PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çağlayan Yeni Teşvik Yasasını Çin'e Anlatıyor!laz kızı
12.Kasım.2012, 17:30
Çağlayan Yeni Teşvik Yasasını Çin'e Anlatıyor!


http://image.haber7.com/haber/haber7/photos/caglayan_issizlik_11_yilin_en_dusuk_seviyesinde135 02914680_h940336.jpgBu kapsamda Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen toplantılarda, Türkiye'ye yatırım olanakları ve yeni teşviklerle ilgili imkanlar birinci ağızdan yetkililere ve işadamlarına anlatıldı.

Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği ile Çin Uluslararası Ticaret Birliği (CCPIT) ile Pekin binasında düzenlediği seminerde, Türkiye'den gelen uzmanlar Çinli yatırımcı ve yetkililere ülkedeki yatırım teşvik olanakları ve ekonomik fırsatlar hakkında bilgi verdi.

Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Yurdal Şahin, yaptığı açıklamada, Haziran ayında açıklanan yeni teşvik sistemine Türkiye'de ve dünyada büyük ilgi gösterildiğini söyledi.

Türkiye'de teşvik paketiyle ilgili tanıtım faaliyetlerinin devam ettiğini belirten Şahin, ''Yurtdışında da Türkiye ile ilişkileri iyi olan ülkelerde ya da geliştirmek istediğimiz ülkelerde yatırım teşvik sistemimizi tanıtmaya başladık'' dedi.

Şahin, bu yılın sonuna kadar yaklaşık 13 ülkede yeni yatırım teşvik sistemi ve Türkiye'de uygulanan yatırım ortamını anlatacaklarını ifade ederek, amaçlarının Türkiye'nin aldığı doğrudan uluslararası yatırımları artırmak olduğunun altını çizdi.

Çin ziyaretleri kapsamında Pekin, Şanghay, Guangcou ve Hong Kong'da seminerler düzenleyeceklerini, teşvik sistemini ve Türkiye'deki yatırım ortamı ile Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri Çinli yatırımcılara anlatacaklarını kaydeden Şahin, CCPIT ile işbirliği içerisinde olduklarını ve bu toplantıların verimli geçmesini ümit ettiklerini dile getirdi.

''Çin'in yurtdışında 252 milyar dolar yatırımı var''

Çin'den Türkiye'ye 2003-2011 yılları arasında toplam 7 milyon dolarlık yatırım geldiğine ve yatırımın çok az olduğuna işaret eden Şahin, aynı dönemde Türkiye'nin Çin'deki yatırımlarının 50 milyon dolar olduğunu vurguladı.

Bu dönemde Çin'in tüm dünyada yaptığı yatırımın 252 milyar dolar düzeyinde bulunduğuna dikkati çeken Şahin, amaçlarının Çin gibi yurtdışında önemli yatırımlar yapan ülkelerin Türkiye'de yatırım yapmasını sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

Şahin daha sonra seminerin açılışındaki konuşmasında, Türkiye'nin ekonomik krizden en hızlı çıkan ve ekonomik belirsizlikten en az etkilenen ülke olduğunu söyledi.

Şahin, Türkiye'den 4 saatlik uçuş mesafesinde 1,5 milyar insana erişim imkanı olduğunu ve Türkiye'ye yapılacak yatırımın sadece bu ülkeye değil, firmaların bölge ülkelerine de erişimini kolaylaştıracağını anlattı.

''Vize imkanlarını kolaylaştırmak için çalışıyoruz''

Seminere katılan Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli de Türkiye ve Çin arasında bu yıl diplomatik ilişkilerin 41. yılının kutlandığına işaret ederek, ekonomik işbirliği ve ortaklıkların büyük önem taşıdığını kaydetti.

Esenli, Türkiye'nin ekonomik istikrarı nedeniyle yatırım çeken bir bölge olduğunu belirterek, son dönemde Çinli firmaların da Türkiye'de çeşitli alanlarda araştırma yaptıklarını gördüklerini söyledi.

Kendilerinin de özellikle iş adamlarının vize işlemlerini kolaylaştırmak için teknik düzeyde çalışmalar yaptığını anlatan Esenli, yabancı firmaların Türkiye'ye yatırım yapması durumunda Türk şirketi gibi muamele göreceklerini ifade etti.

Toplantı boyunca uzmanlar, Türkiye'deki yatırım ortamı, ekonomik durum, demografik yapı, Türkiye'nin dış ticareti, yeni teşvik sisteminin tüm detayları, vergi indirimleri, yabancı şirketlerin Türkiye'deki statüleri, çalışma izinleri gibi hususlarda Çinli yatırımcıları bilgilendirdi.kaynak:haber7.com