PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Japonlar Hakkında İlginç 20 Gerçeklaz kızı
10.Kasım.2012, 18:29
Japonlar Hakkında İlginç 20 Gerçek

Japonlar dünya’daki en ilginç ülkelerden biri. Kendilerine has kültürleri, muhteşem yemekleri, teknoloji konusundaki başarıları… Japonların bazı gelenek ve görenekleri bazı kültürler ve insanlar tarafından zaman zaman çok yanlış anlaşılmış olabilir. Japonları seviyor ya da sevmiyor olabilirsiniz ama bu liste ,küçük-çekik-üstün yetenekleri varmışcasına çalışkan bu insanları daha yakından tanımanıza vesile olabilir.20. At eti Japonların mutfağında bir başlangıç yemeğidir ve çiğ olarak yenen bu et oldukça popülerdir. Resimde gördüğünüz gibi çiğ at eti ince ince dilimlenir ve bu şekilde servis edilir. Bu yemeğe ”Basashi” denir.


19. Japonya’nın %70′i dağlarla çevrilidir. Ülkenin ayrıca 200 volkanik dağı vardır


18. Japonya’da misk kavunu (bir tür kokulu kavun) oldukça değerlidir. Kavunun kilosunu 31,473 yen’den yani 300 $ ‘dan satın alabilirsiniz.


17. Japonya’da okuma-yazma oranı %100 dür.


16. Japonya’da otomatik satış makinelerinden bira satın alabilirsiniz. Türkiye’de sanal marketlerde bile içki satışı yapılmaz.


15. Japonların ortalama yaşama ömrü Amerikalılardan 4 yıl daha fazladır. Belki Amerikalılar da “basashi ” yemeye başlamalıdır.


14. Japonya’da bazı erkekler kafalarını traş ederler. Bu onların karşısındakinden özür dileme biçimidir.


13. Japonya, dünya’da cinayet oranın en düşük olduğu ülkelerden biri. Ama maalesef intihar oranları o kadar düşük değil. Japonların intihar için seçtikleri en popüler yer ormanlar .Aokigahara (http://cogitz.com/2010/03/05/aokigahara-the-sad-sea-of-trees/) onların en çok intihar ettiği yer.


12. Japonlar şuana kadar toplam 15 nobel ödülü kazanmış.( Kimya, Tıp, Fizik ).


11. Japon geleneklerine göre, küçük sumo güreşçileri, güreşmeye başlamadan önce tecrübeli güreşçiler tarafından temizlenir ve yıkanırmış.


10. Japonya’daki işsizlik oranı sadece %4.


9. Japonya 6800 adadan oluşuyor


8. Japonların %21 ‘i yaşlılardan oluşuyor ve bu dünya’daki en yüksek oran.


7. Japonlar evlerine asla ayakkabı ile girmezler. Bu onlar için çok ayıp bir şeydir.


6. Japonlar denize girmeyi pek sevmezler. Ama kaplıcalara bayılırlar. Zaten volkanik dağlarda çok olduğu için kaplıcalar çok fazladır.


5. Japonlarda torpil diye birşey yoktur. Başarılı ve tecrübeli olan öne geçer.


4. Japonya’daki insanlar birbirlerine karışmazlar. Çok garip bir kıyafet giyseniz bile kimse size birşey demez ya da ayıplamaz. En fazla birkez bakıp kafalarını çevirirler.


3. Kış aylarında evlerinde sadece oturdukları odayı ısıtırlar. Evleri genel olarak küçük olsa bile , oturmadıkları bir odayı ısıtmayı israf olarak görürler.


2. Tokalaşma, sarılma, öpüşme yoktur. Hafifçe eğilerek selam verilir. El teması yoktur. Bir çocuğun bile başını severseniz size çok kızar, bu onu aşağılamak demektir.


1. Japonlar sözle kavga etmeyi sevmezler. Boş konuşmaları hiç sevmezler. Bir karı kocanın bile birbirine bağırdığını duyamazsınız. Kızgınlık sadece bakışlarla gösterilir. Bu evde de iş yaşantısında da böyledir. İş yerinde toplantılarda konuşanlar genelde gençlerdir. Yaşlılar dinler ve sonra kararlarını bildirirler.Not: üzgünüm kaynak belirtemiyorum bende bu bilgiler çok eskiden vardı nereden araştırıp bulduğumu hatırlamıyorum ama sizinle paylaşmak istedim :)

smlyhee
10.Kasım.2012, 18:50
15. Japonların ortalama yaşama ömrü Amerikalılardan 4 yıl daha fazladır. Belki Amerikalılar da “basashi ” yemeye başlamalıdır.


Bence fast food yemeyi azaltsınlar yeter. :haix:

İfadelerle anlaşma olayını da bir kitapta okumuştum. Arkadaşımın babası yanlış hatırlamıyorsam master'ını Japonya'da yapmış ve bir süre Japonlarla çalışma imkanı bulmuş. Bu tecrübelerini de Fuji Dağı'yla Konuştum (http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=133894) adlı kitabında toplamış. Çok da güzel anlatmış, kesinlikle tavsiye ederim. Japonlar hakkında bayağı bilgi sahibi oldum bu kitap sayesinde *-* Ve Japonlarla anlaşmanın zorluğunu öğrenerek de :080_[1]: moduna girmiştim :D

Paylaşım için de sağol, ellerine sağlık :pompom[1]:

Godfrey
10.Kasım.2012, 18:58
Adamlara bak konuşmadan anlaşıyorlar, en güzeli. Türkiye'de konuşsak da anlaşamıyoruz.

Black Wings
10.Kasım.2012, 19:32
güzel bi çalışma olmuş ellerine sağlık

Lady Melanie
10.Kasım.2012, 21:11
At eti yediklerini hiç duymamıştım okuyunca çok şaşırdım :77[1]: Torpilin işlemediği yer mi var yemeyin beni :D Eskiden bizde evlerimize ayakkabıyla girmezdik şimdilerde bu adet çıktı. Asya kültüründen mi uzaklaşıyoruz ne :haix: Friksiyonel bir işsiz olarak Japonya'ya mı gitsem diye düşündüm bir an :ml67: Ellerine sağlık

souleater
12.Kasım.2012, 15:02
Adamlar bir özür için kafa kazıyorlar, karşısındakini giysi biçimine karışmak gibi birşey yok... Bu adamlar onurlarına ve saygıya gerçekten çok düşkünler bence O.o

darkwolf
12.Kasım.2012, 16:49
adamlarda torbil yokmuş onu çok sevdim
türkiye de torbilden geçilmiyor

Darkwolf27
14.Kasım.2012, 12:13
çok sagol dostum bilmiyodum bunları iyi oldu

MeseL
17.Ocak.2013, 23:37
bir yıl boyunca japon bi hocadan japonca dersi almıştım hatta birlikte yaşamıştık bir süre.gerçekten de temastan hiç hoşlanmıyorlar.bir de eskiden çok ilginç bi gelenekleri varmış.mesela o yıl inek yılıysa onlar için,küçüklüklerinde küçük kağıtlara inek resmi çizip 'yeni yılınız kutlu olsun' gibisinden kısa cümleler yazıp sevdiklerine veriyorlarmış.yaklaşık 1000 tane yaparlarmış :swt:.bize de derste yaptırmıştı ama becerememiştim :megane:hatıra olsun diye yapmıştı bana da bi tane :o_o:

Silvers
04.Eylül.2013, 01:16
Güzel bir bölümdü, uzak doğu kültürleri ve davranışalrını bayağı sevmişimdir, insanların hayatlarında saygının bu kadar ön planda olduğu başka birilerinin olduğunu sanmıyorum açıkçası, şuan değilsede ilerde kesinlikle japonya ya gitmeyi düşünüyorum, hatta mümkünse orda yaşamakta iyi olur.

LordPeace
04.Eylül.2013, 11:49
:O bilmedigim cok şey vardı ama admlar aşmış bi çok konudan bizden ilerdeler :D türkiyede garip bi kıyafet giysen o ortama 1yıl ayak basamazsın admladaki rahatlıga bak :P
Paylaşım için teşkkürler

Sayuri
08.Eylül.2013, 16:21
Kaiken'i okuduktan sonra daha bilgi sahibi oldum bende. Aşırı derecede kibarlar. Ayrıca gerçekten çok fazla intihar var. Ana kahraman olan Fransız adam eski Japonya'nın hayranıydı ve Samuray kitapları falan okuyordu. Samurayların eşleri ''Kaiken'' denilen bir hançeri göğüslerine saplayıp intihar ediyorlarmış. Adamın karısı Japon'du ve ona Kaiken hediye etmişti. xD

İnsomnia
29.Eylül.2013, 15:09
4. Japonya’daki insanlar birbirlerine karışmazlar. Çok garip bir kıyafet giyseniz bile kimse size birşey demez ya da ayıplamaz. En fazla birkez bakıp kafalarını çevirirler.
Bizde nerde o bolluk... :haix: Başıma böyle bi şey geldi diye değil de...:monk: