PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : WebtoonlarTaiga
07.Mart.2013, 18:22
Webtoon Nedir?
Webtoon, web ve cartoonun sonundaki -toonun birleştirilmasiyle türetilmiş bir kelimedir. Anlamı webcomicle aynıdır bu yüzden webtoon=webcomic demek yanlış olmaz ama Koreliler webcomici kullanmak yerine webtoon derler. Webton kavramı ilk olarak Kore'de ortaya çıkmış sorasında bir anda popüler olunca dünya tarafından kabul edilmiştir. En çok Korede çizilir ve en büyük okuyucu kitleside Korededir. Bu yüzden en uygun tanımı "Korelilerin manhwa çizim tarzını bilgisayar yardımıyla internet ortamında yayınlanmak için yapdıkları çizgi romanlardır."

Webtoonların normal manhwa veya mangalardan farkları
Webtoonlar renkli çizilirler. Bazıları renkli gibi gözükmesede bazı nesneler (genellikle para) renkli olabilmektedir. Webtoonlar sadece internette yayınlanmak için çizilirler ve genellikle para kazanma amacı olmadan çizilen amatör eserlerdir. Ama bu basılmıyacakları veya bu işten para kazanılmıyacağı anlamına gelmez. Popüler olan webtoonlar koşe kağıda orjinalindeki gibi renkli olarak basılırlar. Webtoonlarda sayfa diye bir kavram yoktur. Her bölüm tek parçadır ve dikey ince bir şerit şeklindedir. En rahat klavyedeki yön tuşları yardımıyla aşşağı ve yukarı yaparak okunurlar. Ama basılırken sayfalara bölünerek basılırlar. Webtoonlarda konunun ilerleyişi genel olarak çok yavaştır. Normal manhwa veya mangaların nasıl bir şey olduğu ilk bölümden anlaşılırken webtoonlarda bu on bölümden fazla sürebilir. Konu yavaş ilerlemesinin nedeni çizimlerin mangalardan daha ayrıntılı olmasıdır. Eğer çizer çok yetenekliyse anime izlemiş gibi olabilirsiniz. Bazı webtoon çizerleri bazı yerleri gif tarzında hatta sesli şekilde bile yapabilmektedir.

Webtoonlar nasıl yapılır?
Genellikle popüler webtoonlarda 1 yazar 1 çizer 2 veya 1 asistan görev alır (Örn: Noblesse) . Bu en yüksek rakamdır ama çoğu webtoon tek kişinin kaleminden çıkar (Örn: Tower of God). Kağıda çizen webtoon çizerini ben görmedim ama olabilirde bu konu hakkında bilgim yok. Ama genellikle grafik tablet yardımıyla bir resim düzenleme programına çizilirler (Photoshop gibi ama tam olarak hangi programları kullanıyorlar bilmiyorum). Efektler ve renklendirmede bilgisayar vasıtasıyla yapılır.

En popüler webtoonlar:
Noblesse
Towe of God
Girls of the Wilds
Orange Marmelade
The God of Highschool
(webtoonlive, batoto (forumları)ve Türk çeviri gruplarına yapılan yorumlardan yola çıkarak yukarıdaki listeyi hazırladım.)

Türkçeye çevrilmiş webtoonlar:

devam edenler:
Noblesse [MangaFrame] [197]
Tower of god [Kotonaru] [26]
Ability [soutensubs] [4]
Girls of the Wilds [Kotonaru] [67]
The God of High School [Kotonaru] [42]
Godly Bells [animekeyfi] [3]
Orange Marmelade [sky high] [11]
Annarasumanara [soutensubs / animekeyfi] [7]
Zusun [Anime ve Manga Severler] [1]
Crepuscule [yeppudaa] [90]
Magician [türkçe manga] [5]
Lessa [türkçe manga] [2]

tamamlananlar:
A Fairytale The Demon Lord [Kotonaru] [33]

bırakılanlar:
Pink Lady [koreantürk] [15]
Trace [skyhighçeviri] [4]
Sambong Barber Shop [yeppuda] [8]
Marionette [anime ve manga severler] [1]
Nineteen, Twenty-One [mangasuyu] [5]

(isim [çeviren grup] [çevrilen en son bölüm])

Örnek Resim ve Sayfalar:
http://www.webtoonlive.com/images/orange_marmalade.jpg
http://i20.mangareader.net/noblesse/131/noblesse-1821431.jpg
http://i9.mangareader.net/tower-of-god/2/tower-of-god-1467033.jpg
http://i30.mangapanda.com/girls-of-the-wilds/43/girls-of-the-wilds-3372495.jpg

Ek olarak:
Orjinal webtoonların en çok yayınladığı iki site: http://comic.naver.com/index.nhn || http://comic.daum.net/home


Eklemeler yapmayı düşünüyorum. Webtoonlar konusunda yardımcı olabildiysem size, ne mutlu bana.
Konunun nereye uygun olacağını bilemedim yanlış yere açmışsam affedin.

Taiga
21.Mart.2013, 22:13
Fark ettimki bir kaç aydır manga bile çok nadir okuyorum. Ezici bir çoğunlukla webtoon okuyorum ve çeviren grupların sitelerine yeni bölüm çıkmışmı diye hergün giriyorum. Bari bu yaptığım başkalarının işinede yarasın diye bu yazıyı yazmıştım zaten birde facebooktan sayfa açtım her yeni gelen webtoon bölümünü ve altınada çeviren grubun sitesinin adresini yazıyorum. Webtoonları takip edenlerin baya işine yarıyacağını düşünüyorum. Hiç olmazsa benim gibi hergün bisürü çeviri grubunun sitesine girmezsiniz hemde yeni çevrilmeye başlıyanlardan filan haberdar olursunuz. Biraz reklam gibi oldu ama manga (özelliklede webtoonları çok sevenler) takipcilerinin işine baya yarıyacağını düşünüyorum.
Sayfaya gitmek için tıkla. (http://www.facebook.com/pages/Webtoon-TR/497088870350514)

Bu arada webtoon çizme planlarımda var. Bana webtoonlardaki gibi reklendirme ve efektleri photoshoptan (veya benzeri bir programdan) nasıl yapacağımı öğretebilecek veya öğrenebileceğim linkler verebilecek kişilere ihtiyacım var. Yardım etmek isteyenler lütfen bana bu konudan veya özel mesajla ulaşsınlar.

panres
03.Nisan.2013, 22:58
Güzel paylaşım. Teşekkürler.