PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sky Crawlers (Sukai kurora)agita
09.Kasım.2011, 23:15
http://www.aullidos.com/imagenes/caratulas/sky-crawlers.jpg

Yönetmen: Mamoru OSHII

Senaryo: Chihiro ITO

Animasyon: Tetsuya NISHIO

Müzik: Kenji KAWAI

Dizayn: Tetsuya NISHIO, Atsushi TAKEUCHI, Kazuo NAGAI

Orjinal Eser: Hiroshi MORI

Yapım Yılı: 2008

Türü:Macera,Gizem,Drama

Alternatif bir yakın gelecekte geçen animede dünya savaşlardan artık bıkmış,savaşı sadece şirketler yapmakta(animede bu şirketlerden 2 tanesinin hava savaşlarını görüyoruz) ve insanlar bu şekilde savaş,şiddet isteklerini geçirmekte ve eğlenmektedir.

Ana karekterlerimiz olan Yuichi bir hava pilotudur.Aynı zamanda kendisi bir kildren dir.Kildrenler ergenlik çağı yaşlarında hiç büyümeyen hep o yaşta ,görünümde kalan ve çok iyi pilot olan,çocuk görünümlü bir ırktır.

Yeni bir hava üstüne atanıp bu üste komutanı Kusanagi ile tanışan ,kendisine verilen uçağın önceki sahibinin gizemli ölümü doğrultusunda , kendisi ve kildrenlerin varoluş amacını arayan yuichi nin öyküsüdür.

Anime biraz durağan ilerliyor ,savaş sahneleri ve çatışma sahneleri biraz hareketlendiriyor.Sonunda finali süpriz bir sonla bitiyor gibi ama dikkatli izleyip ,dialogları kaçırmazsanız filmin ortalarına doğru ne olacağını tahmin edebilirsiniz.

Uçak ve bazı bina mekan tasarımları 3d yapılmış.görsel yönden ben oldukça başarılı buldum. Ben özellikle animenin müziklerini de beğendim.Olayların ve Kildrenlerin içinde bulundukları ruh hallerini iyi anlatılmış.Savaşa,gençliğe,dünyaya farklı bir eleştirisel bakış yapılmış.

Yönetmen zaten çoğu kişinin bileceği Patlabor Movie, Ghost in the Shell,Ghost in the Shell 2 filmlerinin yönetmeni Mamoru Oshii.Senaryosu da Mori Hiroshi nin aynı adlı romanından uyarlanmış.

Anime nasıl diyim N.Shalaman filmlerini izlediyseniz(6.His,Unbreakable,The Happening) onları anımnsatıyor.Ama sonunun nasıl olacağını verdiği ipuçları ile azda olsa biraz belli ediyor.

:alıntıdır: dark.lord