PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hiro Mashima ile RöportajSentius
30.Aralık.2011, 17:04
[/URL][URL="http://divxplanet.com/news_path/1320843262.jpg"]http://divxplanet.com/news_path/1320843262.jpg (http://divxplanet.com/news_path/1320843262.jpg)


Fairy Tail mangakası Hiro Mashima ile röportaj


New York Comic Con; Rave Master, Monster Hunter Orage ve şu sıralar oldukça revaçta olan Fairy Tail isimli manganın da yaratıcısı olan Hiro Mashima’yı ağırladı. Mashima, ANN ile ( ve röportajların yapılış şekli sebebi ile aynı zamanda MTVGeek’den Brigid Alverson ile ) animesi yapılan Fairy Tail hakkındaki görüşlerini bildirmek, kullandığı temalar hakkında tartışmak ve bu ilhamın nereden geldiğini açıklamak için aynı masada buluştu. ANN ayrıca, yakın zaman önce duyurulmuş ve ağustosta çıkması planlanan Fairy Tail filmi üzerine daha fazla bilgi edinip edinemeyecekleri sorusunu da Mashima’ya yöneltti lakin ekibi ile olan konuşmasından sonra Mashima sadece, “kısa süre sonra gerekli bilgiler açıklanacak” demekle yetindi.

ANN: Sizinle en son 2008’de röportaj yapmıştık. O zamandan bu güne Fairy Tail’in animesi yapıldı. Bu anime uyarlaması konusundaki düşünceleriniz neler?

Mashima: O zamandan beri her şey tıkırında, kendimizi işlerin oluruna bıraktık. Sizlere yani ANN’ye anime konusundan bir önceki röportajımızda bahsetmek isterdim ama olmadı ne yazık ki.

Manganız animeye uyarlandıktan sonra en hoşunuza giden şey ne oldu?

Natsu ve Happy’nin özgürce dolaşabildiklerini görmek. Olayı mangada çizerek anlatabileceğim efektler belirli bir sınıra sahipler o yüzden benim yapamadıklarımı animede görmek çok daha büyük zevk veriyor ki ekranda da çok hoş görünüyorlar. Hepsini de öyle dolanırlarken gördükten sonra ne kadar da eğlenceli karakterler çizdiğimi farkettim.

Çocukken manga okur yahut anime izler miydiniz? Cevabınız evetse favori anime ve mangalarınızı bizlerle paylaşır mısınız?

Dragon Ball ve tabii Hayao Miyazaki’nin pek çok eseri favorilerim arasındadır.

O zamanlar böylesi bir manga yaratıcısı olacağınız hiç aklınıza gelir miydi?

Her şey üstatların eserlerini kopyalayıp sürekli takip etmemle başladı. Zaten çok geçmeden bu işte usta olacağımı anlamıştım. Bunu çok istiyordum ki başaracağım da aşikardı.

Aile ve dostlara olan sadakat Fairy Tail’de çokça işleniyor. Bu gerçek hayatta da olmazsa olmaz dediğiniz şeylerden midir?

Kesinlikle. Geçmişte arkadaşlarımın çok büyük yardımlarını gördüm ve bu çizdiğim mangaya da taşımak istediğim bir değer. Ki aslında Fairy Tail de temelini bu değerden alır. Ama son zamanlarda artan meşguliyetim telefonumda kayıtlı arkadaş sayımı bir hayli aşağılara çektirdi. ( Gülüşler. )

Monster Hunter Orage mangasında Monster Hunter oyunundan esinlenildi. Lakin yine de, bu oyundan haberi olmayan kişiler de pek güzel mangayı okuyup zevk alabilirler. Fairy Tail’deki gibi kendi yarattığınız bir dünyanın yanı sıra daha önceden yaratılmış bir dünya üzerine çalışmanın ne tür farklılıkları var?

Elbette öncelikle farkına vardığım husus orijinal yaratıcıların kurguladıkları bu dünyayı mahvetmemem gerektiği oldu. Buna saygı duymam gerekliydi. Gerçi Monster Hunter’ın geçtiği dünya ile benim kafamda betimlediğim dünya arasında pek çok benzerlikler mevcuttu o yüzden çok zorlandım diyemem.

Fairy Tail’de “kötü” karakterler genelde bir şekilde bağışlanıyorlar. Gerçekten de insanlara ikinci bir şans verilmesi gerektiğine yani herkesin bir şekilde bağışlanabilir olduğuna inanıyor musunuz?

Kesinlikle. Ancak can denen olguya çok değer veririm ki bu boş geçilecek bir şey de değildir. Bazen karakterleri göçüp giderken çizdiğim yerler oluyor ki sonradan bu karakterlerin ölmediği ortaya çıkıyor. Ama asla ve asla gerçekten de ölmüş birisini hayata dönmüş olarak çizmem. Bu çizebileceğim bir şey değil.

Fairy Tail çok yaratıcı bir çalışma. İçerisinde envai çeşit sürpriz mevcut ve oldukça da eğlenceli. Karakterler ve konu üzerine nasıl oluyor da bu kadar fikir üretebiliyorsunuz? Ve bir şekilde tıkandığınızda gerekli ilhamı nereden alıyorsunuz?

Açıkçası çoğu zaman yeni fikirler ürettiğimde önce farkında olmuyorum. Tamamen şans eseri ve kendiliğinden oluveriyorlar. Ama sürekli bir fikir üretme peşindeyim. Buradan ekip odasına doğru yürürken bile ve hatta şu anda aklımın farklı bir köşesinde dahi aslında yeni yeni fikirler türetiyorum. Bir noktada tıkandığımda ise çözüm uykuda bitiyor. O anki modumun ve hissettiklerimin değişmesi gerekiyor.

İngilizce konuşan hayranlarınıza ne gibi bir mesaj yollamak istersiniz?

Şu anda Fairy Tail’in hali hazırda İngilizce olarak yayınlanmış 15 cildi bulunmakta ve emin olun ki bu noktadan sonra dahi pek çok ilgi uyandırıcı ve şaşırtıcı hikaye de sizleri beklemekte. Umarım okumaya devam edersiniz. Ayrıca pek çok yeni karakterle konu giderek daha da yoğunlaşıp çok daha heyecanlı bir hâl alıyor. Okuyucularımın sadece Japonya ile sınırlı olmayıp tüm dünyaya yayıldıklarının farkındayım. Umarım çalışmalarımı beğenerek takibe devam edersiniz.

Bu röportaj MTVGeek'den Brigid Alverson eşliğinde yapılmıştır.

ANN, Hiro Mashima ve Kodansha Comics’e bizlere bu röportaj fırsatını sundukları, New York Comic Con ekibine bu röportajı ayarladıkları ve Marie Iida’ya da çeviri konusunda olan yardımlarından dolayı teşekkür eder.


Kaynak : Divxplanet

franky
06.Ocak.2012, 22:34
arkadaşlar bunun animesi yokmu sitede

Sentius
06.Ocak.2012, 22:37
Buraya (http://www.animesue.com/devam-eden-seriler/846-fairy-tail-tum-bolumler-x264-turkce-altyazi-guncel.htm) bakabilirsin linkler çalışıyorsa. Fansublı hali sitede.

franky
06.Ocak.2012, 22:41
Buraya (http://www.animesue.com/devam-eden-seriler/846-fairy-tail-tum-bolumler-x264-turkce-altyazi-guncel.htm) bakabilirsin linkler çalışıyorsa. Fansublı hali sitede.

teşekkürler burda görmeyince şaşırdım..

Lawliet
07.Haziran.2012, 13:05
raportaj ii :)

ProDigy
21.Temmuz.2012, 11:21
fairy tail cıkdın dan beri hızla yükseliyor fakat fill lere girdi :((

Taiga
15.Ağustos.2012, 12:58
Adam manga çizmeye ünlü mangaları kopyalıyarak başladım sonra usta oldum diyo ama hala one pieceden eski mangalarından vs. karakterleri kopyalıyıp çiziyo ne biçim iş bu anlamadım.

Sentius
15.Ağustos.2012, 14:20
Adam manga çizmeye ünlü mangaları kopyalıyarak başladım sonra usta oldum diyo ama hala one pieceden eski mangalarından vs. karakterleri kopyalıyıp çiziyo ne biçim iş bu anlamadım.

Gildarts = Shanks

Birde ilk bölümlerde gölge büyüsü kullanan eleman vardı. O da aynı narutodaki Shikamaru :D

Birde ichigo = Loke :D

Amigochan
31.Ağustos.2012, 11:10
valla kopyalama faln diye herkes mashima ya karşı önyargılı bence bunda bir problem yok. sadece kopyalamakla hiçbir Allahın kulu bir yerlere gelemez mashima da sedece kopyalamakla kalsaydı bu kadar başarılı olamazdı. Kim ne derse desin ben hiro-sensei yide fairy tail i de çok seviyorum bence harika bir manga *-*

Taiga
01.Eylül.2012, 01:39
Zaten sadece kopyalamayla kalsa bende izlerdim okurdum. Ama asıl sorunu kurguda ben bırakana kadar hiç ön yargılı bakmadan okudum mangayı ama sonra bir şeylerin ters gittiğini anladım. Shounen bir animeye göre berbat bir kurgusu var (Ayrıca çocukca) ilk başta güzeldi ama sonra çocukca hazırlanmış kapaklar içerikte çocukca. Size diyim bu manga kesinlikle 18 yaşının altı için yapılmış özellikle animesi berbat ötesi Gray bile sıgara içmiyo amacı ne bu mangakanın anlamadım. Zaten anime ve manga konusunda çok seçiciyimdir o yüzden bu seri benim gözümde beş para etmez. Belki siz izliyebilirsiniz Erza Gray Natsunun ruhlarının birbiriyle değiştiği o saçma sapan filler'i ama ben onu izlemektense hiç bir şey izlemem daha iyi. Zaten yeni yeni harika anime ve manga serileri keşfediyorum (2 yıl boyunca anime ve mangaya fazla ilgi veremediğimden oluyo hep).