PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MANGAKA nasıl ourum!!?Eiji
04.Haziran.2015, 16:18
Merhaba arkadaşlar burada henüz yeniyim işler nasil yürür burada bilmem ama ben bir Mangaka olmak istiyorum. Çizimlerim fena değil, hikayeyide kurgulayabiliyorum ama manga malzemeleri nerden alinir, nasil bulurum, Hİç bir fikrim, bilgim yok :(

Bana yardımcı olabilirmisiniz lütfen yararli yorumlarınızı cevaplarınızı beklıyorum. bu konuda bilgisi olananınız varsa lutfen ozel mesaj atmayı unutmasın :megane:

ManganoSekai
19.Haziran.2015, 16:25
Önemli olan malzeme değil, en ufak dandik malzemelerle bile harikalar yaratabilirsin. İşi ilerletirsen malzeme yenileyip daha iyilerini alabilirsin ama daha işin çok başındayken bu malzemeleri kullanman gereksiz olur. Kısacası her iş bilekte bitiyor. Mangakalar genelde G-Pen kullanırki bunu satan Türk internet siteleri var, araştırıp kolaylıkla bulup sipariş verebilirsin. G-pen alınca onu takmak için tarama sapı almalısın ve tabiki mürekkebi unutmayalım. Tarama ucu dediğimiz şey G-pen oluyor, birsürü tarama ucu var ama çizim için olanları ayrı. Hat sanatı için vs. ayrı tarama uçları var. Önüne gelen her mürekkebide alamazsın, çizim mürekkebi olmalı. Çizim mürekkepleri suda çözünmez ve hemen kururlar, sana gereken o. Herhangi bir uçlu kalemle çizimi yapıp üzerinden G-penle geçip mürekkeplemeyi halledebilirsin. Uçlu kalem konusuna gelirsek pahalı çizim için rahat kalemler var internette bulabilirsin onları. G-pen dışında maru pen vs. var hangisi sana daha kolay gelir bilemeyeceğim o yüzden seçim senin.
Ancak tavsiyem şu, henüz işin başındasın ve bu tarz şeylere hiç gerek yok. Sıradan bir kalem + grafit dereceli bir kalemle işini görürsün. 00.05 gibi numaraları var o kalemlerin. Setleri de internette aynı şekilde var. Sen işe ufaktan başla geliştikçe zaten yeni malzemeler de denemek isteyeceksin. Delete markalı manga çizimi için kağıtlar vs. çokça işini görür. Facebook gibi yerler üzerinden manga çizim hakkında gruplara katılıp bilgi alış-verişi yapmakta farklı bir alternatif olur senin için.

Taiga
23.Ocak.2018, 15:16
@ManganoSekai zaten çok güzel açıklamış. Ben de mangaka olmak isteyen kişilere benzer bir kaç cümle yazacağım. Sadece kurşun kalem kullanarak bile manga çizebilirsiniz. Şu an Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nin Görsel Estetik kitabını okuyorum. O kitapta sanat-teknoloji ilişkisi başlıklı bir konu vardı. Eski teknik ve teknolojieri kavramadan yeni teknik ve teknolojilere geçmenin çok tehlikeli olduğu yazıyor. Ben de kendi deneyimlerimden dolayı böyle düşünüyorum. Bırakın G-Pen almayı düşünmeyi! Önce kurşun kalem ile çizin. Sonra pilot kalem ile. Hepsinde ustalaştıktan sonra G-Pen, Grafik Tablet, Maker kalemler, Ecoline (sıvı sulu boya) tarzı şeylere geçersiniz.