PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yotsuba&!-fawn-
15.Nisan.2013, 16:41
Yotsuba&!

http://i.imgur.com/OLA1qYD.jpg

Manga-ka: Azuma Kiyohiko

Diğer İsimler: Yotsubato, Yotsuba and !

Yıl: 2003 -

Tür: Komedi, Günlük Hayat

Bölüm Sayısı: (+82) Devam Ediyor

Yayınlandığı Dergi: Dengeki Daioh

Yotsuba (ismi 4 yapraklı yonca anlamına gelen) babası Koiwai ile beraber yaşayan yeşil saçlı, deli dolu, enerjik 5 yaşında küçük bir kızdır. Gün gelir yaşadıkları kırsal bölgeden ayrılıp şehre taşınan Yotsuba ve babası burada üç kızı (Ena,Asagi,Fuuka) olan Ayase ailesi ile komşu olurlar. Yotsuba hiçbir şeyden haberi olmayan ama bunun yanı sıra oldukça da meraklı bir kızdır. Bu merakı ve neşesi sayesinde komşuları tarafından çok sevilir. Hikaye Yotsuba, babası Koiwai, Ayase ailesi, Miura, Takeda ya da takma adıyla Jumbo ve Yotsuba’nın can düşmanı (!) Yanda etrafında geçmekte. Böylece ilerleyen zamanlarda hikayeye başka isimler de katılıp onlar da Yotsuba’nın merakına, heyecanına ve neşesine ortak olurlar. Günlük ama bir dizi komik olaylar onları beklemektedir.

http://i.imgur.com/JUIyOY4.jpg

Kimi zaman hayatımızı sıkıcı, monoton veya sıradan olarak tabir ederiz. Kiyohiko-sensei ise eserinde bunun hiç de zannettiğimiz gibi olmadığını gösteriyor. Yotsuba isimli bu küçük kız sayesinde hayatın her yönünden zevk alınabileceğini ispatlayan mangaka ”Enjoy everything!” mesajı ile bunu okuyucusuna en saf biçimiyle aşılamayı başarmış. Başta da belirttiğim gibi manganın her sayısı, bölümü hayattan farklı bir kesit sunuyor. Yine bu kesitler komedi ile harmanlanınca tadından yenmez bir hal alıyor. Öyle ki Kiyohiko-sensei çok basit olaylardan ince espriler yakalayabiliyor. Bu kadar çok hayranı olmasına rağmen Kiyohiko-sensei’nin serinin animasyona uygun olmadığını düşünmesi sebebiyle manga henüz animeye uyarlanmış değil. Öte yandan serinin çizimleri de yer yer kendine has günlük yaşamdan manzaralarla bezenmiş. Bu anlamda mangakanın çizimlerini oldukça beğeniyorum, özellikle karakter çizimlerinin yanı sıra olayların geçtiği mekanların detaylarını oldukça iyi yansıtıyor.

Ayrıca seriyi okuduktan sonra öğrendim ki benim de çok sevdiğim son bir kaç senedir dünyada ve Türkiye’de de benimsenen ”danbo” (karton kutu) resimleri ve oyuncakları aslında mangada yer alan bir robot kahraman (mangasında yine bu hikaye oldukça esprili bir dille anlatılıyor). Japonya’da Amazon firması sayesinde de oyuncak olarak piyasaya sürülmüş vaziyette.

http://i.imgur.com/vKLD5sw.jpg

Açıkçası her yaştan okunabileceğini düşündüğüm bir seri olan Yotsuba&!’ yı biraz olsun gülmek isteyen herkese tavsiye ederim. :love:

Not: Manga 2006 yılında Japonya Medya Sanatları Festivali’nde (Japan Media Arts Festival) Mükemmellik Ödülü’nü (Excellence Award for Manga) almıştır. Yine manga (kazanamamış olsa da) 2008 yılında 12. Osamu Tezuka Kültür Ödülü’ne (12th Osamu Tezuka Culture Award) ve Çocuklar İçin En İyi Yayın kategorisinde Eisner Ödülü’ne (Eisner Award) aday olmayı başarmıştır.

Burakesan
15.Nisan.2013, 16:50
"Öyle ki Kiyohiko-sensei çok basit olaylardan ince espriler yakalayabiliyor."

Mesele bu zaten :D Gülmek varsa, ben oradayım :E___4312ZHLDPWFG:Paylaşım için teşekkürker :goodjob:
Hemen tabletimden okuma listeme ekliyorum :)