PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Animeye Çizgifilm Diyen Cahiller HakkındaUfkunSama
22.Temmuz.2012, 02:40
Selam arkadaşlar son günlerde çok gıcık olduğum ve bir çok animecinin gıcık olduğu bir konu hakkında bahsetmek isterim.Çoğu animecinin başından geçebilicek olaylar :)

+Kanka Hadi Takılalım Gel Bize.
-Olmaz Kanka Anime İzlicem.
+Daha büyünmedinmi sen yaa off.

Sınıfta Anime Hakkında Bahsedersiniz Ukala'nın biri gelip.

Bakugan Savaş Haha Senin Çizgifilmde Diyolarmı Öle :D

Bir de kendilerini Cem Yılmaz Sanıyorlar ki Espirileri Komik Bile Değil 3-4 Tane Yalakada Onlara Gülüyor.


Ona anime deniyor ve bir sanat dalı sözü bu kişiliklere çok uygun !

Sentius
22.Temmuz.2012, 03:10
Öncelikle elindeki mouse u yere bırak sakin ol şampiyon. İsteyen istediği dizi hakkında istediğini der. Sen de onun izledikleriyle dalga geçebilirsin. Kaldı ki anime çizgi filmdir. Gerçek insanlar oynamadığına göre çizildiğine göre çizgi filmdir. Bu şeye japonyada anime abdde cartoon Türkiyede de çizgi film diyorlar. Ama "Adını Feriha Koydum" gibi saçmalıkları izlemektense çizgi film izlemek kafatasının içindeki şeye daha yararlı. En azından hayal gücünü geliştirir. Dalga geçenlere bunu söyle. ;)

Amigochan
22.Temmuz.2012, 04:31
Evet anime çizgi film dir ama aa bunda +13 yazıyor nasıl çizgi film ya bu diyenlere de "Çünkü o çizgi film değil, anime" derim ben :redcard:

Hetalia
24.Temmuz.2012, 12:27
ben onları bir ara öldürmeyi düşünüyodum :dieee: boğarak:016_: anime-----------------------------------------çizgifilm yanyana getirilmemeli bile kanlı ve deşilen bir anime nasıl ----------- çizgifilm olur.:yellowcard:+13 sonuçta onlar pepee izlesinler ancak :1178088074946:ne anlarlar :1178087843583[1]:

Weeaboosour
24.Temmuz.2012, 12:33
"Anime bir çizim sanatıdır , çizgi filmlerle aynı teknik özelliklere sahip olsa da çizimleri her yaştan insana hitap eder . Çizgi filmler genel olarak çocuklara hitap eder . Kültürümüzdeki kalıplaşmış çizgi film teriminden oldukça farklıdır. bkz: duygusal (http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Duygusal&action=edit&redlink=1) ,drama (http://tr.wikipedia.org/wiki/Drama) , fantastik (http://tr.wikipedia.org/wiki/Fantastik) , doğaüstü özellikler gibi birçok özel türü bünyesinde barındırır."

Wikipedia'dan...
Bunu de bakalım... Aynen böyle söyle. Bakalım bir şey diyebiliyorlar mı?

Resort
24.Temmuz.2012, 13:32
Çok iyi demişsin sana katılıyorum bende çizgi film denmesine kızıyorum çünkü çizgi film ve anime apayrı şeylerdir sadece çizim yönünden biraz benzerler animeler daha gerçekçi ve mantığa dayalıdır. MadOtaku (http://www.animesue.com/member.php?u=811)' nun yazdığı yazı bunu ispatlıyor...

Taiga
24.Temmuz.2012, 18:51
Sen onlara en iyisi hiç bir şey söyleme çünkü o zihniyetteki kişi hiç bir şey anlamaz kendi bildiğine inanırlar (Gerçi çoğu insan böyle). Bir şey demen gerekiyorsada en son izlediğin (veya en sevdiğin) animenin adını söyle hiç izledinmi de izlemedim diyecek o zaman izlemediğin şey hakkında nasıl yorum yapabiliyorsun dersin. İstiyen izler istiyen izlemez istiyen animeleri kötüler ama kimse izlediği için birini küçük göremez (Adam en azından neden izliyorsun ne özelliği var ne ilgini çekiyo animelerde diye sorar bir bölüm izler en azından öyle yorumlar). Benim arkadaşlarımın çoğu bana bir şey demedi hatta bazıları link gönder bende izliyim dedi bir kaçınada ben zorla izlettim fazla hoşlarına gitmedi (veya tarzım değil dediler) izlemediler bir kaç bölümden sonra. Ama hiç bir zaman sen çocukmusunda çizgifilm izliyon demediler. Ama oda arkadaşlarım çok dedi ama adamlarada kızmıyorum halkımızın çoğunda olduğu gibi farklı şeylere kendilerini kapatmışlar. Bildikleri yanlışları bile internetten açıp göstermedikçe inanmıyorlardı. Bu arada kendinizide diğerlerinden daha iyi (akıllı, zeki, özel vs.) olduğunu düşünmeyin herkes eşittir onlar bilmiyo veya bildiği şeylerin yanlış olduğunu kabul etmeyip bağnazlık ediyo o kadar. Sentius'un yazdığı doğru anime çizgifilmdir aksi düşünülemez.

Black Wings
24.Temmuz.2012, 19:37
bu artık bilindik birşeydir ben artık gülüyorum öle diyenlere yazık zavallılar anlamıyor çünkü

kripton
24.Temmuz.2012, 19:53
bence sen hiç uğraşma karşındakine nasıl görmek istiyosan öyle gör ben senin nasıl söylediğine karışmam sende bana karışamazsın söyle en kısa yolu

anime kızı
24.Temmuz.2012, 22:37
Anime animedir çizgifilm olamaz.Anime candır,herşeydir onsuz hayat olamaz diyorum :D

Taiga
24.Temmuz.2012, 23:29
Hangi mantıkla anime çizgifilm değil diyorsunuz anlamıyorum. Anime ile çizgifilm arasındaki tek fark animenin japonlar tarafından yapılması. Şiddet ve cinsel ögeler içeren çizgifilmlerde var 0-3 yaş arasına hitap eden animelerde. Hiç bir şeyi genelliyemezsiniz.

Sentius
25.Temmuz.2012, 00:47
Bu konu hakkında geniş bir yazı yazacağım. Şu işlerimi düzene koyunca :P Sanırım Roronoa ile benim ne demek istediğim anlaşılmıyor :haix:

dark.lord
25.Temmuz.2012, 00:59
Türkçeye göre anime bir ÇİZGİfilm diye biliriz mantıken hepsi çiziliyor zaten animenin tek farkı japonların kültürüne göre şekillenmesi bence nasıl korelilerin mangalarına da mangaha mı mangawa mı ne diyorsak buda öyle birşey çizgifilm herşeyin yapısıdır anime manga bunların bir dallarıdır bence; bu gün bir türk çizgifilm yapasa ismine çizgifilm değilde anime dese onu bir anime mi yapcak ? :D

Resort
06.Ağustos.2012, 19:30
Animelerin Çizgi Filmlerden Farkı !

Anime bir çizim sanatıdır , çizgi filmlerle aynı teknik özelliklere sahip olsa da çizimleri her yaştan insana hitap eder . Çizgi filmler genel olarak çocuklara hitap eder . Kültürümüzdeki kalıplaşmış çizgi film teriminden oldukça farklıdır. bkz: duygusal (http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Duygusal&action=edit&redlink=1) ,drama (http://tr.wikipedia.org/wiki/Drama) , fantastik (http://tr.wikipedia.org/wiki/Fantastik) , doğaüstü özellikler gibi birçok özel türü bünyesinde barındırır.

Anime'ler çizgi filmlerin aksine sadece çocuklara hitap etmez,(Çoğu türü) yetişkenlere yönelik konu ve çizimlere sahip anime'ler yapılmaktadır..Anime'lerde sıklıkla karakterler'de iri göz kullanılması sanılanın aksine japonlar'ın kısık gözlü olması ve bunun verdiği psikolojiyle iri gözler çizilmesi değil,gözlerin insanların duygularını en iyi ifade eden organları olması ve bu şekilde karakterlerin mutluluk,üzüntü, heycan gibi duygularının izleyicilere çok iyi bir şekilde aktarılabilmesidir...

Görsel Özellikler :

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/thumb/4/4f/Bbb.jpg/250px-Bbb.jpg (http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Dosya:Bbb.jpg&filetimestamp=20060804124408)

Bazı animelerde karakterlerin büyük gözleri, uzun bacakları vardır. Bunu Japonlar'ın kısa boylu ve çekik gözlü olmalarının yarattığı bir komplekse bağlayarak açıklayanlar vardır ancak bu açıklama çizimlerin kökeninde batılı örnekler olduğunun bilinmemesinden kaynaklanır. İlk Walt Disney (http://tr.wikipedia.org/wiki/Walt_Disney) çizgi filmlerindeki karakterlerin büyük gözleri ve uzun bacakları vardı (Bambi vb.). Bu çizim tarzı bugün bazı batı animasyonlarında hala kullanılmaktadır. Örnek olarak Show TV (http://tr.wikipedia.org/wiki/Show_TV) ve TRT (http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye_Radyo_Televizyon_Kurumu)'de yayınlanmış olan Genç Pocahontas'ı ve İngiltere (http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0ngiltere)'de yapılmış olan Genç Robin Hood'u gosterebiliriz. Bu çizgi filmlerde de büyük gözleri, uzun bacakları olan karakterler kullanılmıştır ama bunlar anime değildir.

Walt Disney'den etkilenen Osamu Tezuka'nın yapmış olduğu animeler Disney'in bu tür çizimlerini kullanmışlardır ve bu uygulama bazı animelerde bugün de sürmektedir. Yani bu çizimlerin kökeni Japonların kısa olması değil, Walt Disney'in etkisidir. Ve genel olarak bilinenin aksine; bütün animelerde uzun bacak ve büyük göz kullanılmayabilir.

Japonlar'ın boy-göz takıntıları nedeniyle böyle şeyler yaptıklarına dönük inanç tamamen bir Aristo Mantığı'nın bir çıkarımıdır. Yani "biber acıdır, hayat da acıdır, demek ki hayat biberdir" gibi bir önermedir. Bu konuda doğru ve gerçek yorumlar yapabilmek için derin bir tarih ve psikoloji bilgisine ihtiyaç vardır. Uzakdoğu insanında böyle bir takıntı olduğu yadsınamaz. Japonya'da çoğu genç kız uzun topuklu ayakkabı giyer. Ama unutulmaması gereken bir şey varsa bunun sadece uzakdoğuya özgü bir takıntı olmadığıdır. Bu takıntı az veya çok yeryüzündeki bütün ülkelerde, bütün ırklarda vardır. Ama animelerde sadece büyük gözler uzun bacaklar değildir göze çarpan, çoğunluğunda bizim normal hayata verdiğimiz tepkiler mimikler ve jestler daha fazla abartılı bir görsellikle ifade edilir.

Kaynak : Wikipedia

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/314301_242436162543034_1430715266_n.jpg

souleater
06.Ağustos.2012, 19:34
Sanki buna benzer bir başka konu daha vardı.

Resort
06.Ağustos.2012, 19:37
lütfen alakasız yorumlarla konuyu kirletmeyelim... (forumda anime nedir hakkında animeye çizgi film diyenler hakkında konu var bu konudan olduğunu görmediğim için açtm konuyu...)

<--- Güncellendi --->

Sanırım söylediğin şu konu http://www.animesue.com/anime-genel/999-anime-nedir.htm

souleater
06.Ağustos.2012, 19:53
Evet, orası...

Amigochan
06.Ağustos.2012, 20:55
Şu remi pc me telefonuma, mp3 üme yükleyeyim artık birisi ne bu çizgi filmler diye sorarsa bu küçük yazıyı göstereceğim. Açıklamaktan bıktım usandım. Kimse anlamaya yeltenmiyor bile zor olanda bu.

Bir de, şu kız resmi bir test kitabında öğretmendi onu unutmuyorum da adı da ayşe miydi neydi face de popülerdi bir ara :016_:

panda78
06.Ağustos.2012, 21:24
Anime ile Çizgi Film arasındaki fark Animelerin Uzakdoğu kökenli, Çizgi Filmlerin ise Amerika ve Batı kökenli olmasıdır. Çizgi filmler küçüklere Animeler büyüklere hitap eder düşüncesi gerçeği yansıtmamaktadır. Çocuklara yönelik Animeler olduğu gibi büyüklere yönelik çizgi filmler de vardır. Fark kökenlerinden kaynaklanmaktadır. Animelerde Uzak doğu kültürü baskındır, Aynı şekilde Çizgi filmlerde Batı kültürü hakimdir. Kültür diyerek bir kelime ile geçtim ama kültürü şekillendiren pek çok öğe vardır ve bu öğeler animelere ve çizgi filmlere değişik şekillerde yansımaktadır.

Resort
06.Ağustos.2012, 21:29
bence aralarındaki fark kültürden daha fazla amerikada anime yapıyor mesela ama çoğunluk olarak düşündüğümüzde anime daha çok büyüklere hitap ediyor evet küçükler için olanıda var ayrıca çizim yönünden farklılar animeler daha çok gerçeği yansıtıyor duygular olsun mimikler olsun...

kripton
06.Ağustos.2012, 22:26
güzel paylaşım bende animenin ne olduğunu soranlara bu yazıyı göstericem anlatmakdan sıkıldım artık :)

Taiga
07.Ağustos.2012, 04:55
Anime ile çizgifilm farklıysa ozaman niye ilk animeler batı tarzı çizgifilmleri taklit edip aynısı gibi yapılmış (herşeyiyle). Madem farklı neden sadece japonlar yapıyo (Farklı bir şeyse dünyada yayılırdı yani). Madem farklı neden anime japoncada çizgifilm anlamına geliyor (Yani japonlar tom ve jerry'yede anime diyorlar). Animeler çizgifilmdir demekten dilimde tüy bitti . Size bebekmisinde daha bunları izliyon diyende sizde at gözlükleri takıyosunuz yanı başınızdaki gerçeği görmüyorsunuz. Sizin dedikleriniz çoğunluğun özellikleri. Sizin savunduğunuza göre japonların yaptığı birsürü eserde çizgifilm oluyor ozaman.
Sadete gelicek olursak konunun başlığında sadece çizgifilm olması yanlış batı tarzı çizgifilm olmalıydı.
Benimle tartışmaya girecek zamanınız varsa arkadaşın araştırdığı yere bakın orada "animenin diğer çizgifilmlerden farkı" yazıyor sadece bu cümle bile araştırdığınız yerde animenin çizgifilm sayıldığını belli ediyor. Anime çizgifilmdir siz kabullensinizde kabullenmesinizde bu değişmiyecek inat etmeye gerek yok.

DeathProxy
07.Ağustos.2012, 04:58
Anime de bir çizim sanatı ama "Cartoon(çizgi film)" ile "Anime" bir değildir olamaz da. Oluşturulduğu çizim sanatı ve geldiği kültürler farklı bir kere.

Sentius
07.Ağustos.2012, 05:16
Aynı konunun laciveti olan konulara rastladım birleştirdim. Sözün özü Zoro'ya %100 katılıyorum. Şöyle bakın, ABD'li birisi cartoona çizgi film mi diyor cartoon mu? Anime kelimeside benim bildiğim fransızca kökenli ama japonlarda kalıplaşmış bizdeki çizgi film kavramını karşılayan kelimesi. Dolayısıyla anime çizgi filmdir. Gerek yapılışı gerek kelime anlamı olarak. Bu yerçekimi kadar kesin.

Ancak, herkesin birbirini yanlış anladığı yerler var. Anime çizgi film değil diyenlerin genel düşüncesi, "Bir Elfen Lied nasıl çizgi film olur kardeşim?! Küçücük çocuklar mı izliyor bunu?" şeklindedir. Her filmin, animasyonun, animelerin vs. görüntülü medya öğelerinin müşteri portföyü vardır. Atıyorum, Titanik filmini yapan yönetmen yapımcı vs. bunu "çocuklar izlesin titanik bile batar, anlasınlar" mantığıyla çekmez, çünkü o yaşa hitap etmez. Kaldı ki animasyonlar bile hep 07-15 yaş aralığına hitap etmez. Mesela şu film (http://www.imdb.com/title/tt1049413/) imdb top 250 de 112. sıradadır. Yani o oy kullananların hepsi çocuk mu? Ya da ebeveyn mi? Hayır. Dolayısıyla pepe tarzında iğrenç ve yeni doğmuş bebeklere hitap edebilecek animelerde mevcuttur, 30 yaşında evli bir çifte de. Aynı şey filmler, animasyonlar da da geçerli. Animelerin diğerlerinden kültürel öğeler ve kullanılan dil dışında farkı yok. Ona kalırsa Pixar'ın animasyonlarıda kendine has bir tarza sahip. Ona özel bir isim mi bulmamız lazım? Hayır. Animasyon o kadar. Bir zamanlar Avatar The Last Airbender için anime mi değil mi tartışması vardı. Avatar'a Japonya'daki bir genç anime, Türkiye'deki çizgi film, ABD'deki bir genç ise cartoon der. Çizim felan animeyi ayırmaz bana göre ona kalırsa Marvel'in yapımlarının çoğunda da özgün çizimler var.

Kins
07.Ağustos.2012, 09:55
Sentius - Roronoa elinize sağlık tam benim düşündüğüm şekilde yazmışsınız, helal olsun.

HeAnDeR
24.Ağustos.2012, 10:12
Ben çizgi film desinler hiç umrumda değil ( tabi az kızıyorum). Onların izleyipte ben one piece de 40.bölüme geldim knk sen kaçtasın muhabbetlerini çekemem boğarım hepsini :D Birde bunla hava atmaya başlarlar.

Kaitou Karin
03.Kasım.2013, 11:25
Valla animeye çizgi film diyen herkesi öldüresim geliyo.:dieee: Sonra çıldırıyorum.:noway: Sonrada animeni ve her yaşa uygun birşey olduğunu söylüyorum. Sonra da ''İsterseniz size zeka yaşınıza uygun bi anime bulabilirim ama piyasada henüz o kadar düşük bi anime çıkmadı'' diyorum.:moli_7ree_064::1178088004789::ml02::11780 88074946: Aha arkamdan bakıyolar. Hi hi hi.:wahaha:

Sentius
03.Kasım.2013, 11:43
...Zoro'ya %100 katılıyorum. Şöyle bakın, ABD'li birisi cartoona çizgi film mi diyor cartoon mu? Anime kelimeside benim bildiğim fransızca kökenli ama japonlarda kalıplaşmış bizdeki çizgi film kavramını karşılayan kelimesi. Dolayısıyla anime çizgi filmdir. Gerek yapılışı gerek kelime anlamı olarak. Bu yerçekimi kadar kesin.

Ancak, herkesin birbirini yanlış anladığı yerler var. Anime çizgi film değil diyenlerin genel düşüncesi, "Bir Elfen Lied nasıl çizgi film olur kardeşim?! Küçücük çocuklar mı izliyor bunu?" şeklindedir. Her filmin, animasyonun, animelerin vs. görüntülü medya öğelerinin müşteri portföyü vardır. Atıyorum, Titanik filmini yapan yönetmen yapımcı vs. bunu "çocuklar izlesin titanik bile batar, anlasınlar" mantığıyla çekmez, çünkü o yaşa hitap etmez. Kaldı ki animasyonlar bile hep 07-15 yaş aralığına hitap etmez. Mesela şu film (http://www.imdb.com/title/tt1049413/) imdb top 250 de 112. sıradadır. Yani o oy kullananların hepsi çocuk mu? Ya da ebeveyn mi? Hayır. Dolayısıyla pepe tarzında iğrenç ve yeni doğmuş bebeklere hitap edebilecek animelerde mevcuttur, 30 yaşında evli bir çifte de. Aynı şey filmler, animasyonlar da da geçerli. Animelerin diğerlerinden kültürel öğeler ve kullanılan dil dışında farkı yok. Ona kalırsa Pixar'ın animasyonlarıda kendine has bir tarza sahip. Ona özel bir isim mi bulmamız lazım? Hayır. Animasyon o kadar. Bir zamanlar Avatar The Last Airbender için anime mi değil mi tartışması vardı. Avatar'a Japonya'daki bir genç anime, Türkiye'deki çizgi film, ABD'deki bir genç ise cartoon der. Çizim felan animeyi ayırmaz bana göre ona kalırsa Marvel'in yapımlarının çoğunda da özgün çizimler var.

:good: