerinin sorularına da Japonca cevap verdi.
Katılımcılardan bazıları akıcı bir şekilde konuştu, kimi de bazı bölümlerde hata yaptı. Konuşmacılar, Japonca eğitiminin kazandırdığı becerilerini sergiledi.
Jüri ve salondaki izleyicileri de içine çeken çok ilginç konular ve hevesli anlatım biçimleri sayesinde keyifli anlar yaşandı.


JAPONCA SEVDALILARI YARIŞTI


‘Bir sonraki dileğim’ başlıklı bir konuşma yapan Utku Aksoy isimli yarışmacı, 11 yaşında ilgi duyduğu animasyonlar sayesinde Japonca öğrenmeye başladığını anlattı.
Annesinin yazdırdığı bir kursta Japoncasını ilerlettiğini anlatan Aksoy, “Şimdi Erciyes Üniversitesi’nde Japon Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyorum. Hiç Japonya’ya gitmedim. Birinci olursam Japonya seyahati kazanacağım.” dedi.
‘Sevdiğim insanla başlayan değişimim’ başlıklı konuşma yapan Tuba Büşra Yalçın da küçükken gördüğü bir fotoğraftaki çizgi film karakterlerine ilgi duyması sebebiyle Japonca öğrenmeye başladığını ifade etti. Japoncasını ilerlettiğini ve şuan Erciyes Üniversitesi’nde Japon Dili ve Edebiyatı bölümü 3. sınıfa devam ettiğini söyleyen Yalçın, bu sayede bir çok ilginç yönü bulunan Japon kültürünü tanıma imkanı bulduğunu dile getirdi.
yarışmada dereceye girenlere Japonya uçak biletleri ile Japonca öğrenmeyi destekleyen hediyeler verildi. kaynak (http://www.haberler.com/turkler-japonca-konusmak-icin-yaristi-5319116-haberi/)

panres
28.Kasım.2013, 15:49
http://www.haberler.com/haber-resimleri/285/yeni-iphone-lar-japonya-da-satilan-telefonlar-5363285_o.jpg


Yeni İphone'lar Japonya'da Satılan Telefonların %76'sını Oluşturuyor
Kantar'ın yayınladığı son raporlara göre Ekim ayında Japonya'da satılan akıllı telefonların %76'sını yeni iPhone'lar oluşturuyor.


Furkan Yaldız - - Yıl içerisinde tüketicilerin beğenisine sunduğu yeni amiral gemisi iPhone 5S ve orta seviye modeli iPhone 5C ile satış rekorlarına imza atan Apple, Japonya'da da oldukça belli bir kitleye sahip. Araştırma şirketi Kantar'ın yayınlamış olduğu son raporlara göre, ekim ayında Japonya'da satılan akıllı telefonların %76'sını yeni iPhone'lar oluşturuyor.


Yeni iPhone'ların (iPhone 5S ve 5C) Japonya'da böyle bir satış rakamına ulaşmasının ardında ise NTT DoCoMo'nun yer aldığı belirtiliyor. Uzun zaman sonra Apple ve NTT DoCoMo işbirliği sayesinde iPhone'lar popüler operatör tarafından satışa sunuldu. Ekim ayında gerçekleşen söz konusu rakamın %61'i ülkenin en büyük taşıyıcılarından NTT DoCoMo aracılığıyla gerçekleşiyor. Birçok renk seçeneğine sahip olan iPhone 5C'nin toplam rakamlara ne kadar katkıda bulunduğu bilinmiyor, ancak iPhone 5C'ye olan düşük taleplerden dolayı iPhone 5S'in büyük rol oynadığı tahmin ediliyor.kaynak (http://www.haberler.com/yeni-iphone-lar-japonya-da-satilan-telefonlarin-76-5363285-haberi/)
http://www.haberler.com/haber-resimleri/655/osmaniye-belediyesi-nden-dev-altyapi-projesi-5363655_o.jpg


Osmaniye Belediyesi'nden Dev Altyapı Projesi
Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı yetkilileri, Osmaniye Belediyesi'nin dev altyapı projesi için Osmaniye'ye gelerek, Belediye Başkanı Kadir Kara ile durum değerlendirmesi yaptı.
Bu dev projenin ön fizibilite toplantısının geçtiğimiz...
Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı yetkilileri, Osmaniye Belediyesi'nin dev altyapı projesi için Osmaniye'ye gelerek, Belediye Başkanı Kadir Kara ile durum değerlendirmesi yaptı.


Bu dev projenin ön fizibilite toplantısının geçtiğimiz günlerde Ankara'da yapıldığını belirten Başkan Kadir Kara, "Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve İlbank arasındaki anlaşma ile 'Belediye Kanalizasyon Şebeke ve Atıksu Arıtma Tesislerinin Geliştirilmesi Projesi' kapsamında Osmaniye'ye 600 km kanalizasyon ile 40 km yağmursuyu hattı döşenecek. Osmaniye'deki Suriyeli sığınmacıların durumunu incelemek için ilimize gelen Japonya'nın Türkiye Büyükelçisi Yutaka Yokoi ile birlikte JICA Türkiye Ofisi Başkanı Akio Saito ve yetkilileri de Osmaniye'ye geldi. Japonya Büyükelçisi ve JICA Türkiye Ofisi Başkanı Akio Saito ile öğle yemeğinde bir araya gelerek, proje ile ilgili bilgi alışverişinde bulunduk" dedi. Başkan Kara, Japon kredisi ile Osmaniye'nin tüm altyapı sorununun tamamen çözüleceğini, yemekli toplantının oldukça verimli geçtiğini söyledi.


JICA Türkiye Ofisi Başkanı Akio Saito da, İlbank aracılığı ile Belediye Kanalizasyon Şebeke ve Atıksu Arıtma Tesislerinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Osmaniye Belediyesi ile yakın bir zamanda imzaların atılarak finansman desteği sağlanacağını söyledi.


Osmaniye Öğretmen Evi'nde düzenlenen yemeğe Japonya'nın Türkiye Büyükelçisi Yutaka Yokoi, Belediye Başkanı Kadir Kara, JICA Türkiye Ofisi Başkanı Akio Saito, Danışman Miyuki Konnai, Tercüman Bayza Nur Yörükoğlu ve diğer yetkililer katıldı. Yemek sonrası Başkan Kadir Kara, misafirlerine çeşitli hediyeler taktim etti. - OSMANİYE Kaynak (http://www.haberler.com/osmaniye-belediyesi-nden-dev-altyapi-projesi-5363655-haberi/)

panres
18.Aralık.2013, 19:23
4K tabletten kötü haber!


Merakla beklenen, 4K çözünürlüklü ve Windows'lu dev tabletten ilk kötü haber geldi!


http://www.haberler.com/haber-resimleri/843/4k-tabletten-kotu-haber-5436843_o.jpg
Panasonic'in merakla beklenen 20" Windows 8.1 4K tableti için bir kaç ay daha beklemek gerekecek. Firma Toughpad 4K UT-MB5'in, daha önceki açıklamaların aksine, Ocak ayında çıkmayacağını duyurdu.


Japan Times'a göre ABD ve Japonya için tablet Şubat ortasında piyasaya sürülecek. Bu gecikmenin nedeni olarak da cihazda diğer cihazların radyo dalgalarını etkileyebilecek bir sorunun bulunması olduğu öne sürüldü. Panasonic'in cihazın içindeki bazı parçaları ve belki de bu yüzden tasarımı değiştirmesi gerekebilir.


3.840 x 2.560 çözünürlüğe sahip 20 inç tablet, şu anda 5.999 dolar fiyat etiketine sahip olacak gibi görünüyor. Bu tabii ki ABD fiyatı, Türkiye'yi düşünemiyoruz bile... Windows 8.1 Pro ile gelecek cihazda Intel Core i5 1.9 Ghz işlemci, 8 GB RAM ve 256 GB SSD bulunacak. Aynı zamanda NVIDIA GeForce GT 745M ekran kartına sahip olacak cihazda 2GB VRAM ve 720p webcam bulunuyor.


Magnezyum alaşım çerçeveden oluşan tablet fiber glass kasayla gelecek ve 1 metreden düşüşe dayanabilecek.


kaynak (http://www.haberler.com/4k-tabletten-kotu-haber-5436843-haberi/)
Japonya Çin'e Karşı Silahlanıyor


Japonya, Doğu Çin Denizi'nde gerilim yaşadığı Çin'e karşı büyük bir atak yaptı.


http://www.haberler.com/haber-resimleri/539/japonya-cin-e-karsi-silahlaniyor-5435539_o.jpg


Japonya, Doğu Çin Denizi'nde gerilim yaşadığı Çin'e karşı büyük bir atak yaptı. Japonya hükümeti, gelecek beş yıl için askeri harcamalarını artırma kararı aldı. Japonya, Çin'in kasım ayında Doğu Çin Denizi'nde hava savunma sahası ilan etmesine, savunma bütçesini artırarak misilleme yaptı. Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve kabinesi salı günü gelecek beş yıl için bütçeden savunmaya ayrılan payın yüzde 2,6 dolayında artırılarak 24 trilyon 700 milyar yene (174 milyar euro) çıkartılmasını kararlaştırdı.


Tokyo yönetimi bu kapsamda, insansız hava araçları, savaş botları, füze imha sistemi ve hem kara hem de suya inebilen uçak satın almayı hedefleniyor. Japonya, yeni askeri stratejisinde, havada, karada ve sudaki işgallere karşı savunma yapabilmek için tüm güçlerin birleştirileceğini açıkladı. Tokyo yönetimi ayrıca Pekin'in tehlikeli bir yolda ilerlediğini vurgulayarak, bunun beklenmedik acil durumlara yol açabileceğini belirtti.


Çin'in hızlı silahlanması Japonya'yı korkutuyor


Geçen yıl göreve gelen Japonya Başbakanı Abe'nin öncelikli hedefi, ülke ekonomisini canlandırmak. Ancak Abe, Çin'in hızlı silahlanma faaliyetleri nedeniyle askeriyeyi de güçlendireceğini açıklamıştı. Japonya anayasasında, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ülkenin savaşa girmeyeceği, bir ordusu ya da deniz kuvvetleri olmayacağı yer alıyor. Ancak Abe, bir adım daha atarak, Japonya'nın denizaşırı ülkelerde askeri varlık gösterme ve müttefiklerine destek sağlama yasağını kaldırmayı hedefliyor.


Pekin yönetimi, Tokyo'nun kararına sessiz kalmayarak, yeni askeri stratejiyi eleştirdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin'in Japonya'nın askeri stratejisini ve siyasi yönelimini yakından takip edeceği açıklandı. Pekin yönetimi, Doğu Çin Denizi'ndeki faaliyetlerine karşılık Japonya'nın izansız eleştirilerinin ve Çin'in bir tehdit oluşturduğuna dair mübalağalarının gizli sebepleri olduğuna dikkat çekti.


Japonya sadece askeri stratejilerini güçlendirmekle kalmadı aynı zamanda müttefiki ABD ile de işbirliğini artırdı. Zira Japonya'nın askeriyeye ayıracağı bütçeden en fazla Amerikan şirketlerinin fayda sağlayacağı tahmin ediliyor.


kaynak (http://www.haberler.com/japonya-cin-e-karsi-silahlaniyor-5435539-haberi/)

panres
19.Aralık.2013, 14:34
Türk El Sanatlarını Öğrenmek İçin Türkiye'ye Yerleşti


Japon ev hanımı Kanako Sasaki, Türk el sanatlarını öğrenmek için 1 yıllığına Türkiye’ye yerleşti.


http://www.haberler.com/haber-resimleri/144/turk-el-sanatlarini-ogrenmek-icin-turkiye-ye-5444144_o.jpg


Japon ev hanımı Kanako Sasaki, Türk el sanatlarını öğrenmek için 1 yıllığına Türkiye'ye yerleşti. Eşini ve ailesini Japonya'da bırakarak Türkiye'ye yerleşen Sasaki, ülkesine döndüğünde Türk el sanatlarını yaymak için kurs açacak.


Japon ev hanımı Kanako Sasaki(32), gezmek için gittiği Almanya'da bir Türk restoranında yediği kebabı çok beğenince, ülkesine döndüğünde Türkiye ile ilgili araştırma yapmaya başladı. Bu araştırmalar sırasında Türk el sanatlarından tel kırma ve iğne oyasıyla tanışan Sasaki'nin merakı her geçen gün arttı. Japonya'da 2 yıl boyunca Türkçe eğitimi alan Sasaki, zaman zaman tatil için Türkiye'ye geldi. Tanıştığı Türk kadınlarından da el sanatlarıyla ilgili destek gören Sasaki, kursa gitmek için Türkiye'ye yerleşmeye karar verdi. Her şeyin Almanya'da yediği Türk yemeğini beğenmesiyle başladığını anlatan Sasaki, "Ben el işini çok seviyorum. Almanya'ya gittiğimde ilk defa Türk yemeği yedim. O zaman çok hoşuma gitmişti. Bu yüzden Türkiye'ye ilgi duydum. Ondan sonra Türkiye'nin el sanatlarıyla karşılaştım. Daha sonra Türkiye'ye gezmeye geldim. Bu sürede kadınlarıyla tanıştım. Türkiye'de el sanatları kurslarının olduğunu duydum. Bu yüzden Türkiye'de kursa gelmeyi düşündüm. İnternetten en iyi tel kırma ve el oyası kursu nerede diye araştırdım. İSMEK'i buldum ve buraya geldim" dedi.


Yaklaşık 2 aydır Türkiye'de yaşadığını dile getiren Sasaki, 1 yıl Türkiye'de kalacağını söyledi. Eşini ve ailesini Japonya'da bırakarak Türkiye'ye yerleşen Kanako Sasaki, "Ben sadece el işi öğrenmek için geldim. Eşim de bu durumdan çok mutlu. Hergün internet üzerinden eşimle ve ailemle görüşüyorum" dedi.


Türk kadınlarının çok nazik olduğunu dile getiren Sasaki, "Bana çok yardım ediyorlar. Onlara çok teşekkür ederim" şeklinde konuştu. Japonya'da çalışmadığını ve ev hanımı olduğunu sözlerine ekleyen Sasaki, "Döndükten sonra Türkiye'nin el sanatlarını yaymak için çalışacağım. Bir kurs açarak Türkiye'nin kültürünü Japon kadınlara göstermek ve yaymak istiyorum" diye konuştu. - İstanbul
kaynak (http://www.haberler.com/turk-el-sanatlarini-ogrenmek-icin-turkiye-ye-5444144-haberi/)
Tokyo Valisi Inose, Rüşvet İddiaları Nedeniyle İstifa Etti


Tokyo Valisi Naoki Inose, hastane şirketinden para aldığının ortaya çıkması üzerine bugün görevinden istifa etti.


Tokyo Valisi Naoki Inose, bir hastane şirketinden para aldığının ortaya çıkması üzerine bugün görevinden istifa etti. Tokyo’nun 2020 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği hakkını kazanmasında önemli katkısı olan valinin bir hastane yöneticisinden yarım milyon dolara yakın para aldığı iddia edildi.


Japon hükümeti, devam eden skandalın ‘Yaz Oyunları’ hazırlıklarını etkileyebileceği gerekçesiyle Vali Inose’a görevinden ayrılması yönünde son günlerde baskı yapıyordu.


Televizyonda canlı yayınlanan bir basın toplantısında, "Olimpiyat ve Engelli Olimpiyatları için hazırlıklar ve hükümet çalışmalarını daha fazla geciktirmemeliyim." şeklinde konuşan Inose, yaşananlar için özür diledi.


Olanları açıklamaya çalıştığını ama kampanya kanunlarını ihlal gerekçesiyle mahkemesi devam eden hastane yöneticileriyle olan bağı ve parayı alma nedeni hakkında kamuoyundaki şüpheleri gideremediğini itiraf eden eski vali, "Kendim için en iyi çözümün görevimden ayrılmak olduğuna karar verdim." ifadelerini kullandı.


Kasım 2012’de Tokushukai Şirketi’nden aldığı paranın kişisel bir borç olduğunu savunan Naoki Inose, bu borcu geri ödediğini ve hastane zinciri sahibinin karşılığında hiçbir menfaat sağlamadığını iddia etti.


Tokyo Meclisi, olayı soruşturmak için bir komite kurdu.


Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Tokyo’ya 2020 Olimpiyat Oyunları’nı getirmek için birlikte çalıştığı valinin ayrılmasını ‘talihsiz’ olarak niteledi. Abe, ancak politikacıların kamuoyunun güvenini kazanmak için ikna edici açıklamalar yapmalarının bir mecburiyet olduğunu ekledi.


Aralık 2012’de vali seçilen Inose, bir önceki kariyeri yazarlığa dönmeyi planladığını açıkladı.


kaynak (http://www.haberler.com/rusvet-iddialari-nedeniyle-istifa-etti-ozur-diledi-5443776-haberi/)

panres
28.Mart.2014, 19:00
Bursa'da "Japon Kültürü Esintisi Konferansı"


Konferansta, Japon kültürüne ait kıyafetler, çay seremonisi, kaligrafi ve hat sanatı, bahçe ve çiçek ile süsleme sanatı tanıtıldı.


Bursa'da, Büyükşehir Belediyesi ile Osmangazi Belediyesinin katkılarıyla Japon Kültür ve Enformasyon Merkezi ve Kyoto Minsai Dil Okulu tarafından düzenlenen "Japon Kültürü Esintisi" konulu konferans yapıldı.


Ördekli Kültür Merkezi'ndeki konferansta, Japon kültürüne ait kıyafetler, çay seremonisi, kaligrafi ve hat sanatı, bahçe ve çiçek ile süsleme sanatı tanıtıldı.


Konferans kapsamında, Japonya'da iş kurmanın yolları, Japon iş dünyasının yatırım yapmak isteyen girişimcilerden beklentileri hakkında katılımcılara bilgiler verildi.


Japonca öğrenmenin yollarının da anlatıldığı etkinlikte, Uluyama Türk Japon Kültür Derneği üyeleri hazır bulundu. - Bursa


NOT: KAYNAKDAN VİDEOYU İZLEMENİZİ ÖNERİRİM.


kaynak (http://www.haberler.com/bursa-da-japon-kulturu-esintisi-konferansi-5829621-haberi/)

panres
29.Mart.2014, 17:07
5 Milyon Japon, Çeşme'yi İzledi


NHK'nin, izleyicilerine gezi destinasyonları sunmak için Türkiye'de çektiği tanıtım belgeselinin finalinde yer verdiği Çeşme'yi 5 milyon Japon izledi.


http://www.haberler.com/haber-resimleri/345/5-milyon-japon-cesme-yi-izledi-5842345_o.jpg


Japon devlet kanalı NHK'nin, izleyicilerine gezi destinasyonları sunmak için Türkiye'de çektiği tanıtım belgeselinin finalinde yer verdiği Çeşme'yi 5 milyon Japon izledi.


Genellikli Kapadokya ve İstanbul'u ziyaret eden Japon vatandaşlarına, ülkede tatil yapılabilecek farklı yerler göstermek amacıyla Japon devlet televizyonu NHK Türkiye'de belgesel çekti. "Nana Eikura'nın Türkiye Gezisi" ile "Nana ile 1500 km" adıyla yayınlanan program, geçtiğimiz hafta seyirciyle buluştu. İki bölüm olarak yayınlanan gezi programında Türkiye'den sadece altı bölge gösterildiği bilgisini veren Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, "Her bölümde üç bölge yer aldı. Ülkenin en yüksek reytingli kanallarından NHK, Japon turistlere gidilebilecek yeni alternatifleri sundu" dedi.


FİNALDE GÖSTERİLDİ


Son yıllarda Kapadokya'nın yanı sıra Japon turistlerin sıklıkla tercih ettiği İstanbul'un da belgeselde yer aldığı bilgisini veren Başkan Tütüncüoğlu, Çeşme'nin iki bölümlük belgeselin ilk bölümünün finalinde gösterildiğini vurguladı. Özellikle kusursuz plajı ve zengin Termal kaynaklarıyla Ilıca, doğal ve tarihi güzellikleriyle de Ildırı bölgelerinin büyük ilgi çektiğini açıklayan Tütüncüoğlu, "İki gün süren çekimlerle oluşturulan belgeselde Çeşme'nin yüksek noktalarından çekilen genel görüntülerine de sıklıkla yer verip uzun kumsallarımızda yürümenin sağladığı sakinleştirici etki ve keyiften de bahsettiler. Çeşme'nin kültürü ve yemeklerinin de fazlasıyla yer aldığı programda Çeşme'nin tanıtımı yapıldı" diye konuştu.


5 MİLYON KİŞİ İZLEDİ


Programın amacının 9 bin kilometre uzaktan gelen Japon turistlerin sadece Kapadokya ve İstanbul'u değil, Türkiye'de gezilebilecek diğer zenginlikler konusunda da bilgilendirmek olduğunu hatırlatan Tütüncüoğlu, "Japonya'dan Kapadokya'ya her yıl yaklaşık 70 bin turist geliyor. Neredeyse tamamı, uçak ilk İstanbul'a indiği için önce burayı, sonra da Kapadokya'yı gezip, ülkelerine geri dönüyor. Programı üstlenen kişiler, Türkiye'de turizm açısından yüksek standartları taşıyan bölgeleri incelemiş, Çeşme'yi de uygun buldular ve belgesel çekimi gerçekleştirdiler. Kanalın o yayın kuşağında minimum izleyici sayısının 3 milyon civarında olduğu açıklandı. Bizim programı NHK'nin Japonya dışı yayınları hesaba katılmadan yaklaşık 5 milyon kişinin izlediği belirtildi. Japonya dışı yayınların eklenmesi ve programın tekrarlarıyla birlikte izleyici sayısının 10 milyonu bulması bekleniyor" dedi. - İZMİR


kaynak (http://www.haberler.com/5-milyon-japon-cesme-yi-izledi-5842345-haberi/)

panres
31.Mart.2014, 15:24
Alper Uçar - Alisa Agafonova Buz Pateninde 20. Oldu


Milli sporcular Alper Uçar ve Alisa Agafonova ikilisi, Japonya'da düzenlenen Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda 20. oldu.


http://img.haberler.com/haber/790/dunya-artistik-buz-pateni-sampiyonasi-5845790_922_o.jpg


Milli sporcular Alper Uçar ve Alisa Agafonova ikilisi, Japonya'da düzenlenen Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda 20. oldu.Uluslararası Buz Pateni Federasyonu (ISU) tarafından Saitama kentindeki Super Arena'da düzenlenen organizasyonda serbest dansta piste çıkan Alper Uçar ve Alisa Agafonova ikilisi, 124.02 puanla 32 sporcu arasında 20. sırada yer aldı.İtalyan çift Anna Cappelini ile Luca Lanotte, 175.43 puanla şampiyonada altın madalyaya uzanırken, ikincilik 175.41'lik derecesiyle Kanadalı çift Kaitlyn Weaver ile Andrew Poje'nin, üçüncülük ise 175.37 puanla Fransız ikili Nathalie Pechalat ile Fabian Bourzat'ın oldu. - Ankara


kaynak (http://spor.haberler.com/dunya-artistik-buz-pateni-sampiyonasi-5845790-haberi/)


En İlginç İphone Kılıfı


Sundukları fonksiyonlar ve yaratıcı tasarımlar ile kullanıcıların ilgisini çeken kılıflara ilgi büyük. Japonya'da satışa sunulan UFO adlı iPhone 5 ve iPhone 5s uyumlu kılıf da tuhaf yapısı ile kullanıcıların ilgisini çekiyor.


Sundukları fonksiyonlar ve yaratıcı tasarımlar ile kullanıcıların ilgisini çeken kılıflara ilgi büyük. Japonya'da satışa sunulan UFO adlı Iphone 5 ve Iphone 5s uyumlu kılıf da tuhaf yapısı ile kullanıcıların ilgisini çekiyor.Tasarladığı ilginç kılıflar ile kullanıcıların ilgisini çeken Hamee, denizin derinliklerinde yaşayan balıklardan ilham alarak UFO aksesuarları tasarlamış. Ahtapot görünümlü bu kılıf, Iphone'nunuzun avucunuza tam sığmasını sağlıyor.Başka bir fonksiyonu ya da avantajı bulunmuyor. Japonya'da deniz canlılarına duyulan ilgi sebebiyle, kılıf satış rakamlarının artması bekleniyor. Iphone 5 ve Iphone 5s ile uyumlu olan kılıfın fiyatı 28 . 50 $ olarak belirlenmiş.Uzman Abi


kaynak (http://www.haberler.com/en-ilginc-iphone-kilifi-5852623-haberi/)

panres
02.Nisan.2014, 13:29
Playstation 4 Satışları 7 Milyona Ulaştı
Sony tarafından yapılan son açıklamalara göre PlayStation 4 satışları 7 milyona ulaştı.
http://www.haberler.com/haber-resimleri/251/playstation-4-satislari-7-milyona-ulasti-5856251_o.jpg


Furkan Yaldız - -
Bildiğiniz gibi Japonya merkezli teknoloji devi Sony, geçen yılın sonlarına doğru yeni nesil oyun konsolu Playstation 4'ü duyurmuştu. Microsoft'un konsolu Xbox One ile rekabet içerisinde olan PS4'ün yeni satış rakamları açıklandı.


Geçtiğimiz ay 6 milyon adet satış rakamına ulaşan Playstation 4, bu rakamı yaklaşık bir ayda 7 milyona çıkardı. Bu satış rakamı ise söz konusu konsolun zaman geçmesine rağmen satışlarında yavaşlama olmadığını gösteriyor.


PS4'ün ezeli rakibi Xbox One'ın ise lansmanından bu yana 3 milyon adet sattığı tahmin ediliyor. Analytics'in tahminlerine göre PAL bölgesinde yani Avrupa ve Avustralya'da geçen hafta Xbox One, 25.000 bin adet satmayı başardı. Playstation 4'ün ise bu bölgede bir hafta içerisinde 180.000 adet civarında satış rakamına ulaştığı belirtiliyor.


kaynak (http://www.haberler.com/playstation-4-satislari-7-milyona-ulasti-5856251-haberi/)
Türk Öğrenciler Problem Çözmede İyi
OECD, 44 ülkedeki 85 bin öğrencinin problem çözme konusundaki yaratıcılıklarını araştırdığı raporunun sonuçlarını yayınladı.


http://www.haberler.com/haber-resimleri/242/turk-ogrenciler-sorun-cozmede-iyi-5856242_o.jpg
OECD'nin yayınladığı PISA araştırmasına göre Türk öğrenciler 'sorun çözme' konusunda daha yaratıcı. Sonuç, 2012'de matematik ve fen bilimleri yeteneklerinin incelendiği araştırmaya göre daha iyi çıktı. OECD, 44 ülkedeki 85 bin öğrencinin problem çözme konusundaki yaratıcılıklarını araştırdığı raporunun sonuçlarını yayınladı.


Malezya, Çin ve Türkiye'deki her sekiz öğrenciden birinin mesleki eğitim programına katıldığı ve öğrencilerin problem çözme konusunda, 2012 yılına ait matematik, okuma ve fen bilimlerindeki yeteneklerin incelendiği PISA araştırmasına katılan öğrencilere kıyasla daha iyi performans gösterdikleri belirtildi.


Ancak Türk öğrenciler yine de OECD ortalamasının altında kaldı. Türk öğrencilerin yalnızca yüzde 2,2'si problem çözme konusunda güçlü bir yeteneğe sahip çıktı.


Almanya'daki gençler ortalamanın biraz üstünde


PISA araştırmasına göre, Almanya'daki öğrenciler, tren bileti alma, harita kullanma, klimayı çalıştırma gibi günlük basit işlere ilişkin problem çözme konusundaki yaratıcılıkta uluslararası ortalamanın çok az üstünde çıktı.


15 yaşındaki gençlerin problem çözme yeteneklerinin incelendiği araştırmanın sonuçları, öğrencilerin 2012 yılındaki PISA araştırması sonuçlarına kıyasla bilim insanlarının beklentilerinin altında çıktı.


Almanya'da problem çözme konusunda öğrencilerin neredeyse yüzde 20'si temel seviyeye ulaşamadı. Japonya ve Kore'de ise bu oran yüzde 7'nin altında çıktı.


Araştırmaya göre, Almanya'da yaşayan 15 yaşındakilerin sadece yüzde 13'ü bu konuda güçlü bir yeteneğe sahip. Finlandiya, Avustralya ve Kanada'da bu oran yüzde 15, Japonya ve Kore'de ise yüzde 20'nin üzerinde çıktı. Öte yandan Alman erkek öğrencilerin kız öğrencilerden daha iyi olduğu tespit edildi. Söz konusu yüzde 13'lük dilimin yüzde 60'ını erkek, yüzde 40'ını da kız öğrenciler oluşturdu.


Bilim insanları, sosyal ve ekonomik durumun yaratıcı problem çözme konusunda diğer PISA okul başarılarından daha az şekillendirici olduğunu bildirdi.


kaynak (http://www.haberler.com/turk-ogrenciler-sorun-cozmede-iyi-5856242-haberi/)
Fukuşima Nükleer Kazası, Kanseri Artırmadı
BM tarafından hazırlanan rapora göre Fukuşima nükleer kazasından sonra radyasyona maruz kalanların kanser olma oranları artmadı.
Japonya'da meydana gelen Fukuşima nükleer kazasından sonra radyasyona maruz kalanların kanser olma oranlarının artmadığı açıklandı.


Birleşmiş Milletler Atomik Radyasyonun Etkileri Bilimsel Komitesi (UNSCEAR) tarafından hazırlanan "2011 Fukuşima Nükleer Kazası Sonrası Radyasyona Maruz Kalma Düzeyi ve Etkisi" başlıklı rapor, BM binasında düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı. Rapora göre, Fukuşima nükleer kazası sonucunda kanser olma oranında, kalıtsal hastalıklarda ve özürlü çocuk doğum oranlarında gözle görülür bir değişim olmadı.


UNSCEAR Başkanı Carl-Magnus Yarsson, "İnsanlar haklı olarak radyasyonun sağlıkları üzerindeki etkisi konusunda endişeleniyorlar. Komite, bu değerlendirme temelinde nükleer kazadan dolayı oluşan radyasyon yayılmasına atfedilebilen kanser istatistiğinde önemli değişim beklemiyor" dedi.


Rapor Değerlendirme Başkanı Wolfgang Weiss ise "Komite, artması beklenen kanser ve diğer hastalıklar konusunda gözle görülür bir artış olmadığı sonucuna ulaşmıştır" diye konuştu.


Radyasyonun insan sağlığı ve çevre üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla 1955'te kurulan Komite, devletlere ve uluslararası kurumlara radyasyondan korunma konularında raporlar sunuyor. Fukuşima nükleer kazasından sonra radyasyonun etkilerini araştırmak ve analiz etmek amacıyla 80'in üzerinde bilim adamından oluşturan Komite, radyasyona maruz kaldığı tespit edilen işçiler ve çeşitli gruplar üzerinde araştırma yapmaya başlamıştı.


-Fukuşima nükleer kazası-


Japonya'da 11 Mart 2011'de meydana gelen ve yaklaşık 19 bin kişinin yaşamını yitirdiği depremin ardından oluşan tsunami, Fukuşima santralinde radyoaktif sızıntıya yol açmıştı. Çernobil'den 25 yıl sonra dünyanın en büyük ikinci nükleer felaketi olarak kabul edilen nükleer kaza sonucunda Japonya'daki 50 reaktör geçici olarak kapatılmıştı. Nükleer felaket sonrası radyasyona maruz kalanların kanser olacağı ve kanser oranlarında ciddi artış olacağı iddia edilmişti. - Viyana


kaynak (http://www.haberler.com/fukusima-nukleer-kazasi-kanseri-artirmadi-5860118-haberi/)


Japonya, Silah İhracat Yasağını Kaldıracak
Japonya Başbakanı Şinzo Abe, 47 yıllık silah ihracat yasağını kaldıracağını söyledi.
http://www.haberler.com/haber-resimleri/214/japonya-nin-yeni-liderine-olum-tehdidi-4182399_7069_3360_o.jpg
Japonya Başbakanı Şinzo Abe, 47 yıllık silah ihracat yasağını kaldıracağını söyledi.


Geçen aylarda askeri çatışma içerisinde olan ya da girme riski bulunan ülkelere silah satılmamasına yönelik yasağı gözden geçirebileceklerini ifade eden Japon hükümeti, söz konusu yasağı kaldıracaklarını duyurdu. Başbakan Abe, yaptığı açıklamada söz konusu yasağı kaldırmakla beraber, ihracatı genişletmeyi düşündüklerini ifade etti.


Japonya şimdiye kadar silah ihracatını 3 prensip ile yasaklıyordu. Komünist rejim ile yönetilen ülkelere, Birleşmiş Milletler tarafından ambargo uygulanan ülkeler ve uluslararası çatışma bölgesi olarak kabul edilen veyahut bu ihtimalin olduğu ülkelere silah satışını yasaklaya gelen Tokyo yönetimi bu kurallarda bazı esnekliklere gitti. “Uluslararası çatışma bölgesi olarak kabul edilen veyahut bu ihtimalin olduğu ülkeler” prensibini “Hali hazırda çatışmanın devam ettiği” yönünde değişmesi ile silah ihracatının önü açılmış oldu.


Uzmanlar Japonya’nın bu yeni girişiminin Çin’e karşı atılmış bir adım olarak görüyor. Öte yandan son zamanlarda ekonomik sıkıntı çeken Tokyo yönetiminin bu pazardan alacağı dilim ile biraz rahatlayacağı yorumları yapıldı. Japonya’daki muhafazakar kesim ise her geçen gün artan güvenlik sorununa karşı geç atılmış bir adım olarak değerlendirdi.
kaynak (http://www.haberler.com/japonya-silah-ihracat-yasagini-kaldiracak-5860214-haberi/)

panres
06.Nisan.2014, 15:44
Keman Çalan Robot
Japonya'nın bir numaralı otomobil üreticisi Toyota şirketi, keman çalabilen robot üretti.
http://www.haberler.com/haber-resimleri/691/keman-calan-robot-5873691_4951_o.jpg
Yeni robotlar arasındaki insansı "müzisyen" robot, karşısında dizilen insanları kemanından çıkardığı seslerle heyecanlandırdı. Robot; ayakta duruşu, parmak ve vücut hareketleriyle notalarını kusursuz çalarak seyircileri şaşkınlığa sürükledi.
Edit: Haberle ilgili videoyu kaynaktan izleyebilirsiniz.
kaynak (http://www.haberler.com/keman-calan-robot-5873691-haberi/)


Dünyanın En Güzel Koyları Birliği'ne Japon Üye
Bodrumlu Dünyanın En Güzel Koyları Birliği Başkanı turizmci Galip Gür, birliğe üye olmak isteyen Japonya'daki Toyoma kentini ziyaret ederek bilgi aldı.
Bodrumlu Dünyanın En Güzel Koyları Birliği Başkanı turizmci Galip Gür, birliğe üye olmak isteyen Japonya'daki Toyoma kentini ziyaret ederek bilgi aldı.


Dünyanın En Güzel Koyları Birliği'ne üye olmak için başvuran Japonya'nın Toyoma kentini ziyaret eden Başkan Galip Gür, kentte incelemeler yaptı. Toyoma Valisi Takakazu Ishii, Birlik Dünya Başkanı Gür'ü ve beraberindeki heyeti kabul etti. Sıcak ve samimi bir ortamda geçen görüşmelerde Ishii, ile Gür, görüş alışverişinde bulundu.


Başkan Gür ve beraberindeki heyet Almanya'da toplantı yaparak oybirliği ile Toyoma kentinin üyeliğini kabul etti. Kararın Japonya'daki yetkililere bildirilmesi ile Japon televizyon kuruluşları bu karara haber yayınlarında geniş yer ayırdı. - Bodrum
kaynak (http://www.haberler.com/dunyanin-en-guzel-koylari-birligi-ne-japon-uye-5874238-haberi/)