PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Google, Çin'de Kongre Mağdurulaz kızı
10.Kasım.2012, 21:09
Google, Çin'de Kongre Mağduru


http://www.haberler.com/haber-resimleri/232/google-cin-de-kongre-magduru-4080232_8987_o.jpg
Çin ile yıldızı bir türlü barışmayan Google, "Kongre" mağduru oldu.
Pekin'de süren Çin Komünist Partisi Kongresi nedeniyle kentte olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken, internet de unutulmadı. Adres ve sözcük bazlı gelişmiş engelleme sistemi çok sayıda siteye erişimi yavaşlatırken, milyonlarca kullanıcısı bulunan Google'ın arama motoru ve elektronik posta servisine sıklıkla erişilemiyor.
İnternet aktivitelerini inceleyen Greatfire.org adlı gruba göre, çeşitliGoogle servislerinin adresleri ara sıra Güney Kore'de web sitesi barındırmayan IP adreslerine yönlendiriliyor.
Web analiz şirketi Alexa'nın Çin'de en çok ziyaret edilen siteler sıralamasında, Google beşinde sırada bulunuyor. Dünyanın en kalabalık ülkesinde nüfusun yarıya yakını internet kullanıcısı.


kaynak:haberler.com

Dearest LayLa
10.Kasım.2012, 22:42
Bu yaz Çindeydim ve bu internet yasağını iliklerimde yaşadım diyebilirim. Google'ın esamesi okunmuyor Çin'de denebilir. Googleda bir arama yapmaya çalıştığınızda kendi kendine 'Baidu' ikonları bitiyor her yerde, sayfa açılamıyor, hata veriyor. Aynı şeyi 'Baidu' ile aradığınızdaysa akıl almaz bir hız söz konusu :D Facebook, twitter, youtube gibi siteleri yasaklamış bir sistemden beklenecek bir şey...

Sentius
10.Kasım.2012, 23:13
Çin'de karma ekonomik bir sistem olmasına rağmen ekonomi dışındaki alanlarda Kuzey Kore'den farksız baskıcı bir yönetim var. Google çok sert çıkışlar yaptı ancak nedeni mali kaybıydı tabii ki. Çünkü Çin şu an internet trafiğinde inanılmaz bir paya sahip.