PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Code Geass Finali (Spoiler İçerir)Burakesan
09.Aralık.2012, 01:49
Bu konuyu forumda daha önce kısa bir şekilde açmıştım ama oldukça basit düzeydeydi, şimdi kendi blogumdan aldığım konuyu ayrıntılı bir şekilde anime (http://www.anime.web.tr/).web.tr üyelerine sunuyorum.

Öncelikle burada yazılanların yorum değil gerçek kanıtlarla desteklenmiş teoriler olduğunu belirtiyorum.

Çoğu yerde gördüğüm kadarıyla Lelouch'un öldüğüne dair yaygın bir düşünce var, ne var ki bu doğru değil. Bazı sitelerde yapımcılar veya senaristler öldüğünü doğruladı tarzında iddialar var ancak bu tarz bir açıklama bulunmuyor, senaristler ise ölmediğini açıklamışlardı.


Şimdi sırayla madde madde ilerleyelim;


-Bazı düşünceye göre Lelouch ölmek istedi? Bu tamamiyle Lelouch'un karakterine ve Code Geass'in yapısına aykırı bir düşünce. Anime (http://www.anime.web.tr/)nin başınan beri sürekil Nunnally ile birlikte yaşamak istediği vurgulanan, ölmekten, yok olmaktan korktuğu vurgulanan bir Lelouch ölmek istemez, hele ki zafere ulaşmışken. Hangi insan tam huzura ve mutluluğa kavuşmuşken, sıkıldım artık öleyim der?
reikonsan.blogspot.com / anime (http://www.anime.web.tr/)yorum.blogspot.com

Şimdi biraz daha ciddi maddelerle ilerleyelim;


Daha önce söylendiği gibi (Zero Requiem) Lelouch savaşını sadece Nunnally için değil, tüm insanlık için veriyordu ve bu yolda gerekirse Nunnally ile bile karşı karşıya gelmekten çekinmeyeceğini söylemişti ( ne var ki karşı karşı geldiler ). Kısaca Lelouch artık kardeşinin korunmaya ihtiyacı olmadığını biliyordu ve kardeşini yeni dünya ile baş başa bıraktı. Ayrıca daha sonra üzerinde bahsedeceğim gibi Suzaku Lelouch ile ilgili olayları biliyordu ve oaly bittikten sonra Suzaku Nunnally'ye gerçekleri anlatacaktı. Lelouch'un bizzat anlatmamasının nedeni ise Nunnally'nin böyle bir şeyi asla kabul edecek olmayışıdır ( Nunnally abisinden ayrılması asla istemezdi)


Peki Lelouch nasıl ölümsüz olabilir?


Geass ile Code'a sahip olan birisi ölümsüzdür, bunu C.C., V.V. ve Charles'da görüyoruz. Ayrıca bildiğimiz gibi Code'a sahip olan birinin Geass güçleri kaybolur (CC, VV ve Code'u aldıktan sonra Charles Geass gücüne sahip değillerdi). Ölümsüz olurken Geass gücü birisine devredilebilir yada yok olur. Kısaca Geass gücü devreilmeden ölümsüz olunamaz ya da ölümsüz olunmadan Geass gücünden kurtulunamaz. Suzaku son bölümde Geass gücünü kabul ettiğini söylemiştir, Lelouch Geass'ını Suzaku'ya vermiştir. Bu yüzden Suzaku Zero görevine devam etmiş, ve Geass gücü için hazırlanmış Zero kıyafetini giymeyi sürdürmüştür. reikonsan.blogspot.com

Birisinin Code'unu ele geçirmek için o kişiyi öldürmek gerekir (fiziksel temas gerekiyor). Lelouch babasını öldürürken fiziksel temasları vardı (Charles'ın code olan eli, Lelouch'un boynundaydı). Lelouch babasının Code'unu almış ve ölümsüz olmuştur. Bazı inanışa göre Lelouch babasını öldürmemiş, babası kendisi ölmüştür, ancak Charles'ın öldüğü sırada görüyoruz ki, ayaklarından başlayarak yavaş yavaş kayboluyor Charles. Lelouch'nun "kaybol" sözünden sonra ise bir anda bedeninin büyük bir bölümü yok oldu, kısaca Lelouch son vuruşu yapmıştır ve Charles'ı öldüren Lelouch'dur ve Code'u almıştır.

1- Lelouch, son bölümde herhangi bir şekilde Geass kullanmamıştır (gözlerine dikkat, geass göremiyoruz - bazıları lens taktığını iddia ediyor ama ölmeyi planlayan hele ki kendini tüm dünyaya şeytan olarak göstermeye çalışan birinin o saatten sonra lens takması oldukça anlamsız), bu da bize gösteriyor ki son bölümde gördüğümüz Suzaku-Lelouch anlaşması sırasında Lelouch Geass gücünü Suzaku'ya vermiştir.

2- Nunnally, Lelouch'un elini tuttuğu sırada Lelouch'nu gerçek amacını görmüştür, bu yenetek Code sahiplerine ait - Code gücüdür. ( anime (http://www.anime.web.tr/) boyunca 4-5 kere C.C. nin bu yeteneğini gördük )
Kısaca Lelouch ölümsüz olduğu için Nunnally onun amacını görmüş oldu. Bazı görüşe göre Nunnally kör olduğu için telepatisi gelişmişti, bu biraz komik geliyor çünkü hiç bir telepatik yetenek kelimesi kelimesine bir insanın ne düşündüğünü anlayamaz... Ayrıca böyle bir yeteneği vardı daha önce el ele tutuştuklarında Nunnally, Lelouch'un gerçek niyetini anlayabilirdi - daha Zero'luğa ilk başladığı sıralarda mesela... reikonsan.blogspot.com

3- Geass, Geis denen İrlanda mitolojisinden bir güçtür. Bütün mitolojik güçlerde olduğu gibi Geis inancında da, gücün sahibi yok olduğu zaman gücün yok olacağı felsefesi vardır. Kısaca eğer Lelouch ölseydi bütün Geass kullandıklarının her şeyi hatırlaması gerekirdi (Lelouch'un Zero olduğunu bilen okul elemanları gibi)

4- Lelouch ölürken bildiğiniz baya bir kanlı ölüme sahipti. Ancak biliyoruz ki C.C. ce Charles'da da kan çıkmıştı ve belli bir süre gerçekten ölmüşlerdi - daha sonra iyileştiler. Lelouch için de iyileştikten sonra sorun çıkmaması için Jeremiah hemen geri çekilme emri vermiştir.Şimdi de biraz karakterlere bakalım.

Jeremiah, Lelouch'a Marianne'den dolayı tapıyordu, son bölümde görüyoruz ki Jeremiah Suzaku'nun görevini başarabilmesi için ateş edilmesini engelliyor, olukça mutlu görünüyor ve Lelouch'un vücudunun hemen kaldırılması için ani geri çekilme emri veriyor ( ki bu onun karakterine uygun değil - birinci sezondan biliyoruz ki 4-5 Knightmare'li bir Jeremiah kaçacağına saldırmayı tercih eder. ) Kısaca Jeremiah her şeyi biliyor ve üzgün değil çünkü Lelouch'un aslında ölmeyeceğini bilen 3 kişiden biri o.

Suzaku Geass gücünü kabul ediyor ve Lelouch Geass'ı Suzaku'ya devredip ölümsüz oluyor. Suzaku'nun üzgün olmasının nedeni arkadaşını kaybedecek olması ( birini kaybetmek için ölmesi gerekmez ). Ayrıca Lelouch'un iyi bir insan olduğunu da nihayetinde anlamıştır.

Nunnally'nin ise hiç bir şeyden haberi yoktu ki Lelouch'un elini tutana kadar. Bu olay zaten bütün teorilerin en güçlü ve hiç bir şekilde çürütülemeyeni...
reikonsan.blogspot.com

C.C.'yi kilise de ağlarken görüyoruz, gerçeği biliyordu ancak ölümsüzlüğün bir sonsuz lanet olduğunu bildiği için Lelouch için üzgün. C.C nin ağlarken söylediği sözlere dikkat edelim: As the price of casting Geass on other people,you..."
üç noktanın sonuna çok güzel bir şekile "you are immortal" gelebilir. Cümleyi açıklayalım; Geass'ı diğer insanlarda kullanmanın bedeli.... Şimdi biliyoruz ki Geass kullanmanın ikinci aşaması Code sahibi olmak. Yani Geass kullanmanın bedeli ölmek değil ölümsüz olmaktır. Ayrıca düşünün, Geass kullanmanın bedeli ölmek olsaydı C.C. neden hayatta? Tam tersini görüyoruz ki Geass kullanan üst düzeylerin tamamı ölümsüz oluyor: Charles, V.V., C.C., C.C'ye gücü veren rahibe, Lelouch...


Şimdi en son sahneye gidelim; öncelikle neden at arabasını kullanan yüzünü göremiyoruz? Eğer tanıdığımız biri değilse neden saklanmış? İkinci olarak C.C. belli bir şekilde son sahnede Lelouch'la konuşuyoruz ama o anda at arabasını kullanan adam ve C.C. den başka kimse ortalıklarda gözükmüyor. Bazı görüşlere göre, C.C. Marianne'le de konuşuyordu, bu yüzden Lelouch ölse bile konuşabilir... Bu görüş tamamiyle yanlış çünkü C.C.'nin Marianne ile konuşabilmesinin nedeni Marianne'nin Geass'ının özellikleri ile alakalıydı -ayrıca Marianne ölü değildi.

Son sahnede C.C.'nin sözlerine göz atalım;

C.C.: "The power of kings,known as Geass,brings one solitude."
C.C.: Not quite accurate,is it?
C.C.: Right,Lelouch?

Türkçesi;

C.C.: "Geass olarak bilinen kralların gücü sadece yalnızlık getirir."
C.C.: O kadar da doğru değil?
C.C.: Değil mi Lelouch? ( tam bu sözü söyledikten sonra sürücüye işaret yapıyor, dikkat edelim)

Bütün teoriler arasında bu kadar açık bir ispat olamaz sanırım. C.C. diyor ki, "Geass, ölümsüzlük getirir (kilisede dua ederken), yalnızlık getirir. Ama doğru değil, çünkü biz birlikteyiz, iki kişiyiz, öyle değil mi Lelouch?"
reikonsan.blogspot.com

Not 1: Code Geass RR'nin açılımının resmi açıklaması yok. Ancak şurası oldukça açık ki, Japonca'da L harfinin telufuzu olmadığı için L harfi yerine R harfi kullanılır.
Örneğin Lelouch Lamperouge = LL yani RR, bu a CC ve VV gibi Lelouch'un RR olarak ölümsüz bir isim aldığının göstergesi.

Not 2: Son sahnede C.C.'nin "değil mi Lelouch" sözünden sonra anime (http://www.anime.web.tr/) bitmeden hemen önce origamiden yapılmış bir kuş görüyoruz. Origami kuşunu Lelouch ve Nunnally'nin yaptığını ve genel olarak anime (http://www.anime.web.tr/) boyunca bir çok kere bize Lelouch ile ilgili sembolizm vermede kullanıldığını biliyoruz - Nunnally olamayacağına göre kim kalıyor geriye...


Özetle; senaristlerin de açıkladığı şekilde Lelouch ölmemiştir, C.C. ile birlikte sonsuz hayata doğru yola koyulmuşlardır. Kallen'in de son bölümde dediğini gibi "Lelouch bir yerlerde oturmuş gülümseyerek dünyanın düzenli haline bakarak bunun kendi eseri olduğuyla övünüyordur". Aldığın Japon kaynaklı bilgide belki yıllar sonra (bir çok Japon anime (http://www.anime.web.tr/)sinde olan durum gibi) Code Geass'in bir 3. sezonu ve 2. sezon ile 3. sezon arasında C.C. ve Lelouch'un anılarının anlatılacağı Ova bölümü veya bölümleri çekilebilirmiş.


Son olarak tekrarlıyorum; YAPIMCILAR'ın "Lelouch kesinlikle öldü" açıklamasına rağmen, yazarlar bunu sert bir dille yalanlamışlardır. Bunun da ekonomik bazı sebeplerle olduğunu düşünüyorum. Ama bizi ilgilendiren kısmı yazarların, Code Geass'ın devamının gelebileceğinin sinyalini vermiş olmaları.


by Seishin

Konu alıntıdır. İncelemesinden dolayı Seisshin'e teşekkür ediyoruz :) Bence oldukça yararlı bir inceleme olmuş :)

DEmre
09.Aralık.2012, 09:56
AŞIRI SPOİLER İÇERİR
Manga hakkında
http://www.mangareader.net/code-geass-shikkoku-no-renya
http://m.mhcdn.net/store/manga/8106/cover.jpg?v=1353477026
http://4.bp.blogspot.com/_fiyDbTZ4c2g/TCWxe5RlI_I/AAAAAAAAAo8/JQ_dwqbTOPo/s1600/_ShikkokuNoRenya_-ch01_03-04.jpg
http://i38.mangareader.net/code-geass-shikkoku-no-renya/12/code-geass-shikkoku-no-renya-3337493.jpg

Bence konu kapanmıştır. :D

The.Forsaken
09.Aralık.2012, 11:14
Ölmediğini tahmin ediyordum ama bir türlü kesinleştiremiyordum (: inception gibi süper bir sondu fakat şimdi ölmedini kesinleştirebilirim aklımda :D @DEmre - onlar galiba manga kapak resimleri mangasını okuyorsan Lelouch'ın çıktını gördünmü kanlı canlı yoksa sadece kapak resimlerinde mi ?

darkwolf
09.Aralık.2012, 11:49
eğer 2.sezonun sonuna dikkat eden olduysa orda bir ara Lelouch gösteriolardı eğer yanlış hatırlamıyorsam bitireli baya oldu çünkü

hitsugaya33
09.Aralık.2012, 14:44
AŞIRI SPOİLER İÇERİR
Manga hakkında
http://www.mangareader.net/code-geass-shikkoku-no-renya
http://m.mhcdn.net/store/manga/8106/cover.jpg?v=1353477026
http://4.bp.blogspot.com/_fiyDbTZ4c2g/TCWxe5RlI_I/AAAAAAAAAo8/JQ_dwqbTOPo/s1600/_ShikkokuNoRenya_-ch01_03-04.jpg
http://i38.mangareader.net/code-geass-shikkoku-no-renya/12/code-geass-shikkoku-no-renya-3337493.jpg

Bence konu kapanmıştır. :D

Yanlız bu mangası Code Geass: Shikkoku no Renya geçmişte geçiyor diye biliyorum ben :D ayrıca ne kadar üzülsemde lelouch öldü bence :D

uglybakura
12.Aralık.2012, 19:45
açıkçası 2-3 maddeye itirazım bulunmaktadır mesela code edinsende geass kullanmaya devam edebilirsin örn:charles

ayrıca animelerde kendi kendine konşan insanlar bolca bulunuyo :D :Dvede kaynağı bulunması animedeki gücün kaynakla aynı olacağı anlamınada gelmiyo :D

ama genel olarak güzel olmuş belki doğrudur ama açıkçası ben doğru olmasını istemem vede lelouch'un ölümü gayet güzel bir sondu at arabası olayınında klasik olayı açık brakıp bitmiş bi animeyi bile yıllarca tartışılabilecek seviyede tutmak içindi :D

nekadar idolümde olsa böyle bi anime için düşünebileceğim en iyi son açık ve net olan lelouchun ölümü

hitsugaya33
12.Aralık.2012, 21:14
açıkçası 2-3 maddeye itirazım bulunmaktadır mesela code edinsende geass kullanmaya devam edebilirsin örn:charles

ayrıca animelerde kendi kendine konşan insanlar bolca bulunuyo :D :Dvede kaynağı bulunması animedeki gücün kaynakla aynı olacağı anlamınada gelmiyo :D

ama genel olarak güzel olmuş belki doğrudur ama açıkçası ben doğru olmasını istemem vede lelouch'un ölümü gayet güzel bir sondu at arabası olayınında klasik olayı açık brakıp bitmiş bi animeyi bile yıllarca tartışılabilecek seviyede tutmak içindi :D

nekadar idolümde olsa böyle bi anime için düşünebileceğim en iyi son açık ve net olan lelouchun ölümü
Aynen ya ne kadar üzülsemde böle iyi bitti :D