PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Temarihayalet
09.Kasım.2011, 13:03
Temari , Masashi Kishimoto tarafından çizilen manga ve anime serisi Naruto'nun kurgusal karakterlerinden biridir. Kankurou ve Gaara'nın ablasıdır ve Dördüncü Kazekage'nin ilk doğan çocuğu ve tek kızıdır.
Dördüncü Kazekage’nin kızı olan Temari, dolayısıyla Gaara ve Kankurou’nun hem kız kardeşi hem de takım arkadaşıdır. Genelde sırtında demirden yapılmış dev bir yelpaze taşır. Temari bu yelpazeyi dövüş sırasında çok güçlü bir silah olarak kullanmaktadır. Bu sayede uzun erimli dövüşlerde uzmanlaşmıştır, ayrıca kendisini keskin durum çözümleyicisi olarak kanıtlamıştır.
Temari genellikle çalışma arkadaşlarına ya da ailesine karşı şefkatlidir, ancak dövüş alanında rakiplerine karşı gayet acımasız bir tavır içindedir. Temari, Gaara ile anlaşırken Kankurou’ya göre duygularını daha çok gösterir ve bir şekilde ondan daha az korkar. Shikamaru, onun dövüş şeklini yakından seyretme şansı bulduğu için, Temari’nin kendi annesinden daha korkunç olduğunu belirtmiştir.

Sasuke'nin Kurtarılması

Başarısızlıkla sonuçlanan Sasuke’yi geri getirme görevi sırasında; Shikamaru’nun Tayuya ile dövüşü tam bir çıkmaza girmişken, Temari, Shikamaru’yu kurtarmaya gelmiştir. Yelpazesini kullanarak Kuchiyose: Kirikiri Mai tekniğini kullanarak Kamatari’yi çağırmış, sonrasında ise çağırdığı bu yaratığı kullanıp neredeyse tüm ormanı harap etmiştir, böylece Tayuya'nın “saklan ve uzaktan saldırı düzenle” mantığı yenilgiye uğramıştır. Temari ve Naruto Uzumaki yaratık çağırma tekniğini başarılı bir şekilde uygulabilen tek "Genin" düzeyi kişilerdir.

Naruto Shippuden

Naruto 'nun mangasında atlanan iki buçuk yıllık aralıkta, Temari, Jounin düzeyine terfi etmiştir. Temari artık; Sunagakure ve Konohagakure yeni Chuunin Sınavı'nın hazırlıklarını eş güdümlü olarak yürütürken, bu iki köy arasındaki irtibatı sağlayan bir konumda görev yapmaktadır.
Gaara’nın kaçırıldığını duyunca, Kakashi’nin takımına katılarak aceleyle Sunagakure'ye dönmüştür. Sunagakure’ye ulaşınca, Temari ayrıca Kankurou’nun Sasori tarafından dövüş sırasında zehirlendiğini öğrenir. Sakura zamanında varıp onu iyileştirebilmiştir. Sonuç olarak, Temari, Kakashi’nin takımına katılıp Akatsuki’yle olan savaşta yardım etmeye karar verir, ancak Chiyo, Temari’nin yerine takıma katılır, Temari ise Sunagakure'nin savunmasının sorumluluğunu üstlenir. Daha sonra, Temari ve iyileşmiş Kankurou; Chiyo kendisinin geçmişte geliştirmeye çalışmış olduğu bir tür hayat-veren tekniği Gaara’ya uygularken, Naruto’ya yetişirler.

Önemli Notlar

"Temari" çocukların zıplatıp sektirerek sürdükleri sarmalanmış ipliklerden oluşturulmuş topa verilen isimdir. Çok karmaşık bir yapıya sahip olabilmektedirler ve bazıları ise bu topları bir tür sanat biçimi olması için dokumaktadır.

Resmi veri kitabına göre Temari’nin en çok sevdiği yiyecekler/yemekler kavrulmuş kestane ve sebze çorbasıdır; sevmedikleri ise kalamar ve ahtapottur (muhtemelen balık dışındaki deniz ürünlerinin çoğunu sevmemektedir).

Bitkibilim, hobisidir. En çok kullandığı ifade ise "Kamanı günbatımında bileyeceksin!"dir.

Temari’nin, yelpazesi olmadan,yakın dövüşte ne kadar etkili olabileceği bilinmemektedir.

Temari’nin yeteneklerinin esin kaynağının, Çin Edebiyatı'nın dört önemli romanından birisi ve 1590’lı yıllarda kaynağı belirsiz olarak basılmış olan, Batı'ya Seyahat‘in kahramanlarından Princess Iron Fan olduğuna
inanılmaktadır. Naruto II. Kısım'da ilk olarak manganın 247. bölümünde görülmektedir, bu sırada Nara Shikamaru ile beraber yürümektedir. Naruto hemen Shikamaru’ya Temari’yle çıkıp çıkmadığını sorar. Shikamaru ise çabucak konuyu değiştirmeye çalışır.