PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : A Gentleman's Dignity^^Lady Melanie
05.Ocak.2013, 14:55
- A Gentliman's Dignity-
İzlerken büyük bir keyif aldığım ve sıkılmadığım sayılı dizilerden biri. Kore dizilerinin genelde gençliğe hitap eden karmaşık aşk üçgenleri birbirine benzer olayları vardır. Ama bazen senaryoyu işleyiş biçimi o kadar güzel yapılmış diziler var ki onlar kolay kolay hafızanızdan çıkmıyor. Evet, Gentilman's Digntiy kesinlikle böyle bir dizi.
Dizide liseden beri can ciğer arkadaş olan ve artık 40 yaşına geldikleri gerçeğini zor kabul eden 4 erkeğimiz var. Her biri birbirinden değişik karakterlere sahip ama arkadaş olarak o kadar uyumlular ki; izlerken böyle arkadaşlarım olsun, hayat istediği kadar zor olsun dedirtti.


http://upload.enewsworld.net/News/Contents/26165356.jpg

Birinci yakışıklımız huysuz ve anlaşması zor biri. Bu çok bilmiş haliyle gülümseyen beyefendi karakteriyle Kim Do Jin'imiz. Kim Do Jin, günlük ilişkiler yaşasa bile uzun zamandır hiçbir kadına aşık olmamış bir erkek. Ama bu fikri Seo Yi So ile tanıştıktan sonra değişiyor. Bazen çok olgun bazen liseli bir genç edasıyla Seo Yi So'nun önüne her çıkışında insanların kalp atışlarını hızlandırıyor. Aşık bir erkek pek çok kez gururlu davranmaktan vazgeçse de bir noktada bu gurur ağır basıyor olsa gerek. Çünkü deli gibi aşık olduğu Seo Yi So'yu o kadar kolay affetmiyor. Spoiler olmasın diye ayrıntılara girmeyeceğim. Ama izleyince Kim Do Jin hakkında anlattıklarımın bu kadarla sınırlı olamayacağının farkına varacaksınız.

http://i.imgur.com/XoXVv.jpg

İşte bu da, Kim Do Jin'in kalbini çalan saf güzelliğimiz Seo Yi So. Bir kız olarak kesinlikle hayran oldum kendisine. Çok duru bir güzelliği ve zerafeti var. Kesinlikle gıpta ile bakılacak biri. Dizi de felsefe öğretmeni ve beyzbol hakemliği rolüne bürünmüş. Jest ve mimiklerini çok iyi kullanan bir oyuncu olduğunu söyleyebilirim. Yüzüne bakınca size vermek istediği duyguyu tam olarak aktarabiliyor. Kim Do Jin'i çok uğraştırdı ama sonra kendisi de çok uğraştı.

http://upload.enewsworld.net/News/Contents/33402865.jpg

İkinci yakışıklımız sportif bir tarzı olan beyzbol oynamayı seven Seo Yi So'nun platonik aşık olduğu Im Tae San. Bu yandan bakışlarıyla kız kardeşi Im Me Ah Ri'ye hep kızardı zavallı kız abisi yüzünden aşkını zor yaşadı. Kim Do Jin'le birlikte bir mimarlık ofisi var ve birlikte çalışıyorlar. Seo Yi So'nun ev arkadaşı olan Hong Se Ra'ya benim tarifini zor yapabileceğim türde bir aşk besliyor. Dizide Hong Se Ra ile olan ilişkisini çok ilginç buldum. Se Ra'ya kesinlikle çok bağlı. Bir erkek bu kadar affedici ve kabullenici olabilir mi diye çok geçirdim aklımdan.

http://i.imgur.com/JlJNh.jpg

http://i.imgur.com/m1WxL.jpg


Üçüncü yakışıklımız Choi Yoon. Ahh ahh bu avukat çok canlar yakar. Choi Yoon, tüm duygularını kendi içinde yaşayan, sakin dingin bir hayatı olan ve diğer üç erkeğimizi her türlü sıkıntıdan kurtarmaya çalışan tatlı mı tatlı dünya sevimlisi bir erkek. Im Me Ah Ri'i bu avukata deli gibi aşık ama Choi Yoon arkadaşının kız kardeşi olduğu için duygularını gösteremiyor. Tabii Im Me Ah Ri ile aralarındaki yaş farkı azımsanamayacak kadar fazla olması da ayrı bir sorun.

http://upload.enewsworld.net/News/Contents/86317725.jpg

Dördüncü yakışıklımız tam bir kazanova, ama zengin bir eşi var. Bu da işleri oldukça zorlaştırıyor. Arkadaşları yaptığı çapkınlıklar yakalanmasın diye olağanüstü bir çaba gösteriyor. Çekirge bir sıçrar iki sıçrar... diye bir atasözümüz var ya bu biraz fazla zıplayanlarından ama eşini kandırmak o kadar kolay değil tabii. Lee Jung Rok'u izlerken bir ara kardeşimle aslında Secret Garden'daki Oska rolüne çok iyi uyacağını düşündük. İzlerken bir dikkat edin bence Oska rolünde başarılı olabilirdi.

Gentleman's Dignity dizisinde tüm karakterler o kadar uyumlu ki her birini aynı derecede seviyorsunuz. Dizinin müzikleri çok harika ost'larını mutlaka dinleyin. Büyük bir emek harcandığı ortada, baştan savma tanıdık bir senaryo yok, klişeleşmiş konuları bile çok orjinal bir biçimde ortaya koymaya çalışmışlar.

Kim Do Jin gibi mükemmel, Im Tae San gibi affedici ve aşkına sahip çıkan, Choi Yoon gibi sevebilen, Lee Jung Rok gibi hayatı dolu dolu yaşayabilen bir erkek mükemmel olurdu diye düşünüyorum. (Tek başına Kim Do Jin de yeter tabii.) Dizideki arkadaşlık kıskanılacak kadar güzel. Kore dizilerinin sonunda hep böyle bir aşk istiyorum diye düşündürtür, ama bu dizide böyle arkadaşlarım olsun diye düşündüm. Final bölümünde kızların kalpleri yerinden fırlayacak Kim Do Jin'e hayran olacaksınız, erkek arkadaşlarınızı da onun gibi olmadığı için suçlayacaksınız. Erkekler size sesleniyorum, diziyi izlemeseniz bile son bölümü kesinlikle son ana kadar izleyin. Böylece azıcık saksıyı çalıştırmanın ne demek olduğunu anlamış olursunuz.http://www.youtube.com/watch?v=FwImxTv2I2Ahttp://www.youtube.com/watch?v=4KZ1CHnFK8g

(Bu OSt'u çok seveceksiniz.)

(Tanıtım bana aittir.Kaynak belirtiniz.)

CloudT
05.Ocak.2013, 18:00
İzleyeceğim yapımlardan biri. Baya övdüler, övdün! Bakalım nasılmış, izledikten sonra karar veririm. =D

souleater
05.Ocak.2013, 20:48
Kendime inanamıyorum, ilk defa bu kadar uzun bir yazıyı usanmadan okudum :wahaha: Ve gerçekten o kadar övdün ki, izleyesim geldi :) Bu arada müthiş tanıtım :goodjob:

-fawn-
11.Ocak.2013, 23:32
Kopyala-yapıştır olacak ama neyse... :D Spoiler içerdiği için diziyi henüz izlememiş olanlar okumasa daha iyi olur.
Ayrıca bu güzel tanıtım için Lady Melanie'mizin de elleri dert görmesin. >.<

İzlemekte geç kaldığımı düşündüğüm için kendime çok kızdım. Ayrıca böyle güzel bir yapımı yazın izlemeyi isterdim. Eh bu seferde yeni bölüm gelsin diye kendimi paralardım orsa ayrı tabi. Artık liseli genç aşıkların olduğu yapımlar ilgimi çekmemeye başladı.30-40 yaşlardaki karakterlerin olduğu romantik komediler daha ilgi çekici gelir oldu.

İtiraf edeyim dizinin konusunu hiç okumadan kim kimdir ne ne değildir bilmeden başladım. İlk bölümlerden itibaren harika bir giriş yapılıyor. Yine tekrar etmek gerekirse ilk bölüm itibari ile kendilerini centilmen diye nitelendiren beylerimizin az-çok nasıl tipler olduğunu anlıyoruz. Hepsinin güzel kadınlara karşı bir zaafları olsa da aslında birbirlerinden oldukça farklılar. (Her bölüm başında flashback niteliğindeki sahnelere ise diyecek laf yok zaten.)

Eh benim de tartışmasız en sevdiğim bey Kim Do Jin olmuştur.O mimikleri, kendini beğenmiş tavırları,açık sözlülüğü ve meraklı halleri ayrı bir şirinlik katıyor kendisine.Seo Yi Soo'ya kendisini sevdirebilmek için büyük bir uğraş içine giriyor, tek taraflı aşk bu kolay değil hem de Yi Soo'nun en yakın arkadaşına aşık olduğunu bile bile...Yaptığı jestler,aldığı hediyeler ve Seo Yi Soo'yu pek çok kez zor durumlardan kurtarması her biri ayrı bir anlam taşıyıor. http://www.animemangatr.com/forum/images/smilies/003.gifİlk bölümde Do Jin'nin Si Yoo ile beraber hayal ettiği güneşli yeşil çayırlar. *-*

http://c1212.hizliresim.com/14/4/gkvp3.png

http://c1212.hizliresim.com/14/4/gkvr7.png

Seo Yi Soo ve Kim Do Jin'nin tanışma hikâyesi benim de favorilerim arasına girdi. Ayrıca öncesinde yağmurlu bir günde birbirleriyle bakıştıkları o büyülü sahneyi de unutmamak lâzım. ^^

http://25.media.tumblr.com/tumblr_m8qnjkvGew1rw9s8xo3_500.gif

Yine hiç unutmadığım diğer olay ise Im Tae San'nın Seo Yi Soo'yu Se Ra sanması ve arkadan ona sarılması. Platonik aşkının ona böyle sarılması Yi Soo'yu çok etkiledi ve endişeye düşürdü. Ama sonrasında Do Jin'nin Yi Soo'yu öpüp "Artık endişelenmen gereken daha gerçekçi bir şey var." sözü... Yi Soo gibi ben de dağıldım haliyle. http://www.animemangatr.com/forum/images/smilies/dft010.gif

Choi Yoon en mülayim diyebileceğimiz centilmen. Eşini kaybedişinin ardından geçen yıllara rağmen yüzüğünü parmağından hiç çıkarmaması ve aşk hayatına bir perde çekmesi.Belki de merhum eşine ihanet etmeme gibi bir isteği var.Im Mea Ri gibi kendinden genç bir kızın ona duyduğu sevgi onu bu içsel karmaşanın içinden çıkarabilecek nitelikte ama Yoon oppanın buna cesareti yok. Aslında o da boş değil biliyoruz ,Mea Ri'nin çırpınışları Yoon'nun üzülmesine sebep oluyor. Mea Ri'ye açılamamasınında diğer bir etken hiç şüphesiz yakın arkadaşı Im Tae San. Arkadaşlıklarını aşkının üzerinde tutması beylerin arasında güçlü bir bağ olduğunu bir kez daha kanıtlıyor (finale yaklaşınca iş değişiyor o ayrı tabi http://www.animemangatr.com/forum/images/smilies/dft010.gif).

Im Tae San grubun en sert centilmeni gibi görünse de Hong Se Ra için yapamayacağı şey yok. Gençler gibi dar pantolon giydiği o an ben de Se Ra gibi kahkahalarla gülmüştüm.

http://e1212.hizliresim.com/14/4/gktm9.jpg

Çiftimizin sürekli bir barışık bir kavgalı halleri ikisinin de liderlik duygularının yüksek olmasından kaynaklanıyor bence. Se Ra bu özelliği ile diğer hatunlardan ayrılıyor(Min Suk da Se Ra'ya benzetilebilir ama ikisi farklı kulvarlarda kanımca). Kariyerinden vazgeçmeyen ama öte tarafta Tae San ile aralarındaki çekim yüzünden ne yapacağını şaşıran Se Ra sinir edici olsa da bu yönüyle dişli bir hatun olduğunu belli ediyor. Ayrıca şunu da belirtmem gerek her ne kadar baş roller Yi Soo ve Do Jin çiftine adansa da serinin en şirin çifti benim için tartışmasız Se Ra ve Tae San ikilisidir.

Evet gelelim evli olan en deli-dolu,matrak cenilmenimiz Lee Jung Rok'a, evli olduğuna ve yaşına bakmayın şimdikilerin deyimiyle tam bir playboy. Bir bakıma dostları ile de evli sayılır. Yaptığı çapkınlıklar yüzünden pek çok kez yakayı ele verecekken imdadına dostları yetişiyor ve köşeyi dönmeyi başarıyor.Başta Jung Rok'un Min Suk'un parası için evli kaldığı izlenimi veriliyor ama finale yaklaştıkça Jung Rok'un da Min Suk'a boş olmadığını anlıyorsunuz. Diskoda Gangnam Style'ı duyunca tüylerim diken diken oldu -.- Ama Jung Rok sayesinde Macerana ile güzel bir nostalji yaptık. *-* Zaten bu adam sayesinde pek çok kez gülmüşümdür.

Benim için en güzel bölüm de finaldi. Açıkçası 20 bölüm olması biraz fazla uzatılmış gibiydi.Sonlara doğru tempo biraz düşüyor. Ama yine de izlettiriyor kendini. Dizinin mekânları da çok hoş. Kore'ye gidilecek olursa uğramak gerek , tabi oldukça lüks yerlere benziyor. http://www.animemangatr.com/forum/images/smilies/dft010.gif Müziklere diyecek laf yok High High ve Beautiful Words en sevdiğim parçalar oldu. (High High şarkısında her şarkıcının High High diyişinde içim gıcıklandı http://www.animemangatr.com/forum/images/smilies/dft010.gif).Dizide hangi parça olduğunu hatırlamıyorum ama şarkılardan birini de Jang Dong Gun söylüyordu. Sesi de fena değildi hani. ^^ Diziye K-pop sanatçılarının konuk olması dikkat çekici diğer bir nokta. Choi Yoon'nun Soonyoung'dan imza alışı nasıl unutulabilir ki? http://www.animemangatr.com/forum/images/smilies/dft010.gif

http://vimeo.com/43727519

CN Blue'dan Lee Jong Hyeon ve misafir oyuncu olarak Jeong Yong Hwa'nın katılması diziyi daha çekici hale getiriyor sanırım (hayranlarının penceresinden bakacak olursak http://www.animemangatr.com/forum/images/smilies/dft010.gif).
Daha söylenecek,konuşacak çok şey var.Siz en iyisi mi çok geç olmadan izleyin bu güzel yapımı... İşte bu da benim dizinin en sevdiğim parçası ^^


http://www.youtube.com/watch?v=X0OIzeJ401g

The.Forsaken
12.Ocak.2013, 18:49
Ellerine sağlık ^^ animelerden bunlara zaman kalmıyor yav :D izlemek gerek güzellerinden aslında ^^

Sentius
12.Ocak.2013, 19:25
Ellerine sağlık Lady. Birgün Kore dizisi izleyecem sayenizde ha :D