PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gugure Kokkuri-sanCloudT
09.Ekim.2014, 01:49
http://i.imgur.com/4MxLGeU.jpg

Yapım Türü: TV Serisi
Bölüm Sayısı: 12
Yayına Başlama Tarihi: 06.10.2014
Yapımcılar: TMS Entertainment
Türler: Komedi, Romantizm, Shounen, Doğa Üstü Güçler
Süresi: Bölüm başı 24 dakika
__________________________________________________ ______________

Konu: Konusu: Kohina isimli sevimli küçük bir kızın, bir gün Japon hikayelerinde geçen Kokkuri-san adlı bir hayaleti çağırması üzerine gelen Kokkuri-san'ın, Kohina'nın zor durumunu görmesi ve bu doğrultuda gelişlerini daha sık bir hale getirmesiyle birlikte başlayan macerayı anlatmaktadır.


Tanıtım Videosu

http://www.youtube.com/watch?v=iaPwxmdp3gA

AniDB Sayfası: Gugure Kokkuri-san (http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=10530)
ANN Sayfası: Gugure Kokkuri-san (http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=16123)
MAL Sayfası: Gugure Kokkuri-san (http://myanimelist.net/anime/23251/)

Kişisel Yorum:

Kohina isimli sevimli bir küçük kızımız vardır. Kendisini oyuncak bebek olarak ilan eden Kohina bir gün yalnızlıkla boğuşurken, tek başına yapmaması gereken bir şeyi yapar ve Japon halk hikayelerinde dahil olmak üzere, modern çağda da ismi oldukça sık duyulan bir hayaleti, adıyla aynı olan kokkuri adlı bir oyun ile çağırır. Ardından ilginç bir şekilde giriş yapan, Kokkuri-san Kohina'nın içler acısı durumunu görünce, onu koruyup kollamak adına ziyaretlerini sıklaştırır. Hem yol hem yoldaş olur...

Seri 12 bölüm olarak planlanmış. Yani kıvamında bir bölüm sayısı belirlenmiş. 2. sezon gelir mi gelmez mi bilinmez ama oldukça hoş bir seri, izlerken yüzünüzde bir tebessüm ile izliyorsunuz. Komedi olmasının yanı sıra, dram yönü de bulunmaktadır. Ve yeni yeni hoş karakterler de eklenecektir. Inugami ve Shigaraki gibi. Zaten diğer türlü Kokkuri-san olmazdı. Sebebi birazdan açıklanacaktır...

Ayrıca sadece, Kohina gibi sevimli bir karakter için bile izlenir.

http://i.imgur.com/xkNdW8P.gif

Kokkuri oyununa değinecek olursak eğer, kendisi bir tür kehanet oyunudur. Meiji döneminden beri süre gelen bu oyun, isminden de ilginç bir oyun olduğunu belli etmektedir. İsim, tilki , tengu ve tanuki kanjilerinin birleşmesinden ortaya çıkmıştır. Bu üç isim de, Japon halk hikayelerinde geçen youkai yani hayaletler/doğa üstü yaratıklardır.

Hatta şöyle buyrun;

http://i.imgur.com/XW9uvpR.jpg

Oyun bildiğimiz, hayalet çağırma ritüelinin benzeridir. Bir kaç kişi toplanır, bir taşın üstüne parmaklarını koyar ve üç kere Kokkuri-san diyerek ardından bir soru sorarlar. Sorunun cevabı da taşın kendi kendine hareket etmesi üzerine dayalı bir fenomen. Fakat taşın yer aldığı kağıt bizim bildiğimizden biraz farklı. Bu açıdan da bir noktada ayrılmaktadır.

Oyunun nasıl bir şemaya sahip olduğuna dair bir resime şuradan bakabilirsiniz;

http://i.imgur.com/SJyTAiB.jpg

Bu da benzer bir oyunu oynayan arkadaşlar;

http://i.imgur.com/8NPpDMf.jpg


Ayrıca, tek başına oynanmaması gerektiği yönünde de söylentiler dolaşmaktadır. Nedeni de seride de zaten bahsedilmiştir. Bu açıdan da, seyredilmesi gereken bir seri. Tabi eğer halk hikayelerini seviyorsanız.