PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çay SeremonisiMatthew
06.Ocak.2012, 15:17
JAPONYA'DA ÇAYLAR, RUHU TEMİZ İNSANIN ELİNDEN İÇİLİYOR

Dünyada "çayın babası" olarak bilinen Dharma'dan yola çıkan, yüzyıllar içinde çeşitli evrimler geçirip günümüze kadar ulaşan çay geleneği, Japonya'da "çay seremonisi" adı altında sürdürülüyor. Günlük çay ritüellerini felsefeleriyle harmanlayarak kültürlerine yansıtan Japonlar, çay içme ve ikram eylemine, kattıkları estetikle başlı başına bir sanat, düşünsel zenginlikle de bir ayin boyutu kazandırmış bulunuyor.

Tipik bir Japon evinin özel dizaynlı bahçesinin en sade bölümünde, sadece çay törenlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış "Hoshoan" adı verilen küçük bir ev bulunuyor. Alçakgönüllü olma esasını hatırlatmak amacıyla ancak eğilerek girilebilecek kadar küçük tutulmuş olan kapısından bu eve girerken, erkeklerin silah, kadınların ise ziynet eşyaları bulundurmalarına izin verilmiyor. Bu yasak, dünya zenginliği ve güçten arınarak tevazuya bürünmeyi simgelerken, eşya ve detaya boğulmadan döşenmiş ev de bunu destekler nitelikte son derece sade çizgilere sahip bulunuyor. Japon çay seremonilerinde, her mevsim için farklı kaseler ve araçlar kullanılıyor. Törenlerde kama (çaydanlık), chasen (çayı karıştırmak için kullanılan bambu fırça), chawan (çayın sunulduğu kase), chakin (peçete) gibi araçlar kullanılarak sunulan çay, en taze çay yapraklarının öğütülmesiyle elde edilen meşhur yeşil çay olma özelliğini taşıyor.

Ev sahibiyle misafir arasındaki ilişkinin, birbirlerini son görüşleri, birbirlerine son hizmetleriymişçesine özen ve hürmete dayandırıldığı Japon çay seremonisi, Japon inceliğinin hayata gelmiş en güzel örneklerinden biri olarak öne çıkıyor. Kaseyi tutuştan çayı karıştırmaya, çay doldurmadan peçetenin kullanımına kadar her hareketin belli adap ve zarafet kuralları dahilinde vücuda geldiği, derin bir felsefenin yansıması olan bu seremonileri tekdüzelikten çıkaran en önemli unsur ise ruh.

Japon inanışına göre, töreni yapacak kişinin, tören öncesi ruhen arınması ve konsantre olması gerekiyor. Törene katılan diğer kişilerin de, tıpkı minimalize edilmiş bir dansta olduğu gibi, tüm varlıklarını seremoniye katmaları, birlikte törene katıldıkları insanlarla temas kurabilmeleri bekleniyor. Kollektivist yaşam anlayışını benimsemiş bir toplum olan Japonlar, bu uygulamalarla simgesel olarak toplumsal uyumu kutsarken, çayı, uygunluğun sanatı olarak yorumluyor.

Alıntıdır.

http://www.swarthmore.edu/Images/library/ev_craftingnature.jpg (http://www.swarthmore.edu/Images/library/ev_craftingnature.jpg)

KeşanlıAli
06.Ocak.2012, 15:40
Adamlar geleneklerine ne kadar bağlı ya nerden baksan dünyanın en eski geleneklerinden biri

Matthew
06.Ocak.2012, 15:51
bizde çay içiyoz şimdiye kanatlanıp uçmam lazımdı :hmmm:

Burakesan
06.Ocak.2012, 17:10
Onlarda çay içme sosyal ortamı güçlendiriyor bence .... Aralarındaki bağlar,birbirlerine karşı kullandıkları ünvan ekleri vsvs beni çok etkiliyor :1186917184761:

KeşanlıAli
06.Ocak.2012, 18:57
domaarigaddozarimas :016_:

CloudT
19.Ağustos.2012, 12:39
Çay seremonisi inanılmazdır. Öyle titizlikle ve hayranlık uyandıracak bir şekilde hazırlanıp, sunum yapılıyor ki görenlerin ilgi duyması bir yana Japon kültürüne karşı tutumları bile değişiyor. Eh malum Japon kültürünü pek bilmeyenler kedi köpek yediklerini düşünüyor.

Çay seremonisin'de hazırlayan kişinin ruh halini görünce ne kadar ciddiye aldığı aşikar ayrıca herkes sadece 1 kez içebiliyor her ne kadar ben ısrarla ve beni tanıdıkları için bir kaç defa içtim ve buna şaşıranlarda oldu çünkü içtikleri o çay acımsı bir tata sahip. Yeşil çay fakat çok daha farklı. Ve o çayın acayip bir rahatlatma gücü olduğu aşikar. İçtikten sonra ben ben değildim.

Umarım, bir gün böyle bir forum etkinliği düzenleyebiliriz her ne kadar şimdilik hayal görünse de gerçeklik önce hayalle başlar diye felsefeyle kafa açarak konuşmamı bitiriyorum. =D