PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çin, 2013'te Yeni Bir İnsanlı Uzay Uçuşu Gerçekleştireceklaz kızı
12.Kasım.2012, 10:47
Çin, 2013'te Yeni Bir İnsanlı Uzay Uçuşu Gerçekleştirecekhttp://www.haberler.com/haber-resimleri/538/cin-2013-te-yeni-bir-insanli-uzay-ucusu-4081538_1792_o.jpg

Bu yılilk kez uzaya astronot gönderen Çin, 2013 yılında 3 astronotla başka bir uzay uçuşugerçekleştirecek.
Resmi Xinhua ajansının haber (http://www.haberler.com/)ine göre, bu yıl Shenzhou-9 uzay aracıylailk kadın astronot Liu Yang'ın da aralarında bulunduğu 3 kişiyi uzaya gönderenve ilk manuel kenetlenme misyonunu başaran Çin, gelecek yıl yaz ayları başındayine 3 kişilik başka bir uzay uçuşu gerçekleştirecek. Çin'in uzay programıbaşkan yardımcısı Niu Hongguang, uçuşun 2013 Haziran ayrında Shenzhou-10 uzaygemisiyle gerçekleşeceğini söyledi. Pekin'de perşembe günü başlayan ÇinKomünist Partisi (ÇKP) 18. Genel Kongresi'nde konuşan Niu, astronotlardanbirinin yine kadın olabileceğini ifade etti.
2020'ye kadar bir uzayistasyonu kurmayı hedefleyen Çin için kenetlenme süreci kendi uzay programıiçin kilometre taşı niteliğinde. Çin ayrıca ayda yürüyüş yapacak bir astronotuda göndermeyi düşünüyor, ancak bunun tarihi belli değil. Ayda son olarakABD'nin 1972 yılında Apollo 17 misyonuyla giden astronotu yürümüştü.
Pekin aynı zamanda ilk kezgelecek yılın ikinci yarısında ay yüzeyindeki araştırmaları geri bildirecek biruzay aracını aya indirmeyi planlıyor.
Çin, uzay programını, yükselenküresel güç, büyüyen teknik uzmanlık ve ülkeyi fakirlikten kurtarıp geliştirenÇKP'nin başarısının bir sembolü olarak görüyor.
Uzayda bir istasyon kurmaprojesi kapsamında yaptığı yatırım miktarının 2013 yılında 39 milyar yuana(yaklaşık 6 milyar ABD Doları) ulaşacağı Çin, 2003'te, ABD ve Rusya'nınardından uzaya insan gönderen üçüncü ülke olmuştu.
2008'de uzayda insanlı yürüyüşügerçekleştiren Çin, geçen yıl da Shenzou 8 adlı kapsülü insansız bir şekildefırlatılmış ve Tiangong adındaki uzay laboratuvarıyla başarılı bir şekildekenetlenmişti. Tiangong uzay laboratuvarı 60 ton ağırlığında bulunuyor ve buABD, Rusya, Avrupa , Kanada ve Japonya tarafındanişletilen 400 tonluk Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çok daha küçük durumda.
ABD, 2017 yılına kadar uzayainsan gönderecek bir roketi fırlatmayı düşünmüyor. Rusya ise insanlı uzaymisyonunun artık bir öncelik olduğunu söylemişti.

kaynak: haberler.com

souleater
12.Kasım.2012, 15:10
Vaay :1178087946767: Merakla bekliyorum :megane:

darkwolf
12.Kasım.2012, 16:42
vayyyy :D ilginç bir haber

Taiga
13.Kasım.2012, 00:27
Bence bunlar fazla gerekli olmayan şeyler. Zaten sovyetler yıkıldıktan sonra amerika özelliklede rusya takmamaya başladı uzayı. Ellerine geçen fazla bir şeyde yok zaten yapacakları araştırmaları yaptılar yapacakları kadar. Ucuzada mal olmuyor uzaya çıkacak aracı yapmak, ki aracı geçtim yakıtı yerdeki personel ve onların aletleri taibonotların (yanlış hatırlamıyosam çinli astronotlara böyle diyorlardı) giysisi filan derken devasa miktarda para bir kaç günlük araştırma için harcanıyor. Çinin eline geçen en önemli şey zamanında uzaya insanlı araç göndermiş olan 3.ülke olması.

Bunları geçsinlerde ayda yürüsünler. Belki Amerika aya çıkmışmı çıkmamışmı tam olarak açıklarlar böylece meraktan kurtulur millet (bende dahil) :D