PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'de anime - manga - cosplay kültürüWeeaboosour
24.Temmuz.2012, 19:54
Başlık herşeyi açıklıyor. Gazetelerde, televizyonlarda ufaktan cosplaylerin gösterilmesi, Animez'in açılması ve Türkçe mangaların çıkmasıyla beraber Türkiye'de gelişmeye başlayan bu alt-kültürlerin geleceğini ve şu anını nasıl değerlendiriyorsunuz? Daha yayılmalı mı? Biz bize mi kalmalıyız? Ve bunun gibi herşeyi burada tartışabilirsiniz.

Resort
24.Temmuz.2012, 20:09
Tabikide yayılmalı daha Türkiyede Cosplay çok yeni almak isteyenler terzilere diktiriyor yurtdışından getirtiyor Cosplay Anime Figürü gibi mağzalar açılmadı bile... Bu yüzden yolun başında olduğumuzu ve katetmemiz gereken daha çok uzun bir yol olduğunu düşünüyorum. Japonyada anime yaklaşık 30-35 yıldır var türkiyede 6-10 yıl bile olmuyor galiba (Türkçe fansubların tam olarak yayılması.)

Amigochan
24.Temmuz.2012, 22:00
Nen sensee nin aksine bu hali yeterli bulmuyorum insanların anime dediğimizde anime ne lan demeyeceği bir aşamaya gelmek isterim aynı zamanda sadece gelişmiş şehirlerde değil benim yaşadığım semtlerde de sosyal olunabilecek buluşmaların olmasını ve kimse tarafından garipsenmeyecek bi hale gelmek istiyorum. :haix:

Taiga
24.Temmuz.2012, 23:41
Türkiye'yi Japonya'yla karıştırmayın. Japonya anime ve manga'nın vatanı (ana vatanı değil). Ayrıca japonyada anime manga 30-35 senedir yok manga'nın yüzlerce yıllık geçmişi var ilk animede 1903'de yapılmiş düşünün artık. Aynı zamanda nüfusu Türkiyenin iki katı ve nufusun çok büyük kısmı şehirlerde yaşıyo. Teknoloji ve internet kullanımındaki yaygınlıkta cabası (İnternetsiz bir kişinin anime ile karşılaşma ve sürekli takip etme ihtimali çok az). Hem hayat standartları olarak dünyanın en iyi ilk 3 ülkesinde biz onların anime ve mangaya harcadığı parayı harcayamayız. Aynı şey Kore ve Tayvan içinde geçerli onlarda Japonyadaki kadar olmasada anime ve özellikle mangayı(manhwa ve manhua) kültürlerine yerleştirmişler. O yüzden benim tek isteğim anime kültüründe Türkiyenin Amerika ve Avrupa gibi olması. Zira halkın çoğunun anime izlemesi manga okuması Türkiye gibi bir ülkede düşünülemez.