PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'de alt kültürlerin gelişimi hakkında düşüncelerimWeeaboosour
06.Eylül.2012, 20:53
Evet artık farkındaysanız yavaş yavaş alt kültür dediğimiz birikimler Türkiye’de yer altından çıkmaya başladı. Bunun en büyük nedenlerinden biri de özellikle Türk Medyasının beni bile şaşırtacak biçim de cosplay kültürüne olan yoğun ilgisi oldu.
Ancak malum Türk Medyasının olan şeyleri nasıl eğip bükmeyi sevdiğini herkes bilir ve bizim sevgili medyamız yine kendisini göstererek olayı tamamen sıradan kıyafetli balo olarak gösterdi.
Çünkü kalın kafalılar veya anlamak istemiyorlar. Cosplay bir alt kültürdür. Yani işin içine bir ruh katılır. Gerçekten anlamak istemeyen bu konuda çok fazla insan var. Ve bu sayede sanırım cosplayerlar sadece sıradan kıyafet balolarını çok fazla abartan insanlar olarak halka inecekler.
Cosplay’i geçecek olursak, alt kültür denilen olgu daha halkımızla kaynaşmaktan çok uzak çünkü ülkemizde bir sürü psikolojisi olduğundan ve ülkemizde insanların diğer insanlara bakış açısı “hobi olarak tek ilgilendikleri şey bulmaca çözmek, futbol izlemek” gibi görüldüğünden alt kültür mensubu insanlar “deli” yaftasıyla yaftalanıyor ve halktan giderek uzaklaşıyorlar.
Ancak yine de en azından hakim olduğum alt kültür dallarına bakacak olursak (anime ve cosplay), ülkemizde görülen ilgi yavaş yavaş yükseliyor. Bu iyi ancak kötü bir şey de. Çünkü şöyle bir atasözümüz vardır: “Nerede çokluk, orada bokluk”. Ve bunun da anime kültürüne en azından olması çok doğaldı. Artık Türkiye’de anime kültürü yavaş yavaş gelen n00blarla birlikte daha gün yüzüne çıkmadan çökmeye başladı. Çünkü beli bir bilgili eleman eksikliğimiz var.
Açıkça söylemem gerekiyor ki ben bu kültüre sonradan katılanlardanım (takriben 2010) ancak bir şeylerin yüzeyinden çok derinliğine bakmayı sevdiğimden bu alt kültür gelişmelerini çok daha iyi anlıyorum…
Peki bizlere düşen şeyler ne? n00b dediğimiz , yani bu konuda bilgisiz ve ne yapacağını bilemeyen kardeşlere yol göstermek ve özellikle BUNLAR N00B DİYE ONLARI EZMEMEK VE ONLARI DA İNSAN OLARAK GÖRMEK olacaktır. Çünkü eğer ki böyle devam ederse en azından anime izleyen bilinçli çoğu kişi için şu lafın pelesenk olması kaçınılmazdır: “Ulan Türkiye’de artık anime bile seyredilmiyor”…
Ayrıca bu olayı sadece anime izleyen çevrelerde değil oyun ve frp çevrelerinde de gördüm ancak daha az. Nedeni ise cosplay kültürünün gelişimi, herkesin cosplay yapmak istemesi, fazla kıskançlık ve hoşgörüsüzlüğü de birleştirip anime ortamlarında ki n00blara kusmak oluyor.
Ancak çoğu kişiye söylemek istediğim şudur ki hiç biriniz ananızın karnından “kyaaaa~!” diyerek doğmadınız. O insancıkları ezmektense asıl yapılması gerekenin bilinçlendirmek olduğu kanaatindeyim bu yüzden de en azından ben elimden geleni yapacağım ve diğer arkadaşlardan da gereken önemi göstermelerini rica ediyorum…

Amigochan
06.Eylül.2012, 21:15
Evet okudum. cidden okudum bitti. D: okuyamam demiştim ama eh madem öyle bende uzun bir yorum yapayım.
Neden bilmiyorum ama pek çok insan animenin yayılmasıyla ortaya çıkan yeni insanlara karşı senin gibi düşünüyor serhat. Ben buna katılmıyorum çünkü sonuçta yaygınlaşmakta olan bir şeyin acemilerinin olması kaçınılmaz bir şeydir. Yaptıkları her şey ise ortama ayak uydurabilmek için olduğunu düünüyorum bu kişiler de elbet yavaş yavaş bilgilenecek ve düzey atlayacaklardır dediğin gibi kimse anasının karnından kyaa diye doğmadı benim de animeyle ilk tanıştığımda bi poh bildiğim yoktu ama 4 yıl öncesinde böyle acemilerin yaygın olduğu ortamlar bulunmadığı için ben hiç öyle olmadım ama şimdilerde böyle bu konuda yapacak bir şey yok elbet onlar da bilgili insanlarla tanışacak ve değişeceklerdir ben bunu kötü bulmuyorum Anime ile tanışan çok kişi olması ve bunların N00b olması beni hiç rahatsız etmiyor. Sonuçta çoğu şey için deneyim gerekir. Bu zamanlar geçtikten sonra da bu kişiler olacak elbette türkiyede daha çok anime manga izleyen&okuyan insan olacak ve bunlar yeni başlayanlar bir süredir takipçiler ve ilkler diye ayrılacak bunlar bilgi ile ayrılan sınıflar level gibi düşünebiliriz yani kısaca özetlemek gerekirse kim başlarsa genel olarak bu aşamaları yaşaması gerekiyor ki daha düzün olabilsin değil mi ^^ ayrıca serhatçım GÖRMEMEK yazacağın yere Görmek yazmışsın elden kaçmış herhalde :D düzelt düzelt kimse farketmeden :D :=D:

souleater
06.Eylül.2012, 21:19
İşte bizim Serhat abimiz :D (Uzun yazıları sevmediğimden bir baş, bir de son paragrafları okumama rağmen etkilendim :1186917184761: :D)

Doqac00
06.Eylül.2012, 21:32
Bana göre Türkiye'de hala animeye çizgi film gözüyle bakılıyor.Hala toplumumuzdaki bir kısım insanlar bazı şeyleri araştırmaktan acizler..Bunun nedenini bilemiyorum fakat bu nedenle bir çok konuya,olaya ön yargılı yaklaşılıyor.Buna rağmen anime/cosplay kültürü ülkemizde gençler arasında (15-35) popülerleşmeye devam ediyor.

Şimdi bu kültür yaygınlaşırken korkmamız gereken bir şey var sanırım :D Yapı olarak bir çok şeye marjinal duygularla yaşıyoruz.Emoluk(bundan 3-4 sene önce),apaçilik(şuanda) bunların örneklerini sokaklarda görebiliyoruz,ne kadar abartıldığını da...Kısacası eğer bir alt kültürü yaşayacaksak o konuda bilgi edinmeliyiz.Belirli bir kurumun yaptığı gibi ne olup ne olmadığını bilmeden (bir ara Star'da yayındanan One Piece'in "şiddet içeren çizgifilm denilerek." yayından kaldırılması gibi.) kesin bir kanaat getirmeden önce bu işi tamamiyle düşünmeliyiz.Çenem düştü özetliyorum :D :
Kendimizi pikachu sanıp camdan atlamamalıyız :D Düzgün ve seviyeli bir şekilde yaşamalıyız bu güzel kültürü.

Bu arada unuttuğum bir şey var."Moe" olayı;ülkemizde aşırı popüler hale gelirse bittik.:D Tüm ülke otaku olur:D

Taiga
06.Eylül.2012, 23:32
Bilgilenmeleri bizim elimizde değil. Zaten anime izliyen kişi bilgisayar ve internete sahip kişiler biraz olsun araştırma hevesi olsa içlerinde kolaylıkla bir çok çeşit bilgiye ulaşırlar. Zaten anime ve manga forumları sadece çeviri yapmak sohbet etmek veya tartışmak için kurulmuyor her forumda azda olsa çokda olsa anime ve mangalarla ilgili bilgiler mevcut. İzledikçe veya okudukça türleri veya genel özelliklerinide daha iyi görüceklerdir. Zira ben hiç birine sen bilgisizsin bir şey bilmiyon diye ezildiğini görmedim. Yavaş yavaşda olsa aramıza katılacaklardır. Her şey farklı şeyleri araştırmaya ilgi duymaya bakıyor. Zaten bende küçük çaplıda olsa bir araştırma yapmasaydım şimdi burada olmazdım.

Amigochan
07.Eylül.2012, 00:31
@Doqac00 Moe kültürü demişken... eğer anime beklediğimizden fazla yaygınlaşırsa bundan kesinlikle kaçış yok demektir bunu söyleyeyim :D Moe olmayan animer ülke olmaz aman tanrım şimdi düşünüyorum da eğer dediğim olursa sokakta maid kafeler bile görebiliriz :D benim için pek şey değil aslında shitsuji kafeye kadar gidersek ne güzel olur :D *pis hayaller peşindeyim-nyan~(moe) :D:D*
gerçi ben o konuda şanslı mıyım şansız mıyım bilmiyorum çünkü benim yaşadığım yerde anime hakkında bilgisi olan 3 kişi ancak bulursunuz :D gerisi bıyık altından güler yani türkiye NEET ülkesi olsa bile buraya gelmez diye düşünüyorum :D kişisel oldu biraz ama şu an için çok kötü durumdayım :D kimse anlamıyor beniii falan :D içimi döktüm ahgasfah :D
okumasan da olur saçmaladım herhalde :D


@Sensei (RoronoaZoro) Aynı düşünüyoruz. yani değil mi bir yere gelebilmek için bazı yollardan geçmek gerek yardım isteyene kapımız açık ki zaten ne türlü olursa olsun bir şekilde öğrenecekler. ehi. :shy:EDIT: ahahahhaha ilk @ te ellibin tane :D kullanmışım derdim neymiş :=D:
EDIT2: Bu arada sensei sana myanimelist ten arkadaşlık gönderdim hala kabul etmedin ayıp ama ayıp.

Doqac00
07.Eylül.2012, 00:41
@Doqac00 Moe olmayan animer ülke olmaz aman tanrım şimdi düşünüyorum da eğer dediğim olursa sokakta maid kafeler bile görebiliriz :D benim için pek şey değil aslında shitsuji kafeye kadar gidersek ne güzel olur :D *pis hayaller peşindeyim-nyan~(moe) :D:D*

shitsuji cafe kulağa hiç kötü gelmiyor.:087_[1]:Bende Moe konusunda pek masum sayımam -nyan~ :animedaisuki:

Amigochan
07.Eylül.2012, 00:44
shitsuji cafe kulağa hiç kötü gelmiyor.:087_[1]:Bende Moe konusunda pek masum sayımam -nyan~ :animedaisuki:

ouu nyan nyan~ :animedaisuki: shitsuji kafeye hiç itirazım olmaz aslında yani.. ee... :hmmm:kişisel değil yani millet faydalansın güzel bişey güzel güzel :goodmood: