İpekyolu Bayrağı, Gaziantep'ten Sonra Yeosu'nun


Yedinci Dünya İpekyolu Başkanları Forumu'na evsahipliği yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bir sonraki yıldaorganizasyonun düzenleneceği Güney Kore'nin Yeosu şehrine bayrağı teslim etti.
GaziantepBüyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve 30 ülkedenyaklaşık 250 yabancı konuğun katıldığı forum tamamlandı. Forumun ardındanyapılan değerlendirme sonucu, organizasyonun 8'ncisinin Güney Kore 'nin Yeosu şehrinde yapılmasıkararlaştırıldı. Zirve Park'ta düzenlenen devir teslim töreninde katılımcılarateşekkür eden Gaziantep BüyükşehirBelediye Başkanı Asım Güzelbey,"Aslında bu gece siz konuklarımız için müzikli bir eğlence programıdüzenlemiştik, fakat helikopter kazasında 17 askerimiz şehit oldu. Bu nedenleprogramın müzikli eğlence kısmını kaldırdık. Bugün yoğun bir maratonun sonoturumundayız. İpekyolu şehirlerininbundan sonra sadece turistik amaçlı değil, iş üretmek için, sosyal ve kültürelilişkiler için de bir araya geleceklerine inanıyorum. Burası artık sizin kendieviniz, her zaman sizi Gaziantep'temisafir etmekten onur duyacağız." dedi.
Gazianteptekibelediyelerin birlik içinde çalışmalar yürüttüğünü belirten Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvanfadıloğlu da "İpekyolu güzergahında bulunan kültürlerarasındaki işbirliğinin bundan sonra da devam etmesini diliyorum. Gaziantep‘ te belediyeler arasındakibirlik ve beraberlik bu organizasyonda da devam etti. Sizleri misafir etmektenonur duyduk." diye konuştu.
KWAAK;GAZİANTEP KÜRESEL BOYUTTA TARİH YAZAN BİR SİSTEMİN ÇIKIŞ NOKTASI OLACAKTIR
Gaziantep'eövgüler yağdıran ve yönetim tarafından alınan önemli kararları anlatan DünyaVatandaşlık Örgütü (WCO) Başkanı Dr. Young Hoon Kwaak, "Gaziantep'i ifadeetmem gerekirse, en iyi nasıl tanımlayacağıma karar verdim. Öncelikle geçmiştendevraldığınız, çok iyi koruduğunuz bir tarihi mirasınız var. Ekonomik açıdan vediğer yönlerden çok iyisiniz. Bence Gaziantep'itanımlamak gerekirse, modern bir şehirdir. Bence Gaziantep, 21. yüzyılın Rönesans şehri.Modern çağ geride kaldı, bugün postmodern çağı yaşıyoruz. Gaziantep aslında postmodernizimsonrası, post postmodernizim bir şehirdir. Yönetim kurulu olarak aldığımız bazıkararlar var. Birinci kararımız, eylem planı hazırlanacak,İpekyolu üniversiteleri ağı kuracağız. Gençjenerasyonlar dünyadaki farklı kültürleri öğrenecekler. Rönesans şehri olan Gaziantep aslında küresel boyuttatarih yazan bir sistemin çıkış noktası olacaktır." ifadelerini kullandı.

kaynak:haberle.com