PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : [Anime] One Piece Yazarı Ve Hayatıanime-sensei
20.Eylül.2013, 22:07
. http://images2.wikia.nocookie.net/__cb20090601162758/onepiece/tr/images/thumb/1/11/Eiichiro-oda.gif/180px-Eiichiro-oda.gifEiichiro Oda (尾田栄一郎, Oda Eiichirō),1 Ocak 1975'te Japonya'nın Kumamato şehrinde doğmuştur. Japon manga artistidir ve en iyi bilinen anime ve mangası One Piece'tir. Daha 17 yaşında Wanted isimli mangası ile bir çok ödül kazandı. 19 yaşında Watsuki Nobuhiro'nun Rurouni Kenshin adlı mangasında asistan olarak çalıştı. Ardından da Japonya'da en popüler mangalardan biri olan One Piece geldi. Eiichiro Oda bir çok shounen mangası gibi en çok Akira TORIYAMA'dan etkilenmiş.

Önceki Yaşamı

Çocukken Vikingler (Vicky The Viking))'den ilham alarak mangaka olmayı hedef edinmiştir ve yine çocukken Yudetamado'nun klasik güreş mangası olan Kinnikuman'a Pandaman adında hazırladığı bir karakteri sunmuştur. Pandaman bu mangada kullanılmasa da Oda'nın kendi çalışmalarında caemo karakter olarak karşımıza çıkmıştır. Çalışmalarına takipçilerinin tespit etmesi amacıyla Doskoi Panda logosu gibi Easter Eggler koymasıyla bilinir. Akira Toriyama'nın Dr. Slump ve Dragon Ball mangalarından etkilenmiştir. Küçükken okulda futbol oynamayı severmiş ve arkadaşları ona "Odacchi" lakabını takmış. Daha sonra One Piece'nin üçüncü filminin ekstrası "Dream Soccer King!"ndeki Odacchi'yi bizzat kendi seslendirmiştirAsistanlık Yılları (1992-1997)
1992'de 17 yaşındaki Oda manga kariyerine Shounen Jump'da yayınlanan haftalık shounen mangalarında 3 farklı mangakanın yanında asistan olarak başlamıştır. Aynı yılda kendinin ilk çalışması olan "Wanted"ı yayınlamış ve Tezuka Ödülleri'nde ikincilik kazanmıştır. İlk işinde Masaya Tokuhiro'nın Jungle King Ta-Chan (1992) mangasında çalışmıştır. 1994'de Masaya Tokuhiro'yla çalışmasına geri dönmeden önce kısa bir süre Shinobu Kaitani ile Suizan Police Gang üzerine çalıştı. Yine aynı yıl 1. sınıftayken üniversiteyi bırakmıştır. Jungle King'in 1995'de bitmesinden dolayı Tokuhiro'yla beraber Mizu No Tomodachi Kappaman'a başlamışlardır. Bu manga serisi de 1995'ten 1996'a kadar sürmüştür. Aynı yıl Nobuhiro Watsuki ile Rurouni Kenshin serisinde çalışmaya başlamıştır. Bu zaman zarfında Oda Hiroyuki Takei ile tanışmıştır. Ardından Oda mangadaki sahneleri kendi sanat tarzıyla çizmeye başlamıştır. 1993 ve 1994 yıllarında kendi çalışmaları olan God's Gift for the Future(1993), Itsuki Yakou (1994) ve Monsters(1994) yayınlamıştır. Sonrasında çalışmalarını One Piece ile karıştırmıştır. Rurouni Kenshin'deki bomba üzerindeki hasırşapkaların korsan bayrağı.
1996 yılının sonlarına doğru çalışmakta olduğu Watsuki ile mangaka olarak kendini göstermek adına One Piece'in ilk sayısı olan Romance Dawn V.1 ve Romance Dawn V.2 adında 2 one shot vermiştir. 1997 yılında Nobuhiro ile yollarını ayırıp One Piece üzerine çalışmaya başlamıştır. Colorwalk 1'de yer alan One Piece'un ilk eskizlerini çizmiştir. One Piece'i resmi olarak yayınlamaya başlamadan 1-8 sayılarını önceden planlamıştır. Ancak Boogie'in Buggy olarak değiştirilmesi, Zoro'nun Buggy'nin tayfasında olup da Hasır Şapkalar'a geçmesi, Morgan'ın görünüşünün değişimi (orjinal görünüşü bir sumocuya benziyordu ama Oda'nın editörleri görüşünün yeniden değişimini talep edince Oda değiştirdi.) gibi birçok değişiklikler yaptı. Sonrasında Nobuhiro Watskui, Oda'nın hatrı için Rurouni Kenshin'in bir sayısında Enishi Yukishiro'nun adamı Gein'in kullandığı bombanın üzerine Hasır Şapkalar'ın korsan bayrağını resmetmiştir.Gelecek

Oda bir röportajında One Piece'i bitirdikten sonra bir robot mangası yapmayı planladığını açıkladı. Lakin sonrasında One Piece'i bitirdiği zaman Toriyama ile aynı yolu izleyip kısa kısa hikayeler içeren mangalar çıkaracağını belirtti.

<--- Güncellendi --->

Kaynak: onepiece.wikia.com

Lambo
20.Eylül.2013, 22:38
Yazılarında font boyutunu çok artırmana gerek yok , Font boyutunu 2, tipini arial yapsan göze daha hoş gelir. Birde resimleri yazıya göre ortalarsan çok iyi olur.

anime-sensei
21.Eylül.2013, 07:50
Tamam modum bilgisayara girince düzenlerim